Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Instalatii GPL - Espero, Cielo, Nubira, Leganza

Recommended Posts

am demontat zilele aste aplamanu de gaz inafara de mizerie nu am gasit nimic uzat membrana, oringuri sau supape se simte o schibbare dar nu nu merge cum mergea inainte tot este ok am verificat si etansat peste tot pe unde ar fi putut sa traga aer fals, face aproape la fel ca inainte dar pe o perioda mai scurta de timp decat inainte,undeva intre 2000rpm si 3000rpm in orice treapta mai putin in treapta 1, daca dau cateva sprituri la acceleratie merge ok dar daca bag picioru brusc in ea trage greu la inceput si dupaia isi revive, chiar nu pot sa imi dau seama ce are si de unde poate fi?

 

Fie-ti mila si mai pune cite un punct, o majuscula, etc !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salut,

Mircea la un moment dat spuneai ca ai avut nubira reglata pe GPL de catre ovi_jer. Mai ai cumva setarile salvate pentru calculatorul stag100?

Aveti idee daca ovi jer ma poate ajuta cu un reglaj daca merg pana la valcea. Masina merge bine, dar nu strica daca se uita la ea.

Mersi. O zi buna.

Share this post


Link to post

Membrana veche? Chiar daca nu e sparta nu mai are elasticitatea care trebuie...

 

Daca merge bine las-o asa :)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

pai nu prea merge bine cum as vrea eu

Share this post


Link to post

Nu tu Kinder, Cosmin :)

Sry

Share this post


Link to post

Daca merge bine las-o asa :)

Salut,

:) ) ...m-am gandit si eu ca daca un lucru merge sa nu mi bag nasu in el.

Ramane asa deocamdata.

Share this post


Link to post

asta este membrana care imi trebuie pentru vaporizator

post-24709-043084000 1294509397_thumb.jpg

post-24709-086555200 1294509409_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mosule vezi aici, ti-a raspuns omul!!!

 

http://www.gmclub.ro...post__p__508653

 

Te duci ti-o schimbi si gata ai rezolvat problema.

Iar pretul e mai mult decit ok.

Bafta.

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut , cine stie ce instalatie de gpl trebuie pe nubira 1? Eu am o nubira1 e pe injectie, dar e non euro .

Ca sunt instalati cu injectie mono punct ,secventiale ...

Share this post


Link to post

Nu-ti trebuie secventiala neaparat. Mergi la service-ul GPL si iti vor spune ei.

Share this post


Link to post

Salut

 

avem kit de reparatie de zavoli dar da-mi un telefon inainte .

pretul este de 125 lei cu montaj + 25 lei reglajul pe analizor .

 

 

un nr de tel nu ai?

Share this post


Link to post

Salut

Am o problema cu indicatorul de nivel de la gpl cel cu leduri, imi schimba de pe benzina pe gpl si invers si imi arata tot timpul ca si cum ar fi gol, ledul rosu si cel galben sunt aprinse ce pot sa fac? Instalatia este tartarini din fabrica.

Share this post


Link to post

Am si eu o Problema cu un Cielo din 96 cu GPL !!!! pe benzina merge super ok !!! dar pe gaz,se tureaza pana in 4000 rpm,si pana in 4000 nu trage ok deloc !!! precizez ca acum 3 luni am facut revizie la gaz, am fost la toate servisurile din oras,inclusiv la unii care se ocupa cu GPL, am schimba fise,bujii,bobina,delcou complet,ulei,antigel, aproape toate consumabilele,si la GPL astia zic sa fac iar revizie, dar nu imi mai permite bugetu sa mai dau 50 euro,si sa nu mearga iar. Daca a mai patit cineva asa ceva astept un raspuns. ( la drum lung se aprinde si acel robinet galben in bord si masina incepe sa tremure sa nu mai traga ok).

Share this post


Link to post

Am fost astazi sa instalez GPL pe un matiz euro 2. Nu am pus instalatie secventiala(am considerat ca a fost de ajuns cat am platit). Din fericire se pare ca am primit toate piesele(si emulatorul pe care un prieten cu leganza nu il are si ii apare tot timpul check pe bord). Problema a aparut atunci cand am pus-o pe testerul de noxe: aveau valori destul de aiurea. Adevarul ca nici nu stiu intre ce valori ar trebui sa se situeze. Din ce am mai citit pe aici si pe alte forum-uri mi-am dat seama ca o prima problema ar fi filtrul sport k&n pe care il am pe masina(nu l-am pus eu asa am cumparat-o). Fisele de asemenea nu cred ca au fost schimbate. Asta voi face maine: schimb bujiile si fisele si filtrul. Intrebarea ar fi daca acel filtru este singura problema. Masina merge rotund pe benzina dar cand o trec pe gaz incepe sa se innece. Inteleg ca nu trebuie sa mearga din prima perfect(trebuie rodaj, reglaje), dar am impresia ca totusi e o chestie din reglaj. Mecanicul mi-a recomandata sa regelz si tachetii(dar pe benzina masina merge frumos). Daca aveti ceva recomandari si cu privire la marca bujiilor, a fiselor si bineinteles a filtrului. Astept un raspuns. Multumesc!

