Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Tare indecis sunt :) Am ales placa aia si procesorul ala pentru ca avea HDMI.

 

Pai, hotaraste-te; daca vrei Full HD iti trebuie HDMI. Si sunetul pe ce-l scoti ? Strict pentru HTPC (si cateva chestii usurele pe langa dar nimic hardcore), poti sa te bazezi pe decodarea din procesor; Sandy Bridge/Ivy Bridge la Intel se descurca fara probleme, la AMD nu prea m-am uitat dar stiu ca au si ei echivalente. Iti mai trebuie doar placa si RAM. Si un Raspberry PI decodeaza Full HD, ia vezi poate te coafeaza :)

 

N-ai zis daca vrei sa faci playback de pe storage local sau din retea; din retea ar fi de preferat, pentru ca elimini HDD-ul din ecuatie (zgomot, consum, caldura). Poti sa-ti pui sistemul de operare pe un stick/card de memorie si gata. Si iarasi s-ar putea sa te coafeze mai mult o cutiuta dedicata gen Popcorn Hour, ca tot un Linux are in el practic.

Share this post


Link to post

Hmm pai cam ce zic, de pe VGA, sau cu un adaptor DVI nu duce 1900-1080 ( parca pe desktop-ul meu duce ) ? Pe site-ul producatorului zice ceva ca suporta d-sub 1920-1200 (http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=AD2700B-ITX&cat=Specifications )

Despre sunet nu este o problema, il scot in sistem vor sta oricum unu langa altul. Pai de pe storage local vreau sa fac playback, cel putin la inceput pe parcurs daca este foarte galagios HDD-ul si ma enerveaza

trec la un SSD mai mare dar nu cred ca o sa fie cazul :D Cunosc ce spui tu, despre Popcorn Hour doar ca eu nu vreau sa vad filme doar. Am avut un Router Asus RT-N16 500MHZ si 128RAM pe care hostam un site

l-am dat pentru ca era limitat hardware nu facea fata la php. Si in plus Popcorn-ul este un pic cam scump, are un coleg care il lauda zi de zi :D

Share this post


Link to post

Nu-i asa limitat Popcornul, are deja o comunitate puternica si sunt disponibile multe pachete pentru el (Transmission, lighttpd, etc etc etc). Da' na, ma repet: ori vrei HTPC + mici chestii (consum mic, silentiozitate, telecomanda + interfata dedicata), ori vrei un calculator pentru playback pe TV si diverse alte activitati (consum mai mare, pret mai mare).

 

Daca vrei doar HTPC + mici chestii gen downloader/streaming, uita-te la sistemele cu "totul pe un chip" + o placa gandita pentru HTPC. Eu nu-s prea mare fan AMD, asa ca as lua un i3 (sau i5 daca micile chestii devin chestii mai mari) + o placa de la Zotac (au si pentru AMD) + o carcasa de NAS gen Fractal Design Array R2. E mai scump, dar ai ca avantaje consumul redus si silentiozitatea. Daca vrei un PC pentru playback media + altele, ia cel mai ieftin procesor cu decodare integrata pentru filme + o placa ATX ca sunt cele mai ieftine + o carcasa (cat de cat) + ventilatoare silentioase (gen Noctua). Avantajul la HDMI e ca duce si sunet, il poti trece prin AVR si scapi de multa bataie de cap.

Share this post


Link to post

Intrebare, teoretica.

Se da un sistem cu o placa de baza As-rock N68-vgs3 ucc care are video onboard, (Nvidia 7025 cu memorie shared), cu 2GB rami in total si un procesor Sempron 2800Mhz. Pe sistemul respectiv din motive de comoditate ruleaza win7, si e folosit ca NAS. La chestia asta face fata cu brio, prin cablu legat la acelasi router viteza de acces e super rezonabila (undeva la 500mbps) si prin wifi il accesez pe la 70mpbs.

