Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Am vazut chiar si un curs, ba chiar si la microsoft. Documentatie este gramada pe net dar zici ca nu vrei in engleza. Asa ca un curs te va ajuta mai mult mai ales ca daca vrei "in mare" nu te va ajuta.

Share this post


Link to post

Acum e prea tarziu. Am avut un fel de interviu ieri, si vroiam cateva cuvinte despre active directory. Atata tot. Fara cursuri si linkuri si alte chestii ...

Edited by Alinutz

Share this post


Link to post

In ultima perioada primesc tot felul de emaile de la necunoscuti care au atasate doar fisiere .pdf. Nu am deschis fisierele. Au aparut cumva virusuri de .pdf?

Share this post


Link to post

Te mistuie curiozitatea?

Da' pierderea de timp nu e un virus? (ca sa nu mai zic de sansa lor de a prinde norocul de coada :D )

Share this post


Link to post

Din pacate da, ma mistuie. :mrgreen: Desi acest lucru e apanajul sexului frumos. :mrgreen:

Cred ca ai dreptate cu pierderea de timp.

Share this post


Link to post

Nu e nimic periculos daca te referi la cele de genul "You've received an ecard from a partner" sau alte PDF.uri. Sunt tot felul de chestii de reclama de la viagara la aparate de lungit... :redface: PDFul are doar curbe, imagine fara text ca sa nu poata fi scanat dupa cuvinte cred...Oricum le sterg din prima. Cat sa mai lungesc... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Da, poti lua virusi si deschizand fisiere .pdf. Prima modalitate de virusare a unui pdf este introducerea unui cod malitios ca "atasament" la codul original al fisierului. Din fericire doar cei cu Adobe Professional sunt afectati. Adobe Reader nu stie sa interpreteze atasamentele la cod. Apoi o alta modalitate ar fi cea numita "double barrel" asta insemnand ca un fisier continand cod malitios este alipit la fisierul original .pdf. Cand deschizi .pdf-ul tu de fapt deschizi si un fisier executabil cu cod malitios. Inca o data, din fericire majoritatea antivirusilor stiu sa depisteze aceste fisiere. Una peste alta, pe platforma win nimic nu mai e sigur in ziua de azi si nu poti baga mana in foc pentru absolut nimic. Nici macar mail-urile primite de la cunoscuti/prieteni nu sunt sigure pentru ca multi virusi se raspandesc pe aceasta cale.

Share this post


Link to post

Lg 1919s. Poate pare o intrebare cretina, dar in ultimul timp am avut foarte mult de lucru si nu mai gandesc limpede..

 

Se poate ajusta de undeva 'marimea imaginii'? Pozitia am vazut ca se poate.. Am 2 benzi negre pe margine.. Automaticu ala il pune la mama naibii, in stanga jos si ramane foarte nasol.. Se poate sau se .. ,ca butonu, si asta? (al doilea, de altfel).

 

Le: am rezolvat cu schimbarea ratei de refresh: 1280x1024 cu 70 hz. Acuma e la 60.

Edited by andy

Share this post


Link to post

Pai 60 hz e rezolutia nativa a LCDurilor, ce cautai cu ea la 70 ? Cum ai monitorul conectat, cablu VGA sau DVI ?

Share this post


Link to post

Normal, vga.

Share this post


Link to post

Ceva extrem de interesant pentru cine-a facut programare la viata lui :) disectia unui trojan.

pubMalwareCaseStudy.pdf

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: se merita sa fac trecerea de la imprimanta hp 1510 la canon prixma mp 160? Nu scot decat rar poze (tip legitimatie, deci format mic, pe hartie hp premium- hartie cu care am obtinut rezultate foarte bune cu hp1510) si sa o folosesc in regim home-user. Voi ce ziceti- se merita trecerea de la hp la canon?

