Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Cand ajung acasa pun datele complete. De restul banilor iei altceva.

 

E cea mai tare remarca. Cel mai bun argument. :D

 

Am avut doar experienta surselor Delux(e), dar, ca mai toate domeniile prin care au intrat baietii, a fost suficient sa'mi fac o parere despre brandul lor. Mai pui de'o cinga si iei un Genius, un Samsung ori chiar un Logitech. Mai greu cu autofocusul, dar...suntem la 'entry-level'.

 

 

Adrian...Cheltuitoru' .

Share this post


Link to post
Am avut doar experienta surselor Delux(e), dar, ca mai toate domeniile prin care au intrat baietii, a fost suficient sa'mi fac o parere despre brandul lor. Mai pui de'o cinga si iei un Genius, ...

Pai la surse, te cred... da' sa stii ca la webcam-uri chiar sunt ok. Foarte multi din cei cu care m-am vazut online au laudat calitatea imaginii... ceea ce eu nu prea puteam spune despre a lor. ;)

Share this post


Link to post

La surse confirm. Dar la webcam, daca nu ai pretentia de autofocus, o prastie cum zicem NFS si cu mine e f ok, La noi e 45 ron, la voi in B cred ca nu ar trece de 40 ron.

Lucian "care nu da toti banii pe un lucru folosit rar" TM.

post-75-1211197966_thumb.jpg

Share this post


Link to post
100 sau 1.000?

 

Un milion de rol. La asta te refereai?

O sa caut ce mi-ati recomandat, am gasit la 99 ron un Logitech cu tot cu casti si microfon, pe la 50 ron un Genius si cam atat m-a "incantat". Inca o chestie : am vazut ca Samsung-ul ala e pt USB 2.0. Eu n-am Service Pack 2 si driverele de la placa de baza merg doar pana la USB 1.1 parca. Afecteaza cumva "cum se misca"?

Share this post


Link to post

daca merge la 30fps absolut cu nimic

Share this post


Link to post

Salut! As avea nevoie de putin ajutor intrucat problemele legate de calculatoare mereu m-au depasit :( . La fel si prezenta.

Vreau sa activez diacriticele si nu stiu cum se poate face acest lucru!

Am Windows Xp Professional...

Multumesc :) .

Share this post


Link to post

Incearca Alt+Shift (din stanga).

Share this post


Link to post

As incerca, dar... :redface: nu stiu unde.

Problema asta, a aparut dupa ce mi-a fost reinstalat windowsul. Inainte (am avut tot Xp -pare-mi-se ca nu versiunea asta, professional) imi aprea o casuta in dreapta jos, de unde selectam "EN" sau "RO".

Share this post


Link to post

Acum iti apare "EN"?

Daca da, click dreapta > settings > Add > Romanian

Dupa care poti comuta.

Share this post


Link to post

Control Panel -> Regional and Language Options -> Languages -> Details

Acolo daca nu e adaugata limba romana o poti adauga, si poti modifica si combinatia de taste care sa faca schimbarea intre EN/RO.

Share this post


Link to post

Mulţumiri. S-a rezolvat cu ajutorul acordat de @claz :osanale:

 

@andrew, multumesc frumos :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: ce tableta grafica (fara mouse, doar pen) ati recomanda la pretul maxim de 120 ron? Mai "lucrez" uneori in PI (photoimpact) si la decupaje si alte alea e mai greu cu soarecele. Eventual daca isi face cineva timp sa mi-o ia si sa mi-o expedieze, ca sincer e cam mult 45 ron curierul, cand la posta e maxim 7-8 ron, iar pentru un lucru cu valoare asa de mica, nu merita. Daca stiti cate ceva despre tablete sau/si folositi, dati un sfat pentru utilizator nepretentios.

Share this post


Link to post

Am un document scris in open office si vreau sa-l convertesc in doc, pentru ca urmeaza a fi scos la imprimanta(in oras). Google a returnat aproape nimic, deci.. Ah, as avea nevoie urgenta. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Aceeasi chestie am patit-o si eu: a venit cineva la mine cu un cd pe care salvase cu open office si nu vedea decat cu acest program continutul fisierelor. Am descarcat de pe net OO (open office), am deschis fisierul, am salvat ca pdf si ca fisier doc si gata. Atentie ca s-ar putea sa nu vada diacriticele.

