Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

De bine despre service-uri (sau de rau)

Recommended Posts

... sa schimbi lichidul de frana la recomandarea producatorului care, se stie, are tot interesul sa vanda cat mai multe piese de schimb.

Asta-i o logica de fier, foarte des auzita. Ce nu cunosc acestia este ca, dupa o anumita perioada, specificata de catre producator, aceste lichide isi pierd caracterul neutru si capata caracter acid.

Share this post


Link to post

Off-topic :

S-au discutat aceste aspecte aici : http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...&hl=franele

Mai devreme sau mai tarziu incostientii platesc cu libertatea sau viata in urma evenimentelor petrecute in trafic din cauza sistemelor de franare defecte sau modificate.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Tot offtopic, poate incheiem totusi aici...

Lichidul de frana isi pierde in timp o proprietate fizica numita punct de fierbere, asta pentru ca se contamineaza lent cu apa.

Si eu ma ingrijorez putin de termenul de 4 ani dat de Chevrolet, insa sunt tipul de sofer ce foloseste franele destul de rar :) .

La 40.000 km placutele de frana arata foarte bine si sigur ma duc pana la 60.000.

 

Pe de alta parte fiind vorba de pana in 50 ron, schimbul ramane la latitudinea fiecaruia, Closchkutza a procedat foarte corect.

 

End of offtopic.

 

LE: Ovi_jer a pus punctul pe i, am scris simultan.

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

A fost careva pana acum la serviceul "cartel"? Daca da, cum se prezinta? Preturi?

Share this post


Link to post
Si ce voiai sa fac? Sa ii iau cu ranga la bataie? Brusc am realizat ca...sunt la mana lor, masina este pe rampa lor, iar ei se invart cu diverse chestii pe langa ea.

 

parca ai povesti un film horror

 

ar fi trebuit sa-i intrerupi ... sai rugi sa-ti dea masina jos de pe elevator si sa pleci in secunda 2 ... asa ceva nu se face nici in serviceurile de cartier de 2 bani

 

 

Aha, si la alte masini tot acum 13 ani e facuta? La skoda de exemplu, tot la 2 ani se schimba. La toyota, tot la 2 ani.. By the way, cartea e facuta in `99, deci acum 9 ani.

 

In alta ordine de idei, prefer sa pierd la faza asta 36 RON. Oricum e mai ieftin ca o inmormantare.

 

dar la alte masini tot in carte spune la 4 ani ... iar lichidul e cam fix acelasi ptr toata lumea

 

placutele de frana se verifica si se schimba daca e cazul (se estimeazxa ca nu te mai tin pana la revizia urmatoare)

Edited by tarzy

Share this post


Link to post

salut!...sunt nou pe forum si sunt proaspat posesor al unui daewoo lacetti 5 usi,trebuie sa schimb distributia, am piesele dar nu stiu unde sa execut manopera...am intrebat la radacini si mi-au spu 5-6 mil, dar mi sa parut cam mult...STIE CINEVA UN ALT SERVICE MAI IEFTIN SI SERIOS>>>>

 

astept raspunsul vostru!!! multumesc!

Share this post


Link to post

stie cineva daca radacini ferdinant mai efectueaza revizii pt daewoo ? pe site nu mai apare nimic si stiu ca acum 6-8 luni ramase singurul din reteaua lor care mai acceptau daewoo.

Share this post


Link to post
stie cineva daca radacini ferdinant mai efectueaza revizii pt daewoo ? pe site nu mai apare nimic si stiu ca acum 6-8 luni ramase singurul din reteaua lor care mai acceptau daewoo.

Am trecut pe acolo in Octombrie sau Noiembrie. Nu mai au nici un fel de piesa de Daewoo si nici nu se mai aprovizioneaza cu asa ceva.

Share this post


Link to post

am sunat la radacini, se fac la toate punctele de lucru mai putin la pasajul Marasesti

Edited by Mircea
Nu mai cita inutil mesajul anterior.

Share this post


Link to post

Am uitat să vă spun că la ultima vizită pe care le-am făcut-o "meseriaşii" de la Gold & Platin mi-au "înlocuit" gratis un şurub de la capacul filtrului de aer cu un holzşurub.

post-3777-1235335167_thumb.jpg

Share this post


Link to post

buna ziua. am si eu un matizel luat in ultima serie. suntem impreuna de aproape 6 luni. avem prima revizie facuta si am dori sa ne facem si pe cea de la 5 luni; nu dorim sa pierdem nici garantia. imi puteti recomanda un service Daewoo bun in bucuresti? va multumesc

Share this post


Link to post

Facut revizia de 30 luni(2.5 ani) la Automec 99, in Pantelimon. Super-oameni, super-revizie. In sfarsit un service de la care plec linistit, fara nervi. Recomand!

Share this post


Link to post

Taicamiu a fost tot timpul la Radacini in Bucuresti cat a fost masina lui ( in toate sensurile).

Finala o scoteau spargand-o efectiv, am fost si eu de fata atunci dar nu prea stiam eu cu ce se mananca tevile alea la varsta aia.

Lichidul il schimbau la fel cum a descris closkutza si jantele de tabla sunt varza acum pe interior...