 

PS: la trecerea de pebenzina pe gaz nu a facut figuri...a reglat acel mecanic ceva pe acolo apoi a inceput sa o tureze...pana in momentul in care s-a produs o explozie destul de urata in care a fost implicat filtrul de aer(de la el s-a auzit/produs)..acea explozie ar fi putut cauza si alte probleme?? parca acum nici pe benzina nu imi mai place cum merge :(

Share this post


Link to post

Totul tine de mecanicii aia. Din ce spui tu aici habar n-au sa regleze o instalatie de gaz. Daca motorul merge bine pe benzina atunci si pe gaz ar trebui sa mearga, asta cu conditia s-o regleze bine.

Share this post


Link to post

Explozia auzita poate fi o detonatie de la bujii sau fise uzate...

Verifica daca nu ti-a sarit filtrul de aer, furtun etc si trage aer fals pe undeva...daca zici ca acum merge prost si pe benzina.

Share this post


Link to post

Salutare!

Am un cielo din 99 hatchback,si vreau sa ii pun o instalatie GPL.

Problema e am deja una,BRC,care a fost pe o masina cu carburatie.

Instalatia a mers doar o vara pe masina,dupa care am dat-o jos si o tin in debara din 2005.

Ma puteti sfatui intr-un fel ca sincer am fost la doua service-uri care se ocupa cu asa ceva si mi-au zis ca o instalatie noua costa 350 euro cu montaj cu tot si ca asta nu mai merita ca m-ar costa cam 250 euro daca totusi vreau sa o pun pe masina.

Stiti cum e cind ai un lucru care poate fi folosit si nu ai cum.

Toate bune!

Share this post


Link to post

Pai daca ai acte la ea o poti monta pe masina. Conditia este sa se pupe cu Euro-ul masinii tale.

Share this post


Link to post

Salutare ! Sunt nou printre voi , posed de o perioada scurta de timp (1 luna) un auto Daewoo Leganza CDX cu motorizare 2.0 si 133 de caluti, am o problema referitoare la consumul de combustibil, trebuie sa mentionez ca pe masina se afla montata o instalatie de GPL Marini, problema este ca atunci cand merg pe GPL masina consuma si benzina intr-o cantitate mica insa se poate vedea in 100 de km ca acul de la indicatorul nivelului de benzina a scazaut, in acelasi timp pe GPL nu merge nici rotund merge "balbait" ca si cum ar merge in 3, banuiesc ca merge innecat, de tras trage foarte bine. Am schimbat filtre ,bujii si fise, odata cu schimbarea lor am curatat si corpul clapetei care era foarte murdar , am verificat daca exista vre-un furtun spart de la circuitul de benzina sau daca exista o pierdere pe undeva insa in zadar, nici o pierere . Exista undeva oare o electrovalva sau supapa care sa nu inchida bine? Va multumesc !

Share this post


Link to post

Evident, ai defecta electrovalva de benzina sau comutatorul gaz/benzina.

Share this post


Link to post

Evident, ai defecta electrovalva de benzina sau comutatorul gaz/benzina.

Nush ce e asa de evident, eu as fi tare curios sa-mi spui si mie pe unde are Leganza electrovalva aia de benzina ...

Hai sa zicem ca ar fi defect comutatorul, atunci ar afecta toate injectoarele, lasandu-le deschise si masina ar merge teribil de rau. Cum nu are nici vreo electrovalva pe benzina (doar la [Dacia cu] carburator se punea asa ceva, apropo), as merge pe emulator defect. Emulatorul are rolul de a inchide injectoarele atunci cand masina trece pe gaz si a simula pentru ECM functionarea acestora. E posibil ca pe unul din injectoare, emulatorul sa nu functioneze corect si intr-unul dintre cilindri sa intre si gaz si benzina.

 

Daca vrei performanta alegi TOMASETTO STAG 200 la 2400 de lei. Daca banutii sunt o problema alegi "injectie multipunct cu catalizator" la 1540 de lei.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...