Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

De bine despre service-uri (sau de rau)

Recommended Posts

Care mai e tariful orar pe la voi ca pe unde ma duceam eu s-au timpit la cap 45RON/h si nici nu mai negociaza... 2 ani am fost fidel dar am inceput sa caut si alte locatii de reparat tigaia...si culmea am si gasit 2.

Share this post


Link to post

Ha Ha Ha. 80 ron/ora de manopera este tariful. La asta se aplica o reducere de 20%. Nu va mai plangeti la 45 ora :) )

Share this post


Link to post

La 45ron/ora ar trebui totusi sa se bage sa schimbe bieleta de directie stanga nu?La mine nu s-au bagat abia mi-au schimbat placutele de frana pe fata.A zis unul "a, Daewoo,la asta lucrez la una se strica alta'',si am lasat-o asa ca eram grabit;tampitii da ce le pica daca repara Daewoo?Am fost la altii sa vad de tester :a,nu, ca Daewoo,ca rudimentare,ca nu ca alte marci,mai evoluate ,cica !Sunt obligat sa merg in alt oras ca astia sunt de-a dreptul exagerati,nu ma refer la bani, ca dau si 80/ora dar sa stie ce fac acolo,nu doar mutre si rahaturi pe banii mei.

Share this post


Link to post

Am patit-o si eu cu un service Daewoo , culmea ,singurul pe care il credeam serios in Craiova si pe care il mai recomandasem si altora inainte .

Totul a inceput cu o bara de fata pe care mi-a sters-o alta masina , si am decis s-o vopsesc utilizind RCA-ul vinovatului .

M-am prezentat la service , am dat masina , spunindu-i sefului de service sa-mi verifice si eventual sa-mi completeze uleiul de la cutia viteze , operatie pe care nu apucasem s-o fac demult .Mi s-a spus ca a doua zi dupa-amiaza bara va fi vopsita si montata pe masina , lucru pe care l-am crezut , mi-au cerut numarul de mobil sa ma poata contacta daca e nevoie .

In ziua urmatoare , adica ieri m-am dus cu acceptul de plata al asiguratorului , sperind sa plec cu masina acasa .

Surpriza , masina nu era gata , dar oamenii imi schimbasera rulmentii spate , sabotii spate , fara sa ma intrebe zicindu-mi ca faceau zgomot si ca trebuiau schimbati . Dupa un drum de 1000 km facuti pe toate tipurile de drum in Romania eu nu am auzit uruitul specific al rulmentilor .In plus anul trecut imi cumparasem un set rulmenti spate , urmind sa fac operatia de gresare sau eventual schimbare dupa incalzirea vremii . Cit despre saboti , cei de pe stinga aveau 10 000 km , cei din dreapta aveau ceva uzura , dar trecusem ITP-ul acum 3 luni cu ea . Lucrez de 15 ani in domeniul auto , cu masinile Daewoo am petrecut 13 ani , nu-mi era greu sa-mi fac singur aceste operatii . Stiu ca puteam legal sa refuz plata facturii pentru asa ceva , doar nu le-am cerut sa-mi umble la puntea spate , seful de service a acceptat sa-i duc rulmentii si sa nu ii mai factureze . Cind mi-au aratat factura , am regretat ca am plecat de linga masina , peste 300 ron , din care nu stiu daca m-ar fi costat jumatate daca mi le-as fi facut singur .La ulei de cutia viteze mi-au trecut un litru , nu pot spune daca chiar l-au bagat sau nu .Bara a fost gata astazi , bineinteles 2 ore dupa ora promisa , doar sintem in Romania. Am plecat de acolo jurind ca nu voi mai calca niciodata pe acolo si voi spune ce am patit ca altii care se hotarasc sa intre in acel service sa stie ce-i asteapta .

Pentru cei interesati , din Craiova si nu numai , le pot spune numele service-ului pe privat .

