Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Acte necesare la iesirea din tara cu masina

Recommended Posts

Are careva un model de imputernicire pentru masinile pe firma.

 

Adica ceva de genul firma x utilizatorul masini y reprezentata prin administrator z imputerniceste pe * sa conduca masina y, etc ?

 

Am inteles ca sunt rare cazurile dar se poate intampla sa ti se ceara o asemenea imputernicire pe drumurile patriei si voiam sa fiu cu totul in regula.

 

Merci. :)

Share this post


Link to post

Imputernicirea trebuie sa ti-o dea firma de leasing.

Tu trebuie sa faci o cerere catre ei pe care o trimiti prin fax/mail/curier/personal depinde de firma;

in care scrii ca:

Va aducem la cunostinta ca in perioada xx-xx-xx-0000, Prenume Nume, pasaport nr. va parasi tara pe ruta/in tarile/UE, nonUE. folosind masina Y cu seria de sasiu Z cumparata prin contractul nr 00.

Bla-bla-uri deastea...

 

Sau cere-le lor model de cerere de imputenicire.

Share this post


Link to post

Si eu as dori un asemenea formular dar simplu (masina nu este in leasing).

Formularul trebuie tradus in engleza?

Share this post


Link to post

Sorinel, am de la firma de leasing.

 

E vorba de imputernicirea de a conduce masina firmei, din partea firmei care detine masina. ;)

Share this post


Link to post

Aaaa...gata stiu...dar am pe acasa...

Oricum si pentru aia am cerut voie firmei de leasing sa folosesc masina ca ne-angajat al firmei pe care e luata. Ca pana la urma e proprietatea lor.

Adica am facut o cerere in numele firmei utilizatoare, cum ca, firma respectiva imi da dreptul, sa folosesc masina respectiva conform contractului de leasing fara limitari de orice-natura. (ceva de genul asta)

Asta e un raspuns primit de mine la data respectiva:

Veti avea nevoie de o imputernicire pe care va trebui sa o solicite administratorul de la noi, pentru dvs.

Share this post


Link to post

Deci din cate stiu conform contractului, pe romania firma detinatoare (utilizatorul) foloseste cum vrea masina si imputerniceste pe cine vrea sa o conduca. Asta imi trebuie mie ca dai de vreun gabor mai pus pe fapte mari cum am patit eu acum cateva zile si te arde aiurea. Norocul meu a fost ca am avut stampila firmei la mine, am scos o foaie alba si l-am intrebat la misto de cand vrea sa fie valabila imputernicirea si m-a lasat in pace. =))

 

Asta am nevoie ca sa nu stau sa scriu in word. Ma gandeam ca exista una tip facuta.

 

Pe international nu prea vad sa ai nevoie de alta imputernicire din moment ce firma de leasing da imputernicirea pe persoana/sofer nu pe firma.

 

Nu am gasit niciun topic cu acte necesare prin romania si de-asta am postat aici. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

M-am intors recent dintr-o excursie-tur de 2 saptamani in Franta, via Nadlac-Ungaria-Austria-Germania la dus si Elvetia-Austria-Ungaria-Bors la intors. La nici o vama nu am fost intrebat de vreun act, nici macar la intrarea-iesirea din Elvetia: la intrare eram invitat sa imi platesc vigneta (nici macar nu s-au uitat pe pasapoarte), iar la iesirea spre Austria nu era niciun vames atent la noi (dar oprisera o alta masina, cred ca de Franta)... La granita Ungaria-Austria nici macar nu se mai face control, am oprit doar pentru vignete la prima benzinarie.

Singura oprire a fost a unor polististi unguri, la vreo 5km dupa Nadlac, care ma intrebau de cartea verde, vesta reflectorizanta si trusa auto valabila (ne-expirata)... Nu i-a interesat deloc sa vada imputernicirea sau vreun alt act! Asa cum am spus anterior, am avut toate actele facute, imputernicire pentru firma-utlilizator, plus cea de la acestia pentru mine ca sofer (nu eu lucrez la ei, ci doar sotia...).

Altfel, niciun eveniment in 6.800 km, in afara de atentia pentru radarele fixe (niciunul mobil, dar foarte multe camere) si la drumurile romanesti (nu o luati pe Herculane-Caransebes, ca nu castigi deloc timp). Atat timp cat conduci in regula, pastrezi distanta (foarte important in Austria si Germania!!) si conduci cat mai "politicos" (nu este o gluma), nu te opreste nimeni.

Bafta si conduceti prudent!

