Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

De bine despre service-uri (sau de rau)

Recommended Posts

Ai fost atentionat mai inainte sa lasi Caps-ul jos la tastatura, aici nu se tipa ca la clienti !

 

Nu trebuie sa le schimbi mai devreme, trebuie sa schimbi placutele de frana cand ajung la dimensiunea scrisa de producator sau sa inlocuiesti, pe garantie tot etrierul, sa afle si producatorul ce face, pentru ca daca merge doar cu axe strambe, insemna ca gaurile din corpul etrierului nu sunt aliniate !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

:o fftopic: Tot nu mi-ai raspuns la intrebarile de mai sus.

Tu crezi ca nu am altceva de facut decat sa ma plimb pe drumuri si sa acuz lumea aiurea? Merg de 9800 km cu masina asta, zi de zi, ii cunosc toate scartaiturile, toate zgomotele, sunetele pe care le scoate in orice situatie. Tu crezi ca eu nu-mi pot da seama daca merge bine sau nu?

 

Sincer, acum ma bucur ca nu ati facut-o, ca cine stie ce se mai intampla.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Si atunci, cum stie fabrica ca a facut o porcarie ? Asta-i o perpetuare a unei mentalitati gresite, iar cel defavorizat este intotdeauna cel care plateste. De asta nu se aude prin RO sunetul de goarna RECALL ( scuze, din vina noastra axele glisoare si cu gaurile din corpul etrierului nu sunt coliniare).

Share this post


Link to post

TOLINE NU AM VORBIT CU TINE.

UNA E COLINIAR SI ALTA CONCENTRIC.

E VORBA DE TOLERANTA AICI(PREA MARE)...MATERIAL PROST... UZURA(MICA) IN CORPUL ETRIERULUI.

APROPO EU SCRIU NU TIP.

Share this post


Link to post

Atunci apasa tasta aia pe care scrie Caps Lock asta in caz ca ai ciocanul langa tine.

 

In alta ordine de idei si eu sunt cam lamurit de Autonet. Am stat cu un cielo 3 saptamani pentru un far si o bara cu toata ca ajunsesem la voi pe "pile". La sfarsitul celei de a 2-a saptamani incepe un mecanic sa imi explice ce inseamna o conducta de 'presiune' de aer conditionat care cica era un pic atinsa si se gasea rar si nu stiu mai ce.

 

Nu are rost sa va spun ca bara sta ca pe gard acum.

 

P.s. Nu are rost sa zic nimic legat de amabilitatea unui mate fripte de pe la receptie. Avea la harfe in cap de parca lucra la nasa dar in fond freca duda printre mecanici. Despartirea de autonet a fost asemanatoare ca cea a lui closhcutza...

Edited by steph

Share this post


Link to post
:o fftopic: Tot nu mi-ai raspuns la intrebarile de mai sus.

Tu crezi ca nu am altceva de facut decat sa ma plimb pe drumuri si sa acuz lumea aiurea? Merg de 9800 km cu masina asta, zi de zi, ii cunosc toate scartaiturile, toate zgomotele, sunetele pe care le scoate in orice situatie. Tu crezi ca eu nu-mi pot da seama daca merge bine sau nu?

 

Sincer, acum ma bucur ca nu ati facut-o, ca cine stie ce se mai intampla.

 

 

He, he, dupa ce o sa dai o raita prin mai multe service-uri sa te cam mance pielea sa revi la Autonet si sincer nu te vad prea bine...Cu intrebari de genul de ce se aud placutele de frana pe disc nustiu zau am impresia ca 9800 km aia sunt cam toata experienta ta!....

 

Pt. Don Tolin: mie mi s-au dus glisoarele si la 10.000 si la 5000 o data chiar la 500 km, prea mica legatura cu placutele de frana, eu as zice ca materialul din care sunt facute e prost...Eu zic ca de data asta CLIENTUL cam exagereaza dar timpul ne-o va spune, ca uite si eu ma apropi de revizia de 120K si tot la Autonet o sa ma duc... Promit un feed back realist de acolo...