 

Intrebarea e, sistemul asta e capabil sa faca streaming de filme sa zicem 720p ca sa le vad de exemplu cu un Xbox aflat la distanta, si legat prin cablu la retea? Intre sistem si xbox e un bottleneck in retea datorita unui cablu barbierit si viteza e in jur de 75mpbs intre ele.

Eventual, ce soft se recomanda pentru figura asta, care sa fie usor si placut de folosit?

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Sistemul e mai mult decat capabil. Poti accesa ca network share sau ca media server. In principiu ca media server ar trebui sa mearga mai bine datorita buffering-ului, dar s-ar putea sa faca figuri la chestii gen derulare.

Normal am un mic storage cu un linux usb pe care l-am hackuit de l-au luat draci si tot merge cu un procesor vai mama lui pe la 250-300.

Dar uite, conectat un wd tv live la o mizerie de laptop pe wireless G si pus un 720p, si respectiv un 1080p cu DTS pe network share, merge fara probleme:

post-1549-0-51229400-1352751358_thumb.jpg post-1549-0-99169300-1352753338_thumb.jpg

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Merge cu Windows media Center, insa stramba din nas la unele formate si nici nu stie de subtitrari. Am senzatia ca de fapt nu face streaming ci doar sharing.

Am incercat sa pun Plex insa nu merge cum trebuie pe desktop, apare pagina de configurare insa butoanele nu sunt active.. mai am de sapat.

 

In teorie si vlc-ul ar trebui sa faca streaming... insa nu stiu daca se va pupa cu xboxul.

Share this post


Link to post

Da, cu media server si eu am avut probleme pe linux. Ai incercat cu windows sharing? Pur si simplu dai share la folder, nu stie xbox-ul?

Share this post


Link to post

Se da urmatoarea problema:

Conexiune la internet prin cablu UTP, retea de cartier (DCN), cablu ce intra in router wireless. Ieri seara, brusc, a picat netul. Scot cablul din router, il bag direct in laptop, merge. A crapat routerul, zic (un TP-link d-ala ieftinu', luat acum 2 ani). Il resetez, introduc din nou IP-ul, DNS, gateway, etc, tot nu merge. Curios e ca la semnal imi arata ca am conexiune la net (am Windows 7, daca scot cablul de net din router imi apare semul exclamarii la conexiune).

In fine, trag eu concluzia ca e busit routerul, asa ca ma duc in Auchan si iau altul. Il montez, il instalez, il configurez si...aceeasi problema. Sa-mi trag palme, zic, am dat 69 de lei degeaba pe altul. Sa vezi ca e placa de retea defecta.

Iau telefonul, dau sa ma conectez, bag parola, se conecteaza, dar nici asta nu intra pe net. In concluzie, daca nici cu laptopul, nici cu telefonul, nu pot intra pe net de pe router, placa de retea a calculatorului e buna.

Rezumand, avem un router bun (de fapt doua, unul nou si unul vechi), avem un calculator care se conecteaza la router prin wi-fi, care cica e conectat la internet, arata ca e buna conexiunea cu internetul, avem un telefon care se conecteaza la net la acelasi router, dar...nu avem net pe niciunul.

Daca bagam cablul de retea direct in portul UTP al calculatorului (cum scriu la momentul de fata), merge bine, dar nu e o solutie.

 

Aveti idee ce ar putea fi?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Asaa, am incercat cu clonarea MAC-ului, n-a vrut (oricum la DCN nu se autentifica prin MAC, IP, gateway, etc, sunt suficiente).

Cu modificat dimensiunea MTU n-a vrut.

Dynamic IP nu e cazul, si acum, cand merg cu cablul de retea in portul UTP al laptopului, am setat la TCP/IP adresa de Ip si restul.

N-am incercat cu modificarea adresei de IP a routerului.

Share this post


Link to post

Varianta directa si hardcore: baga cablul de net in laptop, pune un sniffer de pachete (Wireshark mi se pare c-are varianta Windows cu captura in timp real) si vezi ce vine/pleaca pe sarma.