Share this post


Link to post

Postez si aici cu toate ca am postat si pe topicul creeat de mine cand am avut probleme cu masina.

In Constanta, va recomand cu caldura pe parte de mecanica auto pe domnul Ifrim, de la Autoservice GICA, pe strada Interioara 2, chiar in capat de tot.

Am avut mai multi mecanici pentru masina mea (Cielo) dar niciodata nu am fost deplin multumit. Acumpot sa spun ca sunt mai mult decat multumit de modul in care se lucreaza acolo si de tarifele percepute.

pe internet, adresa sitului este http://www.autogica.info unde puteti gasi si numarul de telefon.

Edited by onlyone

Share this post


Link to post
Ha Ha Ha. 80 ron/ora de manopera este tariful. La asta se aplica o reducere de 20%. Nu va mai plangeti la 45 ora :) )

 

Mosule da' banui ca la pretul asta in timp ce astepti ai parte de streptess pe masa sau masaj taiwanez :)

Mai da ma in ...ca sint deadreptu'. Chestia ca au inceput sa se vorbeasca intre ei cel putin cei mai mari...

In 2007 era 25RON, in 2008 au inceput cu 30 si terminat cu 45. Da' ce ... mi-a crescut salaru cu 80% si eu nu stiam? Daca e sa o luam la salar in euro 2007-2009 chiar daca in lei a crescut cu ~20% in euro a scazut cu ~30%

Noroc ca am masina simpla si se mai pricep si altii la reparat, piese gasesti pe toate gardurile difera pretul dar nu enorm. Deja la ultima reparatie am facut economie de 40-45% la manopera.

Share this post


Link to post

Sa va spun si eu o poveste... de ocolit Neoserv din Ploiesti. M-am dus cu un TICO la ei sa-mi schimb parbrizul pe CASCO. Vazand ca au statie ITP le-am zis sa-mi faca o constatare, ca tot trebuia sa fac revizia la masina. Cand am vazut antecalculatia... m-a luat cu ameteli. Amenda, nu alta. Deja imi puneam intrebari cum am ajuns cu masina acolo. 3977,50 lei (foarte noi). Btw, manopera e 100 lei/ora. Asa ca le-am zis pa (dupa ce am achitat 300 lei constatarea) si m-am dus cu masina direct la o statie ITP, urmand sa ma duc la alt service sa repar numai cele constatate cu ocazia verificarii. Stupoare, masina, in nesimtirea ei, nu a avut nimic. A trecut toate testele fara probleme.

Share this post


Link to post
Cand am vazut antecalculatia... m-a luat cu ameteli. Amenda,nu alta. Deja imi puneam intrebari cum am ajuns cu masina acolo. 3977,50 lei (foarte noi).

Esti sigur ca aia nu ti-au facut o oferta de buy-back pentru masinuta =)) ?

Share this post


Link to post

Neoserv este unul dintre cele mai infecte service-uri. E singurul service la care mi s-a cerut PE FATA spaga, de la mecanici (la modul "da' nu dai si matale bre de-o bere"). Acolo a stat vreo 2 luni o masina aproape noua la reparatie de tinichigerie, si s-a intors cu CV + suspensii schimbate (cu niste vechituri, evident). Niste infecti.

Share this post


Link to post

Nu va recomand service-ul Sebastian, cel de pe strada Imparatul Traian, zona Brancoveanu. Eu mi-am facut la ei o constatare, in care mi-au spus, printre altele, ca trebuie sa schimb semeringul de la axu` cu came, deoarece este stricat si curge ulei. M-au sfatuit sa schimb si curelele, din moment ce erau pline de ulei si se puteau rupe. Zis si facut. Am platit constatarea 150 RON, vreo alti 150 RON manopera si piesele, care nu mai tin minte cat au costat. Dupa doua zile a inceput din nou sa curga ulei. M-am dus la ei doar ca sa aflu ca, de fapt, nu semeringul este de vina, ci spatiul in care intra, care ar fi uzat. In fine, se prea poate, dar asta nu scuza cu nimic faptul ca au facut o constatare gresita, care a costat totusi niste bani. Pe baza acestei constatari gresite eu am schimbat curelele, care acum iar sunt murdare de ulei, deci pot spune ca le-am schimbat degeaba, iar ulei imi curge in continuare. Asadar, cateva milioane de lei mai tarziu, sunt exact unde eram.