A fost acum 3 ani sa schimbe garnitura la chiulasa ca se prelingea foarte putin ulei si na... cum apare ceva cum rezolvi. Au pus o garnitura vai mama ei, dat cu silicon alb :shocking: la greu , Loctite, ce e aia?! Strans la mana chiulasa... cheia dinamometrica e pentru idioti, rezultatul?! Tot se prelinge pe acolo, curge ulei la GREU acolo unde sunt bujiile, era baltoaca acolo cand am scos bujiile... nu mi-au pus o chestie mica de fier inapoi care era acolo. Cand i-a schimbat placutele nu s-au obosit sa regleze si sabotii spate si pana nu s-a dus taicamiu la ei de 2 ori si s-a rastit la ei nu le-au facut si nici asa nu le facuse bine. Cate si mai cate...

 

De cand am "intrat" eu pe fir efectuez toate operatiile de intretinere si reparatii acasa si e alta viata... acum se simte ca ii schimbi ceva, cand ii reglezi ceva ... cateodata la service o luai mai rau de cat o duceai. Deci daca puteti si aveti experienta si scule nu mai stati pe ganduri! Tu faci cel mai bine pentru masina ta!

 

Referitor la lichidul de frana. Eu l-am schimbat acasa, am scos ultimul strop din instalatie, am si spalat cu lichid si se simte diferenta!!!

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post
Facut revizia de 30 luni(2.5 ani) la Automec 99, in Pantelimon. Super-oameni, super-revizie. In sfarsit un service de la care plec linistit, fara nervi. Recomand!

 

Subscriu incepand cu revizia de 10000 plus altele inclusiv ITP la ei le fac.

 

:o fftopic: closchutza suntem vecini? Stau pe Chisinau (fost Socului).

Share this post


Link to post

Un service unde sa imi schimbe distributia la Nubira? In afara de Autonet nu prea am vazut variante! Care mai are idee de meseriasi(Vreau stampila pe cartea service si factura) rog sa posteze aici!

Share this post


Link to post

Am fost ieri cu loganul de la firma sa ii fac revizia de 50Kkm la Dacia Service Cluj si surpriza mare reprezentatul autorizat Dacia nu avea niste amarate de placute de frana pentru Logan.I-am intrebat foarte calm daca sunt sigur intr-un service Dacia sau am intrat din greseala la Peugeot care e la vreo 50 de m de ei.Mi se pare jenant sa nu fie orice consumabil Dacia intr-un service autorizat mai ales cand nu ceri o marca anume.

Share this post


Link to post

Pai si de ce nu te-ai dus cu obiectele necesare cumparate din alta parte? De multe ori iesi mai ieftin decat daca le cumperi de la ei!

Share this post


Link to post

E masina firmei si mi-e mai comod sa iau din service, nu ma dranjeaza ca e mai scump.

Share this post


Link to post

De obicei la service se raspunde : facem comanda si pana la terminarea programului le avem.

Share this post


Link to post

sorin1983 cei de la Automec 99, unde am facut toate reviziile (mai putin aia de 1000 km) sunt service autorizat Daewoo deci iti pun stampila pe cartea de service si iti dau si factura.

Share this post


Link to post

service in ... e unu ... acolo belea eu am auzit de 2 baieti super in carburatoare dar numai stiam e unde lucreaza

Edited by tolin
autoreclama

Share this post


Link to post

Din pacate cielo nu are carburator :D . Cum se numeste service-ul?

Share this post


Link to post

va salut. sa va spun ce mi s-a intamplat mie:

Acum vreo 2 luni m-a tamponat cineva pe partea dreapta. reparatia am decis s-o fac la gold@platin din bacau, avand in vedere ca masina este inca in garantie. mi-au schimbat usa fata dr, si cea din spate mi-au reparat-o. acum vreo 5 zile am observat ca lacul de pe portiera dr spate sarise. deci au lucrat f bine baietii daca m-a tinut lacul 2luni. in fine, vineri am fost la ei sa mi-o dea cu lac din nou. astazi m-au sunat ca e gata, am fost pe la 10 am luat-o si am plecat spre casa. cand ajung in fata blocului deschid usa spate dr si observ ca era super murdara, la fel si coltul banchetei care era plin de un praf albicios. am fost din nou la ei le-am facut scandal mi-au curatat-o si in sf am ajuns acasa. asa ca aveti grija cand mai mergeti la ei ca nu prea sunt atenti la detalii, plus ca e a 2-a oara cand imi dispare cd-ul din casetofon. :grumpy:

Share this post


Link to post

Inca o bila alba pentru Expocar Targoviste. Am fost la ei sa fac o diagnoza pe sistemul de franare (verdictul meu discuri ovalizate), au pus masina pe elevator, au verificat jocuri in articulatii, au facut proba de drum si apoi au insistat sa faca test de frane si amortizoare, depistand si 2 amortizoare defecte pe spate. Pentru mine mai au un examen de dat, si anume o lucrare de vopsitorie :D Acolo sa-i vad.

Ca de obicei m-au lasat sa stau langa masina, am fost martor la toate verificarile facute (iar nu m-au lasat sa ma bag sub elevator :D ) foarte amabili si prietenosi. Directorul de vanzari a recunoscut masina (Black Beauty), asa ca-l salut si aici, ca sigur are cont :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...