Jump to content

Recommended Posts

Un site interesant http://www.auto-accesorii.ro/

 

Eu de la ei am luat cotiera pentru Kalos 220ron, ii identica cu cea a lui Satori.

 

Mai au eleroane, deflectoare de aer, bandouri etc. Un plus pentru faptul ca au poze cu aproape toate accesoriile.

 

Daca se considera reclama rog sa se stearga. :P

Share this post


Link to post

Cotiera Kalos 184,45 RON. Deci au mai scazut un pic. Cand ajunge la 150 RON atunci merita..deocamdata mai asteptam :)

Share this post


Link to post

Nu a scazut este o cotiera Chevrolet Kalos chiar prima in lista, care are pretul 220,15ron. ;)

Share this post


Link to post

Si care e diferenta intre cea de la Armster si cea de la Rider ?

Share this post


Link to post

Cumparat pentru Kalos, care de curand si-a schimbat proprietaru (s-a terminat leasingul) si acum are numere cool, paravanturi fata (115ron) , bandouri pentru usi (115ron) si bandouri protectie colt (48ron). Azi le-am montat si ia-ta ce a iesit:

 

post-1315-1153049113_thumb.jpgpost-1315-1153049128_thumb.jpgpost-1315-1153049140_thumb.jpgpost-1315-1153049166_thumb.jpg

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Coltarele cred ca sunt cele mai reusite din cate am vazut pana acum. Par sa se integreze in bara. Bandourile laterale nu-mi plac, la Kalos le prefer pe cele care urmeaza scobitura din usi, gen Kalos Hatch back.

PS Autocolantul nici ca puteai sa-l lipesti mai ''drept'' :P

Share this post


Link to post

a cumparat cineva pana acum bull bars ? daca da, as vrea sa stiu si eu de unde si cum :P

Share this post


Link to post

De ce, vrei sa te vedem pe aici ?

 

PS Pe forumul acesta propozitia incepe cu majuscula. E prima si ultima atentionare.

Share this post


Link to post

Nu , nu vreau sa ma vedeti acolo ;) ... Am intrebat poate imi zice si mie cineva de unde pot sa imi cumpar si eu pnt Kalosu meu ;)

Share this post


Link to post

Renunta la bull baruri metalice. Cred ca sunt ilegale si o sa arate stupid.

Share this post


Link to post

Pentru bucurestenii interesati: mi-am luat paravanturi fata (120 RON), paravanturi spate (80 RON) si cotiera centrala (190 RON) din targ de la Vitan - toate sunt unguresti, de o calitate excelenta (deja sunt poze pe forum in mai multe locuri). Mai avea baiatul de acolo bandouri laterale (originale, inscrisptionate Kalos - nu mai stiu pretul) si protectie pentru colturi (tot originale, 40 RON setul). Pentru cei care stiti Vitanul, in partea dinspre morga sunt 2 "alei" cu dughene. Cum intrati de la strada catre fundul targului, pe aleea din stanga, ultima dugheana pe stanga.

Edited by rzvpopa

Share this post


Link to post

De curiozitate, la ce sunt bune paravanturile acelea si cum se prind?

Share this post


Link to post

La ce sunt bune iti pot spune si eu :D , desi as pune pariu ca sti si tu :)

- protectie la curentul de aer atunci cand ai geamul deschis (dar nu prea mult)

- protectie la ploaia care-ti intra pe geam in aceleasi conditii

Cum se prinde sunt si eu curios. Avand in vedere cam cum arata usile la Kalos, ma gandesc ca singura varianta ar fi prinderea in cheder, dar nu mi-e clar cum. Asteptam detalii...

Share this post


Link to post

Pai de ce tii geamul deschis daca nu vrei curent de aer? Si cine te pune sa tii geamul deschis pe ploaie? Credeam ca exista un motiv mai bun. Sa vedem totusi cum se prind.