Share this post


Link to post

La service de obicei se da si factura, cu garantie la piese si manopera. Vezi treaba asta. Eu as insista putin.

Share this post


Link to post

pai am incercat. mi-au mai schimbat odata simeringul. dupa doua zile iar a curs ulei, si cand m-am dus iar, atunci s-au gandit ca nu e de la semering, ci de la locul in care intra. si m-am certat degeaba cu ei dup`aia, ca n-am mai rezolvat nimic.

Share this post


Link to post

Ce vad pe aici intra la SF-uri deacu'.... 150RON o constatare la un Daewoo ?????? Adica 1.500.000 lei vechi ????? Daca aveai o masina mai sofisticata inteleg dar la Tico ce ... a facut ? A luat levierul din dotare si a tras de bucse si pivoti, a invirtit de roti sa verifice rulmentii si s-a uitat la placutele de frina?

Sau constatarea=revizie cu schimbare de ulei, schimbat filtre etc...?

M-i s-a aprins Check-ul la neuroni cind au marit de la 20 la 35RON constatarea...si manopera de la 25 la 45RON...la 150 cred ca i-mi pocnea o vena...nici la dealerul de Logan local parca nu i-a in halul asta...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Nu-ti convine 150, du-te la Neoserv in Ploiesti ca acolo e 300 > :)

Share this post


Link to post

Domnu' de Neoserv vorbea omu' =))

Share this post


Link to post
Nu va recomand service-ul Sebastian, cel de pe strada Imparatul Traian, zona Brancoveanu. ...

Nope :mrgreen:

Share this post


Link to post

:osanale: :osanale: :osanale: am ramas setat pe Neoxxx de la tine si VAXXI.

Da' pe la voi toti sint asa de nesimtiti? Nu gasiti nici unul mai ieftin si sa se priceapa la Woo?

Pai la pretul asta mai degraba i-ti iei un cric hidraulic si-ti faci singur service :)

Mai nasol cind ploua sau iarna =((

Share this post


Link to post

De regula imi surubaream masinile singur, dar nu mai am timp. Asa ca am gasit un alt service, cu preturi de bun simt. O revizie cu schimbare de distributie, pompa de apa, placute de frana, flanse amortizor, suporti motor, bujii, fise, uleiuri, filtre, rulmenti pe fata a fost vreo 1200. La alt Tico. Si fara bani de constatare. Tiova SRL, pe la rondul de langa Obor, pe strada Postei. L-am dus dimineata si l-am luat seara.

Share this post


Link to post

Ala e de bun simt la 1200 de RON?

Share this post


Link to post

Spre deosebire de ala cu 300 constatarea cred ca da :)

Pai real cred ca ar fi incarcat vreo 6-700 piesele si restul manooooooooooopera :)

Share this post


Link to post

Recomand cu incredere service-ul DNC(Bucuresti), puteti sa vedeti mai multe despre el la adresa www.dncservice.ro(contact,....)

Incercati-l si nu veti regreta.

Share this post


Link to post
Ala e de bun simt la 1200 de RON?

Pai au fost vreo 800 piesele, restul manopera, tva, etc. Consider ca nu mi-a luat pielea de pe mine. Oricum n-am platit eu :thumbl: .

La ala cu constatarea de 300, cand mi-a facut antecalculatia de 3900 de lei, 2900 erau manopera.

