Jump to content
Sign in to follow this  
Bobby

Cotiera/jumbo Box

Recommended Posts

Dupa ce reusesti sa-o montezi poti da, te rog, cateva detalii referitor mai ales, la demontarea ornamentului de plastic de la maneta franei de mana. Multumiri.

Share this post


Link to post

Mad MAX crezi ca poti sa ma ajuti si pe mine cu montatul unei cotiere de espero pe cielo zilele astea daca poti si vrei sa ma ajuti ma duc si o cumpar dupa care iti zic pe forum tu doar zimi daca poti sa ma ajuti :osanale:

Share this post


Link to post

Adevaru este mad max ca sunt f.fericit de cotiera cumparata de la tine

Share this post


Link to post

Gata am cumparat si montat cotiera (750mii cu totu), urmeaza si poze in curand. (bine ca am fost la service si nu m-am complicat eu...ca a trebuit sa scoata scaunele.. si au montat-o in surubutri sub plasticu ala)!

Share this post


Link to post
Oricum arata super. Ma interesa adresa mai exacta, intrucat ma gandeam sa trec pe acolo sa intreb daca au ceva corespunzator pentru Cielo. La al meu butoanele pentru geamuri sunt intre scaune. Sper ca e o solutie si pt tipul asta de Cielo. Ramane de vazut. Astept raspunsul lui VECTOR pt adresa si apoi va comunic ce rezolv.

 

Salut!

In Vitan 55 ron de Logan , rabatabila. Se asorteaza si cu interiorul.

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu din aia, dar e mai ingusta decat plasticul de pe podea de care vine prinsa... Inca nu am montat-o, mai caut o solutie (eventual alte picioare).

Daca monteaza cineva o cotiera din asta il rog sa puna poze.

Share this post


Link to post
Mi-am luat si eu din aia, dar e mai ingusta decat plasticul de pe podea de care vine prinsa... Inca nu am montat-o, mai caut o solutie (eventual alte picioare).

Daca monteaza cineva o cotiera din asta il rog sa puna poze.

 

 

Eu am montat - o si vine f bine.

Nu este din aia cu picior in spate. Are doua bucati de plastic pe laterale. Stau putin mai cracanate dar dupa ce o strangi bine in suruburi nici nu se observa.

Share this post


Link to post

Inseamna ca am acelasi model. Eu am "potrivit-o cu mana" si mi se parea ca sta prea cracanata...

Cum ai prins-o? Cu holzsuruburile ei direct in plasticul ala cu frana de mana si butoanele ptr. geamuri? Nu vine prea jos? Ma gandeam la alte picioare ca sa o mai si inalt putin... E comoda la drum lung? Ce zici, sa nu mai incerc sa o inalt?

Share this post


Link to post

Salutare tuturor!

Saptamana trecuta mi-am cumparat cotiera :banana: din Carrefour Bv. - 490.000. In fata are un sertar mic iar in partea din spate are o glisiera cu doua locase pentru pahare sau doze (inca nu am incercat :D ). In cutie are suporti de tabla pentru prindere si o punguta cu suruburi si piulite. Am montat-o singur si am avut un pic de bataie de cap pana am gasit pozitia optima (daca e prea in fata sau prea ridicata, pozitia cotului e excelenta dar accesul la frana de mana f. dificil - asa ca trebuie montata un pic catre inapoi). Prinderea am facut-o in plasticul dintre scaune si sta foarte bine.

post-5681-1190130191_thumb.jpg post-5681-1190130200_thumb.jpg post-5681-1190130208_thumb.jpg

Share this post


Link to post

O poza lateral ai cumva?

Share this post


Link to post
Salutare tuturor!

Saptamana trecuta mi-am cumparat cotiera :banana: din Carrefour Bv. - 490.000. In fata are un sertar mic iar in partea din spate are o glisiera cu doua locase pentru pahare sau doze (inca nu am incercat :D ). In cutie are suporti de tabla pentru prindere si o punguta cu suruburi si piulite. Am montat-o singur si am avut un pic de bataie de cap pana am gasit pozitia optima (daca e prea in fata sau prea ridicata, pozitia cotului e excelenta dar accesul la frana de mana f. dificil - asa ca trebuie montata un pic catre inapoi). Prinderea am facut-o in plasticul dintre scaune si sta foarte bine.

post-5681-1190130191_thumb.jpg post-5681-1190130200_thumb.jpg post-5681-1190130208_thumb.jpg

 

Parca e prea inapoi. :-?

Cam aiurea, desi arata foarte bine cotiera. Pacat.

Edited by kAos

Share this post


Link to post
Inseamna ca am acelasi model. Eu am "potrivit-o cu mana" si mi se parea ca sta prea cracanata...

Cum ai prins-o? Cu holzsuruburile ei direct in plasticul ala cu frana de mana si butoanele ptr. geamuri? Nu vine prea jos? Ma gandeam la alte picioare ca sa o mai si inalt putin... E comoda la drum lung? Ce zici, sa nu mai incerc sa o inalt?

