Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Nu. :)

Caut acum despre el. Merci.

 

Daca tot sunt la cerut sfaturi...

 

Recomandati-mi si o placa de baza pentru INTEL CORE2 QUAD care sa accepte minim 2 procesoare, preferabil vreo 4 daca exista.

Vreau sa fac o statie noua pentru editare video, teoretic nu am stabilit un buget dar vreau sa fie dotata. M-am decis sa nu trec pe MAC si sa raman pe PC din motive legate de licenta la Adobe CS3 pe care am dat o caruta de bani. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Acum vreo 3-4 ani am folosit cu succes Norton Ghost.

Share this post


Link to post

In primul rand multumesc pentru recomandari. Cred ca o sa ma opresc la Acronis, numai ca nu gasesc niciun loc de unde il pot cumpara in romania. Am dat search pe la majoritatea lanturilor de magazine de calculatoare si degeaba. Pretul e super OK (49 de dolari/euro n-am fost atent). Daca e si licenta lifetime m-am scos. :D

 

@hawkeye

Nu vreau Norton Ghost pentru ca licenta o cumperi pentru 1 an de zile si costa ~100 de euro. Eu vreau sa-mi cumpar un soft complet nu sa platesc un abonament anual ca sa zic asa. ;)

 

Cu placa de baza vreo recomandare ceva? :D

 

Cam intr-o luna vreau sa achizitionez un nou sistem care va trebui sa produca 4-5 ani fara alta investitie in el asa ca vreau sa fie unul nesimtit. Visul meu: 2-4 procesoare INTEL CORE2 QUAD, vreo 8 giga de ram, vreo 2 raiduri 0 de 2 tera fiecare + hard de sistem de vreo 250 de giga, o placa video Geforce 9800GX2, carcasa de aluminiu, sursa thermaltake sau ceva de genul mai brand @750W. Inca n-am stabilit buget... caut componentele sa vad cam cat m-ar duce. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Nu vreau Norton Ghost

Eu am folosit varianta de DOS...cu rezultate bunicele...daca te tenteaza da-mi un semn...

 

un nou sistem care va trebui sa produca 4-5 ani fara alta investitie in el

MAC Pro...mi se pare cea mai buna investitie pe termen lung... ;)

 

La Apple si soaftele sunt mai ieftine...cam la juma' de pret de concurenta > :)

Share this post


Link to post

Da numai ca eu am decartat la concurenta deja... si vreo 1600 de euro nu sunt de ici de colo. ;)

 

Vreau o platforma intel profi multiprocesor... numai ca nu am gasit decat placi de baza pentru xeon, de fapt una singura de la Intel dedicata pentru workstation...

http://www.intel.com/products/workstation/...vn-overview.htm adica asta cu doua procesoare xeon iar pretul la ultimele xeon-uri e colosal.

As prefera acelas gen de placa de baza dar pentru INTEL CORE2 QUAD, preferabil Intel. :)

 

Mai e una pentru un singur procesor Xeon, o varianta care se cam apropie de bugetul meu mental stabilit: Maxim 3000 de euro. Nu vreau sa iau un procesor de mijloc, vreau varful de gama ca sa zic asa. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Pai daca tii neaparat poti pune si doaza pe el...ca sa poti folosi in continuare soaftele concurentei... ;)

Share this post


Link to post
Placa de baza: Gigabyte GA-MA770-DS3 (rev. 1.0)

Procesor: x2 5000+

Rami: 1 gb 800 mhz

Pl video: 8600 gt

Sursa: 400 w (la vreo 80 ron)

 

Cand intru in bios se blocheaza, se mai intampla sa se blocheze si in joace, in timpul/la sfarsitul randarii video-urile, dar si cand sta degeaba. Am cautat pe google, dar n-am gasit nimic asemanator. Temperatura pe procesor e 45 grade, iar banuielile mele se indreapta spre sursa..

 

In afara de update la bios, am instalat ultima versiune la toate driverele.

 

Rami incompatibili.

Edited by andreis

Share this post


Link to post

O chestie super tare, care se poate incadra la topicul asta : pe data de 14.07.2008 am primit pe un cont de email pus la naftalina (gazduit de un server local, nu o solutie de gen Gmail, Yahoo Mail, etc) peste 11.000 mailuri :D (am scris bine, toata ziua am sters la ele)

Share this post


Link to post
O chestie super tare...