Share this post


Link to post

Referitor la intrebarile despre constatarea la tico-ul meu, realizata de service-ul Sebastian. Nu stiu cum se numeste, revizie, constatare etc. Practic, in schimbul sumei de 150 RON, mi-au spus ce probleme are masina. Mi-au eliberat si factura. De asemenea, mi-au facut o lista cu pretul pieselor si al manoperei, insa cred ca mai mult din considerente de marketing, gandindu-se ca o sa fac la ei reparatiile. In orice caz, eu nu mai calc pe acolo, nu neaparat pentru ca sunt scumpi, ci pentru ca sunt scumpi si slabi ca mecanici. La faza cu simeringul, despre care scriam putin mai sus, ce era sa fac? M-am certat cu ei, i-am amenintat... Ce sa fac, sa-i dau in judecata? N-am nici timp si nici chef, mai ales ca este vorba de cateva milioane.

Share this post


Link to post

Am lasat sambata dimineata masina la Expocar Targoviste. A fost gata miercuri, dar am luat-o abia azi, din ratiuni de timp.

Operatii executate:

1. Inlocuit amortizoarele spate - garantie

2. inlocuit discurile de frana fata - garantie (nota bene - FARA sa ma oblige sa schimb placutele de frana, intrucat nu aveau uzura pronuntata!)

3. Reparat suportul lombar scaun sofer (se bulise mai demult, n-am avut timp la revizie sa stau sa-l faca)

4. Gresat bucsa coloana volan, cea care suiera la lacetti. Aici au fost foarte receptivi, intrucat ziceau ca n-au mai intalnit pana acum problema, dar daca eu le zic, ei greseaza. Au facut-o, s-a facut liniste.

5. Vopsit aripa dreapta spate, capota portbagaj si spoiler spate. Am iar masina giugiuc.

Nota: 10! Vopsitorie impecabila, masina lasata curata, gasita curata, fara praf in masina sau in portbagaj, uitasera o zona usor gazata pe usa au polishat-o repede cand le-am atras atentia, nu exista urme in vopsea, nu exista zone matuite, coaja de portocala, scursuri, etc. Sincer m-am dus cu inima stransa sa ma uit la masina, pentru ca stiu cat de pretentioasa e vopseaua mea.

Au constatat ca sigla de pe portbagaj e usor desprinsa si intra apa in ea, motiv pentru care nu au mai pus-o si au cerut inlocuirea pe garantie, la fel si pentru garnitura de la oglinda pe dreapta, crapata si ea.

Share this post


Link to post

CUM DEVINE UN CLIENT DIN MULTUMIT IN NEMULTUMIT

 

Domnilor, citind acest topic m-am amuzat copios de ce se intampla prin service-urie din Romania. Acum sa va povestesc si de patania mea in ceea ce priveste revizia de 2 ani la Automec 99...service-ul din Pantelimon. De cand am masinutza numai la ei am facut reviziile si eram destul de multumit...cu toate ca am strambat putin din nas cand la revizia de 10000 km am dat 160 RON pe manopera...manompera care s-a materializat prin schimbul uleiului si filtrului de ulei de la motor. Saptamana aceasta a sosise momentul sa fac si revizia de 2 ani (masina avea 20000 km). Ca la carte, am cumparat toate consumabillele care trebuie schimbate la 2 ani. Numai ca stupoare cand am plecat cu masina din service: Bagam piciorul in ea si se infunda, la relanti putin mai avea si se oprea. Nu am ajuns bine in Bdul. Stefan cel Mare ca m-am decis sa ma intorc. Mi-am zis ca nu este posibil sa le duc la revizie o masina care merge bine si sa iau una care merge prost. La revenire ma intampina receptionistul. Ii spun doleantele mele, se urca si el in masina, dam o tura prin zona si constata si el acelasi lucru...As putea spune ca am avut noroc k nu mi-a bagat caseta cu: "Domnule! masina merge foarte bine, dumneata ai un pitic pe creier" Mecanicul care se ocupase de masina deja plecase (mai era ajutorul de mecanic...daca ati fost pe la acel service nu aveti cum sa nu fi remarcat un tip pitic...despre el este vorba). Eu le-am spus k mie mi se pare k e o problema cu bujiile...masina dadea in nas si parca mergea in doua pistoane in loc de trei. Vine un mecanic. desface bujiile si surpriza...o bujie, in loc sa aiba distanta de 1.1 mm nu mai avea nici o distata. Ei mi-au spus ca se mai intampla asta din cauza transportului la distribuitori (manipulare si alte dracenii). Le-am explicat ca inainte, chiar eu verificasem ca bujiile sunt OK, si ca aveau distanta respectiva, deci scapatul bujii in cap era de la niste mecanici cretini. Am zis ca reusesc sa trec peste moment dar cand m-am uitat si am vazut surubul care fixeaza filtrul de aer ca era pus pe capota (si nu la locul lui) am zis ca inebunesc. Ajutorul de mecanic idiot, foarte relaxat...Am uitat sa il pun... Am zis ca inebunesc. Le-am pus urmatoarea intrebare: Daca voi ati uitat sa putenti un surub la filtru de aer cum as putea avea eu incredere ca ati pus toate cele patru prezoane la roti...poate ca ar trebui sa le verific chiar eu.

