Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Luasem si eu in urma cu vreo 2 ani un router wireless de la de ce-Shop. Mergea super beton in orice retea cu exceptia ... RDS. Dupa indelungi cautari pe net am gasit niste forumuri (nu doar romanesti !) in care se pomenea de un incompatibilitatea cu RDS a modelului respectiv. Se pare ca PPPoE-ul RDS-ului este ... mai smecher :) . Am scris si producatorului care anuntase pe pagina oficiala ca o sa scoata un firmware. Evident, nu s-a rezolvat nimic asa ca l-am dus inapoi.

Share this post


Link to post

Ce model/marca era - nu de alta dar voiam sa ii instalez lu' taicamiu un router wireless - si el are internet de la rds.

Share this post


Link to post

madkat eu iti recomand Linksys Wrt54gl, nu te doare capul :)

Share this post


Link to post

Pentru RDS in mod special?

ca asa model de router la mine pe UPC am un Asus - ceva cu 505 in denumire - si merge excelent, tot d-asta as lua, ins anu vreau sa am probleme de compatibilitate cu provider-ul.

 

Si da, mi-e lene sa il "mut" pe al meu pentru experimente :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu prea vad ce probleme ai putea sa ai cu RDS, ele sunt facute sa functioneze la fel cu orice provider, pentru aparat nu conteaza. Daca cumva ai vre-o problema cu un router in reteaua RDS ai din cauza switch-urilor de ***** ale lor.. care nu stiu sa negocieze pe TCP/IP, si atunci pui tu pe manual tip-ul conexiuni, sau in cel mai rau caz.. mufezi cablu crossover. Am avut o problema de genul asta la un client, si pana nu am mufat cablu crossover nu mergea, avea pierderi in gateway dapai in net 10000000.gif Deci ca si idee generala, nu exista un model anume pentru RDS si altu pentru UPC. Te opresti la un brand in domeniu, si ala trebuie sa functioneze fara probleme daca stii sa il faci 10000001.gif Un exemplu, nu recomand Zyxel, pe wireless mai mult de 3mb/s nu stie 40000000.gif

Edited by TBird

Share this post


Link to post

da, stiu ca nu sunt routere "pentru" un provider, doar ca unii sunt bulangii si nu accepta oficial routere - si unele routere nu au suficiente setari pentru a "rezolva problema"

Share this post


Link to post

Cei care nu au permis utilizarea routerelor, intradevar sunt bulangii.. dar nici cu mama routerului nu reusesti sa faci dintr-un ip nerutabil, rutabil. Din experienta mea (de 3 ani lucrez la un privider de internet), D-Link-urile alea la 100 si putin RON nu fac nici 2 lei, Asusurile sunt ok si Linksys-ul este cel mai ok din punct de vedere al "fiabilitati" nu mai zic daca gasesti unu din loturile mai vechi cu linux ca si sistem de operare :D . Brand-uri ar mai fi, dar eu merg pe mana Cisco, Linksys este o divizie a lor. Studiaza piata, cauta pe forumuri vezi ce mai gasesti... succes. :P

Share this post


Link to post

Eu am avut probleme cu un EDIMAX pe romtelecom (clicknet), se bloca f des. Acleasi EDIMAX merge acum pe RDS de mai bine de un an fara probleme iar pe romtelecom merge un DLINK iarasi bine...

Share this post


Link to post

madkat eu iti recomand Linksys Wrt54gl, nu te doare capul :)

Acest router il folosesc si eu si nu am avut nici o problema cu conectarea la RDS.Am instalat DD-WRT si nu-mi bat capul cu nimic. Iar pe partea de WIFI nota 10. :thumbl:

Share this post


Link to post

Nu prea vad ce probleme ai putea sa ai cu RDS, ele sunt facute sa functioneze la fel cu orice provider, pentru aparat nu conteaza. Daca cumva ai vre-o problema cu un router in reteaua RDS ai din cauza switch-urilor de ***** ale lor.. care nu stiu sa negocieze pe TCP/IP, si atunci pui tu pe manual tip-ul conexiuni, sau in cel mai rau caz.. mufezi cablu crossover. Am avut o problema de genul asta la un client, si pana nu am mufat cablu crossover nu mergea, avea pierderi in gateway dapai in net 10000000.gif Deci ca si idee generala, nu exista un model anume pentru RDS si altu pentru UPC. Te opresti la un brand in domeniu, si ala trebuie sa functioneze fara probleme daca stii sa il faci 10000001.gif Un exemplu, nu recomand Zyxel, pe wireless mai mult de 3mb/s nu stie 40000000.gif

 

 

Vad ca esti pe domeniu :) citeste http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=4377&view=findpost&p=452510

si da-ti cu parerea...please...