 

 

Am prins - o de consola pe laterale , dar a trebuit sa dau scaunele jos. Nu ii trebuiesc inaltatoare , eu o pusesem la inaltime maxima si am mai lasat - o o gaura ca era prea sus ( si sunt destul de inalt 1.90 ). Holtzsuruburile intra direct in plastic cu surubelnita. Scaunele se dau jos usor : iti trebuie o tubulara de 13 cu cot ( eventual cu cliket ) si in 5 minute sunt jos ( au 4 suruburi pe fiecare ). Toata treaba a durat cam 1 ora.

Este foarte confortabila la drum. Schimba total confortul la volan.

Spor la treaba!

Share this post


Link to post

Multumesc!

Abia astept sa o montez si eu. Nu ii mai fac nici o modificare. Am sa o montez exact ca tine. :thumbl:

Share this post


Link to post

kAos - intr-adevar, e putin cam in spate cotiera dar am incercat sa o asez astfel incat sa pot utiliza frana de mana si totodata sa am si o pozitie comoda a mainii drepte. Deocamdata sunt multumit de amplasare (am aproape 1.90 m si sunt destul de lung in maini :D ).

 

LE: mie nu mi se pare aiurea si nu vad de ce e pacat (ca am montat-o ?)

Edited by emt

Share this post


Link to post

Stiu ca este in afara subiectului, insa tot cautand pe net...

am dat peste o astfel de "cotiera"...

imi pare cea mai practica, estetica si functionala...

din cate mi-au vazut ochii pana acu'!!

post-14331-1212675748_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Este un vis al meu de cand am pus picioarul in hidramata.

M-am gandit.. dar de ce sa dau de volan si deci sa tin maineile intinse, nu s-ar putea ca in loc de volan sa fie doar airbag si monitoare de informare si directia respectiv acceleratia sa fie la mana pe o maneta ?

Chiar ma mira ca nu s-a introdus asa ceva in productie, costurile nu cred ca sunt foarte mari tinand cont ca acum toate sunte electroasistate deja doar ca in loc de pedala sa fie pe cotiera astfel permitandu-ti o pozitie foarte relaxanta.

Eventual sa ramana si pedala de frana actiomabil mecanic in cazul in care se buleste partea electrica.

Share this post


Link to post

"Cotiera" aia e de macara/excavator/greder etc.

Share this post


Link to post

poate exista parcuri de dezmembrari de excavatoare ... acolo gasesti sigur...

 

serios acum - pentru automata - merge cred inlocuit "schimbatorul" cu un panou cu butoane - ca la autobuzele DAF (fara misto)

Share this post


Link to post

:o fftopic: Sau poti sa-ti iei sofer, si nu te mai "chinui" deloc, schimbator, pedale, volan, maini intinse :D

Share this post


Link to post

sall Ieu am laut o cotiera dupa espero, si sa potrivit perfect pe cielo cu mici modificari si vine chear misto..inainte de asta am avut una loata dintr-un magazin auto si a fost foarte proasta in maxim 3 luni sa cojit... :(

 

 

Share this post


Link to post

Pana la urma, are cineva cotiera pe vreun cielo cu butoanele de geamuri intre scaune? Se potriveste aia de espero? Vreun link, vreo idee, vreo poza, ceva? Am citit threadul cap-coada, dar nu am gasit nimic.

Mersi :D

Share this post


Link to post

Butoanele pt geamuri le-am mutat pe cotiera la sugestia colegului care mi-a trimis-o. Initial le mutasem sub cass, ceva gen Logan, dar aici stau cel mai bine, zici ca-s acolo din fabrica.

 

Click pe sageata din stanga sus.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Click pe sageata din stanga sus.

Multumesc pentru link, dar din pacate, n-am gasit cotiera de espero la dezmembrari, sau pe nimeni care sa vanda. Am vazut, totusi, ce mi-ar placea: cotiera lui Darescel http://www.gmclub.ro...post__p__288536

 

Problema e ca in Craiova n-am gasit de nicio culoare. Am gasit doar pentru logan, fara acele picioare metalice care sa ajute la montarea pe Cielo. Iar online, am gasit aici: http://www.pieseauto...n/pieseauto2201 . Cred ca o sa fac comanda de pe site-ul respectiv, pana la urma, desi mi-e teama sa nu se potriveasca.

Edited by alleks

Share this post


Link to post

Salut,

 

As vrea sa montez o cotiera pe nubirica mea si dupa cateva cautari pe batranul gugle am observat ca nu exista pentru nubira 2 asa ceva ci doar universale care pot fi montate. Intrebarea mea e daca la montarea unei cotiere universale trebuiesc facute ceva modificari majore - gauri sau se monteaza cu ceva cleme.

 

Si, daca imi puteti recomanda o cotiera mai in firea ei - nu chestii din plastic chinezesti.

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...