Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

De bine despre service-uri (sau de rau)

Recommended Posts

Ehe, prietene, asa se lucreaza la service-ul ala. Pe toti ii doare fix la 2 metri in spatele coorului de tine, crede-ma. Obisnuieste-te sa iti tranteasca/arunce pe jos subansable ale masinii, sa stranga 2 suruburi din 4, sa dureze o treaba de 1 ora 4, sa iti spuna ca jumate de masina e stricata ca sa faca rost de piese bune, etc, asa se lucreaza acolo.

Share this post


Link to post

Am avut mai demult o reclamatie de la un client cum ca i-am facturat 7 ore de manopera pentru un schimb de pompa de apa in conditiile in care masina a fost gata in 3 ore. Cum omul nu a stiut sa aprecieze ca a lucrat cel mai bun mecanic la masina lui, de acum masina lui va intra la cel mai prost, care lucreaza cel mai incet. Toata lumea e multumita. 10000001.gif

 

 

Buna gandire... cum dracu a indraznit sa va apostrofeze? Eu zic ca data viitoare sa ii demontati toata masina si sa ii puneti piese mai proaste! Eventual sa ii scuipati in cafea.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Am luat masina din service si dupa cum banuiam timpul de executie putin cam maricel . :spumelagura: 3,8 ore cu un pret de 189,92 ron cu tva.Piesele schimbate sunt urmatoarele !1- rulment interior,rulment spate,set de perii,releu alternator,punte redresoare si un spray decripant .(402,55 ron cu tva)Total factura 592,45 ron. :spumelagura: Cred ca ieseam mai bine daca cumparam alternator nou si un timp mai scurt la manopera.(poate ma insel) .

Share this post


Link to post

Am fost saptamana trecuta la Expocar Targoviste pentru o problema cu martorul de la servodirectie. Baietii de acolo sunt foarte amabili, profesionisti, am fost cu electricianul in test sa vada in ce conditii se aprinde martorul. Apoi mi s-a facut o verificare de articulatii, test de amortizoare, frane. Seful de service a venit la sfarsit a luat masina pentru un test final, chiar mi-a placut

Ii recomand cu caldura.

Share this post


Link to post

Saptamana aceasta am fost tot la Expocar pentru remedierea problemelor semnalate. Desi initial mi se prognozase un timp de asteptare destul de mare (aprox. 5-6 ore), dupa 3 ore masina a fost gata, cu testul facut si cu posesorul urcat la volan in drum spre iesirea din oras.drive.gif

Chiar a fost OK

M-au castigat de client drunk.gif

Share this post


Link to post

I told you so! :)

Esti dator de :drinkers:

Share this post


Link to post

Da sefu'! Venim cu berea rece. Doar cantitatea mai trebuie specificata. La galeata sau la "keg"?

Share this post


Link to post

Preturi de service

La Automec 99 din Pantelimon

Pentru schimbare 2 rulmenti + 1 butuc factura s-a ridicat la 470 ron (piesele de la ei +manopera) 20000001.gif

Timpul de executie 3 ore

Ma asteptam la maxim 3 milioane

Share this post


Link to post

Recomand service-ul Cartel de pe Vergiliu ( vis-a-vis de casa radio de la eroilor)

Am facut saptamana trecuta revizia de 70.000 + rezolvat diverse probleme acumulate in timp.

M-a costat 11 mil piese + manopera ( filtre: aer, benzina, ulei, ulei motor mobil1, tot ambreajul schimbat, ulei cv, vreo 2-3 becuri arse, curatat saboti etc, antigel, schimbat un semering palier, ambele boxe pe stanga schimbate, verificat articualtii, freon, reglat faruri)

A durat 2 zile pana a fost gata dar va zic ca e alta masina acum, ma sperie la cum se infige :shock: . Oamenii au tot ce trebuie pt. daewoo, din cate am inteles cei 2 mecanici care au lucrat la a mea chiar au lucrat la daewoo ( s-a vazut la cum merge acum masina). Oamenii au pus stampila pe cartea de service + au detaliat la orice rubrica ce au schimbat/remediat. Foarte seriosi si de treaba. Am renuntat sa mai merg la Autonet dupa ce un "mester" mi-a pus aiurea niste becuri si m-au taxat cu 1 mil pt. cele 2 min de munca...In plus, Sorin (cel care mai intra pe forum) m-a tratat intr-o scarba maxima. Sa mai zic ca bara fata care am vopsit-o la ei a inceput iar sa se exfolieze? :mda: Duca-se!

Edited by stryder

Share this post


Link to post

Salutare, puteti sa imi spuneti daca service-ul din Bucuresti al Expocar este la fel de in regula ca si cel din Targoviste?

