Jump to content
Sign in to follow this  
turbo20010

Permis Categoria B Sau B+e ?

Recommended Posts

Bai fratilor, am o nelamurire. Uitati ce spune legea, referitor la permisul de conducere, categoria B si B+E :

 

Art. 53. Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:

 

"CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

 

CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg".

 

(sursa : /capitol3.html)">http://www.autovit.ro/legi//capitol3.html)

 

 

Acum vin cu intrebarea :

Daca am o rulota de 900 Kg (greutate maxima admisa 1200 Kg), la ce categorie ma incadrez ?

 

Sunt in confuzie totala.

Conform legislatiei, la categoria B nu ma incadrez, deoarece rulota este mai grea decat autoturismul tractant.

 

Dar nici la categoria B+E nu ma incadrez deoarece legislatia spune : "CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o

remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg".

Ori masa totala maxima este de circa 2.200 Kg, cu mult sub valoarea de 3.500 kg (cat este prevazut in legislatie).

 

In plus, toate scolile de soferi ofera servicii pentru

permise categoriile : A, B, C, C+E, D, D+E, Tr etc.

Insa nu am vazut sa ofere si pentru B+E.

 

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Turbo

 

P.S. In treacat fie spus, eu nu prea am vazut permise categoria B+E (cel putin masini de scoala cu rulota, nici urma). Asa ca nu stiu cum ar fi sa faci scoala pentru o astfel de categorie. Poate doar cu rulota ta din dotare (dar atunci apare intrebarea cum o poti conduce, daca nu ai permis categorie B+E). Sau poate se merge asa, cu categoria B cu rulota, cu conditia sa nu depasesti masa totala de 3500 kg ?

Share this post


Link to post

Cum adica rulota aia de 900kg e mai grea decat autoturismul tractant??? Despre ce autoturism vorbim noi aici? Ca daca cumva e vorba de Tico/Matiz, o sa vezi in talon ca scrie la rubrica cu masele pentru remorci un mare 0 (ZERO)!!!

 

P.S. rog un proprietar de Tico si unul de Matiz sa ne scrie exact ce e trecut in talon la punctul 11. Multumesc...

Share this post


Link to post

Nu e vorba de TICO sau MATIZ. E vorba de Cielo (intrebarea este valabila pentru orice tip de autoturism cu masa in jur de 1000 kg, care vreau sa tracteze o rulota cu greutate maxima admisa de circa 1200 - 1400 kg).

 

VIPER: te rog nu mai cita din mesajul anterior...

Edited by VIPER

Share this post


Link to post
Ca daca cumva e vorba de Tico/Matiz, o sa vezi in talon ca scrie la rubrica cu masele pentru remorci un mare 0 (ZERO)!!!

Tico poate tracta remorca in mod sigur. Am vazut la Comat Iasi (reprezentanta Daewoo) carlig special pentru Tico, in schimb nu mai stiu care este greutatea maxima tractabila.

 

PS: La Matiz NU se poate pune remorca/rulota etc. Are sarcina tractabila 0 .

Share this post


Link to post

si la tici cred ca e zero, m-am uitat si in talon si in cartea de identitate si nun e specificat nimic la mine..

Share this post


Link to post

Nu divagati de la topic.

Nu ma intereseaza ce scrie un talonul diferitelor masini (daca poate, cat poate etc.).

Pe mine ma intereseaza aspectul legislativ referitor la cele 2 categorii (B si B+E), particularizat pe exemplul dat la inceput.

Multam.

Share this post


Link to post

Teoretic cam asa ar fi:

 

1.B: autovehicul(cat B) care impreuna cu remorca nu au mai mult de 3.5 tone

2. BE: Autovehicul care impreuna cu remorca au mai mult de 3.5 tone de ex: Fiat Ducato (B) Maxi, 1.8 tone gol +1.4 tone sarcina utila +remorca de peste (3.5-3.2T) 300kg

 

Practic nu am prea vazut categoria BE pe permisul cuiva si nici scoli de soferi care sa faca asa ceva.

Share this post


Link to post

1 deci daca cielo+rulota depasesc 3500kg=masa maxima autorizata depasesc 3500kg iti trebuie b+e daca nu merge cu b

2 totusi daca nu depasesc 3500kg iar masa totala maxima autorizata a rulotei este mai mare decat masa proprie a cielo-lului iti trebuie b+e

 

masa maxima autorizata=greutatea vehiculului+greutatea incarcaturii

greutatea vehicului atunci cand e gol

 

deci daca rulota cu tot cu incarcatura e mai grea decat cielo gol iti trebuie b+e

Share this post


Link to post

Nu cred ca Cielo are voie (conform CI) sa traga o greutate mai mare decat greutatea proprie.