Share this post


Link to post

Geamul il tii deschis pe ploaie, spre exemplu, daca esti fumator si nu vrei neaparat sa-ti intre in ochi fumul. Iar in privinta curentului, n-ai sa crezi, dar diferenta e majora - si, la fel, daca esti fumator o sa constati ca nu-ti mai zboara scrumul prin masina. Si, poate mi se pare mie, dar parca si zgomotul produs de vant (in special cel de la oglinzi) se aude mai putin. Se prind foarte simplu (1 min. per bucata): se introduc de jos in sus pravanturile in cheder (in "santul" in care culiseaza geamul) si in partea de sus se introduc 5 cleme cu profil U cu 2 dintisori fini fiecare. U-ul se pune cu gura in jos (in el va intra geamul) si cu dintisorii spre interiorul masinii. Se poate scoate tot intr-un minut. Nu se cunoaste nimic si arata de parca ar fi venit cu masina. Sunt usor fumurii si reflecta si lumina foarte bine (au un luciu ca al geamurilor).

Share this post


Link to post

Le ai puse pe masina? Vreau sa vad si eu poze cu prinderea.

Share this post


Link to post

Vezi aici, cred ca seamana metoda de fixare.

Share this post


Link to post

Intr-adevăr, sistemul de prindere este cel din link-ul de mai sus. Singura diferenţă e... culoarea clemelor (la mine sunt negre :shock: ).

post-3777-1153887475_thumb.jpg post-3777-1153887493_thumb.jpg post-3777-1153887502_thumb.jpg post-3777-1153887511_thumb.jpg post-3777-1153887522_thumb.jpg

 

Şi am uitat să mai precizez un alt avantaj al pravanturilor. Când sunt la serviciu, îmi las geamurile din faţă deschise 3-4 cm. (cât să nu se vadă - şi nu se vede, paravânturile fiind fumurii), iar când plec acasă temperatura din maşină e ceva mai suportabilă. E adevărat că în timpul ăsta maşina nu stă chiar în stradă, ci într-o tentativă de parcare.

:osanale:

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare scurta si la obiect:

Suportul central pe care se prinde cotiera este identic la modelele 2004 si 2005?

Share this post


Link to post

După câte am vazut eu prin poze da. Adică am comparat pozele cu cotiere montate acu 2 ani cu ce am eu pe maşină. Nu ştiu cum stă situaţia cu noul Aveo (cel în 4 uşi). Maşina mea are o lună (vechiul... Aveo) si s-a potrivit la fix cotiera. E făcută să se sprijine transversal exact între capătul din spate al burdufului de la frâna de mână şi buza suportului de pahar. Intră de parcă zici că... e de acolo. Pe laterale încalecă suportul central şi se prinde jos cu 4 holfşuruburi (care intră fiecare într-un căpăcel). Se poate şi rabata. E super-finuţă, pe lângă enormităţile la 50 RON pe care le-am văzut în târg... (beah... cromate, imitaţie de lemn, de fibră de carbon, galbene, roşii, albastre... beah again).

Share this post


Link to post
Renunta la bull baruri metalice. Cred ca sunt ilegale si o sa arate stupid.

 

Am vazut un kalos cu 5 usi carea avea bull baruri. dupa parerea mea numai stupid nu aratau

in ceea ce priveste ilegalitatea nu ma pot pronunta

Share this post


Link to post

Bull baruri metalice? Sau ai vazut un Daewoo Kalos cu bara cu bull baruri incorporate?

Share this post


Link to post

era daewoo kalos

 

este vreo diferenta intre "Bull baruri metalice" si "bull baruri incorporate" ??

Share this post


Link to post

Pai... da. Alea incorporate sunt din plastic, sunt niste ornamente, sunt design by giugiaro.

Restul... sunt doar pentru masini de teren si folosire speciala. Ce sa caute pe Kalos?

 

Iote: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...ost&p=77965

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...