Foarte tare...ai schimbat mousele dupa, nu? > :)

Nu era mai simplu sa stergi "casuta" si sa o recreezi?

Share this post


Link to post

Nu, am intrat cu telnet si s-a rezolvat mult mai simplu. Banuiesc eu ca le cazuse anti-spamul in ziua respectiva, vreme de mai bine de un an am primit doar vreo 5 spamuri si, dintr-o data, intr-o singura zi, sa primesc 11.000 e ceva ! Oricum, mi se pare suspect ca exista admini care "lasa" un inbox sa accepte atitea mailuri. Daca numai la mine au fost atitea si au sute sau chiar mii de utilizatori, ii pling de mila serverului

Share this post


Link to post
Acronis l-ai incercat?

Foarte tare programelul asta. AM avut azi ocazia sa-l testez. Instalasem ceva gresit, noroc ca facusem back-up dupa un clean install + updates si drivers.

Sa-ti dea sefu' mare sanatate 1000 de ani. :P

 

Recomand mai departe Acronis True Image Home. Isi face treaba foarte bine si e foarte simplu de utilizat. :D

Share this post


Link to post

Am nevoie sa primesc si eu net de la 5 km distanta (4,3 real). Deci de la un modem cu 4 ETH de la romtelecom, la un AP, la o antena CalAmp, iar la mine- CalAmp, AP, placa de retea ob. Antenele se leaga de AP cu cabluri pig-tail de 50 cm.

Teoretic am inteles despre ce e vorba, acum trebe sa ma uit si la preturile echipamentelor:

2 antene CalAmp 24 db

2 AP

2 cabluri pig-tail, scurte

cabluri UTP mufate ca pentru router (mai e varianta ca intre pc-uri, lan direct, dar aici NU cred ca e valabil).

 

Preturi: http://www.mastery.ro/offer.php

ANTENA CALIFORNIA AMP WL-CA24 CALIFORNIA AMPLIFIER Antena directionala profesionala/2.4Ghz cu castig 24dB/ conector RF "N" tata/WL-CA24 12 185,65

WIRELESS ACCES POINT EDIMAX EW-7206APG EDIMAX Wireless Access Point 802.11g 54 Mbit, RP-SMA Detachable antenna, 64/128-bit key length WEP and WPA data encryption, We 24 134,50

cabluri pigtale- - nu stiu de unde, dar mai caut

Sa vad prin Piatra Neamt ce gasesc.

Am gasit antene http://www.micapublicitate.net/anunt-Vand-...fier-57131.html - anuntul e expirat, dar daca-l caut pe om, sigur mai are. Cautam, poate nu mai e nevoie sa ma rog la romtelecom sa imi dea net. Mai vedem- oate isi trage net un prieten din varful blocului, platim jumate-jumate abonamentul, luam modemul ala mai smecher cu 4 iesiri utp si gata treaba. Omul sigur ar fi de acord, dar netul daca ar fi cel de la romtelecom, de 2 sau 6 mb, mie mi-ar merge la specificatiile date? Bine, cand suntem amandoi online, se imparte. AP-ul ala consuma mult? Daca omul nu e de acord, iau curent din apartamentul parintilor, nu e problema.

 

AP-ul acesta este bun? http://www.shopit.ro/retelistica/wireless/...ax/ew-7206apg/- presupun ca se scoate antena mica si se mufeaza parabolica, nu? La ambele capete, AP-urile vin conectate la fel - this wireless LAN access point can let your wireless LAN client stations access both the wired and the wireless network nodes. Mai trebuie setat ceva? Stiu sa se configureze singure?

 

LE: si am gasit si cabluri- http://www.kaboo.ro/Results---2--50-ron--X...anet.ro--X.html 25 ron bucata.

La un calcul sumar : antene: 2x30 euro + AP-uri 2x90 ron + cabluri 2x25 ron = cam 450 ron (la care se adauga transport si alte alea). Nu e rau, doar sa mearga.

Problema e cu securitatea, ca n-am chef sa dau net la altii, as vrea sa stiu daca AP se securizeaza automat sau ce trebe facut.

