Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

De bine despre service-uri (sau de rau)

Recommended Posts

Am luat masina de la Autonet si am fost foarte multumit.Pe langa faptul ca au facut poze la masina inainte sa o las in service, la plecare mi-au spalat si presurile si cred ca si in interior mi-au curatat-o ca parca era mai murdara , mi-au clatit si exteriorul , m-au sunat cand a fost gata.Tin sa mentionez ca si vopsitoria a iesit f. bine , fara diferente de nuanta, iar toata operatiunea a durat f. putin: am dus-o luni la 9 si am luat-o marti la ora 15.am avut de facut urmatoarele operatiuni la service: schimbat si vopsit aripa fata, bara spate schimbat, bara fata schimbat, aripa spate indreptat si vopsit, usa spate indreptat si vopsit, e adevarat ca ultimele doua erau doar putin zgariate .eu am fost multumit, fara spaga sau ceva de genul asta .Totul a fost pe casco.

La ce societate ai avut casco??

Share this post


Link to post

Fratilor...stau cu masina in service de luni si jegurile de la Asirom..nici azi (a 4-a zi) nu mi-au trimis avizul de plata catre service.

I-am sunat pe nesimtiti ..tot plimba un dosar de colo colo...ce mama naiba dureaza atat nu stiu...

Sunt cu nervii la pamanat ...maine e a 5 -a zi in care masina mea sta in service cu reparatia facuta.

Cand am depus factura mi-au zis ca dureaza 2-3 zile... imi vine sa le crap capul...

Adica eu m-am zbatut in service sa mi-o faca aia cat mai repede si stau mai mult dupa cretinii astia de la asigurare... X(

Nu va mai zic cata pasivitate din partea lor de parca n-ar lua o carca de bani din asigurari..

Suntem prosti noi ca ar trebui sa stam numai cu garda si cu Opc peste ei...

:wallbanger:

Share this post


Link to post

Eu am rezolvat cu o sticla de Johnnie Walker. A doua zi au facut plata!

Share this post


Link to post

Pai in tara asta merge totul numai pe spaga X(

Nu le ajunge cati bani le dam pe asigurare??? trebuie sau dau si spaga???

As fi dat , sincer ...dar n-am stiut cui...ca nici poate lu ala care a facut constatarea.. :(

Share this post


Link to post

Salutare. La ce service ai facut masina? Opc-ul in cazul asigurarilor e CSA(Comisia Nationala de Supraveghere a Asigurarilor). Ameninta-i cu CSA-ul si sa vezi atunci. Eu azi am dus maisna la Autonet pentru niste reparatii pe casco (ASIROM) si sper sa nu faca figuri ca mor cu ei de gat! Eu am la sucursala Ion Ghica. Oricum am inteles ca Allinaz - ul e mult mai serios. Eu cand termin contractul cu Asirom ma mut la Allinanz. ;)

Share this post


Link to post

Am reusit sa iau masina dupa aproape 2 sapt.

 

O sa va dau detalii, ca si eu mi-am zgait ochii pe forum ca sa aflu informatii si nu prea am gasit ce doream...

Masina am dus-o in City Center Dorobanti... cred ca am scris mai sus ce avarii avea..

Reparatia s-a facut in fix o saptamana...cu spagutza de rigoare ...

Multumit de cum a iesit masina...

In schimb ce-i de la Asirom m-au scos din pepeni...Ma asteptam ca daca am Casco sa nu fie asa nesimtiti.

Luni dimineata m-am dus cu factura la ei... si probabil ca daca nu ma duceam peste ei, nu primeam avizul de plata nici azi. (asta insemnand 5 zile).

Plimba un dosar de colo colo, am sunat de m-am saturat si eu...nu raspund la telefone...sau iti zic..azi speram ca e gata...

Depinde si de paguba..daca e peste 20 mil am inteles ca merge mai repede daca trece de 20 mil; nu conteaza cu cat..mai trebuie sa mai semneze X persoane...si deh fac munca de 'telectuali le trebuie timp sa se gandeasca ce si cum.

Mi-au platit integral suma, insa sunt neprofesionisti...nu stiu ce inseamna respect pt client...mentalitate de comunisti..treburile merg mai repede functie de spaga...

Probabil daca te duci peste ei si faci scandal ...poate se urgenteaza...

 

Salutari si fara evenimente in trafic! :lavolan:

Share this post


Link to post

eu am masina la Autonet in prezent si pentru 2 faruri, o grila si vopsit bara si grila mi-au facut factura de 15 mil. Bine ... nu platesc eu, dar e bine de stiut ca sunt cam scumpi.

Share this post


Link to post

Pentru cei ce m-au intrebat am avut casco la Interamerican si cum v-am spus au fost super rapizi.Am mai reparat pe rca la ei si tot asa fara probleme.super, sunt recomandati de un prieten si a avut dreptate.

Share this post


Link to post

la cluj nu mai existe SEOUL AUTO. a fost preluat de PROTON AUTO. ATENTIE posesori daewoo clujeni sau alti posesori daewoo din tara :D EZASTRU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cea mai de k k servire, manopera ,calitate, cost si orice va mai trece prin cap! astept alte recomandari de la cunoscatori.

