Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Exact de "alt tool" ala intreb! ;)

 

Am Acrobat full 5. N-am reusit sa decupez semnatura. Nici sa desenez un patrat alb peste ea. Nu am gasit tool-ul necesar.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Exista vre-un soft care sa faca toate melodiile ( in general toate sunetele ) emise de catre placa de la calculator sa se auda la fel de tare si nu una mai tare si alta mai incet ?

Evident folosind sa zicem winamp.

Share this post


Link to post

Melodiile se pot normaliza. Cauta pe net un tool.

Share this post


Link to post

Asta fac aici :P , sunt pe net nu ?

Share this post


Link to post

@NFS

In Reader, iei "scula" de selectie grafica (Tools > Select&Zoom > Snapshot tool) si "draghezi" frumusel tot documentul. Copierea in clipboard se face automat. Deschizi apoi Paint sau ce program de grafica vrea muschiul tau, pastuiesti si apoi prelucrezi cum vrei. Poti sa-l faci gif sau jpg, posibil sa fie mai mic decat pdf-ul original.

 

@Cumnatu

Fa rost de Sonic Foundry Soundforge. Il gasesti cu siguranta prin... cartier :) Acum l-au preluat cei de la Sony, dar nu sunt la curent cu crack-urile.

Share this post


Link to post

AB > Multumesc pt sugestie. Caut insa o metoda mai putin consumatoare de timp. Am multe declaratii d-astea...

 

Mi-amintesc ca am vazut pe cineva folosind un program cu care parca deschidea direct pdf-ul, selecta un dreptunghi in care se afla semnatura, dadea delete si gata... din pacate nu stiu ce program era si nici de omul ala nu mai dau acum...

Share this post


Link to post

ABBYY FineReader cumva? :-?

Share this post


Link to post

FineReader-ul il am, nu stiu sa manevreze PDF-uri... ala e super bun pt OCR. O sa incerc sa fac rost de PDF Transformer tot de la Abbyy. Multzam de link.

Share this post


Link to post

Vreau sa-mi cumpar o placa de baza, procesor, rami etc pentru a mai schimba cate ceva in actualul calculator. La ultimul upgrade, mi-a fost atrasa atentia ca nu are sens sa ma zgarcesc la placa de baza si asa am ajuns sa am decat ddr 400 si acuma sa nu mai pot face mare lucru pe ea.

 

Urmeaza sa lucrez putin la editare video (amator) si, ca sa nu repet experientele trecute in care un render tine cam .. o noapte intreaga, iar performantele erau modeste, vreau asa:

 

Placa de baza: socket AM2, ddr2 1066, S-ata II, Pci-e, video integrat(deocamdata).

M-am oprit la Asus MB Asus M2A-MX, AMD 690V, S-AM2, mATX 24p., PCI-E x16, PCI-E x 1, 2xPCI, Dual DDR2-1066, U-DMA 133, 4xSATAII Raid 0, 1, 0+1,

Video&SB 6ch.&GBLan on board, 10xUSB 2.0 - parca prea ieftina, 160 Ron

Procesor: Athlon 64 LE-1640, Socket AM2, 1024K, bus 2000, 0.09u, 1.4V, 45W, 64bit, (2700 MHz)

Rami: vreo 2 gb, la 800 Mhz(1066 deocamdata ramane scump).

 

Pentru o placa de baza decenta as investi pana in 200-250 ron, procesor 150 (atat costa asta de mai sus), rami - cam toti au acelasi pret.

 

Ce am acuma e un sempron la 2800+, 512 rami ddr400, placa de baza asus k8v-xe si nu sunt multumit deloc, desi nu-l folosesc pentru jocuri.

 

Mi-ar folosi daca ati putea aprecia, in vreun fel, intregul. Multumesc anticipat.

Edited by andreis

Share this post


Link to post

Pune macar un dual core de la amd, minim x2 4000+ (2,1 GHz frecventa reala). Procesorul mentionat de tine e un mare fas, fara suparare. Un 4000+ il gasesti pe la 220 ron. In ziua de azi trebuie macar un dual core. Nu te zgarci la cateva zeci de ron, ai sa regreti mai tarziu.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Tocma' de aia am intrebat, n-am de ce sa ma supar :)

Share this post


Link to post

Cine ma ajuta si pe mine in urmatoarea problema?

 

Incerc sa fac legatura dintre un laptop si un receiver satelit Dreambox 500 S, cu un cablu crossover, ca sa transfer niste fisiere prin proticol ftp si, dupa aceea, sa fac un bridge sa dau net receiverului (am un router wireless). Problema e ca nu reusesc sa le fac pe cele doua sa comunice, imi da o eroare: Error 10057 in Send socket not connect :(

 

Am dat un search pe nea gogu dar n-am gasit solutii, doar diverse discutii pe diverse forumuri :(

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

N-are nimeni idee? :( Am incercat cu 2 laptopuri si un desktop, cu cablu crossover si cu normal si degeaba :(

Share this post


Link to post

Problema tind sa cred ca e de la soft, nu de la hard.

 

Ambele au adrese din acelasi subnet? Raspund la ping?

Share this post


Link to post

Si lucreaza cu cablul crossover, cu cel normal se fac legaturi PC-hub si PC-switch din cate stiu eu.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Preferabil dar nu obligatoriu. Marea majoritate a echipamentelor recente stiu sa faca autonegociere.

Oricum, banuiesc ca link-ul a fost primul lucru verificat ;)

Share this post


Link to post

Pina la ajunge sa dau net receiverului eu nu vreau decat sa le fac pe cele doua, laptop si receiver, sa se vada intre ele, sa transfer niste fisiere. Folosesc un cablu crossover si ambele au ip-uri de genul 10.0.1.X Porturi inchise in laptop nu cred sa fie, am dezactivat uindoz firewall :(

Share this post


Link to post

Raspund la ping?

Share this post


Link to post

receiverul nu raspunde la ping, imi da request time out. tind si eu sa cred ca e problema de soft pentru ca in tray-ul de la uindoz clipoceste icon-ul de retea, nu apare limited conectivity.

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Limited connectivity apare cand nu ai setat automatic ip si nu exista un server dhcp care sa-ti dea ip, deci nu are legatura.

La receiver cum te-ai conectat ca sa-i setezi adresa de ip?

Share this post


Link to post

Receiverul are un meniu de setup connection, unde pot sa ii bifez DHCP sa isi ia singur setarile, sau pot sa i le introduc eu manual.

Share this post


Link to post

E posibil sa nu se sincronizeze placa de retea cu receiverul. Incearca cu un switch intre ele (eventual chiar porturile lan ale routerului wireless).

Share this post


Link to post

Nu e animal, e fruct :) )

 

Incearca totusi cu un switch sau joaca-te pe la placa de retea pe windows (poti sa o fortezi in 10 fdx sau hdx).

Daca nu raspund la ping e aproape sigur o problema de negociere a link-ului.

Share this post


Link to post

Eu ti-am vorbit respectuos pina acum, nu te-am luat cu 10 fdx sau hdx :mrgreen: O sa iau un switch, poate o sa reusesc asa. Imi poti recomanda vreunul ok, ca pret si calitate?

 

Multam mult de ajutor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...