Jump to content
Sign in to follow this  
ASIMO

Cel Mai Ieftin Telefon Cu Symbian?

Recommended Posts

Pentru cine stie sau lucreaza in domeniu:

Care e cel mai ieftin model de pe piata romaneasca de Nokia respectiv Sony/Ericsson sau Motorola (daca exista) care sa lucreze pe Symbian?

 

Multtumesc frumos!

Share this post


Link to post

Depinde ce vrei, nou sau sh.

 

SH cele mai ieftine sunt primele Nokia cu Symbian, 7650 (3mil), 3650(4mil) si 3660(5mil). Eu le-am avut pe toate 3 si am fost foarte multumit de ele. 3660 este chiar foarte bun, cu un ecran clar, mare, culori vii, care este parca 5,5mil nou la conectare la eurogsm, dar care are ca minusuri autonomia de numai 2 zile si volumul difuzorului, destul de redus (adica se poate sa nu-l prea auzi cand suna).

 

Acum am Siemens SX 1, un telefon symbian foarte dotat, are radio/mp3 stereo, cu o grafica foarte frumoasa a meniului, se aude super bine, dar care si el are 2 minusuri mari: bateria, care desi e de 1000mAH, tine si 24 de ore daca asculti muzica la greu si softul, care are unele probleme: se mai blocheaza, mai se reseteaza, lucruri peste care eu trec destul de usor cu vederea. La SH e cam 7mil (il vand eu daca e > :) ) iar la Connex la abonament este 199$ fara tva. Pachetul e foarte cuprinzator, are cablu de date, handsfree stereo, cd cu soft. Nu se livreaza cu card.

 

Apoi, urmeaza Nokia 6600, identic constructiv cu seria 7650/3650/3660, cu diferenta destul de importanta ca are o versiune de sw mai noua, ce permite mai multe aplicatii si diverse teme pentru meniu. Este un telefon robust, foarte fiabil, care e cam 6mil la sh. Nou se gaseste mai greu acum, cam la 8mil

 

Dupa au aparut Nokia 7610 cu camera de 1Mpx, un telefon foarte laudat, cu un design discutabil in functie de gusturi, la 8-9mil sh, 6670 identic 7610, dar cu un design clasic, cu una dintre cele mai bun camere de mobil. Acestea 2 nu au infra rosu.

 

Cel mai laudat acum este Nokia 6630, care e la un pret foarte bun la Connex de ce te abonezi la 3G.

 

Mai exista si varianta pentru jocuri Nokia N-gage 1 si 2.

 

Pentru alte informatii: http://www.gsmarena.com/nokia-phones-1.php

 

Stau la dispozitie pentru orice intrebare/comentariu.

 

Despre ceilalti producatori, nu comentez pentru ca nu merita. Plus ca Motorola cu symbian este greu de gasit la noi.

Share this post


Link to post

Pe piata paralela gasesti Nokia 6600 si cu 3.5-4 milioane. Eu am Nokia 9210i si sunt extrem de multumit de el. Il gasesti, cu putin noroc, la 5 milioane. Poti sa te arunci daca vrei si la 9300/9500 dar pretul e inca mare si nu stiu daca merita diferenta... Au 80MB in loc de 40 cat are standard 9210i, au Bluetooth si GPRS, dar in rest... Depinde ce te doare la un telefon cu Symbian... 6600 are camera, e mai nou, dar Communicator-ul e mai versatil, chiar daca e mai mare. 6630 e intr-adevar cu o clasa peste 6600. Depinde si de buget pana la urma...

 

Uita-te pe forumul Computergames si o sa vezi cam care sunt preturile pietei.

Share this post


Link to post

6600 asa ieftin? Doar daca e obosit rau...9210i chiar e 5mil, pt ca nu are priza la public, fiind foarte mare. Am avut si eu 2 zile un Nokia 9110i si mi s-a parut super!

Share this post


Link to post

9210i se gaseste foarte greu cu 5 milioane! Am alergat 6 luni dupa el! Il gasesti cam cu 200EUR cel mai des. Si cine vrea Communicator stie de ce il vrea, nu-i pasa de dimensiune.

6600 ieftin se poate, si deloc obosit.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri!

Nu stiam ca si Siemens au modele cu Symbian... Eu am un SL55 si stiu ce inseamna software-ul de pe un Siemens :wallbanger: .

 

Seria 9000 de la Nokia e si preferata mea.

As fi preferat ceva nou, dar daca stau bine sa ma gandesc... > :) .

 

Oricum, multumesc.

Share this post


Link to post

Cu ceva noroc gasesti 9300 nou, sigilat, pe la 400EUR.

Share this post


Link to post

cam scump > :) Gaseste mai ieftin un SE p900/p910i, telefoane cu Symbian ui, mai evoluat ca cel obisnuit, cu ecran mare, cu muuuuulte functii...Bani sa fie!!