Share this post


Link to post

Nu am zis sa nu se mai duca nimeni! Astea au fost impresiile mele dupa ce am fost la ei. Fiecare face ce vrea. Nu am facut scandal, nu m-am dus pentru ca placutele frecau de disc pentru ca daca masina ar fi mers bine dupa ce am plecat de la ei, nu avea rost sa mai stau eu aseara sa salt masina pe cric, sa ma gandesc de ce naiba abia se taraste, de ce, de ce, de ce..si nu as fi stiut nimic de nici o placuta, intelegi? Daca masina ar fi mers bine, cum mergea cand am dus-o la ei, nu ar fi fost nici o problema, nu as fi avut nici o plangere. Daca te uiti un pic pe topicul cu revizii o sa vezi ca in prima faza am scris de bine despre ei. Azi de dimineata nu m-am dus cu scandal, m-am dus si le-am spus ce am observat eu, cat m-am priceput eu. Nu am sustinut sus si tare ca ma pricep, nici aici, nici la ei. Dar in schimb nimeni nu ma poate contrazice cand spun ca masina mea nu mai mergea bine dupa ce am plecat de la ei. Nu am facut asta din rautate sau mai stiu eu ce. Ce m-a deranjat si mai rau si a pus capac a fost ca dupa toate astea, astazi s-au comportat in asa fel incat nu vreau sa le mai calc vreodata pragul. Si daca exageram eu, nu ar fi trebuit sa se poarte asa. Am mai fost in serviceuri, chiar si unul prost vazut pe forum, dar sa se poarte asa cu mine nu am intalnit si nici sa vin cu masina intr-un fel si sa constat ca masina merge mai prost ca inainte sa vin.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Deci eu zic asa:

 

1) tu nu te-ai dus la revizie ci ca aveai probleme se pare ai schimbat o flansa d eamortizor (aici ANET are o buila neagra ca ar fi trebuit sa le schimbe pe ambele)

2) treaba cu rotile care ating diferit e normala daca era infranata n ai fi miscat roatacu mana

3) normal ca rotile de pe fata frig dupa ce pui frana ce ai vrea!?!

4) am dreptate cu nr. de km si excperienta ta nu-i asa!?!

5) cu timpul o sa le inveti pe toate si nu vei ma fi asa de vehenmebnt

6) masina nu are de ce sa mearga mai prost!...tu ai stat langa ei cand ti au umblat la ea!?!?Ca doar nu ti au schimbat piese motor sau mai stiu eu ce!?!..

Share this post


Link to post

Eu zic un pic altfel:

1. A doua revizie, cea care ar fi trebuit sa fie facuta la 10.000 am facut-o mai devreme, la ~6200 km, nu la ei, la City Center. Acum m-am dus doar sa schimb uleiul la cutie iar flansa defecta a fost observata tot de un baiat de acolo. Tot acel baiat a spus ca sursa clantanitului metalic ce nu-mi da pace este de la axele glisoare, care fusesera schimbate acum 3600km la City Center si care nu aveau saracele nici o vina, de vina fiind caseta de directie(am aflat mai tarziu asta). De asta le-am cerut sa le verifice, la indemnul baiatului care a zis ca ele sunt de vina si ca stiu ei cum sa le faca sa taca. Dar ele se pare ca nu bateau deloc, pentru ca nu se simte nici o diferenta la capitolul asta. Oricum, astea le-am mai scris dar nu pe topicul asta.

2. Cand nu mai invarti roata cu mana e de naspa. Nu vreau sa ajung acolo. Se simte o diferenta destul de mare in felul in care se invarteau rotile dupa ce au fost schimbate axele acum ~3600 km si cum se invart acum, crede-ma.

3. Nu am sustinut ca ale mele erau reci, dar acum se incing mult mai tare(si crede-ma, le verific aproximativ in fiecare saptamana, pe toate). De obicei frigeau dar puteam tine mana pe janta, adica nu foarte tare, si asta cand traficul era mai aglomerat ca acum. Acum nu pot sa ma ating de ele.

4. Nu inteleg ce legatura are nr. de km. Trebuie sa fac 100k km sa-mi dau seama daca masina mea merge bine sau nu?

5. Nu sunt vehement, doar ca am fost dezamagit, atat.

6. Am stat langa masina, dar nu in sufletul lor, am zis sa nu-i incurc. De ce nu vrei sa ma crezi cand spun ca masina mergea mai prost cand am plecat de la ei? Crezi ca sunt pus sa le fac anti-reclama? Sa-ti spuna sorincumasina cum am vorbit si cum m-am comportat. M-am dus plin de speranta si incredere. Ti-am zis, si daca as fi fost eu paranoic, nu asa te porti cu un client, mai ales daca vrei sa-ti mai calce pragul si sa mai si vorbeasca bine despre tine. Dar repet, diferenta intre cum mergea masina cand am fost la ei si cum mergea aseara/azi de dimineata este mare. Acum este mai bine, dar tot nu se apropie de cum era.

