Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Si de fiecare data cand scot un film cu deceplusplus cum fac?

 

Il scrii pe un CD(DVD)-RW, il vizionezi si apoi reciclezi disc-ul. Works for me just great.

Share this post


Link to post

Ar fi ok. :)

Nu sunt probleme de compatibilitate cu sistemul meu stravechi cu SDRAM-uri?

 

@hawkeye: stiam de versiunea asta, cu scrisul dvd-urilor, dar mi se pare cam scarpinat la urechea stanga cu mana dreapta, adica sa pierd vreo 20 de minute scriind dvd-uri.

Tocmai de aceea m-am gandit la alternative mai practice.

Share this post


Link to post

Practica o fi, buna nu. Iesirea TV-out cel putin la mine nu se vede grozav, mai da si o dunga (cu toate cablurile incercate e aceeasi problema. DIn punctul meu de vedere cea mai buna solutie ramane cu DVD-ul ce citeste divx

 

PS: Placa aia video ar trebui sa mearga, nu are de ce sa nu...

Share this post


Link to post

Dunga am avut si eu odata la un s3 trio cand mergea in 16 biti, bine, asta in modul de monitor, ca altul n-avea. schimbarea in 32 de biti si apoi a placii cu totul au rezolvat problema.

Deci nu e de la cablu, ci probabil de la un contact imperfect in placa, si ar cam tine de noroc.

Share this post


Link to post
@hawkeye: stiam de versiunea asta, cu scrisul dvd-urilor, dar mi se pare cam scarpinat la urechea stanga cu mana dreapta, adica sa pierd vreo 20 de minute scriind dvd-uri.

 

Un DVD de 4.4GB se scrie la 4x in aproximativ 10 minute. 700mb pentru un divx ar rezulta aproximativ 96 secunde. Mie mi se pare foarte comod. Mult mai comod decat video-out pentru ca "it just works". Cand foloseam tv-out tot timpul apareau probleme neprevazute, ba nu mergea ceva, ba nu citea nu stiu ce, etc. La DVD stii clar: bagi discul si merge. (evident, disc-ul este singurul impediment dar rare sun cazurile in care se buleste).

Share this post


Link to post

@Laurentiu. De mers o sa meaga sigur placa. Problema e insa la televizor. Eu pe vechiul calculator am avut o placa Geforce2 MX400 cu TV-Out. Si normal ca am vrut sa ma uit la filme pe tv in loc sa folosesc un amarat de monitor de 14 inch analogic (Off-topic. Monitorul ala l-am schimbat in mai, odata cu sistemul. Il am din 95 si merge si acum perfect la 1024*768).

 

Revenind la discutie, prima data cand am conectat televizorul la iesirea TV-Out a placii imaginea se vedea infect, numai purici si dungi. Am schimbat apoi cablurile cu unele vidate cu conectori auriti si se vedea perfect. Le-am luat de la Muzica si am dat si pe ele o caruta de bani. Erau cam ca astea http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=3687 numai ca firele erau ceva mai lungi (4 m). DAR imaginea data de placa era prea mare pentru televizor si nu vedeam decat o parte din desktop. Am incercat sa fac resize la imagine dar degeaba. Minimul suportat de placa (800*600) tot era prea mare pentru televizor, asa ca am renuntat. Am vandut cablurile si nu mi-am mai batut capul cu Tv-Out-ul. Deci e bine sa verifici inainte daca televizorul tau afiseaza corect imaginea. Daca e din generatie mai noua nu cred ca o sa ai probleme. Daca e mai vechiut insa...

 

Acum am placa video onboard (deci nici pomeneala de tv-out) dar nici nu mai am timp de filme. Daca vreau neparat sa vad un film anume ma duc la cinema. Nu se compara cu statul acasa (decat daca eventual ai videoproiector si sistem minim 5.1)

Share this post


Link to post

Bogdane, mersi mult pentru raspuns, exact de o astfel de parere aveam nevoie.