Share this post


Link to post

Nu e scump... Nu poti pune in aceeasi oala un Communicator cu nici un alt telefon... Ca idee se da la schimb un P900 + inca ceva pe un 9210i! Cam asta e bursa...

Share this post


Link to post

glumesti nu???

cine naiba da si diferenta de la un p900 la 9210i

am avut acum un an 9210i de vanzare la 250 usd si s-a dat greu...

si p900le era cateva sute de usd

Share this post


Link to post

Nu glumesc chiar deloc. Uitati-va pe bursele de specialitate. Ce scrie acolo am scris si eu. Nu stam acum sa ne certam ca e mai tare P900 fata de 9210i sau invers...

Share this post


Link to post

Doamne fereste, nu ne certam, dar eu si peste venim de pe computergames, unde se "traficheaza" telefoane la greu, iar 9210i nu am vazut pe nimeni sa ceara, doar cativa care il dadeau cu max 5mil, si tot nu-l lua nimeni. In schimb, p900 este mult mai cerut, si, in consecinta, mai scump!

 

Pai ce, daca era cerere de SX1, puteam sa-l mai iau eu la jumate din pretul lui de magazin, avand doar 4 luni vechime??? Mie mi-a convenit, ca mie imi place telefonul!

 

In orice caz, sa zica suma de care dispune si dupa aia vedem ce si cum!

Share this post


Link to post

Nu confundati va rog cu 9210 FARA i! Diferenta intre 9210 si 9210i e mare si la pret si la restul!

Share this post


Link to post

Fratilor am si eu o intrebare... are cineva Nokia 9300? Vreau sa aflu niste detalii de la un cunoscator.

 

Deci, dupa ce am schimbat o gramada de telefoane si Palm-ul 105 a cam imbatranit... m-am gandit sa combin cele 2. Dar nu mai vreau touchscreen si nici camera in telefon... deci 9300 ideplineste aceste conditii.

 

As vrea sa stiu daca are apelare prin vibratii (pe unele site-uri scrie ca n-are, ex gsmarena, pe altele connex.ro cica are, iar pe nokia.ro, nu zice nimic de asta)

care-i adevaru pana la urma.

 

Care e timpul real de standby? Cat de eficienta e utilizarea unui worksheet, fara touchscreen, doar cu joystick si quick keys?

 

Care e cel mai mare card suportat de 9300? Daca-l conectez prin Usb pot sa-l folosesc ca si un hard extern(adica sa transport date cu el) bineinteles in limita memoriei?

 

Intrebari pentru cei care au telefoane cu Symbian:

- se gasesc softuri pentru tot felu de chestii? ca la Palm am gasit cam tot ce mi-am imaginat, aprope gratis.

- ati reusit sa configurati o adresa de mail POP3, fara servicul GPRS, adica prin CSD (nr. apel la Connex, 710 parca)

 

Multumesc pentru rabdare!

Share this post


Link to post

Sa o luam pe indelete:

 

- are vibratii

- stand-by are destul... 9210i al meu, care e vechi de 3 ani, ma tine 3 zile folosit intensiv. 9300 are 3-4 zile.

- worksheet-ul se utilizeaza superusor, eu am oferte in excel pe el si e ok

- cel mai mare card... pai 1GB nu ti-ar ajunge? Ala merge sigur

- la faza cu USB-ul e mai ciudat: iti trebuie si softul aferent pe fiecare PC. Mai ieftin iesi cu un card reader (4-500.000) cu care te misti de colo-colo cu card-ul din el. Eu asa fac.

- a, am reusit si cu mailul. Iar softuri sunt, dar vb. pe PM.

Share this post


Link to post

Viper, ai fost rapid omule... :osanale:

 

Dar cu vibratiile tot nu m-ai lamurit, am mai citit ici colea cate ceva despre 9300, pe un forum un om zicea ca nici 9300 si nici 9500 n-au vibratii, dar in schimb suna foarte tare.

Am sa sun maine la Nokia call center sa-i intreb pe aia, daca n-au fost in stare sa scrie pe site macar sa-mi spuna la ureche.

 

Oare daca-s macrocomenzi(VB) in worksheet functioneaza, sau cer deja prea multe? Is chiar curios de faza asta?

 

Cel mai mare card... hm, tot din citite am "auzit" ceva de 256 Mb... de asta intrebam? Tu ai incercat si card mai mare decat cel default?

 

Cu USB-ul m-ai lamurit! Oricum daca calculatorul are IR si XP instaltat mai mult ca sigur ca poti trimite fisiere fara probleme!

 

Iar cu softurile :thumbl: am inteles ideea, vorbim despre ele pe Pm in momentul in care il am in mana ;)

 

Oricum orice alta parere pozitiva sau negativa e binevenita !

Share this post


Link to post

ARE vibratii. Apoi, da, am incercat cu 1GB. 256 e limitare la 9210i, cu toate ca in rare cazuri merge si 512 sau chiar 1GB.