 

 

LLE: am fost pe casa. Mi-a cam pierit entuziasmul. Am minim perdeaua aia de copaci, nu cred ca mai e valabila treaba cu antenele, din pacate.

post-75-1218368343_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare si va multumesc pentru raspuns de pe acum !

De cate ori fac download relativ maricel ( in afara de faptul ca viteza de la mine e jenanta ca stau pe antena ) da Cable unpluged, dupa care dupa cateva secunde o ia din nou, indeajuns de neconfortabil incat sa dubleze ( cel putin ) timpul de download al unui fisier.

Am citit pe net si cica ar fi o eroare de ferestre.

Am reinstalat ferestrele , am schimbat placa de retea.

"providerul" zice ca e posibil sa fie eroare de placa de baza.

Treaba e ca inainte aveam alta antena si NU facea asa.

La un moment dat a inceput sa faca asa si la acel moment amandoi ( eu si providerul ) am presupus ca e de la antena.

Am schimabt 2 antene si atunci, dupa ce problema a persistat ( dupa reinstalare win si schimbare placa de retea ), a inceput sa "creada" ca e de la placa de baza.

 

Voi ce ziceti ?

Are sens sa o schimb ? ( nu am necesitatea uneia mai performante )

Share this post


Link to post

De ce nu încerci întâi cu un alt calculator?

Cu un laptop, să zicem. Cel puţin aşa vei afla dacă buba e "inside" ori "outside".

Share this post


Link to post

ANtena de la mine e Surecom si n-am nici cea mai vaga idee despre ce este in capatul celalalt.

O sa incerc cu alt calculator si va tin la curent.

10x

Share this post


Link to post

Why do we hide from the police, daddy?

post-556-1219001912_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am o nelamurire.

Un hdd extern, d-ala mic de laptop, merge beton conectat doar prin cablu USB, pe orice laptop.

La desktop nu vrea nici de-al draku sa mearga fara sursa aditionala de curent (din alt usb)!!! De ce oare?!?

Share this post


Link to post

Probabil l-ai conectat la un port USB de pe desktop care nu duce curentul ala de 500 miliamperi necesar alimentarii. Chiar daca tu ai 6-12 porturi USB pe placa de baza, de obicei doar 4 sunt "full power USB", so to say. Deci incearca-l pe alte porturi USB de pe desktop si vezi daca mai face.

Share this post


Link to post

Ceva de genul asta ma gandisem si eu, dar am incercat vreo 2 (unul din front panel si unul din usb-hub) si n-a vrut cu nici unul... asa ca am zis c-o avea boala pe desktopuri. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Pai usb-hub sigur nu e powered, decat daca e alimentat si de la priza; in front-panel iarasi e destul de probabil sa nu fie full-USB. Incearca pe porturile montate direct pe motherboard, alea din spatele carcasei.

Share this post


Link to post

Pe front panel ai cele mai mici sanse, am avut probleme si eu cu scanner-ul de credeam ca e bulit. Incearca pe sloturile USB din spate, ia-le la rand, cel putin 2 vor merge.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: Inteligentii de la Belgacom (romtelecomul bastinasilor) mi-au dat un router/modem nou odata cu schimbare adresei. L-am pastrat pe ala vechi care era foarte bun.

 

Cel nou este un Sagem F@st 3464 (nu e greseala, chiar asa se cheama). Merge ok, insa nu stiu cum sa pun parola pentru accesul la setari. Reteaua are parola, insa eu as vrea sa pun parola si la accesul la router ca sa nu poata umbla la el chiar si cei care au acces la retea (gen cumnata-mea sau vre-un vecin cu care ma joc starcraft in retea :D ) PE langa wireless, are doua iesi LAN tv si doua LAN Pc

La cel vechi era usor, insa are dezavantajul ca nu pot folosi decat un televizor (are o iesire lan tv si 4 lan PC)

 

PS

Inca o intrebare... se pot inlocui firele LAN cu ceva wireless? Nu ma refer la o adevarata retea wireless, ci doar inlocuirea firelor. Adica de exemplu sa bag o chestie radio intr-o conexiune LAN de pe modem, si alta in conexiunea LAN a decodorului, ca sa nu mai trebuiasca sa intind fire. Decodorul nu are adresa IP

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...