Teveul e un samsung model 97-99, ca idee are modelul de soft ce se gasea pe Freedom, Profilo, etc, adica soft mai vechi, referindu-ma la osd. Deci n-are rost sa experimentez.

Ideea asta mi-a venit deoarece urmeaza sa ma mut si o sa am si eu ocazia sa vad si eu un film fara sa ma streseze nimeni, calculatorul urmeaza sa-l pun intr-o parte a camerei si n-am chef sa stau pe scaun de birou, seara, dupa o zi de munca si alergatura.

Cablul ar fi depasit intr-adevar 4 metri, ma refer la o camera unde cele 2 aparate se situeaza aproape diametral opus.

Deci din start se pare ca n-am nici o sansa.

In concluzie voi face o investitie intr-un dvd-player, ramane sa vad ce aleg, am la vanzare asa ceva, asa ca pot sa le testez in voie.

Vreti sa stiti cam cat de goale sunt la interior dihaniile de dvd-playere, ca au numai 1/3 din spatiu ocupat? Iar spatiul ocupat se imparte intre sursa (un traf), dvd-rom-ul, similar cd-romului, si o placa cu cateva integrate legate de mufele de la spate.

 

Timp mai am, daca nu e nimic pe discovery, dar in Galati n-am Multiplex ca sa pot vedea un film, de fapt nici nu stiu daca mai functioneaza vreun cinematograf, de oricare ar fi el.

Share this post


Link to post

Conteaza atat placile video cat si televizorul. EU unul n-am avut niciodata probleme cu TV-Out-ul. Il folosesc zilnic. Ca placi video am avut numai Leadtek si ASUS: GeForce 2 MX, GeForce FX 5200 si GeForce FX 5700. TV-uri numai Philips. Tin sa precizez ca se vede sticla chiar si pe cel mai vechi care este model 1992 (care are chiar si S-Video).

 

Este foarte important sa se seteze TV-Out-ul pe un sistem pe care sa-l accepte bine televizorul (PAL B sau G), cat si tipul de iesire al TV-Out-ului (Composite sau S-Video).

Share this post


Link to post

Am si eu o mica problema cu boxele mele, philips mms460. Am cablul de la satelitul front left, aproape retezat...(se mai tine in cateva lite) si am impresia ca are contact imperfect (mai mult ca sigr). Cum as putea sa repediez problema? exista un fel de "mufa" care sa o pun...sa se "pupe" perfect...?!

ps: Cand dau la maxim se aude in boxa respectiva ori un mic parait...si wooferu se "sparge\rupe"

Astept sfaturi...deoarece nu vreau sa le stric...

Edited by zack

Share this post


Link to post

E o operatie destul de simpla: tai izolatia, inadesti cei doi conductori, eventual ii si cositoresti, dupa care ii izolezi (atat unul de altul, cat si de mediul exterior) cu banda izolatoare.

Share this post


Link to post
In concluzie voi face o investitie intr-un dvd-player, ramane sa vad ce aleg, am la vanzare asa ceva, asa ca pot sa le testez in voie.

 

Good choice :thumbl:

 

Probabil ca nu se incadreaza in buget (ultima oara era 280 lei la carrefour) dar eu recomand e-boda 555. Daca ai cateva zile de citit poti vedea http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=36446

 

Au avut niste loturi cu probleme la blocul optic (printre care si eu) dar service-ul e ireprosabil, daca esti din bucuresti te duci la ei si ti-l schimba pe loc, daca esti din provincie (nu tu personal, in general vorbesc) iti vine curier acasa si ti-l aduce cateva zile mai tarziu.

La fel sunt de amabili si daca il bulesti din cauza de firmware gresit, ti-l repara instant si gratis chiar daca nu mai e in garantie.

 

Mentionez ca nu am nici o legatura cu rosal, doar ca am avut 3 versiuni ale player-ului lor (primul prin 2001) si am fost foarte multumit. La service sunt oarecum sensibili daca te duci cu el bulit si ai firmware-ul mtz (neoficial) dar daca te porti civilizat cu ei ti-l repara chiar si asa.