Share this post


Link to post

cel mai bine este ca firma de leasing sa faca imputernicirea direct pe numele soferului, eu cel putin asa am avut de fiecare data

pt Turcia trebuie ca imputernicirea sa fie tradusa ( se rezolva la ambasada turciei, 160 RON) nu va complicati cu apostile, notari etc

Share this post


Link to post

Pentru cei cu leasingul la Unicredit (fostul HVB Leasing) există Suport Unicredit Leasing, care, pe lângă informaţiile despre facturi şi multe alte chestii, dă şi posibilitatea creării de procuri numai bune de printat (rezolvaţi totul on-line şi instantaneu). Trebuie doar să aveţi numele de utilizator şi parola (care v-au venit, la un moment dat, în plic, acasă).

Share this post


Link to post
cel mai bine este ca firma de leasing sa faca imputernicirea direct pe numele soferului, eu cel putin asa am avut de fiecare data

pt Turcia trebuie ca imputernicirea sa fie tradusa ( se rezolva la ambasada turciei, 160 RON) nu va complicati cu apostile, notari etc

 

Tradusa in ce limba? Am imputernicirea tradusa in engleza, nu ajunge? Ca doar n-oi plati acum 160 RON ca sa mi-o traduca cineva si-n turca...

Share this post


Link to post

Mie nu mi se pare deloc aberant sa ceara traducere in limba oficiala a tarii in care intri.

In alta ordine de idei, mie nu mi-a cerut nimeni niciodata imputernicirea (si am numere cu cifre). La talon de asemenea, s-au uitat foarte rar si destul de sumar. Poate ca se mai uita si la om :D

Share this post


Link to post

Asa o fi, daca zici tu. Dar in cazul unui drum cu masina pana-n China ce faci? In cate limbi iti trebuie imputernicire? Si-n cate dialecte? Hai sa fim seriosi, turca nu este o limba de circulatie internationala, asa ca unde ar fi motivul pentru care sa ceara asa ceva?

Share this post


Link to post

Turcia nu a semnat nu stiu ce tratat cu UE si ai nevoie de procura cu apostila, lucru care e valabil pentru orice tara non-UE. ;)

Share this post


Link to post

nu e gluma, trebuie tradusa in turca

dar nu te complica si cu apostila si notariat, doar traducerea data de ambasada e ok

oricum la vama au cerut-o tuturor

probabil ai putea trece si fara dar nu te risca pt 160 RON, sunt relativ imprevizibili turcii

Share this post


Link to post

Uite d-aia nu mai vreau masina in leasing, ci doar cu numele meu in talon. Treci prin vama linistit.

Share this post


Link to post

Şi hotărâtor, aş zice, în stabilirea detaliilor financiare ale unei achiziţii auto. :)

Share this post


Link to post

La mine chiar asa va fi la urmatoarea masina. Sa nu pot sa trec eu vama la moldoveni ca nu ma lasa leasingul... X(

Share this post


Link to post

Am citit tot ce scrie aici si degeaba ... deci ca sa ies din tara in 2009 :D adik acum in prezent ce acte trebuie sa am la mine ... Eu vreau sa vand masina in Germania ... dar nu am facut actele cu fostul proprietar ... deci care ar fii solutia ... procura de la proprietar sau ce ... si ce firma imi face mie casco pe o masina din 92 ?????

 

Nu ma supar daca imi raspunde cineva si mie ... pls ... sau contact a id d mess papay_X_tero

Share this post


Link to post

Pentru prima data mi-au cerut actele masinii si permisul la iesirea din tara.

Am trecut de primul check, cel cu "face controll"...i-am dat talpa si ma trezesc cu un alt musteriu care-mi sare in fata masinii si-mi zice ca nu au terminat cu mine :D

"Permisul si talonul masinii, va rog". M-am conformat...le-a verificat..."E ok, puteti merge".

In schimb nu m-au intrebat de imputernicire de la leasing/proprietar.

Share this post


Link to post
Pentru prima data mi-au cerut actele masinii si permisul la iesirea din tara.

 

Mie, in 2 ianuarie mi-au cerut actele masinii si permisul la intrarea in tara :( (masina inmatriculata in Ro, personala ... indiscreta fiind o tanti "vamesita" unguroaica blonda ... care m-a mai si intrebat de unde vin)

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Hmmmm...a fost careva pana in croatia? ce sfaturi imi puteti da despre traseu si taxe? si ce controale ati intampinat?

 

Merci anticipat, Cosmin

Share this post


Link to post

Vreau sa scot si eu Epica din tara vineri pana in croatia si apoi in italia , croatia nefiind stat membru ce sa fac sa traduc imputernicirea ?

Share this post


Link to post

Pentru Bulgaria este nevoie de trusa medicala, triunghi reflectorizant sau mai stiu eu ce.. ca nu le am in masina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...