Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

dank u wel :) O sa iau la rand setarile

Share this post


Link to post

masa echipotentiala exista doar in vis sau intr-o alta dimensiune? :-)

 

Nu e intotdeauna echipotentiala. :D Iar bulirea apare in momentele alea in care nu e. :D

Share this post


Link to post

Pentru ca nu ma pricep indeajuns de bine apelez la voi pt un sfat :

Tinand cont de preturi consider ca e ok sa ii iau copilului o tableta din cele de aici http://www.emag.ro/resigilate/tablete/pret,intre-200-si-500/sort-priceasc.

 

Sa zicem pana in 250 RON.

Sunt prea multe variante si nu stiu care proc e ma bun ( na gandesc ca acolo s-ar face diferenta, poate gresesc )

Asadar, care o recomantati ?

 

Multumesc mult !

 

LE : eu n-as lua acum ( la 8 ani ) inca nimic care sa o duca masiv in mediul media fetitei dar nah, are o prietena care a beneficiat de oferta aia de la RDS si si-a luat tableta iar acum ma inebuneste sa ii iau si ei tableta. Eu nu beneficiez de ferta RDS asa ca...

 

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Fiica-mea are tableta de pe la 3 ani.

Nu iti fa probleme, in mod normal nu se duce masiv in niciun mediu, cu conditia sa aiba alte alternative interesante. E mult mai fun sa sara si sa topaie si sa se joace "cu un om adevarat" dupa cum spunea ea decat sa sa frece sticla. Daca la tine in cartier inca se mai joaca copiii pe strada nu cred sa fie probleme cu emigratul in mediile virtuale. E drept ca la 8 ani risca sa fie inghitita de retelele de socializare... insa trebuie sa ai si tu grija.

 

La 512MB are ceva lag cand treci dintr-o aplicatie in alta, asa ca as recomanda minim 1GB (desi si mai buni ar fi 2, insa devin scumpe) si un procesor. La bugetul de care spui intra un dual core.

Mie mi se pare foarte importanta si calitatea ecranului. Eu zic sa incerci sa le vezi cu ochii tai, ecranul e greu sa-l alegi doar dupa specificatii. Oricum, am vazut ca sunt multe cu 800x480, ceea ce e destul de putin pentru 7".

Share this post


Link to post

A mea abia are doi ani si ii iau tableta in curand, m-am saturat sa-mi tot fure telefonul. :) )

Share this post


Link to post

De curand i-am luat fetitei noastre o Eboda de 300 de lei. Ceva cu City. O mizerie. si ca miscare, si ca baterie dar mai ales ca si ecran.

 

Ieri a primit matusi-mea de la RDS gratis o tableta Allview City Life care se misca okish (cam ca SII-ul meu vechi) si se vede ok. Ca si defecte as zice ca este bateria ce tine asa ~1.5h. Dar pt copil e bine sa tina putin sa nu aibe probleme cu ochii.

Share this post


Link to post

De parca nu ajunge oricum dependent de matz si priza !

Share this post


Link to post

Ma duc maine dimineata sa o iau pe asta http://www.emag.ro/tableta-vonino-orin-hd-cu-procesor-dual-core-a9-1-2ghz-7-1gb-ddr3-8gb-hdmi-wi-fi-android-4-2-2-jelly-bean-black-5894842213187/pd/D0X3JBBBM/#resigilate daca uzura este f mica.

Daca fac o greseala va rog sa ma anuntati, ma voi uita aici pe forum pana sa plec sa o iau.

 

Multumesc !

Share this post


Link to post

Deoarece m-a mancat sa imi aduc in Spania jafu de pixclix 1,3 mega, camera superdigitala, tdc 130 ca sa vad daca o pot cupla cu navigatorul in timpul liber berechet pe care il am, am nevoie de un driver pentru acest jaf, un driver usb1.1. Pe net o adevarata vanatoare de vrajitoare, imi vine sa le dau foc la tot ce inseamna site de rahat care iti baga pe gat programe de cautat drivere actualizate pentru maria sa calculatorul. Deci, poate am norocul sa aiba careva prin casa un cd cu driverul :D

Windows 7 64 bit

 

Asta e protagonista:

post-13903-0-05118700-1402067418_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

As vrea sa conectez cumva alimentarea detectorului (pt bricheta) astfel incat sa isi ia curent prin USB. Am un deja incarcator de telefon cu 2 iesiri USB si as vrea sa il folosesc pe acesta in loc de vreo priza dubla de bricheta din motive de spatiu. bricheta mea este ingropata in scrumiera si nu prea gasesc modele care sa intre acolo. Oare gasesc pe undeva cablu direct USB la mufa rotunda care intra in detector sau trebuie sa tai un cablu USB si sa iau cumva curent din el sa il leg la cablul actual de alimentare? E vreo restrictie la alimentarea prin USB versus mufa de bricheta? thx.

