Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Acte necesare la iesirea din tara cu masina

Recommended Posts

Pentru cartea verde mai trebuie facuta vreo verificare tehnica?? :-? ITP-ul este facut in toamna lui 2005..

Share this post


Link to post

Imputernicirea de la firma tre' sa fie "stampilata" de un notar.

Am avut destul de furca cu vamesii nostri acum 2 ani ... cand a trebuit sa plecam urgent in Moldova cu 2 masini de la firma (un accident in care a murit sotia unui coleg, care era moldovenaca si trebuia dusa acasa pentru inmormantare ... o chestie destul de nasoala :( ).

Accidentul a avut loc sambata dimineata (parca era chiar 1 mai ...) ... noi am plecat duminica spre Moldova si nu am gasit nici un notar sa ne faca imputernicirile. Asa ca am plecat pe barba noastra ... dar pana la urma ... cu interventii ... telefoane la sefu' sefului sefului aluia care ne cerea delegatiile etc. ... am reusit sa iesim din tara ... dar fiind situatia speciala in care ne gaseam :(

Amenda (a se citi cotizatia neoficiala) am platit-o la intoarcere ... da' macar am reusit sa ne rezolvam problema :(

 

Cat despre alta verificare tehnica in afara de ITP pentru carte verde ... n-am auzit !!

Edited by george03

Share this post


Link to post

Dar daca patronul firmei este pe scaunul din dreapta?? Mai trebuie imputernicire??

Share this post


Link to post

Da, pentru ca masina este a firmei ... nu a lui personala!!!

 

Fostii mei sefi au patit asta: s-au gandit ca daca-i firma lor ... pot sa plece in Grecia cu masina firmei ... si n-au putut :D Noroc ca aveau stampila la ei ... si si-au facut o imputernicire in Giurgiu :) )

Share this post


Link to post
Pentru cartea verde mai trebuie facuta vreo verificare tehnica?? :-? ITP-ul este facut in toamna lui 2005..

Nu trebuie nici o verificare tehnică :) mai multe informaţii despre asigurarea carte verde găseşti pe site-ul BAAR-ului: Biroul Asigurătorilor Auto din România

Edited by ebi

Share this post


Link to post

Ieri am fost oprit in Italia de politie. Politicosi. Conduceam o masina inscrisa la ei cu asigurarea la zi. I-am dat actele masinii cu asigurarea, carnetul meu de plastic scris si in engleza si pasaportul. M-a rugat sa astept in masina si s-a dus la masina lui unde mi-a verificat tot. Dupa juma de minut mi le-a adus si mi-a urat drum bun cu mentiunea ca totusi carnetul nu e valabil in UE!! Si sa-l schimb acas ca sa mai pot circula la ei! L-oi schimba eu...

Edited by Koldun

Share this post


Link to post

Din cate am inteles, acum se fac la vama controale la ROvigneta. In conditiile in care aceasta a fost cumparata de vechiul proprietar(pe chitanta este numele lui) iar acum masina este pe numele meu, o sa am probleme? Eu parca stiu ca aceasta se vinde "pe masina" nu pe proprietar.

 

Multumesc.

 

P.S. Daca informatia mai este strecurata pe undeva imi cer scuze pt acest post.

Share this post


Link to post

Pe masina daca nu ai schimbat numerele intre timp...

Share this post


Link to post

Numerele au ramas aceleasi, doar proprietarul s-a schimbat.

 

Merci.

Share this post


Link to post

Nu-ti cere nimic, doar se uita sa vada daca ai rovigneta in parbriz :)

Share this post


Link to post

Multumesc frumos.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Duminica dimineata o sa plec in vacanta(Grecia) si as vrea sa imi confirmati va rog daca am omis ceva referitor la actele necesare.

 

-pasaport

-permis de conducere

-talon

-carte verde

-contract CASCO

-CI a masinii am inteles de la voi ca nu e necesara asa ca nu o sa ma risc(daca s-a schimbat ceva, astept inf.)

-asig. medicala

-vouchere

 

Asta este tot ce imi vine acum in mite. Daca am omis ceva va rog sa ma atentionati.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

E ok daca esti proprietarul masinii. Altfel iti trebuie si procura.

Share this post


Link to post

Proprietarul masinii este sotia care va fi cu mine :D . Ar fi culmea sa imi trebuiasca... :-? .. :wallbanger:

 

A mai fost cineva in situatia mea din acest punct de vedere?

 

Multumesc

Edited by bella

Share this post


Link to post

Pe langa cartea verde iti trebuie si extinderea garantiei in caz de furt, dar cred ca ti-o fac implicit. Totusi e hartie separata. Mi-au facut mie pentru Bulgaria.

