Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

PLEXTOR.  :thumbr:

 

Plextor costă cât o mână şi-un picior, şi sunt de fapt Lite-On rebranduite :vanat:

Share this post


Link to post

parca mi-as lua sony... am citit ca sunt de fapt liteon-uri cu alt firmware, adica sony CRX300 = LO48161, CRC320=LO5232K

Share this post


Link to post

La Combo e tare nasol... Nu stiu care e bun si care nu, eu unul nu mi-as lua. Mai pui un pic (sub 100% din pretul unui combo) si iti iei DVD-RW. De ex, LG 4120B sau 4160B, ambele superilustre, si care stiu absolut TOATE formatele, cu +, cu -, RAM, DL! Cu mai putin de 3 milioane ti-ai luat scula care stie tot! Parerea mea. Vezi review-uri cate vrei la www.cdrinfo.com

Share this post


Link to post

Foarte putini fac DVD acum de fapt (fie in combo, fie RW) dar foarte multi vand. LiteOn-urile sunt cred cele mai multe care se vand sub alt nume.

 

Si eu tot catre LG inclin. 4120 in speta intr-ucat nu am HDD care sa ii poata da date sa scrie la 16x plus ca mediile care suporta 16x costa cat nu fac. Daca numele de LG nu-ti spune multe afla ca nu le mai fac singuri: s-au aliat cu Hitachi.

 

Teac s-au prostit la greu dar tot sunt mai buni ca Sony! :D

 

Dar ca LiteOn = Plextor tot n-as crede.

 

In concluzie: LG 4120 (cam 3.1 mil lei) si vreo 2 ani nu mai ai nevoie de upgrade. In plus: un DVD blank bun costa cam 30-35.000 lei si are 4.6 Gb...

Share this post


Link to post

LG-ul s-a prostit rau rau de tot, e foarte adevarat... desi au fost leaderi ! Pacat... Nu cumparati, eu am stricat pana sa-mi dau seama vreo 30 de discuri. :flaming:

Desi au avut mari probleme cu cd-writerele, pe partea de DVD Sony merg super-super-bine !

Mai am in teste un Benq, si nu e rau deloc !

Share this post


Link to post
Dar ca LiteOn = Plextor tot n-as crede.

 

Crede. Nu zic eu asta, ci alţi demenţi de pe forumurile din afară, care-şi permit să demonteze unităţile abia luate să vadă ce e în ele. Totul e identic cu Lite-On la Plextor-urile noi, la nivel de mecanică şi electronică (aceleaşi integrate, aceleaşi PCBuri).

Share this post


Link to post

LG-ul s-a prostit DOAR la CDRW si Combo, NU si la DVDRW! Sa nu generalizam! Vrei super-scula? Ia-ti Optorite! Plextor? O fi bun, dar dai prea mult pentru ce stie sa faca...

 

In fine, eu nu mai zic nimic, dar iar revenim la chestia clara: citim ce spun altii... OK, si? Poate sunt platiti sa spuna asta... Eu vad ce vand si ce vine inapoi, si mi-e foarte clara imaginea: LG (cu 12 sau 16, dupa preferinte, dar cum zicea si panzer, 16 nu merita ca media de 16 e prea scumpa)...

Share this post


Link to post

Vezi ca a scazut pretul la ambele. Sau nu sunt eu furnizorul tau? Iei de la o firma cu A, sau cu R? :lol:

Share this post


Link to post

gata, m-am hotarat, imi iau dvd-writer :roll:

 

variante (toate cu dual layer), in ordinea pretului:

 

1. Sony DW-D22A (VIPER, am vazut bine, e asa ieftin si e si retail? :shock: )

2. LG 4120B (se pare cu nu are dual layer)

3. LG 4160B

4. Asus DRW-1604P

5. Teac W516G

 

ce-o sa fie, ce-o sa fie... :scarpin:

 

PS. era undeva o stire ca de la 1 ianuarie 2005 se scot accizele pt produsele digitale. asta se refera doar la camere foto sau la toate componentele de calculator?

Share this post


Link to post

Eu am Asus DRW-1604P de care sint multumit.Teac-ul s-a chifluit rau :(

Share this post


Link to post

@ticolino: doar la aparatele foto digitale, din cate am auzit, la camerele video nu... e o discutie destul de aprinsa pe computergames forum dar nu se zice nimic de componente dde calculator...doar de aparate foto dijitale

Share this post


Link to post

4120 ESTE DL. Sony e mai ieftin,poate, dar nu stie DVD-RAM, asta e sigur, si apoi... e Sony... Cat despre retail, nu stiu ce mare spanac ai in cutia aia...

 

Accizele se duc numai la camerele foto. Componentele de PC sunt scutite insa de vama, mari reduceri nu o sa fie nicaieri pe tema asta.