Share this post


Link to post

Cin' s-a saturat de Firefox, incercati browserul Chromium, pentru mine a fost o surpriza excelenta.

Share this post


Link to post

Firefox este preferat de multi datorita multimii de add-uri si a vitezei de navigatie.

Cel mai folosit ramane IE pentru ca multi utilizeaza calculatorul ca niste maimute.

Share this post


Link to post

Cin' s-a saturat de Firefox, incercati browserul Chromium, pentru mine a fost o surpriza excelenta.

 

E totuna cu google chrome?

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur ca sunt rude apropiate; as putea spune frati gemeni. E un Chrome putin modificat. Dar rapiditatea e aceeasi.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Azi mi-a venit si mie mini-leptocu' si as vrea sa imi fac doua partitii: sa las pentru C: vreo 20 gb (cel mult), restul de 120 si ceva sa ramana D: (diverse).

Acuma- mie mi-a venit cu xp home preinstalat- nu pot sa bag din nou win-ul. As ca as avea nevoie de o recomandare de soft pentru partitionare hdd direct din windows.

Am inteles ca PQmagic e cam nasol, deci l-as exclude. Acronis- e bun de ceva?

Share this post


Link to post

Tot eu.

Se dau asa:

1 desktop cu placa de retea wireless pci Asus

1 mini-notebook asus (wi-fi ceva cu 54)

Ce cere:

-cum dreq fac sa intru cu ala micu pe reteaua wireless a lu' ala mare? Nu ma lasa deloc sa ma conectez- cica nu nu e nimic valabil in zona. Am incercat sa dau bridge, imi zice ca trebe macar doua retele interconectate bla-bla...

Any help?

Share this post


Link to post

Sar'-mana! Din pacate am lasat placa de retea la scoala si am sa incerc maine conectarea. Multam fain pentru tot!

Share this post


Link to post

Am inteles ca PQmagic e cam nasol, deci l-as exclude. Acronis- e bun de ceva?

 

Stiu ca Acronis asta mi-a rezolvat o problema mai dubioasa la un HDD, pe care PMagic n-o reusea, deci ... da.

 

 

 

Share this post


Link to post

Am luat acronis, l-am instalat, am impartit in doua hardul: 22 si 120 gb, am dat restart si mi-a dat bootmgr is missing si sa-i dau restart. Deci l-am bulit. L-am dus la Piatra la o firma de calculatoare, a cautat omul pe net vreun minut, i-a dat Alt+F10 si a inceput sa se reinstaleze. M-a intrebat daca sa bag in partitia mica sau aia mare- in aia mica era liber, in aia mare se trasesera toaaate informatiile de pe aia mica inainte sa dau restart. A durat cateva minute reinstalarea- apoi totul era ok. Ii chiar misto win-ul asta preinstalat, pe bune. Are toate driverele in el, vine cu pachete de programe/jocuri, se instaleaza usor, merge excelent.

Bateria tine undeva pe la 3 ore, display-ul este de tip glare (lucios)- in soare puernit nu se vede mare lucru. Camera de doar 0,3 mpix este destul de ok, imaginea e clara, luminoasa. Tastele sunt micute, insa m-am obisnuit repede. Touch-pad-ul e si el destul de ok, are si scroll. Hdd-ul e f silentios, abia se aude. Are 3 porturi usb, ceea ce e bine, comparativ cu alte notebook-uri care au doar doua (niciodata nu ai destule portuti usb la un pc), are si cititor de carduri destul de rapid. Are si iesire VGA- am facut proba cu el pe TV- duce rezolutie hd-ready. Marele "handicap" este lipsa unitatii optice (ma descurc si fara).