Share this post


Link to post

http://www.getfreesofts.com/soft/931/83471..._Converter.html

E shareware, dar nu iti trebuie decat o data din ce am inteles... Il downloadezi, dupa care instalezi, iti faci conversia si ulterior dezinstalezi asta. Pe viitor, vezi ca Open Office iti ofera si posibilitatea sa salvezi direct ca .doc in meniul de "save as".

Share this post


Link to post

Rezolvat cam asa: (logic, dar gandurile-mi erau departe) Download Open Office, deschis document cu problema, salvat ca doc si.. gata :)

Share this post


Link to post

Google dupa CutePDF.

E freeware, instaleaza o imprimanta virtuala la care printezi documentul deschis si genereaza pdf. Compatibilitate 100%.

Share this post


Link to post

Nu s-a racit bine XP-ul ca deja vizionarii de la MS au urmatorul windows pe teava : Windows Seven. :o . Deja vad Vista devenind un soi de Windows Millenium. =))

Edited by hitman

Share this post


Link to post

vezi ca xp-ul e de cativa ani... poate te referi la vista...

Share this post


Link to post

Nu, ma refer la faptul ca XP-ul o sa-l produca pina in Iunie (sau Iulie) anul acesta. Dupa aceasta data nu se mai produce. Deci racit=mort.

Edited by hitman

Share this post


Link to post
Am un document scris in open office si vreau sa-l convertesc in doc, pentru ca urmeaza a fi scos la imprimanta(in oras). Google a returnat aproape nimic, deci.. Ah, as avea nevoie urgenta. Multumesc anticipat.

 

@andreis aceasta problema o poti rezolva definitiv, adica sa nu mai stai de fiecare data sa dai save as in felul urmator: deschizi din OO (open office) un text document (echivalentul Word-ului din MS Office) si te duci pe tools\options\load\save\general aici in partea de jos ai default file format si doua casete, in caseta din dreapta ai document type aici selectezi text document (echivalentul Word-ului) dupa care te muti la caseta din stanga always save as si aici selectezi Microsoft Word 97/2000/XP te intorci iar la caseta din dreapta si selectezi spreadsheet (echivalentul Excel-ului din MS Office), te muti pe caseta din stanga always save as si selectezi Microsoft Excel 97/2000/XP si ultima din caseta din dreapta selectezi presentation (echivalentul Power Point din MS Office), te muti pe caseta din stanga always save as si selectezi Microsoft Power Point 97/2000/XP, dai ok si gata, asta e tot de acum inainte nu o sa mai ai probleme, nici tu si nici altcineva la care ii trimiti un document lucrat in OO si respectivul foloseste MS Office.

Edited by Bogdan_80

Share this post


Link to post
Nu s-a racit bine XP-ul ca deja vizionarii de la MS au urmatorul windows pe teava : Windows Seven. :o . Deja vad Vista devenind un soi de Windows Millenium. =))

 

"Nu vorbim despre inlocuirea completa a mouse-ului", a tinut sa clarifice un oficial al Microsoft.

 

Aha, e vorba de inlocuirea tastaturii =))

Share this post


Link to post
Nu, ma refer la faptul ca XP-ul o sa-l produca pina in Iunie (sau Iulie) anul acesta. Dupa aceasta data nu se mai produce. Deci racit=mort.

 

 

ai dreptate cand zici ca in ritmul asta ajunge si vista la fel ca millenium. si-asa ambele versiuni m-au dezamagit de la primul contact cu ele...

Share this post


Link to post

Ma bate gandul sa fac un upgrade. Nu mare upgrade vreau sa-mi iau un notebook dell. In principiu va fi "de casa" eventual sa-l mai pun la ceva photoshop, dreamweaver sau sa "descarc" casete minidv si apoi sa le fac dvd cu o mica editare fara pretentii. Ma incanta la el nitel iesirea HDMI.

Ce parere aveti de acest laptop? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...