Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Probabil nu ai fost atent, ce link ai pus tu acolo este P43-ES3G, iar eu cautam P43T-ES3G diferenta este la memoriile RAM. Multumesc oricum :D

 

Corect. Dar uite: http://www.emag.ro/placi_baza/placa-de-baza-gigabyte-ga-p43t-es3g-socket-775--pP43T-ES3G

Se pare ca se aduce la comanda; nu stiu daca tu ai intrebat deja la ei, dar daca nu suna-i! Da, intr-adevar diferenta este la modulele DDR si presupun ca te gandesti la o oarece diferenta de performanta intre DDR II si DDR III. Este, nu stiu sa iti zic exact cat, poate pana in 10%, dar in opinia mea nu este cine stie ce upgrade, pentru ca CPU, VGA si HDD-ul raman aceleasi, pe care presupun ca le ai si nu intentionezi sa le schimbi! In cazul memoriei RAM, o cantitate de memorie mai mare pe o frecventa mai mica, este mai avantajoasa decat invers. Este exact invers ca la placile video: o VGA cu o cantitate de memorie mai mica dar cu o latime de banda mai mare, este mai rapida decat una cu cantitate de memorie mai mare dar cu o latime de banda la jumatate sa zicem.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Ai dreptate in unele privinte dar nu in toate. Nu am decat HDD, si pana si la ala sunt in dubii parca as lua si doua mai micute sa le pun in raid. In rest acum cumpar, si daca tot cumpar nu vreau sa fie DDR2 generatie mai veche poate ai observat ca pretul pentru DDR2 este mai mare decat unu pentru DDR3. Am intrebat pe la toate dar nu o au in stoc, am facut comanda pe pc garage si sa speram ca o aduce peste doua saptamani. Multumesc pentru info :D

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca tu acum iti formezi o noua configuratie si nu ai decat HDD-ul! Pai, daca te gandesti la DDR III, de ce nu treci si la o noua generatie de CPU, SK 1156 daca nu 1366? Si inca ceva: despre sursa ATX nu imi spui nimic; ai grija ce iti cumperi daca te gandesti la matrice RAID. Uite: http://support.asus.com/PowerSupplyCalculator/PSCalculator.aspx?SLanguage=en-us pentru a-ti face o configuratie stabila si sa ai in vedere ca sursa sa nu fie un noname; orienteaza-te catre Chieftec, Antec, Thermaltake, Gigabyte, Corsair. Costa, dar merita! Sincer, in opinia mea, celelalte sunt doar marketing-uri. O sursa buna inseamna tensiuni stabile si protectie la varfuri de tensiune; una peste alata...viata PC-ului per ansamblu.

Ne auzim.

Share this post


Link to post

Chieftec si TT le poti scoate de pe lista. Insa poti introduce Enermax,Fortron,Tagan.

Share this post


Link to post

Ce parere aveti despre e mag ? Am gasit placa la ei, dar zice ca este resigilata, ( ambalaj original deschis ) . Sa mai astept poate o aduc noua, sau merge si asa (diferenta de pret este mica oricum) ? Nu am avut experiente cu ei, la produse resigilate..

Share this post


Link to post

E-mag fac figuri la garantie,cauta pe net sa vezi ce reputarie 'buna' au

Nu m-ar mira ca resigilata=reparata

Edited by Dr.L

Share this post


Link to post

Chieftec si TT le poti scoate de pe lista. Insa poti introduce Enermax,Fortron,Tagan.

 

"Chieftec si TT le poti scoate de pe lista".. :o

Share this post


Link to post

E-mag fac figuri la garantie,cauta pe net sa vezi ce reputarie 'buna' au

Nu m-ar mira ca resigilata=reparata

Personal am beneficiat de garantie la ei de 3 ori. De fiecare data totul a mers snur.

Share this post


Link to post

Am o problema cu placa de sunet, driverele ei, sau ceva... pe-acolo. :-? ?

 

Am o placa Creative Soundblaster Audigy 2 ZS care a mers impecabil pe vechiul calculator, sub WinXP.

 

De cand am schimbat cam toate componentele majore prin PC (mai putin placa de sunet si tvtunerul) si am bagat Windows 7, aud niste "paraziti" in boxe (niste mici pacaneli, cam ca sunetul pe care il auzi cand ard lemne in soba). Am citit pe undeva ca ar fi paraziti de la placa video. Am mutat placa de sunet pe cel mai departat slot PCI si a tacut ca prin minune... o vreme!

 

Acum au aparut iar parazitii cu pricina, din senin! Am facut update la drivere de la Creative de pe site... degeaba.

 

Parazitii se aud NUMAI cand sunt boxele "nefolosite"! Daca dau drumul la un film sau la un mp3, se aude impecabil, fara paraziti. Cum se termina, dupa cateva secunde incep pacanelile.