 

L.E: Am fost intrebat in timp ce demontau rotile sa scoata axele alea blestemate daca zgomotul metalic inceteaza daca "pisc" un pic frana si am raspuns ca NU si cu toate astea au fost demontate si indoite. Tu crezi ca a stat cineva sa le verifice jocul?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Pt. Don Tolin: mie mi s-au dus glisoarele si la 10.000 si la 5000 o data chiar la 500 km, prea mica legatura cu placutele de frana, eu as zice ca materialul din care sunt facute e prost...

Materialul, prelucrarea si tratamentul axelor glisoare este bun. Problema este la gaurile (lagarele) din corpul etrierului, cum bine a recunoscut si sorincumasina, lipsa de concentricitate, corect si nu coliniaritate cum gresit am scris. Diferenta intre km la unii si la altii consta in numarul (durata) franarilor. Eu le-am schimbat la 40.000 km si apoi, la dupa 20 k km nu aveau vreo problema. Cu cat ai grija mai mare de Matiz, frana de serviciu in loc de frana de motor, placute de frana schimbate prea tarziu (placutele se schimba la grosime si nu la km), cu atat schimbi axele mai des, desi, parerea mea, dupa doua axe schimbate, se schimba etrierul, pentru ca lagarul de acolo se duce (ovalizare). In plus, o importanta covarsitoare o are vaselina folosita.

 

@sorincu masina >

cu mine (in calitate de moderator) nu discuti probleme netehnice pe o sectiune tehnica, cand te atentionez de 2x in public sa lasi tasta Caps jos si dupa ce primesti un avertisment. Daca vei continua asa, in ciuda tuturor atentionarilor sa folosesti doar majusculele in text (in limbajul forumistic = sa tipi la noi), vei primi avertismente pana cand vei intelege.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Vine un om la mine si zice ca" am probleme cu masina... am fost si in alt service si s au purtat cu c."

Programat pt un schimb de ulei CV.

Incerc sa ajut omul.

A doua zi vine si trmurand zice ca i am stricat masina,impresiua unui client care nu are incredere in nimeni,gata gata sa ma injure,ii spun sa astepte ze ce min si lamurim situatia,arat dupa 5 min ca nu are nimic blocat si spun ca sa se faca ca nu ma mnai cunoaste.

Si eu sunt om si am de aface cu peste 50 clienti pe zi.

Marti e o zi cu ghinion pt mine...

E ultima oara cand mai intru pe acest forum,toti credeti ca cei din service va face,noi suntem de vina,ne patiti ,clientul vostru stapunul vostru... la voi cum e chiar trebuie sa fitii niste carpe,sclavi pt stapan ,la medic cum e cand va salveaza viata (bine am exagerat un pic).

E ultima data cand intru pe acest forum,m am saturat de atati autostiutori.

Scuze pt cine am jignit,dar asta e dreptul meu la replica,iar pt cel cu dauna sa stie ca una e departamentul de mecanica si una cel de tinichigerie vopsitorie.

 

 

Cere tu sa inlocuiasca caseta ,ai o bataie in caseta pe stg,eu nu ma mai bag pt carcotasi.

 

Restu ai si t greierasi...

 

Chiar nu am crezut ca tip daca scriu cu majuscule.Nu sunt secretara sa redactez un text.

 

Iar jignirea cu ciocanari nu o sa o uit . Cred ca e bine sa fii" ciocanar" intraba si tu fetele,poate asta ai vrut sa zici.

 

Scuze ambele amortizoare, nu ambele flanse.

Share this post


Link to post

Pai o mai si stricati stai u linistit ca eu am fost patit la service-ul de la apaca..iar la grand garage aia scurg bidoanele de ulei scriu pe fisca ca au schimbat placutele de frana si nu le schimba. Mai sunt si mecanici din astia... ultima data cand am fost in service am schimbat uleiul la cutie in loc sa il bage pe la busonul de umplere ei au taiat sigiliul gablului de kilometraj si au bagat pe acolo. Nu fac afirmatie la persoana ta pt ca nu cred ca esti la fel ca ceilalti dar mai sunt si mecanici care habar nu au.

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Eu am cfrezut ca faci misto de mine si zici ca sa las capul jos la tastatur adica sa mi fie rusine ,nu sa nu mai scriu cu majuscule,soory eu nu prea intru pe forum,scuze pt tipat,dar eu chiar vreau sa ma dai afara di forum daca pot,ca eu tot nu o sa mai intru,ca ma tampesc aici.