Share this post


Link to post

In mufa USB ai 5V iar in bricheta 12-14V. Daca detectorul tau se alimenteaza din bricheta printr-un cablu simplu, fara alta electreonica, atunci se alimenteaza la 12V si nu poti sa-l alimentezi din USB.

O solutie ar fi sa desfaci incarcatorul USB si sa te legi cu firul de la detector direct la intrarea de 12V din incarcator. Asta nu e recomandat sa o faci daca nu te pricepi cat de cat la mesterit, mai ales ca e o problema electrica.

 

Share this post


Link to post

Nu m-am gandit la diferenta de voltaj :-( . Pare mai fezabil sa ma intorc la cautat priza dubla bricheta potrivita. Merci.

Edited by dan_m
  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai am o intrebare legata de cabluri. Am un calculator conectat la bloc la RCS prin cablu ethernet (rj45 cred) legat direct in placa de retea. Conexiunea se face pe computer via Internet Dial ceva, cu user name si parola (o asimilez cu PPOE ceva din router). Am un router Huawei wireless ramas mostenire de la Romtelecom, doar ca portul Adsl are mufa de telefon (rj11 cred). Mai am in dotare si o mufa de prelungire ethernet (mufa mama in ambele capete).

As vrea sa conectez net-ul via routerul respectiv pentru a avea si wireless. Pot oare fac un cablu cu mufa rj45 intr-o parte si rj11 in cealalta? Inteleg ca nu sunt folosite decat 2 fire la conexiunea ppoe. Daca pot face cablul (am mufe si cleste) ce fire sa conectez in fiecare mufa? Am incercat sa bag direct un cablu de telefon in prelungitorul de ethernet dar nu a mers (am bagat mufa pe centru, dar poate nu am nimerit firele care trebuie). As suna la rcs dar astia cand aud de router inchid telefonul ca sa zic asa.

Thx :-)

Share this post


Link to post

Atentie, tehnologiile folosite sunt diferite!!!!

 

Una e DSL, aia pe 2 fire pe telefon, cealalta e ethernet si nu ai cum sa le amesteci!

 

Zi-mi ce modem HG ai si te intrum cum sa transformi LAN1 in WAN si portul DSL se dezactiveaza...

 

 

LE... Daca ai HG655 uite aici cum sa il transformi!

 

http://forum.softpedia.com/topic/709103-modem-huawei-hg655b/page__st__1116?do=findComment&comment=11544741

 

 

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Routerul este Huawei HG520s. Dupa cum spuneam, chiar si acum calculatorul e conectat via ceva similar cu dsl...adica face dial up pentru a se conecta. Nu e ca si atunci cand il conectez la un router. La mine acasa de ex am un router conectat intr-un gpon rcs via cablu de retea pt ca router ul asa are portul wan. Totusi pentru net fac un dial up din router.

Ar fi ideal sa pot face dial din portul LAN al huawei ului.

Share this post


Link to post

La HG520s nu merge, doar la HG655 si HG658.

 

La routerul care functioneaza acum portul de WAN e ethernet?!

 

Daca da atunci nu ai nici o sansa sa imperechezi un port DSL care functioneaza pe 2 fire tehnologia ADSL sau VDSL cu un port de ethernet care foloseste 4 fire in 100MBps si toate cele 8 pt legatura gigabit.

 

Dial up-ul care zici tu ca il face e PPPOE si nu are treaba cu tehnologia DSL.

Share this post


Link to post

Pai multe routere au portul wan ethernet. Insa de ex eu unul nu-l folosesc, am un TPLink si n-am reusit sa-l fac sa mearga cu portul wan. Insa am bagat sarma cu net intr-un port ethernet oarecare, am dezactivat DHCP-ul pe router (care era facut de modemul adsl) si gata, merge.

 

Insa omul spune ca internetul vine pe cablu ethernet, deci n-ar fi o problema, daca reuseste sa faca autentificarea. Din cate am inteles eu n-are dsl nicaieri.

