Jump to content
Sign in to follow this  
cristeck

Filtru "polen" Cielo

Recommended Posts

Au adus filtre filtre de polen la Augsburg.

Share this post


Link to post

La acelasi pret?

Share this post


Link to post

are cieneva dimensiunile constructive ale filtrului de polen pentru cielo din 1996?

 

 

 

si pentru cei interesati de cumparat

 

post-24709-127180279916_thumb.jpg

post-24709-127180280872_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Au filtre de polen cei de la UNIX Romania

Share this post


Link to post

Confirm , am cumparat astazi unul. Sambata vreau sa vad ce iese.

 

Succes!

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Cat te-a costat?

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

Noi avem disponibil filtru de polen normal sau cu carbon activ pentru Cielo si Espero de la Orione (Italia, intocmai cum este indicat intr-un post putin mai sus) la urmatoarele preturi:

 

- 79 lei varianta normala fara carbon activ

- 105 lei varianta cu carbon activ

 

Preturile includ TVA, reperele se afla in stoc :)

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

Care e diferenta intre ele? Se simte cumva?

 

Share this post


Link to post

Diferenta consta in principul constructiv al celor doua tipuri de filtre (valabil indiferent de producatorul filtrului sau de marca masinii pe care se monteaza).

 

Filtrul simplu este de regula fabricat doar din hartie (eventual un anumit procent de material similar paslei) si nu are alte adaugiri de materiale; retine doar particulele de praf, impuritati.

 

Filtrul cu carbon activ are inclusiv acest adaos de material, similar filtrelor de hota, retine pe langa cele de mai sus si mirosurile neplacute (desigur, pana la un anumit punct, doar traim in Romania..) :)

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

Ceva de genul acesta?

 

 

dkz , de unde l - ai luat?

 

 

L - am montat pe cel de la UNIX , se potriveste perfect. Parerea mea este ca pretul e putin cam mare.

Share this post


Link to post

Este mare - dar cam asa e la toate marcile... Daca nu ai alergii sau nu te deranjeaza sa stergi praful de pe bord si sa aspiri tapiseria mai des - este chiar inutil.

Singurul motiv pentru care as pune - frunzele sau alte tampenii care ajung in aeroterma. Eu din cauza pretului si frecventei de schimbare pe drumurile noastre am renuntat si la Alfa la filtrul de polen, inlocuindu-l cu o plasa (in genul celei de tantari) pentru a filtra impuritatile mari. La Cielo e mai bine gandita priza de aer si ajung mai greu prostii in ventilator.

Share this post


Link to post

Este mare - dar cam asa e la toate marcile... Daca nu ai alergii sau nu te deranjeaza sa stergi praful de pe bord si sa aspiri tapiseria mai des - este chiar inutil.

Singurul motiv pentru care as pune - frunzele sau alte tampenii care ajung in aeroterma. Eu din cauza pretului si frecventei de schimbare pe drumurile noastre am renuntat si la Alfa la filtrul de polen, inlocuindu-l cu o plasa (in genul celei de tantari) pentru a filtra impuritatile mari. La Cielo e mai bine gandita priza de aer si ajung mai greu prostii in ventilator.

 

 

parerea mea este ca se merita,,,,,

Share this post


Link to post

Mai stiti ceva pe unde se mai gaseste ? Intrebase cineva mai sus dimensiunile lui, poate il confectionez in casa :D

Share this post


Link to post

Dap, dar pe site-ul lor nu gasesc nimic.

Share this post


Link to post

Vezi la Un.x,iar daca vrei sa-l faci acasa incearca sa gasesti la dezmembrari o nexia sau un espero si-l ai ca model :drinkers:

Share this post


Link to post

Am gasit la ultima varianta mersi. Cred ca eu sunt de vina cautam la Cielo si defapt era la Nexia. La cat costa, ma tenteaza sa il fac eu sa fiu sincer. Nu prea gasesc cote pe nicaieri...cred ca trebuie sa i-au masuri la masina... Multumesc

Share this post


Link to post

Salut,

 

Aveti cotele pentru un altfel de filtru? Sunt interesat de confectionarea unuia!

 

Multumesc!

:)

Share this post


Link to post

Cam tardiv raspunsul, dar poate ajuta. Asa arata un filtru de polen la Cielo si cam astea sunt dimensiunile. Cred ca mi-am cumparat ultimele 2 filtre de polen din Romania la lichidare de stoc la Autonet Satu Mare. Am dat 35 RON/buc si sunt varianta cu carbon activ. Gasisem si pe ingaraj.ro si am cerut o oferta de pret, dar se pare ca m-au ignorat.

 

post-4414-0-64936300-1357668626_thumb.jpg post-4414-0-13778500-1357668636_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Incredibil, nici nu stiam ca exista pentru cielo asa ceva. :shock:

 

PS. Cand treci prin Roman, sa-mi spui cu o zi inainte ca sa-ti caut o tavita de cauciuc de pus sub casetofon. ;)

Share this post


Link to post

Dar de astra F nu se poate folosi? parca e identica aeroterma.

 

Frumos vreau si eu la espero.

Share this post


Link to post

Cel de Astra F are dimensiunile 42 cm/15 cm, deci e mult mai mare, iar Kadett E (ruda noastra cea mai apropiata) nici macar nu a avut. Daca va trec prin cap alte echivalente pot verifica. Pana acum stiu sigur ca doar Cielo si Espero folosesc acelasi tip de filtru.

Eu zic sa mai insistam aici cu solicitarea disponibilitatii si cand se vor trezi cu mai multe cereri pentru acelasi produs vor fi mai motivati sa raspunda. Personal am mai forumulat in seara asta o cerere. Mentionez ca filtrul Kaishin se afla din greseala acolo, pentru ca acel cod e pentru Nubira.

 

Asa arata si ambalajul, daca e de folos cuiva si are intiparit pe le codul S233, cu toate ca pe site-ul producatorului apar codurile S533 (cu carbon activ) si S1533 (fara carbon activ).

post-4414-0-16059900-1357757520_thumb.jpg

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

Da ai dreptate astra f il are mai mare.

Acela din link nu e prea subtire? parca e un filtru de hota pe o sarma :)

 

Din ce am cautat nu prea exista,ori facem ceva home made din orice material, sau deloc si asta e.

 

Oricum dau un telefon la aceea firma poate...

 

 

Edit: am vazut marimea thx :)

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...