Share this post


Link to post

Per total imprimantele sunt foarte asemanatoare ca si performante si functii. Fiecare, la randul ei o depaseste pe cealalta cu cate putin la cate un capitol. Spre exemplu hp are un mic avantaj la rezolutia scanner-ului (1200*1200 fata de 600*1200 la canon) iar canon un mic avantaj pentru viteaza tiparirii alb/negru (22 ppm fata de 20 la hp). HP are un avantaj la viteza listarii color dar Canon recupereaza printr-un avantaj la rezolutia in cazul listarii foto. Ideea e ca desi fiecare imprimanta are cate un pus la un anumit capitol diferentele sunt atat de mici incat nu cred ca merita trecerea de la una la alta, cu atat mai mult cu cat spui ca o sa fie folosite in regim home cu listari color ocazionale. Ar merita sa faci trecerea doar daca te gandesti ca la canon consumabilele sunt ceva mai ieftine decat la hp (dar au si capacitati mai mici) si ca daca iei canon o sa ai o imprimanta nou-nouta si deci o sa ai mai multa garantie decat ti-a mai ramas acum de la hp.

Edited by bogdan_o

Share this post


Link to post

Canon va fi, atunci. La 2,1 mil cat e in Piatra- chiar e un pret bunisor (pe a mea am dat-o cu 3,5 mil). De rest- imi platesc RCA-ul pe cealalta jumatate de an :D .

Share this post


Link to post

La capitolul imprimante HP rulllz. Poate mai rule si altele dar HP e o certitudine. Nu as mai incerca experimente daca stiu ca HP SIGUR sunt bune.

Share this post


Link to post

Am luat-o deja- canon mp160- e instalata- toate ok. Cost: 210 ron+7 ron cablul usb. Sunt multumit. Si mi-am platit si rca-ul :D . Stiu ca hp sunt f bune, insa am zis sa incerc si un canon. Daca face fite- cu prima ocazie o dau. Ramane de vazut.

Share this post


Link to post

Nu am zis ca Canon sunt proaste (a fost prima mea imprimanta) ci doar ca HP sunt cele mai bune.

Share this post


Link to post

Eh, redeschid eu acest topic, care mi se potriveste. :)

 

Consider ca a venit vremea sa-mi schimb laptoapa, nu neaparat pt ca ar fi depasita de vremuri (pt ca nu este), ci pt ca e cam mare si mult prea grea.

 

Ne-am gandit la un laptop din ala mic cu display de 11 - 13 inch.

 

Vreau si eu niste recomandari. Ma intereseaza sa fie mic, usor, sa tina mult bateria. Nu ma intereseaza sistemul de operare, as prefera XP.

In rest, bineinteles in functie de pret, cit mai multa memorie, procesor rapid si mic consumator, spatiu pe disc cit de mare se poate, cit mai multe usb-uri, daca se poate sa aibe si cititor de carduri, dvdrw, de preferinta placa video cu memorie proprie, eventual cu webcam incorporat.

Share this post


Link to post

NU HP!

Raportul pret - dotari este excelent, dar calitatea este execrabila...

Iti recomand Dell.

Share this post


Link to post

Scriu acest post de la noul meu laptop, un Acer TravelMate 2494NWLC http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=8612 Nu sunt nici un cunoscator al calculatoarelor, nici un impatimit de performante, dar la nivelul meu, mi se pare o bijuterie, se misca mult mai fain decat vechiul desktop, care, apropos, habar nu am ce configuratie are, ca sa-l pot posta la bursa :) ) Ce parere aveti de acest model de Acer, care ar fi calitatile si partile sale slabe?

Share this post


Link to post

Pai, principala lui calitate este ca e mai rapid decat vechiul tau desktop, :) ) , in rest... sa te tina acumulatorul cat mai mult.

Share this post


Link to post

Destul de scump pentru ce ofera...

La banii astia iei Tablet PC.

Share this post


Link to post

Ce aveti fratilor cu HP? Eu am unul si mai am un prieten care a cumparat anul trecut mai multe pentru o fabrica si nu exista nici o problema cu ele. Ma rog toate sunt luate din state dar nu cred sa fie mare diferenta la astea europene. Am si desfacut o parte din ele pentru a le curata sistemele de racire si sunt foarte ingrijit asamblate, spre deosebire de Acer si Dell.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...