Multi ar spune ca am fost fraier ca n-am luat un laptop normal, de 15", ca diferenta de pret era mica. Inca vad bine, am degetele cat de cat finute iar referitor la sonorizare (se aud incet difuzoarele lui)- nu trebuie sa-mi sparga urechile, imi pot lua casti si am rezolvat treaba (sau conectez la un AUX-in la masina sau la un sistem audio). Insa eu imi doream un notebook cu diagonala mica pentru ca sa imi incapa usor in rucsacul foto, sa aiba o greutate scazuta, sa tina mai multisor bateria. L-am luat pentru a prelucra sumar pozele la nunta si a le printa pe un canon selphy, ca suport de stocare pentru poze la evenimente (hdd de 160 gb, insa 120 am liberi pe partitia D), pentru a se vedea mai bine pozele direct de pe camera (voi lua un tuner pe usb), pentru net si office cand si unde vreau, pentru sotie la scoala (pune copiilor filme, pps-uri, muzica la serbari etc- foloseste un videoproiector si sistemul audio 2.1). In majoritatea tipului sta la mine in rucsac, intr-o husa luat odata cu el. Marele lui avantaj: e ultraportabil- il poti avea in geanta, intr-un rucsac mic, ocupa foarte putin spatiu, greutatea e insesizabila (1,1 kg). Singurul regret e ca nu l-am luat acum o saptamana (a crescut pretul cu 1 mil in cateva zile). Foarte multumit de achizitie, e exact ce mi-am dorit.

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu un desktop ceva mai vechiut insa ok. Este vorba de un AMD Barthon 2500+, 1 GB RAM, HDD Sata Seagate, etc. Am pe el Windows XP Professional cu SP 3. Problema este ca de cand am instalat XP-ul, acum vreo cateva saptamani, in stand-by procesorul este folosit 80%. Daca deschid orice sare in 100%. Am gasit pe net Process Explorer si am vazut ca cei 80% sunt folositi de Hardware Interrupts. Gasisem ceva pe net cum ca aceasta ar fi cauzata de hard disk, din cauza ca se seteaza pe PIO in loc de Ultra DMA. La mine insa este ok, este setat pe Ultra DMA 3, controller SATA. Are cineva vreo idee ce sa-i fac sa mearga normal?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Am inteles ca PQmagic e cam nasol, deci l-as exclude. Acronis- e bun de ceva?

Vad ca ai rezolvat... dar asa de fun, ai putea sa te joci si cu Paragon Partition Manager.

Share this post


Link to post

No way! An doua partitii, am sistemul instalat, merge bine, nu mai fac teste sau experimente.

 

Multam de sfat, oricum!

Share this post


Link to post

Gasisem ceva pe net cum ca aceasta ar fi cauzata de hard disk, din cauza ca se seteaza pe PIO in loc de Ultra DMA. La mine insa este ok, este setat pe Ultra DMA 3, controller SATA. Are cineva vreo idee ce sa-i fac sa mearga normal?

 

 

Instaleaza driverele placii de baza, cat mai noi sa fie; nu stiu care e echivalentul pe platformele cu AMD, pe Inteluri erau acele "ICH8/9".

 

 

Share this post


Link to post

Aloha, bejtii am si eu o problem:

 

- Se da un desktop nou cu Win XP si placa de baza Intel la care am conectat audio optic la un Home Theatre Samsung. Nu primesc semnal pe boxele din spate de nicio culoare. Restul merg OK dar pe cele din spate deloc. Am luat surse de 5.1 de test (mp3 de pe net), am incercat cu utilitarul de testare a fiecarei boxe separat care este inclus in driver si nimic. Cele doua boxe rear sunt moarte. Am umblat la toate setarile calc si HT si dejaba... Problema maxima este ca nu am intrari analogica in HT si nu poci avea sunet 5.1 decat de pe SPDIF. In acelasi timp mi se pare ceva ciudat ca nivelul de volum este foarte mic comparativ cu un DVD bagat in HT...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...