Jump to content
Sign in to follow this  
ciprian

Reglare Carburator Tico

Recommended Posts

sal.mi am achizitionat un tico si am soc manual la el...as vrea sa il anulez...cum verific daca functioneaza termoelementul ca sa nu il anulez si dupa sa aflu ca nu e bun carburatorul?....ms

Share this post


Link to post

Am mai citit pe forum despre cineva care si-a pus soc manual petico din cauza faptului ca cel automat se defectase- adica pastila aia cu parafina sau termoelementul

banuoesc ca la tine nu mai functioneaza termoelementu, si fodtul proprietar a improvizat un soc manual, daca te-ai obisnuit cu el, si motorul dupa ce se incalzeste nu face figuri la relanti, deci ii impingi sicu complet, lasa-l asa sau cumpara un carburator functional cu termoelement in mintile lui de la SH dar se gasesc FOARTE RAR termoelementul este primulcare pica, iar un carburator nou este exorbitant de scump si acela gasindu-se foarte greu

Eu unul nu am reusit sa reglez la rece sa stea mai jos carburatorul cu toate tutoriallele de pe forum, insa un mecanic Priceput din Rosiori mi l-a facut in 5 minute, intr-adevar acum merge 6 secunde si se opresta la prima cheie dimineata Dar daca tin un pic din acceleratie isi revine si dupa aia nu mai am probleme.

Share this post


Link to post

Un termoelement costa 150 - max 200 lei, iar un carburator SH de la 250 lei la 100 euro, decizia e la tine. Daca carburatorul iti merge bine, i-l poti curața si schimba termoelementul si e perfect, nu te duce motorul cat poate duce carburatorul.67000000.gif

Share this post


Link to post

Vreau sa duc Ticalosu la un carbotest. Dar nu gasesc pe nicaieri un service cu banc de noxe pt un reglaj ca la carte, nu dupa urechie cum fac toti "priceputii". Daca ma poate ajuta cineva cu o adresa, un telefon si chiar un pret as fi foarte recunoscator.

Share this post


Link to post

Filaret - au tot ce le trebuie - reglajul pe masina pentru noxe se face la statia ITP din incinta de catre echipa ITP si este scoasa fisa cu accept sau respins - asa mi au facut si la frane cand am fost la ei si m au respins pe spate pentru cablu de frana de mana pe care n am acceptat sa mi l monteze (m au pus sa semnez ca n am fost de acord cu montajul cablului) despre pret nu stiu ce sa zic eu anul trecut am dat 150 lei cu manopera la ei pretul a inclus si testul pe stand ITP

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de service-ul Daewoo din ferentari zona vadu nou ?

Doresc un reglaj de tachetii si carburator .

 

Motorul se aude ca la o masina Diesel si la relantii tremura toata masina (nu merge rotund ) :( .

Bujii schimbate,fise schimbate,delcou schimbat,bobina este buna,pompa este noua.

Daca este sarita distributia doar un dinte poate merge motorul ?

Share this post


Link to post

Vreau sa duc Ticalosu la un carbotest. Dar nu gasesc pe nicaieri un service cu banc de noxe pt un reglaj ca la carte, nu dupa urechie cum fac toti "priceputii". Daca ma poate ajuta cineva cu o adresa, un telefon si chiar un pret as fi foarte recunoscator.

 

Mergi la Auto Marcus Grup in Pantelimon. Personal am fost acolo cu al meu Tico si am fost multumit. Pretul este 100 RON. Tipul este priceput, stie ce face si pe ce pune mana. Dar de ce ai nevoie sa mergi la carbotest, ai umblat la carburator?

 

@ Monitor

Mergi la Pepinno in service-ul lui. Omul asta este chiar bun si stiu ce vorbesc. Cauta la http://www.gmclub.ro/forum/index.php?/topic/35723-service-acasaro/ si il vei gasi.

Edited by Sam Chuck Yin

Share this post


Link to post

Fiindca piticul meu(Tico) are 130.000 si s-a dedulcit la consum de peste10% in oras si fiindca ma mai pricep la mecanica, am dat carburatorul jos ca sa-l curat. L-am dezbracat de furtune si tevusti. I-am scos cele 4 suruburi M5 care mai tinea asamblat pachetul.

 

Problema mea este urmatoarea: nu pot sa scot capacul si sa desfac in parti componente pachetul de 3 piese.

