Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Inca o intrebare... se pot inlocui firele LAN cu ceva wireless? Nu ma refer la o adevarata retea wireless, ci doar inlocuirea firelor. Adica de exemplu sa bag o chestie radio intr-o conexiune LAN de pe modem, si alta in conexiunea LAN a decodorului, ca sa nu mai trebuiasca sa intind fire. Decodorul nu are adresa IP

 

Da. Eu am folosit doua bucati linksys wet54g. Bridge complet transparent.

Share this post


Link to post

Pare ce trebuie. Totusi, nu mi-e foarte clar... trebuie cate o dracovenie din aia in fiecare "capat al cablului", adica 2/conexiune, sau daca cumpar una inlocuiesc intregul cablu?

Share this post


Link to post

Unele routere casnice (cum e si Sagemul tau) facute "cu dedicatie" pentru diversi provideri nu au functii de securitate prea avansate. Am mai intalnit asta pe un Thomson si pe un ... ceva chinezarie, data de France Telecom acum cativa ani. Singura sansa este sa faci rost de un firmware mai nou, eventual; desi, slabe sanse, deoarece sunt unitati "customizate" si nu prea le gasesti pe site-urile de suport.

 

Cat despre inlocuirea cablului cu wireless: da, iti trebuie o pereche de echipamente wireless pentru a-l inlocui, insa nu cred ca va merge varianta de mai sus cu 2 routere daca decodorul nu e IP-aware. Esti sigur ca e ethernet cablul ala ? poate e doar aparent ethernet, si in realitate e folosit la transportat altceva pe 2-4 fire.

Share this post


Link to post

Stie cineva de ce la unele domenii .ro apare mai nou:

 

Domain Status: DeleteProhibited

Domain Status: TransferProhibited

Domain Status: Locked

 

Exemplu: a.ro, b.ro, mail.ro, amd.ro

 

Pe pagina rotld nu apare nici o informatie referitor la chestiile astea.

 

la q.ro apare:

Name Server: suspended.ro

 

Domain Status: UpdateProhibited

Domain Status: TransferProhibited

Domain Status: RenewProhibited

Domain Status: Hold

 

Eu pun pariu ca foarte curand se va percepe taxa anuala si la .ro.

Share this post


Link to post

Corect referitor la amd.ro. Dar pe restul nu le-am vazut in disputa si doar unele domenii dintr-o litera apar cu status-uri. Ciudat.

Share this post


Link to post
Unele routere casnice (cum e si Sagemul tau) facute "cu dedicatie" pentru diversi provideri nu au functii de securitate prea avansate. Am mai intalnit asta pe un Thomson si pe un ... ceva chinezarie, data de France Telecom acum cativa ani. Singura sansa este sa faci rost de un firmware mai nou, eventual; desi, slabe sanse, deoarece sunt unitati "customizate" si nu prea le gasesti pe site-urile de suport.

 

Cat despre inlocuirea cablului cu wireless: da, iti trebuie o pereche de echipamente wireless pentru a-l inlocui, insa nu cred ca va merge varianta de mai sus cu 2 routere daca decodorul nu e IP-aware. Esti sigur ca e ethernet cablul ala ? poate e doar aparent ethernet, si in realitate e folosit la transportat altceva pe 2-4 fire.

 

 

Si panarama mea e customizata pentru belgacom. Totusi, cea veche (phillips) e tot de la ei si mergea sa pun parola. Daca ma enervez pun phillipsul si gata.

Daca gasesc alt firmware cum il pot updata?

 

E ethernet cablul, am verificat. Scrie si in manual si am testat si cablul in sine la reteaua de la servici sa vad daca nu-i crossover sau ceva de genul asta.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Pai, de obicei, update-ul de software se incarca din interfata web a routerului (upload file, clicka-clicka, confirm si gata). Daca e jucarie mai desteapta, se face prin conectarea cu un cablu special la o mufa anume (de obicei seriala sau un RJ).

 

Nu conteaza ca e ethernet cablul; asta inseamna doar ca e construit cu 8 fire de cupru torsadate. Conteaza daca pe firele alea este transportata informatie TCP/IP (adica de-aia cu MAC-uri, IP-uri, etc) sau ... altceva. De exemplu poti sa ai un cablu ethernet care transporta pe o pereche de fire curent electric pentru alimentarea unui device, nu e obligatoriu sa fie utilizat pentru retea daca este "cablu de retea" :)

Share this post


Link to post

N-am mai tinut eu pasul cu ultimele tehnologii in materie de computere, dar astia chiar au luat-o razna cu coolerele :o

ASUS_Unleashes_Royal_Knight_CPU_Cooler_2.jpg

Share this post


Link to post

Exista vre-o varianta de a transforma pe calculator ( vre-un soft ) un DVD x264ro Bluray rip ( hd ) in imagine normala iso ce sa se poata viziona pe un DVD Player de casa care nu e HD ?