Share this post


Link to post
Eu am cfrezut ca faci misto de mine si zici ca sa las capul jos la tastatur adica sa mi fie rusine ,nu sa nu mai scriu cu majuscule,soory eu nu prea intru pe forum,scuze pt tipat,dar eu chiar vreau sa ma dai afara di forum daca pot,ca eu tot nu o sa mai intru,ca ma tampesc aici.

 

 

Mai daca vrei sa nu mai intri este alegerea ta si nu trebuie sa te dea nimeni afara dar este pacat sa se piarda un membru priceput ( parerea mea ) eu te salut cu aceasta ocazie si iti doresc numai bine. Nu mai fi suparat nu merita sa pierzi cativa prieteni din cauza uni om.

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Daca nu ai incredere intr un service e bine sa nu mai mergi acolo,rog pe cei care nu au incredere in Autonet sa nu mai vina aici.

Share this post


Link to post
Daca nu ai incredere intr un service e bine sa nu mai mergi acolo,rog pe cei care nu au incredere in Autonet sa nu mai vina aici.

 

 

Sorine nu trebuie sa renunt la un service pt incompetenta unui om ..altadata ocolesc acel mecanic..cat despre autonet nu stiu ce sa zic este departe de mine am fost o singura data pe 8 luna aceasta ca sa intreb daca monteaza geamuri electrice.Domnul de la receptie ma trimis la un mecanic care mai montase... baiatul mi-a spus ca are putina de treaba este si sf maria si sa revin luni dar cum nu prea am rabdare am fost la niste pacalici ( seleniu 97 ) pe 13 septembrie langa mec donald si le-au pus aia in halul acesta.In ziua aia am fost la toate service-urile daewoo pe care le stiam eu si nimeni nu a vrut sa monteze insa doar cei de la autonet mi-au spus sa revin luni. Tot respectul pt ei ca isi dau interesul pt a atrage clienti

post-8313-1187726185_thumb.jpg

post-8313-1187726201_thumb.jpg

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

SORIN2LAZAR

Rating: 5

View Member Profile

Add as Friend

Send Message

Add to PM block list

Forward PM

Find Member's Topics

Find Member's Posts

 

bai, Today, 09:37 PM

 

 

 

 

 

Group: Membru

Posts: 0

Member No.: 9 714

Joined: 8-August 07

 

 

 

 

chiar ai scula de masina

 

 

SORIN2LAZAR

Rating: 5

View Member Profile

Add as Friend

Send Message

Add to PM block list

Forward PM

Find Member's Topics

Find Member's Posts

 

bai, Today, 10:20 PM

 

 

 

 

 

Group: Membru

Posts: 0

Member No.: 9 714

Joined: 8-August 07

 

 

 

 

ori ce client stie ce cere atunci cand vine la service. cu toate ca s-a rezolvat 99% din problemele cerute , tot nu este multumit. mai mult . el vine a doua zi si reclama ca a adus masina in buna stare si a luat-o facuta praf . acum reclamand probleme la motor si la ambreiaj ne avand legatura cu ce se executase la masina cu o zi in urma. asta poate face numai un ...care habar nu are de masini si cere pareri in stanga si in dreapta facandui praf pe cei aflati in cauza. nu mai abera pustiule ca practic ti-ai luat cea mai ieftina ascutitoare nicidecum vreun mercedes.

 

Acestea sunt parerile mecanicului care mi-a efectuat lucrarea despre masinile care vin la revizii/reparatii, etc, in special matizurile.

Sa inteleg ca mai nou o sa primesc amenintari si injurii pe PM de la toti mecanicii de la Autonet?

 

P.S Scuze lui bisnitzarul ca mi-am spus parerea si ii alung prietenii. Asa este, sunt eu nebun si inventez chestii, doar ca sa fac necazuri altora.

Share this post


Link to post

@sorincumasina > cine se ascunde sub ID-ul SORIN2LAZAR si nu stie sa se adreseze in scris in PM ? Nu faceti decat sa va arati lipsa de bun simt in tratarea clientilor si a moderatorului unui forum. O anti-relama mai buna nu puteati face.

Share this post


Link to post

Intrebare pentru sorin. Ambii. Unde in manualul de reparatii al Matizului, sau in vreo circulara a DWAR scrie ca axele glisoare care bat se lovesc cu ciocanul?

Share this post


Link to post
closchkutza acel mecanic nu este prietenul meu ( nu il cunosc ), eu ma refereeam ca poate are si el prieteni pe forum si mai comunica cu ei.