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Nu au service la Bucuresti din pacate :)

Share this post


Link to post

Buna ziua

Am o mare dilema si va sciu pe scurt

M-a lovit cineva cu RCA la Carpatica, Suma aprobata 950 ron cu reparatia la unul din service-urile lor de cartier

Va rog din lista de mai jos sa-mi spuneti daca imi puteti recomanda un service sau cel putin cele de care sa ma feresc

AUTO TEHNIC - OLTENITEI

CENTRAL SERVICE - DRAGOS VODA

CATSERVICE - ENERGIEI

AUTO MOTOR SORIN - CALEA RAHOVEI

AUTOSERVICE BAICULUI - BAICULUI

AUTO ALDO - SOS. DUDESTI PANTELIMON

C&I - SOS. DUDESTI PANTELIMON

CAR LOTUS - CALEA SERBAN VODA

CONSULTANTA MOTOARE TEHNICE - ION MANOLESCU

BILAL-MOTORS - VICTOR BRAUNER

FAST CAR SERVICE - CAMIL RESSU

 

Va multumesc

Share this post


Link to post

De data asta 10 pentru Expocar Targoviste! Revizie de 45.000 executata foarte bine si curat, inlocuit un motoras la geamul din spate stanga, test de frane si amortizoare si curatat instalatia de aer conditionat. Totul in 2 ore, lucrat foarte ingrijit, pe bietul electrician il apucasera transpiratiile incercand sa scoata ornamentele fara sa zgarie nimic, mecanicul a sters totul, s-a spalat pe maini cand a trecut la interior, totul asa cum trebuie sa fie! Felicitari sincere dle Manea!

Share this post


Link to post

Recomand service-ul Cartel de pe Vergiliu ( vis-a-vis de casa radio de la eroilor)

Am facut saptamana trecuta revizia de 70.000 + rezolvat diverse probleme acumulate in timp.

M-a costat 11 mil piese + manopera ( filtre: aer, benzina, ulei, ulei motor mobil1, tot ambreajul schimbat, ulei cv, vreo 2-3 becuri arse, curatat saboti etc, antigel, schimbat un semering palier, ambele boxe pe stanga schimbate, verificat articualtii, freon, reglat faruri)

A durat 2 zile pana a fost gata dar va zic ca e alta masina acum, ma sperie la cum se infige :shock: . Oamenii au tot ce trebuie pt. daewoo, din cate am inteles cei 2 mecanici care au lucrat la a mea chiar au lucrat la daewoo ( s-a vazut la cum merge acum masina). Oamenii au pus stampila pe cartea de service + au detaliat la orice rubrica ce au schimbat/remediat. Foarte seriosi si de treaba. Am renuntat sa mai merg la Autonet dupa ce un "mester" mi-a pus aiurea niste becuri si m-au taxat cu 1 mil pt. cele 2 min de munca...In plus, Sorin (cel care mai intra pe forum) m-a tratat intr-o scarba maxima. Sa mai zic ca bara fata care am vopsit-o la ei a inceput iar sa se exfolieze? :mda: Duca-se!

 

Recomand si eu acest service.

Am facut o revizie recent cu schimbat ulei CV, ulei motor, filtre, schimb antigel si alte maruntisuri. Totul a ajuns la 588 lei cu piesele/uleiul lor.

Ca timp o ora jumatate.

Masina merge foarte bine. O mica nemultumire legata de cutia de viteze, in sensul ca nu s-a imbunatatit semnificativ cum intra in vit. 2.

Share this post


Link to post

Intimplator si surprinzator (in sensul bun al cuvintului) astazi am descoperit un service nou si bine dotat. Chiar daca nu au si sigla Daewoo se descurca de minune. Pot aduce si piese care, daca sint montate la ei, primesc garantie 2 ani. Se lucreaza ingrijit si repede ba chiar, la sfirsit, mi-au facut plinul la instalatia de spalare a parbrizului, au verificat uleiul si antigelul. Tot din partea firmei, o mica consumatie si un deodorant auto. Eu am ramas placut impresionat si intentionez sa mai trec pe la ei.

 

Detalii aici.

Share this post


Link to post

recomand service-ul Romseki de la apaca, mie mi-au facut o treaba excelenta la partea electrica( chiar daca am vazut ca pe net sunt cam barfiti) si nici spaga nu ia( in cazul meu cel putin n-au vrut sa ia), patronul e de treaba si are rabdare.

Share this post


Link to post

Incercati sa nu treceti pe la service-ul Augsburg Colentina. In principiu, desi la un moment dat erau ok, acum nu sunt buni de nimic la tinichigerie. Lucreaza in bataie de joc pe bani multi. Am vopsit in martie la ei aripa spate dreapta pentru ca pe muchia ce intra in aripa erau ciobituri de pietre si erau cateva punctulete de rugina acolo unde sarise vopseaua. Nesimtitii au vopsit peste rugina astfel ca vopseaua s-a cojit in zonele afectate. Astazi am descoperit ca intr-un loc, pe aripa respectiva, vopseaua a inceput sa infloreasca, semn de rugina dedesupt.