E drept ca nici boxele nu sunt vreo minune a tehnicii (niste Logitech-uri cam de cacao, le-am luat doar ca arata bine), dar pe vechiul sistem cu WinXP nu faceau fite.

 

 

Am atasat si-un fisier inregistrat cu telefonul (.amr).

 

Pls help!

pacaneli.zip

Share this post


Link to post

Discutand asa cam pe "NV" este posibil ca acestia sa fie paraziti din sursa de alimentare; nu vad ce legatura ar avea cu placa video. Daca ar exista un conflict intre sound si vga (personal nu am intalnit), acesta ar fi mai degraba datorita IRQ-urilor asignate. Si: inainte de a instala driverii placii de sunet Creative, ai dezactivat matale placa de sunet integrata?. Din BIOS se face treaba asta. Mai degraba aici ai putea avea un conflict, cu toate ca BIOS-ul detecteaza placa de sunet separata si o dezactiveaza automat pe cea onboard. Exista insa si exceptii. De regula, placa de sunet separata se monteaza pe primul slot PCI, imediat dupa placa video, sau daca placa video ocupa doua sloturi (este mai lata), atunci montezi placa de sunet pe urmatorul slot PCI. Cand ai si tuner TV, acesta se monteaza imediat dupa placa de sunet, apoi TV-tuner, apoi placa de retea (daca ai si separata, in afara de cea onboard), apoi modem s.a.m.d. Modemul este si el un generator de conflicte, dar mai nou a cam iesit "la pensie", nu se mai foloseste. Paraziti mai poti sa ai si de la cablul TV, te-ai gandit?. Ia scoate matale cablul TV din tuner si vezi daca se mai aude ceva, dar nu inainte de deconecta PC-ul de la 220V, ca sa nu ai alte probleme, vezi de ordinea componentelor sa fie ca cea enumerata mai sus, mai exact, atentie la pozitia sound si TV-tuner si vezi ce se mai intampla!

Daca nu se schimba cu nimic din ceeace ce ti-am zis, trecem la capitolul software: se stie ca Creative au avut probleme cu driverii; prin urmare in continuare, recomandarea mea este sa treci putin la WinXp sa vezi ce se intampla. La ora actuala, se lucreaza intens pentru driverii de windows 7, iar pentru generatiile mai vechi de placi audio, Soundblaster Live de exemplu, nici nu mai sunt driveri. Exista pe forum Creative niste probleme similare reclamate pe faptul ca pentru placile mai vechi nu exista driveri; exista si niste link-uri de unde poti descarca driveri pentru windows 7 pentru placile mai vechi, dar nu sunt facuti de Creative, iar personal nu mi-au mers decat pe windows vista, nu si pe win 7.

Asadar...succes!

Share this post


Link to post

Daca spun o tampenie, imi cer scuze anticipat, sunt destul de afon in domeniu... dar cum nu costa nimic sa verifici, incearca sa schimbi pozitia boxelor/distanta lor fata de calculator...

Edited by EVF

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca e din drivere.

Placa de sunet a fost pusa initial fix sub cea video (cum zici tu, dar eu am pus-o din comoditate). Apoi am citit pe net sfatul unuia care zicea sa pun placa pe cea mai de jos pozitie (cea mai departata de placa video). Coincidenta sau nu, sfatul a dat roade... si parazitii au disparut. Tacerea a durat vreo luna... acu' face iar, de vreo 2 zile. Si n-am mai schimbat nimic la calculator intre timp, nici updateuri nu i-am mai facut.

 

O sa ma uit in BIOS daca e dezactivat sunetul incorporat, o sa probez si cu alta pereche de boxe. Dar sa pun iar XP-ul? No way, Jose!

 

Am testat, am scos cablul TV si tot face. :(

Share this post


Link to post

@NFS: am omis sa iti spun, intr-adevar, sa pui Xp-ul, dar doar pentru proba. Eu am doua partitii si 2 sisteme de operare; ai ghicit: XP-ul si driveri (fara niciun alt soft) numai pentru jocuri, iar pe cealalta partitie Win7, pentru orice altceva. Nu am decat 2GB de RAM, iar uneori pentru ultima generatie de jocuri, cantitatea de RAM (2GB) este cam putina.

Share this post


Link to post

Sincer nu ma asteptam, dar pare ca s-a rezolvat dupa ce am aplicat solutia lui augustinionut.

Nu l-am dat la minim, ci i-am dat direct disable. Pt cine nu stie cum se face chestia asta in Win7, aveti aici un link.

 

Augustinionut, daca om avea ocazia ai o bere de la mine. Multumesc.

Multumesc si celor care si-au rupt din timpul lor ca sa incerce sa ma ajute. :osanale:

Edited by NFS

Share this post


Link to post

offtopic.gif Incepusem postul: "pot sa pariez pe un pet de bere la 2 litri .." drunk.gif

Wow, ce complicat e sa dai disable , cu un sistem de operare avansat.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare cu routerele wifi.