 

Varianta pe pipaite: vezi daca-si ia IP prin DHCP, daca ai ping in gateway/nameservere, traceroute ce zice, etc. etc. etc.

Share this post


Link to post

Vaxxi, ma tem ca-i prea hardcore pentru mine... :-B

 

Iar mai softcore, a doua captura...ping-ul in wireless si ping-ul cu cablul de retea bagat in laptop.

 

post-79-0-50256100-1355866777_thumb.jpg

post-79-0-59736500-1355867326_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Simplu: poti seta ip dns gateway manual? sau e rds ce tip de con e?

Daca se pot seta manual e ok,dupa asta seteaza ip pentru pc gen 192.168.2.1,pentru comunicare pc-router,si la router pui ip extern,daca nu il sti il iei de pe myip google,dupa asta local area connection/properties/ tcp ip4 si din nou properties alternate config si pui ip pc-router.

 

Asa ceva am patit cu 2 routere belkin,nu e stricat dar asa pare.

 

Daca are pierderi de pachete poate e cablul intrerupt,ia da ping pe colegi din retea daca le sti ip-urile,sau pe orice site,google,verifica si dns-ul.

 

Cat la % are pierdere? daca nu sunt mai mult de 10~11% vor fi retrimise automat catre retea,se poate sa aiba pierderi in gat,sw etc.

 

Dar direct conectat in placa onboard functioneaza ok?

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Ok, deci se pare ca IPul tau local este 86.105.204.124 cu placa Asus si gw 86.105.204.254 care pare sa fie un ... Microtik. Vad ca iti variaza pingul, pica si isi revine periodic ? mai vad si niste retransmisiuni de pachete TCP, asta ar putea indica o problema la nivel de conexiune; calea de cablu spre ei e in regula ? n-ai calcat pe el, tras de vreo mufa, chestii de-astea ?

 

 

Share this post


Link to post

Cablul a fost inlocuit complet acum cateva luni, atunci intr-adevar au fost probleme, cu pierderi de date, dupa aceea n-am mai avut treaba. La mine in casa e ok, acum e prima oara cand il misc, altfel vine pe geam, coboara in spatele caloriferului si de acolo urca din nou pe pervaz, unde e routerul (sa bata si in parcare, vorba aia). Nu e calcat pe nicaieri.

 

Acum merge bine netul, a avut un moment mai devreme cu semnul exclamarii la conexiune, dar si-a revenit.

 

@ZDN: am postat mai sus captura cu ping-ul pe gateway. Pe wireless nimic, cu cablul bagat in laptop merge perfect.

Cat despre modificat ip-ul de conectare calculator router, nu cred ca e cazul. Adresa la care intru in router e 192.168.0.1 pentru noul router si 192.168.1.1 pentru vechiul router. Teoretic, daca nu mergea cu una, trebuia sa mearga cu cealalta. In plus, s-a intamplat totul brusc, ca si cum ar fi picat netul, fara sa intervina nimeni la setari.

In plus, sa zicem ca schimb ip-ul de conectare laptop-router. La telefon ce mai schimb?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Bre, da' la WAN in ambele routere e totul ok ? configuratie, DHCP, isi iau IP/DNSuri, etc ?

Share this post


Link to post

Sorry nu am vazut,ala e ip-u pentru pc-router e ok,am inteles ai conectivitate pc,tell cu routerul partea de lan functioneaza dar partea de WAN e down,asa cred ca e un conflict generat de windows.

Intra in manage/ event viewer error verifica dupa error DHCP-client,daca ai introdus cablu UTP in pc si te-ai conectat la net de pe el se poate ca ip-ul de connectare la internet ext sa fie folosit si de router si de pc si nu ai conn,asa se genereaza ip conflict,apare din senin cum vrea microshit.

 

Cum e setat dhcp la pc? auto sau manual ,baga manual ip-ul 192.168.0.1 si dns si gateway manual si incearca si la router tot manual ip-ul extern.

 

@VAXXI acolo e buba dar trebuie bibilita

 

Sigur nu sunt defecte doar au conflict,dai pe manual si vezi ce face :)

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Da, toate setarile pt net sunt ok.