Share this post


Link to post

de Auto stop service 97 a auzit cineva?(este pe o strada paralela cu Lizeanu exact pana in intersectia cu Maica Domnului) am programare pentru tinichigerie la ticolos...ca sa stiu daca ma indrept spre alt service :)

 

multumesc pt. raspunsuri

 

 

P.S:au si program interesant 8-21 :D sper sa o termine repede

Share this post


Link to post

Service de cartier. Eu nu m-as duce, nici sa-mi dea ei bani!

Share this post


Link to post
Service de cartier. Eu nu m-as duce, nici sa-mi dea ei bani!

 

 

asa pare la prima vedere dar vad ca oamenii sunt certificati ISO(care costa si ea).....iar ca marime este in genul Autonetului...sper sa conteze :D ca altfel daca se cunoaste ceva pe ticolosul meu fac scandal

Share this post


Link to post

unde e service-ul asta??!....ca eu stau in zona si nu am auzit niciodata de el... :scarpin:

Share this post


Link to post
de Auto stop service 97 a auzit cineva?(este pe o strada paralela cu Lizeanu exact pana in intersectia cu Maica Domnului) am programare pentru tinichigerie la ticolos...ca sa stiu daca ma indrept spre alt service :)

 

multumesc pt. raspunsuri

P.S:au si program interesant 8-21 :D sper sa o termine repede

 

 

a:............daca ai casco baga service autorizat daewoo...

b:............daca nu... ar fi bine sa-ti faci...si mergi la pct. a

 

foarte usor se iau iso-urile astea...e vorba de bani

Share this post


Link to post

Am un prieten care are o Octavia 1.9 TDI, 150.000km rulati. A fost saptamana trecuta la service-ul autorizat Skoda "IVAS" din Galati cu ea pentru ca trepida motorul la relanti. Cei de acolo au spus ca trebuie inlocuita volanta cu tot cu placa de presiune, ambreiaj si ce mai este pe acolo. Total piese + manopera 38 milioane, cu recomandarea expresa sa vina cat mai repede pentru ca daca mai umbla cu masina asa i se poate defecta cutia de viteze. E doar o gluma proasta din partea service-ului sau este posibil asa ceva? (Adica e de bine despre service sau de rau?)

Share this post


Link to post

mi se pare ciudat.

probabil merg pe principiu "daca tot desfacem acolo, hai sa inlocuim tot".

 

mi se pare ciudat si ca s-a defectat volanta (ce dracu se se strice, s-a ovalizat??? a facut joc la ax???) si ca se poate strica cutia din cauza asta.

Share this post


Link to post

mi se pare o prostie din moment ce volanta nu a batut de la aceput n-avea cum sa se descentreze acum. la daewoo am vazut probleme cu tampoanele elastice care se intareau in timp. relanti-ul e la fel ca inainte?

 

si apropo daca volanta e descentrata ,logic, se simte mai rau la turatie decat la relanti nu?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Florinut spune-i prietenului tau sa faca o mica plimbare pana la Bucuresti! Pentru cateva sute de mii care ii da pe motorina are certitudinea ca schimba ce trebuie la masina! Poate fii ceva minor. Zii sa sune la Avia militari si sa isi faca programare!

Share this post


Link to post

Dupa spusele unui prieten (care are o fabia) sunt foarte seriosi. Nu se compara cu porsche bucuresti aviatiei in sensul ca cei de la avia stiu ce insemna un client castigat. Nu isi bat joc de client. AVIA

 

Sau sunt tot aia dar cu alta echipa??

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Avia sunt cam cei mai seriosi din Bucuresti! Au 2 service-uri in Bucuresti: unul in pantelinon si unul in militari! Sa mearga la cel din militari. Cel din pantelimon a fost deschis ultimul si oamenii de acolo sunt mai noi fara prea multa experienta. Poti pune problema si pe vwforum.ro

Share this post


Link to post

Multumesc frumos. Voi transmite amicului meu cele de mai sus.

Share this post


Link to post

Eu as recomanda sa mearga in Pantelimon. Oamenii buni au fost luati la noul sediu. Vechiul sediu (din cate stiu) nu mai face garantii si nu mai poarta sigla Skoda.

 

Este foarte probabil ca in urma constatarii sa se fi dat acel necesar de piese.

De exemplu, daca volanta de pe masina omului este Sachs, inlocuirea acesteia se face obligatoriu cu inlocuirea placii de presiune si a discului de ambreiaj. Piesele nu vin decat in kit (cred ca sunt imperecheate si echilibrate dinamic), iar pretul este corect.

 

Inainte de a combate, verificati informatia!

Share this post


Link to post

eu tot nu inteleg cum se poate strica volanta :-?

Share this post


Link to post

sigur nu e de la volanta! Probabil service-ul ala nu prea are clienti si vroia sa faca ceva banuti dupa urma omului! E o practica la service-urile de masini serioase sa se inventeze defecte!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...