Share this post


Link to post

Misto, aveam si noi niste oameni in domeniu pe forum dar vad ca au grija atoatestiutorii de ei...LAZAR SORIN ..pai e unul din cei mai pricepuri si inimosi mecanici pe care i stiu !...Ar fi bine ca toti domnii de aici care au sarit la gatul AUTONET sa stie ca poate unii din noi suntem multumiti de serviciile de acolo dar deh nu conteaza parearea nostra nu i asa!!...Trebuie sa l credem pe closhcutza ca o roata se invarte o tura si una o tura jumate si vezi Doamne se aud placutele frecand de disc !...BAI MA LASI !?!....ALO TOLINE, MIRCEA VOI INTELEGETI CA BAIATUL ASTA SE PRICEPE LA MASINI CAT MA PRICEP EU LA GPL!?!?...Deci pentru ca avem un bolnav inchipuit trebuie sa le dam pasi unor profesionisti de pe forum !....Meserie de forum sa dea dracii Felicitari!...

 

Auzi MIrcea si tu cam ce ai vrea, sa scoti din buzunar cam 1.000.000 de lei ptr glisierele alea ca sa sa ti le schimbe de doua ori si apoi cu set de etrieri cu tot !?!?....Ca asa ar fi normal!!!...

 

 

Ptr Closhcutza: ai facut o chestie complet nebarbateasca sa dai aici pe forum ce ai primit de la cineva pe PM...In loc sa incerci sa ti faci un bine ti ai facut un rau !Dar asta o sa realizezi mai tarziu cand o sa dai de serviceuri care nu te lasa langa masina care nu ti schimba filtrele dar iti bifeaza ca ti le a schimbat care nu ti schimba flansele de amortizor pe garantie ...Si uite pe aceasta cale iti multumim si noi aia care ne duceam pana acum la AUTONET si eram multumiti de ei ..Iti dai sama cam cum se vor uita baietii aia la noi nu i asa!..Multumim tinere foaaarte smart!..Si asta pentru ca se invarte o roata mai mult decat cealalata ..Ptiu a dracu ingineria asta frate!....

Edited by zalmoxis

Share this post


Link to post

Am vazut, si-a lasat cartea de vizita in inboxul meu. Cum rezolva efectele, in loc sa inlocuiasca cauza, tot asa se si exprima:

 

"bai tOLINE. vb de parca tu ai fi miezu' din ... . iei apararea unuia care nu stie pe ce lume traieste. vorbesti numai aberatii. si tu si el. bagati-va mintile in cap bai . poti sa vorbesti doar atunci cand esti intrebat ... si ... hai gata cu voi bai. vorbiti numai in cunostinta de cauza."

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Stii ce Toline uite cum sta treaba nu stiu dar omul ala isi facea meseria si cred ca nu i convine sa vina cineva la el si sa i spuna cum sa si o faca chiar daca esti tu Tolin...Din cate am vazut pare se ca si tu spui ca omu stie!....Si tu te apuci sa-l faceti cu Mircea varza ca a venit Closhcutza cu rotile invartindu se diferit !!...Nici macar n ati stat de vorba cu oamenii si adica el n are voie sa se enerveze !..Ei hai acum am ajuns sa dam lectii si oamenilor din service...E de bine tot inainte!...Cum era aia concentricitate nu coliniaritate?!?..

 

FYI...pana sa ajung la AUTONET am tot schimbat la glisiere din alea de ma ustura buzunarul ...EI au fost singurii care mi au zis "bai nu merota dai banii aiurea !!..Si au avut dreptate...Si nu cred ca toti care mergem acolo suntem tampiti de suntemmultumiti de ei!?!>Dar romanul vrea partea negativa frate sa toace el marunt sa carcoteasca sa arate el ca e mai destept decat altii...E ca la stiri nu s de ce ma mai mir ca vor toti sange!....Pana mea nici o intrebare nu i ati spu slui Closcutza asta ati sarit repede pe service!..

Share this post


Link to post

Zalmoxis nu toti oamenii din service-uri sunt mecanici buni...cat despre service-ul autonet nu stiu nimik pt ca am fost doar o singura data. Eu unul am fost patit la grand garage ( autogara militari ) la revizia de 10 mii nush ce au facut ei pe la rotile din spate si cand au pus suruburile la roti au pus unul la roata stinga spate strimb si au stricat filetul bulonului, acum evit acel mecanic de la grand garage iar la service-ul de la apaca nu mai calc niciodata dupa ce mi-au rupt sigiliul de la gablul de kilometraj cand au bagat ulei la cutie. S e mai intampla sa si strice daca sunt mecanici parati ( nestiuitori )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...