Share this post


Link to post

nu prea vezi b+e ptr ca nu prea vezi cilo cu rulote de 1.5t in spate si totusi exitsta b+e nu prea exista scoli de soferi cu rulote in dotare! :) :> :)

Share this post


Link to post

Sa nu exageram. Nu am spus de rulote de 1.5 t, ci doar de 1200 Kg.

Iar cum Cielo este in jur de 1000 Kg, diferenta nu este mare.

 

M-am mai dumirit un pic. Totusi, ramane confuz textul legii pentru permis B+E, deoarece spune ca ansamblul masina + remorca trebuie sa depaseasca 3500 Kg (ceea ce nu este cazul pentru mine, desi rulota este un pic mai grea decat autovehiculul).

Sa fie oare vorba de o scapare legislativa ?

Share this post


Link to post

Eu ma uit pe permis, si e asa:

 

B - masina, cu limitele:

B+E - masina de la categoria B, cu remorca; nu e trecuta nici o limita

 

In talonul de Espero, scrie asa:

 

masa proprie - 1160 kg

masa maxima autorizata - 1630 kg

masa maxima remorcabila: cu dispozitiv de franare 1100 kg, fara dispozitiv de franare - 500 kg.

 

Deci nu am voie sa atasez remorci mai mari de 1.1 tone daca au sistem de franare, mai mari de 500 kg daca nu au sistem de franare, si nu am voie sa incarc pe masina mai mult de 470 kilograme (pasageri + bagaje).

 

Ca atare, masa proprie si masa maxima autorizata nu au legatura cu remorca/rulota, conteaza doar masa maxima remorcabila.

 

Ca atare, parerea mea este ca nu e o scapare in lege; nu ai voie sa legi o remorca de 1.2 tone la o masina de 1.1 tone.

Share this post


Link to post

Of, mi-a luat-o Vaxxi inainte, eram cu talonul in mana... Da, si e cumva logic... Dar cel mai ok mi se pare sa intrebi un instructor auto care, cel putin teoretic, ar trebui sa stie perfect raspunsul.

Share this post


Link to post

Prieteni, e o confuzie la mijloc.

Una este ceea ce scrie pe cartea tehnica a masinii si alta este permisul de conducere. Ca sa fiu mai exact, va dau un exemplu :

 

CLIO - 1020 Kg

masa maxima remorcabila: cu dispozitiv de franare 1200 kg (pentru dCi 1.5 80 CP, conform site-ului frantuzesc RENAULT).

 

Prin urmare, pot pune o rulota de maxim 1200 Kg. Si am doua variante :

1. Sub 1020 Kg am nevoie de permis categoria B

2. Intre 1020 Kg - 1200 Kg, ce fac ? (stiu, o sa spuneti B+E, dar va previn ca nu depasesc 3500 Kg in total, asa cum spune legea).

 

Ca o concluzie, ceea ce spune in talon nu are legatura directa cu permisul de conducere. Acolo iti spune numai cat poti sa tragi maxim, fara sa precizeze ce fel de permis ai nevoie. Si pe mine tocmai asta ma interesa... !

Share this post


Link to post

De aceea ori intrebi la Serviciul de specialitate din Politie, ori pe un instructor bazat de la o scoala de soferi cu nume mare.

Share this post


Link to post

ce e asa greu ptr voi nu pot sa inteleg nai voie cu remorca mai mare decat greutatea masini,ghiar daca nu depaseste 3.5 tone!in lege zice sa nu depaseseasca 3.5 tone sau remorca sa nu fie mare decat masina!de exemplu pot sa fie masini de 3tone si o remorca de 750kg deci au depasit 3.5 tone!

deci daca depasesti 3.5tone iti trebuie C

daca remorca e mai grea decat masina iti trebuie B+e chiar daca nai depasit 3.5tone

Share this post


Link to post

Raspuns de la politie: Pentru a tracta o remorca cu un permis valabil cat.B, remorca nu trebuie sa depaseasca 750 Kg. Cu permis cat.B, puteti conduce un ansamblu format din autovehicul cat.B(pana la 3500 Kg si 8+1locuri) si sa tractati o remorca a carei maxima autorizata nu depaseste 750 Kg, sau un ansamblu format la fel din cat.B si o remorca a carui masa maxima autorizata nu depaseste 3500 Kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a vehiculului tragator

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...