Culmea...asta nu e tot. Cand ma uit in vasul de expansiune la antigel acesta era mult sub nivelul de minim. Deja simteam ca explodez. Le-am cerut o explicatie si pentru asta...Dnle...ca asa trebuie ca sistemul mai trage...mai nu stiu ce. Eu le-am spus ca este inadmisibil sa pleci asa cu o masina din service...Chiar daca asa trebuia sa fie trebuia macar sa ma anunte sa compltez eu cu apa cand ajungeam acasa. Pana la urma mi-au completat cu apa pana la nivelul minim...In situatia in care credeti ca a completat cu apa distilata va inselati...apa chioara :(

Au schimbat si lichidul de frana. Eu le-am dat doua bidonase de 250 ml. Unul dintre ele l-am gasit pe bancul lor de lucru jumatate...Ma intreb cum au facut ei schimbul lichidului de frana...cel mai probabil voi ramane cu intrebarea.

Pana la urma am plecat joi din service cu revenire astazi sa fac si ITP-ul. I-am spus receptionistului ca revizia nu a fost OK si a fost facuta pe genunuchi. I-am spus, dnle nu e cu suparere, tot la voi vin de acum dar vedeti ca cei doi mecanici nu sunt OK.

Supriza...in 15 minute vine mecanicul care s-a ocupat de masina mea cu gura mare la mine. Ca ne-am chinuit sa iti punem filtru de ulei (ca vezi Doamne era prea mare sa incapa acolo) ca ne-am chinuit sa iti punem aparatoarea de noroi pe spate (care se rupsese). I-am explicat mecanicului ca am platit pentru asta...chiar de doua ori. Spaga lui: 20 RON; spaga ajutorului de mecanic 10 RON si revizia...Doar manopera 310 RON. Intrucat seful de service nu era astazi acolo, ma gandesc sa ii dau un telefon sa ii povestesc si lui ce mesteri are el in ograda. Stiu ca nu va lua nici o masura si tocmai de asta m-am gandit sa impartasesc cu voi patania...poate ne gandim de doua ori inainte de a merge intr-un service.

 

E clar ca eu pe la ei nu mai calc dar as vrea sa imi recomandati voi un alt service.

 

...a si era sa uit. Mi-am mai schimbat si placutele de frana ca vezi Doamne erau uzate dar mie mi se pareau ca erau la fel de groase in carne ca cele noi pe care le montau pe masina. Dar recunosc aici poate a fost vina mea...trebuia sa nu le arat ca am cumparat si placute de frana. Ei au candit-o strict economic: schimbul lor a crescut factura cu 40 RON in conditiile in care placutele au fost 80 RON.

Edited by Mircea
te rugam nu mai folosi limbaj IRC

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...