 

Mai sunt suruburi pe care nu le-am scos? Daca nu mai sunt alte suruburi de prindere, ce sa fac ca sa continui demontarea? Rog ajutor!

 

:wallbanger:

Share this post


Link to post

Am mai redus si eu astazi relantiul la cald, pt ca nu stiam ce are de sta turata cand dadeam drumul la aer contitionat...nici nu mai intra bine in viteza pt ca era prea turata...acum este alta viata merge super.Pana acum nu am prea observat aceasta problema, deoarece nu prea am folosit aerul conditionat.Si consumul crescuse si am hotarat sa iau masuri.Merita aceasta masina prin prisma pretului de achizitie, pt ca are ac , consum mic si este ieftina la intretinere.Sunt foarte multumit de ea.

Share this post


Link to post

Mergi la Auto Marcus Grup in Pantelimon. Personal am fost acolo cu al meu Tico si am fost multumit. Pretul este 100 RON. Tipul este priceput, stie ce face si pe ce pune mana. Dar de ce ai nevoie sa mergi la carbotest, ai umblat la carburator?

 

@ Monitor

Mergi la Pepinno in service-ul lui. Omul asta este chiar bun si stiu ce vorbesc. Cauta la http://www.gmclub.ro...ervice-acasaro/ si il vei gasi.

 

Multumesc pentru sfaturi.

 

Am ticozaurul de pe 17-05-2011 :)

Share this post


Link to post

Am mai facut sapaturi pe forum. Am gasit niste poze cu comentarii in rusa din care am inteles ca nu desfacusem un surub. Am rezolvat problema. :banana:

 

Multumesc tuturor forumistilor care impartasesc din propriile experiente sau imbogatesc documentatia forumului!

Share this post


Link to post

... Dar de ce ai nevoie sa mergi la carbotest, ai umblat la carburator?......

 

 

Nu am umblat eu, a umblat domnul pepino umpic pe la el ca avea impresia ca statea relantiul sus iar acum sta rau la relanti cu motorul cald. Dar mai am o problema cu un gunoi din camera 2 a carburatorului ce a aparut dupa ce am schimbat filtrele de benzina. La demaraje in forta la peste 3500~4000RPM se balbaie putin, iar apoi balbaielile se transforma in perioade mai lungi si se simte ca si cum ar ramane fara benzina.

O sa ma duc la domnul Costel de la Auto Marcus Grup, dar nu stiu daca-mi trebuie programare sau cat dureaza operatiunea.

Share this post


Link to post

Am fost astazi de dimineata cu Ticolosu' in Pantelimon la Auto Marcus Grup pentru un carbotest. Si s-au rezolvate toate problemele legate de carburatie: relanti prost, pompa sprit semii infundata, camera aII-a cu jiglerele infundate, si socul automat ce tinea motorul foarte turat la rece. Ii acord nota 10+ domnului Costel pentru pricepere si rapiditatea lucrarii.

Eu unul am avut norocul sa-l gasesc prin service, deoarece mi-a spus ca vine in service doar daca are de lucru, si ca ar fi mai bine sa sun inainte sa vin.

Numarul de telefon al domnului Costel Carbotest: 0723572589

 

Daca acest post va fi considerat publicitate, accept orice fel de sanctiune din partea moderatorilor.

Edited by Muratu
  • Like 1

Share this post


Link to post

Cat a costat toata operatiunea la domnul Costel? :)

ceva piese schimbate ?

Edited by monitor

Share this post


Link to post

Am fost si eu acum o saptamana la domnul Costel la reglat carburator (150RON) si sunt foarte multumit (consum 3,5 la suta in afara) zic ca merita!

 

Piese schimbate doar un colier (au si acolo) eventual poti sa iei garnitura carburator dar la mine a curatat-o pe cea veche!

Share this post


Link to post

Am fost astazi de dimineata cu Ticolosu' in Pantelimon la Auto Marcus Grup pentru un carbotest. Si s-au rezolvate toate problemele legate de carburatie: relanti prost, pompa sprit semii infundata, camera aII-a cu jiglerele infundate, si socul automat ce tinea motorul foarte turat la rece. Ii acord nota 10+ domnului Costel pentru pricepere si rapiditatea lucrarii.

Eu unul am avut norocul sa-l gasesc prin service, deoarece mi-a spus ca vine in service doar daca are de lucru, si ca ar fi mai bine sa sun inainte sa vin.

Numarul de telefon al domnului Costel Carbotest: 0723572589

 

Daca acest post va fi considerat publicitate, accept orice fel de sanctiune din partea moderatorilor.