 

Multumesc ! ( am folosit mai sus niste notiuni pe care nu le cunosc bine si deci imi cer scuze daca am aberat ! )

Share this post


Link to post

Exista vre-o varianta de a transforma pe calculator ( vre-un soft ) un DVD x264ro Bluray rip ( hd ) in imagine normala iso ce sa se poata viziona pe un DVD Player de casa care nu e HD ?

 

Sigur ca da poti incerca sa faci o pe google dupa "hd converter" sau poti sa alegi

http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Vi...Converter.shtml

pentru a-ti gasi un soft cu care sa te impaci. (softul il poti cauta pe de ce sau pe torenti, pentru a gasi si cheile la el).

 

Bafta

Share this post


Link to post

Până la urmă, m-am hotărât să cumpăr un laptop. Problema cea mare rămâne în continuare că nu am idee cu ce se mănâncă acest domeniu, so... vă mai cer încă o dată ajutorul. De data asta vă rog să mă îndrumaţi spre un model de laptop, spre o marcă... ce ar îndeplinii următoarele criterii:

 

- preţul nu are mare importanţă

- să fie foarte bun, ca performanţe

- să fie... uşor de folosit pentru cineva care nu are mari cunoştinţe şi abilităti în domeniu

cred că mai sunt şi altele dar momentan nu-mi mai vin în minte. Oricum orice sugestie, idee e binevenită (la fel şi linkuri către diverse modele pe care le consideraţi a fi ok).

...

De asemenea, dacă e cineva binevoitor şi timpul îi permite, v-aş ruga să îmi spuneţi în mare cam care ar trebui să fie chestiile după care să mă uit pe o "fişă tehnică"... adică ce memorie să aibă, ce ...procesor, etc.

Mulţumesc!

Share this post


Link to post

Emil uite o recomandare http://www.emag.ro/notebook_laptop/noteboo...vista--pKE134EA .

 

Nu sunt cei mai buni in domeniu dar eu iti recomand HP, pentru suportul acordat clientilor in orice problema ai avea sunt super ok. In topul celor mai bune branduri...

 

Apple

Sony Vaio

Toshiba

 

poti sa alegi si unu din cele 3 ... dar in afara de toshiba toate mi se par exagerat de scumpe.

Share this post


Link to post

Ai grija la ce marca iti iei, sa primesti suport si drivere pentru Windows XP. Majoritatea vand acum doar pentru Vista, din cate stiu mai gasesti drivere de XP la modele noi doar la marcile IBM & Lenovo, Dell, Fujitsu Siemens... si cam atat.

Share this post


Link to post

De pe Hotnews (mergea de fapt la bancuri):

Firma serioasa, angajam hacker. Va rugam sa plasati CV-ul pe prima pagina la www.microsoft.com.

Share this post


Link to post

Lenovo, din ce am vazut eu, pot spune ca sunt cele mai solide, si fizic si ca stabilitate, daca ar fi sa aleg acum nu as lua altceva. Bune mai sunt dell sau toshiba, si sony dar costa prea mult; nu mai zic de apple sunt interzis de scumpe ca si marul lui adam, iar restul eu le vad ca pe un fel de logane, dar ma rog, e parerea mea :)

Share this post


Link to post

Mulţumesc mult de răspunsuri!

Totuşi, cu riscul de a fi agasant, poate cineva să-mi facă o listă sumară referitoare la

chestiile după care să mă uit pe o "fişă tehnică"... adică ce memorie să aibă, ce ...procesor, etc.

Share this post


Link to post

Pai cam toate sunt o apa si un pamant acum, la nivelul asta; adica, media pietei este undeva la 1 GB RAM, 80-120 GB HDD, procesor dual-core la 1,5-2,0 GHz, DVD writer, bluetooth, wi-fi, ethernet, sunet, slot extensie; optional modem, firewire, card reader, webcam. In configuratia asta iti ajunge pentru 90% din ce vrei sa faci cu el, mai putin jocuri de ultima generatie.

Share this post


Link to post

Vă mulţumesc mult, s-a făcut lumină :idea:

Share this post


Link to post

ACER m-a dezamagit. Am luat unu' odata si intai i-a murit touchpadul. Apoi i-am schimbat hardiskul cu unul de capacitate mai mare. Cind sa-l pun i-a crapat mufa IDE. Asa ca NU pt. ACER desi au preturi bune.

 

Un alt laptop cu care m-am inteles bine a fost un SONY VAIO. A luat multe trinte si a avut parte de conditii vitrege dar a facut fata cu brio. Pretul in schimb este prohibitiv.

 

Am folosit multe TOSHIBE si pot sa zic numai de bine despre ele. La o toshiba i-a murit odata un pixel pe ecran dar avea ecranul de 17' si nu prea se vedea.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Din demo-ul aplicatiei Fastbanking de la Bancpost... cine a citit RLUG ar trebui sa zambeasca deja :)

demo_fastbanking.JPG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...