Share this post


Link to post

HG520s este modem DSL

 

Si HG655 si HG658 tot DSL sunt, insa pot fi configurate dintr-un meniu ascuns ca portul LAN1 sa devina WAN.

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Nu stiu cum sa determin ce fel de conexiune are RCS-ul. Nu ar putea sa fie una similara cu Romtelecomul dar sa foloseasca un cablu de retea cu 8 fire (din care doar 2/4 active) din motive de mufe conectica la fiecare capat (Gpon pe de o parte respectiv router/placa retea computer pe de alta parte care au mufe de retea ambele)? Am o vaga amintire la montarea Gpon-ului de catre RCS ca m-au intrebat ceva de genul "intre Gpon si calculator sa va punem cablu de retea sau de telefon?" Si am ales retea.

Din punctul meu de vedere ca si user conexiunea pare similara - fac un soi de Dial up fie de pe Router fie de pe computer si am acces la net. Cand eram conectat la retea de cartier venea un cablu de retea in casa care era direct ditr-un router al provider-ului - nu necesita vreo autentificare.

Edited by dan_m

Share this post


Link to post

De curand am o "problema" la logarea pe Yahoo Mail. Optiunea "Keep me signed in" e intotdeauna bifata. La fiecare logare trebuie s-o debifez... si chestia asta ma cam enerveaza.

Am cautat pe net o rezolvare, nimic n-a dat rezultate... am sters cookies, cache, history, pe ma-sa, pe tac-su... La fel si in alte browsere.

Vreo solutie?

 

PS. am gasit la unul un script, de bagat in greasemonkey, care face uncheck la bifa aia.. dar il pastrez ca ultima varianta.

function simulateClick() {
var evt = new MouseEvent("click", {
canBubble: true,
cancelable: true,
view: window,
});
var cb = document.getElementById("pLabel"); //element to click on
cb.dispatchEvent(evt);
}
simulateClick(); 
Edited by NFS

Share this post


Link to post

Revin cu o noua problema, stiu ca aici primesc raspuns relativ rapid.

 

Am o imprimanta HP Photosmart C4480, cu cartuse originale, adica HP (nu originalele cu care a venit). Imprimanta o am de cativa ani, dar e in home use, adica nu-i stresata. Cartusele au fost reumplute o data sau de doua ori, nu-mi aduc bine aminte. Dar a functionat ok pana acum 2 zile, cand am avut de printat doua documente. Pe primul l-a printat fara probleme, dar al doilea n-a mai iesit. Cand ma uit, mesaj pe display-ul imprimantei: Incompatible print cartrige(s). Resetat, inchis, deschis, scos cartuse, bagat la loc, incercat cu alt fisier, degeaba... cartuse incompatibile!

 

Intrebarea e: acu' io cu cine votez? :scarpin: iau alte cartuse noi? s-a busit imprimanta? mai incerc cu cartusele vechi o reumplere/desfundare? N-am alte cartuse originale ca sa verific, si parca nu-mi vine sa iau cartuse noi ca sa vad ca de fapt s-a dus imprimanta. :(

Edited by NFS

Share this post


Link to post

La cat costa o pereche de cartuse noi, mai bine iti iei alta imprimanta cu totul. Ceva electric e intrerupt acolo, doar ca n-ai de unde sa stii daca e pe partea imprimantei problema sau pe partea cartusului

Share this post


Link to post

Mda, subsctiu la colegul..cumpara alta.

 

Imprimanta nu mai recunoaste cip-ul cartuselor. Ori s-a..dus ori (mai probabil) s-a intrerupt fisa dintre holder-ul mobil al cartuselor si restul imprimantei.

Avand in vedere ca s-au "dus" ambele in acelasi timp suspectez a doua varianta. Daca iti place sa-ti bagi nasul desfa-o, scoate fisa, curata bine conexiunile si vezi dupa. La fel poti verifica holder-ul de cerneala scursa care s-a uscat pe circuite (si eventual sterge cu vata si spirt).

Share this post


Link to post

Ok, gata, am comandat alta, din seria Ink Advantage, mult mai desteapta (wifi, ADF, duplex automat), iar cartusele sunt sensibil mai ieftine (cam la juma' de pret, si cica tin si mai mult, din ce-am citit prin review-uri). Case closed.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...