Share this post


Link to post

Hm... mare dilema...cu vibratiile astea.

 

Telefonul se afla in oferta Orange, dar nu apare pe site, doar 9500.

Asa ca am sunat la Relatii cu clientii, de unde am aflat ca 9300 nu are vibratii, dar culmea ca nici 9500 nu are, dar la ei pe site scrie ca are :spumelagura:

 

Pentru confirmare am sunat si la CNX, ca si la ei pe site scrie ca ar avea vibratii,

primul raspuns al bietasului de acolo a fost ca ar avea vibratii, i-am explicat ca pe site-ul nokia si la concurenta nu are, deci nu inteleg cum de are la CNX? M-a pus pe hold, probabil o fi intrebat vreun supervizor, dupa care mi-a confirmat ca informatiile de pe site-ul lor sunt gresite. Deci si ei sustin ca nu are!

 

sunt intr-o mare dilema... oricum maine sun la Nokia Romania, sa vedem ce mai zic si aia, va tin la curent!

 

P.s. Viper, n-am vrut sa te discreditez in vreun fel, da' obisnuiesc sa ma documentez bine cand dau un ban. ( cand mi-am luat aparatul de fotografiat am cautat pe net timp de-o luna, cand l-am luat in mana ii stiam deja aproape tot meniul)

Share this post


Link to post

Sursa mea care zice de vibratii stie despre telefoane mult mai multe decat papagalii aia din magazine...

 

Acuma, daca el greseste, gresesc si eu... Dar numai la faza cu vibratii.

Share this post


Link to post

scuze ca ma bag cam offtopic dar cat costa un 9300, nu de altceva dar m-am plictisit de tel meu si imi doresc unu mai business (sa pot sa vad excel) si ma gandeam la un 9210i dar este cam vechiut ca model.

Share this post


Link to post

Pe la baietii "buni", nou in cutie cu 400€, ba chiar am vazut pe okazii si mai ieftin 360-390€, iar in magazine costa o mica avere, la Orange vreo 696 $+TVA

Share this post


Link to post

Leutzule, diseara te joci cu 9210i si vezi dupa aia daca e asa vechiutz... Fata de 9300 nu are decat 40MB (alalalt are 80MB), nu stie bluetooth si GPRS si cam atata...

Share this post


Link to post
sunt intr-o mare dilema... oricum maine sun la Nokia Romania, sa vedem ce mai zic si aia, va tin la curent!

 

 

nu mai bine te duci intr-un magazin ca sa testezi unul si sa te convingi? sau modelele astea mai scumpe nu sunt expuse? zic si eu...

Share this post


Link to post

Scurta poveste (nu e off-topic), se intampla pe vremea cand inca era marca germana... Am mers cu fostul meu patron de atunci la Nokia pe Stefan Cel Mare ca vroia un 6210i (era tare pe vremea aia). Amandoi pletosi, barbosi, imbracati in blugi... Nu numai ca s-au uitat cu kooroo la noi, dar gardianul ala statea numai langa noi! Daaaa? Bineeee... Scoate omu' teancu de marci (firma era romano-germana), da' teanc, nene! Zi zice asa, in sictir: uite, io nu am lei, ai tu lei cumva sa iau si eu un 6210? Scot si io marcile (tocmai luasem leafa...), nu teanc, dar destule oricum: hopa, nici eu nu am! Hai sa schimbam! Pot sa va zic ca mai aveau putin si ne lingeau pantofii!!!

 

Asa vei/veti pati si daca veti vrea sa testati un telefon scump! ma rog, daca va imbracati la 8 ace si coborati din nustiuce masina, poate...

Share this post


Link to post
nu mai bine te duci intr-un magazin ca sa testezi unul si sa te convingi? sau modelele astea mai scumpe nu sunt expuse? zic si eu...

 

Ticolino ia vezi locatia mea... in rahatu asta de oras, in magazine se aduc doar telefoane de 3 lei (alea care se vand repede), am intrebat in vreo doua magazine daca au avut cumva... nici macar nu stiau despre ce-i vorba. :shock:

 

 

Iar referitor la Nokia Romania, am sunat, a raspuns o doamna, care fara ezitare si fara pus pe hold mi-a spus ca cele 2 modele de Nokia comunicator 9300 si 9500 nu au vibratii. :-W nu mai stiu ce sa cred, dar tind sa-i cred pe ei.

 

Deci va rog daca aveti vreun cunoscut care are asa ceva, si va intalniti cu el, incercati chiar voi sa-i dati un apel sa vedeti daca vibreaza... pe vazute, nu din auzite.

 

Multumesc.

 

P.s. ce draq au astia de la nokia in cap... de vreo 3-4 ani n-am mai vazut telefon fara vibratii, chiar nu reusesc sa inteleg de ce astea n-au! :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...