Share this post


Link to post

Am fost plecat pana in Austria cu matizache "E classe" la sfarsitul lunii august. Acte controlate la iesirea din tara:

Granita Ro-Hu

1. pasapoartele

2. cartea verde

3. asigurarile de sanatate

4. talonul masinii

Granita Hu-Au

1. pasapoartele

2. talonul masinii

Acte controlate la revenirea in tara:

Granita Hu-Au

1. pasapoartele

Granita Ro-Hu

1. pasapoartele

2. talonul masinii

Controlul efectiv a durat max 5 min la fiecare punct de control (la coada am stat mai mult....) si nu a fost nevoie nici macar sa opresc motorul.

Share this post


Link to post
Ieri am fost oprit in Italia de politie. Politicosi. Conduceam o masina inscrisa la ei cu asigurarea la zi. I-am dat actele masinii cu asigurarea, carnetul meu de plastic scris si in engleza si pasaportul. M-a rugat sa astept in masina si s-a dus la masina lui unde mi-a verificat tot. Dupa juma de minut mi le-a adus si mi-a urat drum bun cu mentiunea ca totusi carnetul nu e valabil in UE!! Si sa-l schimb acas ca sa mai pot circula la ei!

 

 

probabil ai carnet care era valabil cinci ani si l-a mai prelungit politia romana inca cinci. pe el insa scrie ca e expirat dupa cinci ani de cand l-ai luat, desi el e valabil zece ani de cand l-ai luat. asta stie politia romana, insa italianul pe el vede ca e expirat. poate ca stia, ca in italia sunt multi romani. si eu am fost in situatia respectiva (carnet luat in 96, expirat teoretic in 2001, valabil de fapt pana in 2006, tarasenia era in 2004), dar m-am abtinut de la a conduce. permisele romanesti sunt internationale si in mod normal poti conduce oriunde cu ele. doar daca stai mai mult de 6/12 luni in diverse tari (ceea ce implica permis de sedere) esti obligat sa dai examen si sa obtii permis din tara respectiva. durata de mai sus difera de la tara la tara... insa pentru o vacanta, in europa sau america sau tarile civilizate in general n-ar trebui sa fie nici o problema.

 

Folosete majuscula la inceput de fraza/propozitie.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Au fost ai mei pana in Bulgaria, sambata, plecat dimineata si intors seara, la vama le-au cerut buletinul si cartea verde a masinii, probabil si talonul, nu mai stiu, si apoi drum bun.

Vigneta 5 euro pe 7 zile, inca mai e valabila. :D

Peste 2 saptamani cred ca o sa merg si eu, numai sa scap de buletinul de pensionar. :(

Share this post


Link to post

La granita RO-HU, nu mai e decat un singur punct de control, cel de la unguri. Granicerii sunt romani, vamesii sunt unguri. Le-am aratat pasaportul (il luasem la mine preventiv), romanii s-au uitat nitel prin el si mi-au facut semn sa trec, vamesii unguri mi-au urat drum bun!!!

 

La granita HU-AU e tot un singur punct de control, granicerii sunt austrieci (unguri nu erau, sau nu i-am vazut eu), am scos pasaportul, l-am intins spre ei, au vazut Romania pe coperta si mi-au facut semn sa trec!

 

Uneori e bine sa fii european!

Share this post


Link to post

Sal. As vrea sa plec intr-o calatorie in strainatate cu masina, am inteles cam ce tre sa am pentru masina dar vrea sa plec cu familia , adica si cu printesa mea de 8 luni. Pentru ea ce acte tre sa fac, pasaport ,ca banuiesc , ca pe certificat nu se poate, tre sai apara poza si numele .

Share this post


Link to post

Ori asa, ori va luati unul din voi pasaportul cu voi si o treceti pe pasaportul respectiv!

Share this post


Link to post

Eu plec simbata dimineata in Grecia. Presupun ca in afara de cartea verde si CI nu mai am nevoie de nimic altceva...o sa am si pasaportul...asigurarea medicala mai e necesara?

Share this post


Link to post

Nu stiu daca mai e obligatorie, de cerut stiu sigur ca nu mi-au cerut-o. Oricum, imi facusem, in caz de Doamne fereste! Pentru 100 si ceva de mii eu zic ca merita.

Share this post


Link to post

@alinus- Din cate am inteles se elibereaza un card de sanatate de la CAS care e obligatoriu sa il ai...in caz de...Doamne fereste. Costa vreo 2 lei parca, se depune o cerere la CAS si vei primi cardul. Valabilitatea e de 6 luni.

ai sigur suna sa te interesezi! Drum bun!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...