 

L.E: Acum m-am uitat la masina unui coleg(opel astra) ce a fost vopsita tot de domnii, cu 2-3 luni inaintea la a mea. La colegu`, numai aripa dreapta fata a fost vopsita. Aceleasi "simptome" ca la mine: vopseaua inflorita din loc in loc si mici pete de rugina, unde s-au spart infloriturile. Cred ca au vopsit direct pe tabla goala, altfel nu-mi explic cum de nu a tinut nici un an. Niste nesimtiti ordinari!

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Am fost la service-ul Sermecom pe 28.10.2010 si am avut o interventie la masina cu durata de o ora iar pe factura au fost trecute 3,10 ore adica de trei ori mai mult la pret.Cand am cerut explicatii a fost un domn care fara nici o rusine a repetat de 4 ori ca sunt un p**** si ca nu ma pricep.Asa se comporta ei cu un client care a facut toate reparatiile si schimburile de consumabile la iei.

VA SFATUIESC CU CALDURA SA NU APELATI LA ACEST SERVICE DACA TINETI LA MASINA SI LA NERVI DUMNEAVOASTRA.

Share this post


Link to post

Pana la urma, avea dreptate sau nu ?

Share this post


Link to post

Ca omul nu se pricepe e clar. Dar poate ne spune ce inseamna "p****", sa avem si noi ce verifica.

 

a fost un domn care fara nici o rusine a repetat de 4 ori ca sunt un p**** si ca nu ma pricep.

Share this post


Link to post

Explicatia lor a fost ca fiecare revizie se normeaza dupa un standard.Lucru pe care il stiu si eu deoarece sunt inginer.Dar eu nu cerusem nimic mai mult decat un schimb de ulei, schimb de filtre si sa traga de roti sa vada daca am probleme ceva la bucse. Masina nu mai este in garantie si are 95000 de km deci nu era timpul de revizie.Nu sunt inginer mecanic dar de fiecare data cand ma duc la o revizie ma interesez cam ce trebuie schimbat si mai am habar cat de cat cat dureaza anumite interventi asupra masini.Au mai trecut in deviz verificare palcute si discuri frana, sabotisi tamburi frana, cilindri frana iar iei nici macar nu au dat jos rotile cica s-au uitat prin gairile de la gante si au vizualizat sistemul de franare.Discutia a fost asa ”prostule doi mecanici ori 1 ora de manopera nu fac 3 ore?Esti un prost care nu sti sa inmultesti cu doi.”Si a plecat.Intre timp tipa care a facut fisa de intrare in service imi explica cum este cu vizualizarea sistemului de franare prin gaurica de la janta.Tipul se intoarce si spune ”nu iti mai bate gura cu el ca e un prost care nu stie sa inmulteasca cu 2”, si pleaca iar.Dupa matematica mea doi mecanici * 1 ora fac 2 ore nu 3 cum a spus nenea.Iar daca lucrau 4 mecanici plateam o revizie(precizez din nou care nu am cerut-o) 4 milioane?Deci daca se schimba normativul si o revizie se normeaza la 10 ore si masina noastra sta in service 1 ora platim 10?

Share this post


Link to post

Pai da, probabil asa ai platit si pina acum iar inspectia pe gaurica nu-i gratis. Sfatul meu ii sa-ti schimbi service-ul si uita-i.

Share this post


Link to post

Tarifele operatiunilor dintr-un service auto sunt exprimate in ore conventionale, nu in ore/om. Ora conventionala are o valoare fixa, afisata in lei si n-are legatura cu durata astronomica a operatiunii. Deci, daca toata suma operatiunilor a dat 3,10 hc si ora conventionala este de 100 lei (ipotetic), rezulta valoarea totala a facturii. Timpul nu poate fi folosit ca unitate de masura in servicii pentru ca el nu este la fel de valoros la fiecare operatiune. 'nteles ?

Share this post


Link to post

Da sun deacord cu tine dar pe deviz scrie asa: Revizie tehnica la 95000 km - 2,5(h)*50,00 tarif(lei/h); inlocuit filtru aer- 0,30(h)*50,00tarif(lei/h); inlocuit filtru combustibil- 0,30(h)*50,00tarif(lei/h).Dar eu nu am cerut revizie nici pe data de 27.10.2010 cand am sunat sa fac programare nici azi cand am ajunsacolo.Inafara de filtru combustibil restul le-am adus de acasa(ulei,filtru ulei,filtru aer).Daca tu vi la mine si imi ceri sa iti fac o alee cu pavele eu nu iti fac si casa sa ai la ce sa folosesti aleia.(cam asa au facut ”meseriasi” de la service).Iar chestia cu ora conventionala o stiu si eu pentru ca o folosesc la normare muncitorilor pe santier dar daca se duce un necunoscator trebuie explicata chiestia asta nu trantita mare la intrare ORA MANOPERA 50,00 lei ca se pacalesc multi.Ti se pare normal un schimb de ulei si de filtre + filtru de benzina cumparat de la iei 210,9 lei?

Edited by code_x90

Share this post


Link to post
... am avut o interventie la masina cu durata de o ora iar pe factura au fost trecute 3,10 ore adica de trei ori mai mult la pret...

Ti-am raspuns la citatul de mai sus. La restul, nu particip.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...