Am mai spus, la windows 7, daca ma conectez la un router fara acces la internet, imi apare semnalul de net (functie de cat de aproape sau departe sunt de router) si un semn al exclamarii galben. In cazul de fata, daca bag mufa in router, dispare semnul exclamarii si imi arata ca s-a conectat la internet si ca totul ar trebui sa mearga brici.

Dar...nu merge, si aici e nedumerirea mea, ca icoana conexiunii arata ca netul merge brici, dar nu se conecteaza la nici un site.

Share this post


Link to post

Cand aveam net de la DCN aveam ip fix si mask 255.255.255.0.Da si tu un tracert dcn.ro. Uite si o poza cu setarile pe care le aveam in router, fa o comparatie:

post-1549-0-58070000-1355870909_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da functioneaza pc-router retea lan e ok,dar ce culoare are led-ul de la router? el nu se conecteaza la internet.

 

Am inteles :) ai net totul functioneaza ok,dar cand vrei sa intri pe un site nu se poate,ai sw in casa? adica alimentare pentru retea 220 sau 12v,asa ceva se intampla cand nu ai alimentare pe retea cablu prost/rup copt etc. suna la provider sa vina cu un tester sa verifice.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Am facut si traceroute-ul pe dcn, arata cam asa:

in prima faza, cablul de retea infipt in laptop.

In a doua faza, cablul de retea infipt in router si conectat la router (nema trafic);

La ultima linie, am scos cablul din router, l-am infipt in laptop si apoi am dat disconnect la router (si atunci a aparut iar linia de conexiune ok).

 

Simptomele sunt clare: zici ca routerul nu da mai departe internet catre calculator. Atunci de ce simbolul de semnal din taskbar imi arata ca am net fara probleme? Cu oricare din routere?

post-79-0-20401400-1355871746_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Bai nene, da'l naibii de simbol de semnal din taskbar, e o tampenie ala. El doar verifica un DNS (dns.msftncsi.com) si apoi incearca sa descarce un fisier de la msftncsi.com. Primu' merge pe UDP (care pare sa fie ok din captura pusa mai devreme), al doilea e posibil sa fie servit de vreun proxy transparent de care nu stii tu.

 

Ai DHCP activat pe LAN pe ruterul nou ? vezi laptopul in lista dispozitivelor conectate la ruter ? laptopul isi ia IP cu 192.168.x.x cand il legi la ruter ? poti sa dai ping de pe laptop spre ruter ? cam asta-i directia de investigat.

Share this post


Link to post

In directia de investigat, raspunsul la toate intrebarile e da; este activat DHCP-ul, vad laptopul in lista si mac-ul lui, ip-ul laptopului pe router este 192.168.0.100, iar ping-ul catre 192.168.0.1 merge perfect.

 

Oricum, de acum e tarziu, mai investighez maine.

 

Multumesc tuturor pentru ajutor ! :)

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Se da urmatoarea treaba : baietii lui Gates s-au prins ca windows 7 de la mine din comp de acasa nu e licentiat 100% ca sa zic asa si mi-au inegrit ecranul si imi dau un mesaj.Cum se paote scapa de treaba asta? Stiu ca sunt niste programele dar nu am reusit eu sa le identific(intre timp l-am convins sa nu isi mai faca update dar prea tarziu,m-au prins deja).

Edited by ovidiuc

Share this post


Link to post

@laurentiu Majoritatera routerelor au functie de ping si tracert direct din interfata web de config, asta nu are? Daca are da-i de-acolo si vezi exact cum sta.

 

Oricum, e o problema pe wan clar. Si acu o intrebare mai prosteasca, ai NAT-ul activat? :D

 

Pune un printscreen cu pagina de wan din web-ul ala de config sa vedem si noi cum arata.

 

Ps Ca mi-a venit acu in cap, vezi ca unele routere au undeva functia care poate fi router sau gateway. Ai grija sa fie pe gateway.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...