Share this post


Link to post
Vezi ca a scazut pretul la ambele. Sau nu sunt eu furnizorul tau? Iei de la o firma cu A, sau cu R?   :lol:

 

 

RC, nu doar cu R... :)

Share this post


Link to post

hm... am citit despre DVD-RAM si pare misto. DAR din ce-am citit, ele vin intr-un fel de carcasa, ca dischetele, ceea ce le face incompatibile cu unitatile de cd/dvd obisnuite. acu intrebarile:

 

1. se gasesc de cumparat in ro?

2. merg citite doar in unitati "speciale", de care nu are orice gigel, nu? tb sa scrie pe unitate dvd-ram.

Share this post


Link to post

Eu nu prea găsesc rostul la DVD-RAM. Ştie unitatea, dar nu am văzut discuri până acum. Baza e în DVD-R (sau DVD+R) şi în DVD-RW ;)

Share this post


Link to post

DVD-RAM-ul nu vine neaparat in carcasa... Noi am avut la LG-urile mai vechi si era normal, mergea in orice unitate care stia sa citeasca DVD-RAM. Rostul? Un hard mai mic de 4.5GB, pe care poti scrie si sterge in timp real.

Share this post


Link to post

Daca citesti atent vezi ca are cat de cat probleme cu corectia la erori pe CD... nu pe DVD! :lol:

Share this post


Link to post

@panzer: cum mere jucaria? Multzumit? Da-i in goarna!

Share this post


Link to post
booktype setting - nu ca as stii cumva ce inseamna

 

Booktype setting permite schimbarea tipului DVD-ului blank din DVD-R sau DVD-RW sau DVD+R în DVD-ROM, ca să meargă DVD-urile video copiate pe unele playere stand-alone mai cu figuri.

 

Viper, şi pe DVD-RW merge mi se pare ce vrei tu, cu packet writing ;)

Share this post


Link to post

Da, merge, dar nu de atatea ori... Si arata cu totul altfel, si se scrie/sterge pe el cu totul altfel:

 

"DVD-RAM Wobble land & groove recording

 

- Molded grooves with wobble enable the drive to simply measure the frequency of the wobble to synchronize clock frequency for improved writing control.

 

- Physical address information is molded into the DVD-RAM disc and each address precisely defines a 2K sector on the disc where data can be written. To ensure accuracy and fast, reliable location of important data, redundancy and synchronization is included in the address sectors.

 

- Wobble land & groove doubles the track density, provides sophisticated tracking detection--even for narrow track pitch, provides seamless reading and writing between the land and groove tracks, and dramatically reduces cross- talk and cross-erasing by precisely controlling the track pitch"

Share this post


Link to post
@panzer: cum mere jucaria? Multzumit? Da-i in goarna!
nu stiu inca. n-am ajuns cu el la locul lui de munca (acasa adik)...

iti spun imediat ce ma lamuresc si io...

Share this post


Link to post

nu mi-ati raspuns

 

se gasesc sau nu discuri DVD-RAM in romania? ca am tot cautat pe net si nimic :(

 

@VIPER: asa deci, da? pt panzer se gasesc, dar pt mine nu. bine... cine-ti mai face tie poze indecente cu nfs-ul, ha? :maso: :lol:

Share this post


Link to post

Nici DL nu se gasesc. Best are doar in oferta nu si in magazin! Oricum la 400.000 lei/ DVD sa mai astepte...

 

Un DVD-RAM m-ar interesa si pe mine ca am un hdd de doar 40Gb... Asa temporar! Nu intentionez sa frec unitatea in halul asta folosind-o ca un HDD...

 

PS: pe cd merge bine - scris citit chiar si corectia de erori e buna. Un pic dezamagit de timpul de acces pe RW unde este clar depasit de fostul TEAC. In curand il incerc si pe DVD doar ca n-am avut timp sa merg sa cumpar blank-uri

 

Apropo: la blank-uri DVD ce folostiti? +R, -R? Verbatim sau Traxdata? Ca astea vad ca ar fi cele mai frecvente in RSR...

 

PS: putem muta acest topic la discutii generale ... ca numai de Bursa nu mai e vorba... si poate il si extindem un pic mai ales ca sunt multe de spus in domeniu ...

Share this post


Link to post

DVD RAM au la Media Galaxy, Panasonic- 325.000 lei

Share this post


Link to post

Daca vrei sa folosesti DVD-urile si in unitati stand-alone, baga -R, daca nu, baga de care sunt mai rentabile ca pret, dar sa fie brand.

 

@ticolino: Panzer s-a hotarat instant, tzak-pak, si gata. La noi pot sa fie 1000 bucati acum si peste o ora sa nu mai fie nici una... De aia ti-am zis si pe privat, hotaraste-te, dar repede, si sa fii foarte sigur pe ceea ce vrei, nu e ca la magazin unde poti sa te razgandesti etc...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...