 

Cat a costat distractia?

Daca am nevoie de ceva garnituri gasesc acolo ?

Multumesc.

P.S. Maine sunt programat la domnul Costel.

Edited by monitor

Share this post


Link to post

Consum 3.5 litri la 100Km, dar cum? Doar cu soferul si mers cu max 90Km/h (sau viteza medie pe traseu 55-60km/h), presupun...

Toate cele bune.

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post

Salutare,

Este normal ca pe tubul venturi principal de la prima camera sa curga benzina ca dintr-o seringa fara ac? Asta la relanti si cu clapeta de soc deschisa in pozitie verticala.

Motorul merge foarte neregulat indiferent de ce reglaje as face la surubul de co2, mi se pare foarte multa benzina, clapera de sib tub o face "fleasca", bolboroseste rau de pe tevusca aia.

Eu ma gandesc ca ar fi de la camera de nivel constant, poate este prea plina si da benzina afara pe acolo, alta explicatie nu gasesc.

Vedeti poza atasata.

Are cineva indde ce este infundat ? Sau o posibila cauza.

Ps. cel mai bine se observa cu o lanterna daca picura pe acolo.

post-25327-0-31656500-1311144114_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pe acolo nu are voie sa traga benzina decat dupa deschiderea clapetei de acceleratie.

Fie ca e vorba de o neetanseitate la cuiul poantou, fie ca plutitorul este spart, fie ca reglajul pozitiei clapetei de acceleratie este gresit.

Succes!

Share this post


Link to post

Plutitorul nu este spart, cuiul poantou inchide bine (l-am verificat cu gura) si clapeta nu este deschisa decat pana la primul orificu, cel cu surubul de co2.

Returul nu este infundat.

L-am curatat (folosind metoda ciorba de carburator cu detergent de vase) si urmeaza sa il montez pe seara, sa vad cum merge, revin cu noutati.

Multumesc

 

Ah si am descoperit de ce este asa nervos ticaila, jiglerul de la camera a doua este schimbat cu unul mai mare pe care scrie 120, banuiesc ca inseamna 1.20 mm, aproape intra un bat de chibrit in el :D

Acum l-am schimbat cu unul mai mic de la un alt carburator tot de tico care este in parametrii conform manualului.

A schimbat cineva carburatorul cu altele mai de performanta sa zic asa? de exemplu cu 3 carburatoare de gsxr 600 ?

Edited by kretu

Share this post


Link to post

Cum o sa pui o baterie de carburatoare mikuni de gsxr 600 care au 3 guri pe un motor cu o singura gura ? Asta implica schimbarea intakeului, lucru care nu cred ca l-a facut nimeni. Ar fi un proiect interesant dar degeaba, acele carburatoare sunt la limita perfectiunii dar cu ce crezi ca or sa ajute un biet motor de 800cc simplu, fara un turbo ceva. E un proiect "Exotic" fara castig de prea multe performante.

 

Acele carb functioneaza prin vacuumul facut cu ajutorul carcasei filtrului de aer. Trebuie suficient loc ca in capul carburatoarelor sa intre airbox-ul. Nu te gandi ca poti sa pui niste filtre generice pe carburatoare.

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Normal ca implica si modificarea galeriei, nu inteleg asta : "Acele carb functioneaza prin vacuumul facut cu ajutorul carcasei filtrului de aer." adica are priza de vacum in carcasa ? Ce actioneaza acel vacum ?

Stiu ca sunt montate foarte aproape chiuloasa, si au tubul venturi in pozitie orizontala ceea ce este mai usor pentru realizarea galeriei.

In legatura cu performantele cred ca s-ar putea castiga cel putin 5 cai din trei carburatoare, fiecare prevazut sa alimenteze un cilindru de 150 cmc la 12000 RPM

de ce nu pot fi filtrate individual cu filtre ?

Edited by kretu

Share this post


Link to post

De ex la un gsxr 600 97-00 fara airbox, motorul nu trecea de 8000 rpm, redline-ul fiind undeva aproape de 13.500.

 

 

Pentru 5 cai ... nu se merita nici un balci.

 

L.E. Ai nevoie de airbox, nu sunt un mester in carburatoare dar principiul lor de functionare se bazeaza si pe airbox-ul care il au deasupra. Daca ii pui filtre individuale nu va face presiunea necesara pentru a angrena cuiele din carb.

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...