Share this post


Link to post

Zmeu, mersi pentru raspuns. Am facut cablul. Nu era chiar asa de grav (adica firele de cupru nu erau retezate cum credeam eu) ci "doar" faceau atingere firele (adica scurt...). Acum se aude superb. :thumbl: Am scos firu din mijloc si l-am izolat(fiind "ciupit") si firele din "camasa" le-am izolat si pe ele...

ps: Bine ca nu s-au stricat...caci le am asa de cam 1 an.

Share this post


Link to post

Hawkeye. Colegele mele mi-au recomandat calduros LG-ul la 270 ron, din pacate e o investitie cam mare la momentul asta.

SEG-urile ar fi ele compatibile cu tot ce misca, Techwood nu prea, chiar daca seamana cu cele dinainte si, mai aveau un model mai compact, de vreo 25 de cm, nu mari ca celelalte, la 170 ron, dar care facea probleme.

 

Asa ca mai astept putin, boilerul e primordial. Multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post

Skype pentru win98 exista? Aveti un link sau un kit?

Multumesc.

Share this post


Link to post

As vrea sa-mi iau un lcd, 19 inc. Poate cineva sa ma lamureasca de ce unele au in specificatii timp de raspuns 12, 8, 5 ms iar altele au 4 gtg, 2 gtg? De asemenea, ce ar fi mai indicat un WS sau normal? Alte caracteristici care trebuie sa ma duca la rezultat optim? Astept pareri. Multumesc.

Share this post


Link to post

WS. Si tv-ul l-am luat asa.

Share this post


Link to post

La monitor intr-adevar si mie imi place ws. Dar la televizor nu se vad aia din el cu capul turtit?

Share this post


Link to post

Te obisnuiesti si dezavantajul asta dispare subit in momentul in care te uiti la un dividi adevarat...

Share this post


Link to post

'Nteles. Dar din considerente personale, am renuntat momentan la ws . Ce zici de LG 1919S-SF la un pret bunisor si caracteristici normale ca sa zic asa, in afara de contrastul 1400:1 care il salta putin:

Contrast: 1400:1

Timp de raspuns: 8

Tip display: TFT

Diagonala: 19

Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala (grade): 160/160

Rezolutie optima: 1280x1024

Rezolutii suportate (pixeli): 1280x1024

Standarde: TCO03

Altele: Flatron F-Engine - standard series

DFC

 

Si 300 candeli pa metru p.

 

 

Daca as sti ce e DFC, as fi tare bucuros :D

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Eu am 1919S-SF si sunt foarte multumit. :)

Share this post


Link to post

Merci Mcojo. Ceva pixeli morti? Alte sfaturi?

Share this post


Link to post

Mai bine iti iei un philips, are garantie la "panou". Daca ti se arde un pixel, ti-l schimba. Eu am de aprox 2 ani un monitor philips, de 17inch (evident lcd) si nu mi-a murit nici un pixel.

ps1: Am vazut un model cu difuzoare + subwoofer...la media galaxy, in Mall Vitan :X dar era 22 de milioane. :mrgreen:

ps2: Oricum Ar trebui sa aiba aceleasi panouri, Lg-urile cu Philipsurile (doar au fabrica comuna).

Edited by zack

Share this post


Link to post

La un Philips pe care am vrut sa-l iau pentru cineva acum aprox un an, avea de la cumparare 1 pixel mort (si nu ma refer la userul pixel :) ) ) ... bineinteles ca l-am refuzat.

@Moshu l-am examinat bine la cumparare si acum dupa 3 luni e la fel... sincer nu am cuvinte de lauda.

Share this post


Link to post

Sa-l folosesti sanatos, sunt convins ca e bun. Mie mi-au mai aratat un Sony dar era scump. Intr-adevar Sony e Sony, avea niste setari foarte bengoase, dar juma din ele cred ca nu le folosesti niciodata. Cel putin eu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...