 

Deci am de la belgacom un rahat de router/modem vdsl SAGEM care da si iesirea pentru decodorul TV. Cum s-ar zice, vrand-nevrand sunt captusit cu el. Problema cu el e ca wirelessul e doar 54mbps maxim (b,g, ma-sa pe gheata). Are si 4 porturi ethernet + 2 pt TV (tot ethernet, insa nu stiu ce soi de semnal se plimba pe acolo).

 

Si am gasit pe ebay (cumparat e mult spus la pretul dat pe el) un router Sitecom WL-541 care are si norma n draft 2 300mbps. Acasa am 3 laptoape, care se lauda toate cu wifin 11.n (daca sunt 150 sau 300mbps habar n-am).

 

Ideea e ca vreau sa conectez cele doua routere intre ele prin cablu. La SAGEM dezactivez wifi-ul, insa il folosesc in continuare ca modem si pt TV, iar wirelessul vreau sa il fac prin routerul "nou" sitcom la 150mbs macar. Viteza la internet oricum ramane aceeasi (teoretic am 30mbps pe download si 6 pe upload), insa sper sa creasca viteza de conexiue intre ele, daca trasfer fisiere de la unul la altul.

 

Deci, cam cum se conecteaza doua routere intre ele? Trebuie cablu normal sau crossover? Ceva de stiut in plus in afara de "urmarit mesajele la instalare"?

Share this post


Link to post

cablu normal. Vei avea o alta retea sub aia a Sagemului. Ar fi de preferat, in cazul ala, sa treci toate computerele din casa, inclusiv daca ai ceva pe fir, pe routerul nou.

 

Dar de ce duci pe Draft N? Credeam ca s-a standardizat deja...

Share this post


Link to post

Pentru ca e moka :) Si oricum 2 din cele 3 calculatoare sunt si mai vechi decat routerul (unul e Lenovo N200 din oct 2007 si un EEPC MSI cu un an mai nou, cica ambele au 11.n da' naiba stie de care. Singurul mai acatarii e un ACER Aspire cumparat la inceputul anului asta)

 

Deci, conectez pur si simplu doua porturi ethernet intre cele doua routere?

 

Dezactivarea wifiului de la routerul vechi si conexiunea prin celalalt sunt simple, singura chestie care nu stiu cum se face e bridgeurile intre cele doua routere, ca sunt obligat sa fac conexiunea la internet prin cel vechi ca sa mearga si TV-ul...

Share this post


Link to post

Un port de iesire din primul la un port de intrare in al doilea. Pe ala de intrare trebuie sa scrie "internet" sau ceva distinctiv. Te legi la primul si il configurezi, setezi internetul specific, probabil ca il ai deja setat, apoi la al doilea pui gateway primul router, dns-urile ar trebui sa ti le ia, daca nu le treci adlabam. Poti avea si aceeasi clasa de ip-uri private, numai sa ai ip-uri diferite dar aceleasi subnet mask-uri : :P

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Primul e si modem si e configurat. Raman disponibile cele 4 porturi ethernet, restul sunt ocupate (aka "intrarea" de la linia telefonica si iesirile ethernet spre decodoarele TV)

Am incercat, daca ma leg cu un calculator cu cablu la oricare din cele 4 porturi ethernet am net. E un gunoi ieftinache primit de la belgacom acum vre-un an jumate, nu e foarte vechi insa astia au preferat sa cumpere cel mai jegos model.

 

Al doilea inca nu a venit, vine saptamana viitoare, cand o sa fiu eu absent, probabil voi avea putin timp sa ma ocup abia sambata viitoare.

Share this post


Link to post

Pai era vorba de intrarea celui de-al doilea. Un port de ethernet de pe Sagem il legi la portul marcat Internet sau WAN pe cel de al doilea.

Share this post


Link to post

Ok, thanks!

O sa revin cu intrebari daca imi prind urechile :)

Share this post


Link to post

Aveti idee va rog pentru o placa Gigabyte GA-8I945GMF ce procesor cat mai ieftin care sa duca filme full HD ( nu ma refer la cele care sunt 1080p dar au 4G ci la cele care intr-adevar au dimensiuni de full HD, 10-20 GB ) eventual Blu-Ray as putea pune ?

Eventual si ce placa video tot economic vorbind mi-ar trebui ?

 

Acum am Intel Pentium 4 630, 3000 MHz (15 x 200) Prescot 2M cu placa Ati Radeon X550 si merge orice film de orice dimensiune la 720p dar mai nimic 1080p nici cu KMplayer nici cu VLC nici cu nici un player ( merg doar clipurile mici ca dimensiuni dar peste 1GB sacadeaza )

 

Multumesc mult !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...