Jump to content
Sign in to follow this  
cristeck

Filtru "polen" Cielo

Recommended Posts

De ce va complicati existenta cu o firma care nu se sinchiseste de clientii sai si nu faceti comanda la orice magazin de piese auto si ridicati produsul in cateva ore?

Share this post


Link to post

Nu prea exista! Eu am intrebat la toate magazinele din Constanta in care am intrat pentru piese daewoo,nici nu stiau ca exista asa ceva pentru cielo si espero lol,am telefonat acolo,dar nu au raspuns,bine nici nu am insistat,dar am dat un mail pentru 15 bucati,poate asa se simt si ei.

 

PS: vreau 5 bucati :D

Share this post


Link to post

Ma inscriu si eu pe lista daca iti raspund. :P

Share this post


Link to post

Vorbiti cu Mihai de la Pasior, eu de la el am cumparat acest filtru.

Share this post


Link to post

Orice magazin care are intre distribuitori pe Unix auto,Autonet si Bardiauto poate aduce la comanda.Preturile sunt intre 70 ron si 100-120 (cel cu carbune activ).Mentionati-le ca daca nu gasesc pe Cielo sa caute pe Nexia.

Share this post


Link to post

Am gasit un filtru pentru cielo/espero, pacat ca nu se poate comanda in Romania: filtru,se monteaza inainte de suflanta,si costa 0.9~1.5 $ :shocking:

 

Ce raspund,cred ca nu au minute :lollol:

Share this post


Link to post

Dar cat e halatu?

Share this post


Link to post

Salutare.. Imi spune si mie cineva unde se afla acest filtru de polen..sau unde ar fi trebuit sa fie locul lui..? Multumesc..

Share this post


Link to post

Se monteaza pe priza de aer a aerotermei care se afla in dreptul motorasului ce actioneaza turbina, sub coaja de plastic negru ce acopera canalul in acea zona.

Share this post


Link to post

Pentru ca ciorapul pus la admisia aerului a fost bun in sensul ca a retinut particolele mari, dar, dupa cativa ani de utilizare nu si-a mai facut datoria, m-am gandit la altceva. Desfacand grilele de sub stergatoare pt. a curata frunzele si mizeria din zona, am adaptat un filtru de polen foarte simplu si ieftin.

Materiale:

- plasa de aluminiu cu romburi - vreo 20 de lei cam 1m x 0,3m ;

- filtru de hota cu carbon activ+pasla de particole, ce se gaseste la "metru" de la Dedeman - cam 25 lei;

- suruburi autoforante cu saiba incorporata - cativa bani;

- carton pt sablon.

Dupa intocmirea sablonului, am desenat cu markerul pe plasa de Al si am decupat-o cu o foarfeca de tabla. Am indoit marginile, am taiat din filtru un dreptunghi cu laturile putin mai mari ca sa incapa fortat in "cusca" din plasa, mai ales ca carcasa de plastic a admisiei aerului are o intaritura deasupra care face ca buza superioara sa nu fie perfect plana.

Atentie la montarea furtunelor de vacum, care sunt 3 la acest ansamblu, precum si la holzsurubul de montare a carcasei admisiei de aer care e in interior. Poate cadea usor, direct in paletele aerotermei.

Timp de executie cu demontare ansamblu admisie aer: cam 1 ora.

Sper sa-si faca datoria.

post-9166-0-44903500-1405578123_thumb.jpg

post-9166-0-37524800-1405578150_thumb.jpg

post-9166-0-06686200-1405578173_thumb.jpg

post-9166-0-64719200-1405578189_thumb.jpg

Edited by cris06
  • Like 1

Share this post


Link to post

F. bun ! Ceva asemanator am facut si eu dar cu rama metalica si prindere cu 2 carlige metalice ce utilizeaza profilul casetei (asemenea capacului filtrului de aer).

Share this post


Link to post

As fi pus doar dracia alba, era mai mult decat suficienta. Mi-e teama ca asa o sa iti scada dramatic debitul de aer. Daca mai intra si ceva umezeala in pasla+filtru, se complica lucrurile, vei avea de furca cu aburitul parbrizului.

Share this post


Link to post

Am sa vad cum se comporta. Dar, fata de un filtru obisnuit de polen, densitatea celor doua structuri e mai mica. Debitul de aer nu a scazut dramatic. Pe pozitia 2 a ventilatorului, curentul de aer e sesizabil si pentru locurile din spate ale masinii. Am sa vad saptamana viitoare functionalitatea lui (am un drum de 2000 km de facut).

Share this post


Link to post

Am gasit astazi la un magazin local din botosani (REC) pe comanda la ausburg filtru de polen pentru cielo cu carbon activ . A costat 91 de lei ... Am scris asta pentru cei care ar mai cauta aceste filtre ca sa stie ca mai sunt pe piata , dar numai la comanda si dureaza 1-3 zile

Share this post


Link to post

filtru de polen pentru cielo cu carbon activ .

Ce marca este si care este codul de producator?

Share this post


Link to post

Asta e ceea ce am cumparat eu, poate te ajuta:

post-4414-0-32568500-1456391534_thumb.png

Share this post


Link to post

Are codul S533 si e de la orione . Revin cu poze mai pe seara

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...