Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

De bine despre service-uri (sau de rau)

Recommended Posts

Nimeni altcineva nu mai are nici o parere despre Auto Mec'99.Spuneti va parerile domnilor,poate cu ajutoru dumneavoastra se poate aduce o inbunatatire in legatura cu acest service.Dati cu pietre cu orice :P

Share this post


Link to post

Acum o luna am dus tico-ul in service-ul Radacini Giurgiului si le-am spus sa faca o revizie si sa schimbe absolut tot ce trebuie schimbat pentru ca vreau sa pregatesc masina de ITP si vrea sa ia pe bune. Masina a stat in service cam o saptamana si jumatate si m-au asigurat ca acum masina este in stare perfecta din punct de vedere tehnic.

Astazi am constatat ca la franare se aude un harjait. Am desfacut roata si cu stupoare am remarcat ca placutele de frana au ajuns la metal. Dupa mizeria care era depusa pe piulitele de la roti nici nu cred ca au desfacut rotile. Niste nenorociti... Eu mergeam linistit stiind ca masina nu are nici o problema... Cum e posibila asemenea nesimtire? Practic ratatii astia ne pun viata in pericol.

Share this post


Link to post

OPC! Eu n-as sta pe ganduri nici 5 minute!

Share this post


Link to post

Da... sa va zic si eu despre Radacini Giurgiului. Am fost vineri dimineata la ei sa schimb placutele + lichidul de frina, ca le-a venit timpul. Am fost programat la ora 8:30, masina a intrat pe stand de-abia la 9:30. Au lucrat ok, am fost cu ochii pe ei tot timpul. In afara de diferenta de o ora dintre programare si intrat efectiv in service, au mai fost 2 lucruri care m-au deranjat:

- nu mi-au pus stampila si semnatura pentru schimb de lichid de frina decit dupa ce le-am adus eu aminte;

- un mecanic a lovit oglinda stinga de la un Matiz alb cind a dat cu spatele. N-a fost atent si a atins-o de o cutie de comanda de la un elevator. Aparent nu s-a spart, doar s-a dat peste cap.

 

Cred ca pentru operatii marunte, la care pot sa-i vad cum lucreaza, sunt ok. Altfel, nu am incredere sa le las masina pe mina.

Share this post


Link to post
Nu va recomand B&P service de pe Bucurestii Noi. Una vorbim si alta facem, neseriozitate maxima.

Bre, nu acolo te-am trimis eu pentru AC, ci mai sus cu circa 150 m.

B&P sunt ok ca si meseriasi, eu am facut mai multe reparatii acolo si a fost in regula. Nu-s ok ca si termene de executie (dureaza mult sau nu le respecta). Din pacate, tot ce-i bun se strica o data si o data, ca deh, suntem in Romanica... Am trimis pe cineva acolo si am inteles ca desi vopsitoria si tinichigeria a iesit bine, au zbarcit-o la remontat ornamente...

Share this post


Link to post

Da, la partea cu ornamentele au facut rahatu' praf!

Chiar zilele trecute am bagat de seama ca de fapt baza suportului in care bagi mana sa tragi usa soferului este slabita/rupta... va trebui sa caut piesa separat si sa montez comenzile de la geamuri/oglinzi pe suportul nou... asta daca s-o gasi separat..

Share this post


Link to post
Nu va recomand B&P service de pe Bucurestii Noi. Una vorbim si alta facem, neseriozitate maxima. Am fost la o diagnoza de A/C. Toate bune si frumoase, au statie, stiu sa o foloseasca, ma abtin de la comentarii referitor la profesionalism. Mecanicii foarte amabili, am stat cu ei acolo tot timpul operatiunii.

 

Pai eu ce am zis?. Apropo, am rezolvat problema, am inlocuit condensorul si fulia de la compresor pentru ca facea zgomot si am incarcat-o unde zici tu apoi. Insa BP aveau o statie ca lumea, astia au folosit metoda cu 2 manometre si butelia pe cantar. A/C -ul merge nu-i problema insa parca mai frumos e pe statie...

Share this post


Link to post

Vineri,revizia de 40.000 km la Sermecom Iasi-ocazie cu care am aflat ca un matiz e scump tare la revizii. Au tarifat 4,5 ore lucrate (40 min real,din care 10 afara,in ploaie pt ca venise altu') . I-am rugat sa-mi regleze franele iar pustiu care se agita prin service cu o mapa in mana zice ca nu se poate,ca asa sunt matizurile...nu se pot regla franele si ca pana si el s-a chinuit sa ia ITP-ul . Le zic ca se aude un zgomot cand franez si zice unu "o fi de la roti! "

In concluzie , 154 lei pt o manopera de 40 min de toata jena facuta de niste retarzi plictisiti . Toata revizia-550 lei.

Acum un an si ceva , Auto Racemi (sau asa ceva...prin Nicolina) - schimbat capota si spoiler fata.Dupa 4 luni capota avea vopsea sarita,de vreo luna rugineste.Cred ca si lacul de unghii e mai rezistent.Plus ca trebuie trantita ca sa se inchida.Un far a fost lasat aiurea si batea ,timid,in jos .

Cu un an in urma am avut onoarea de a schimba un stop si niste tabla pe spate la service-ul Seat(porsche romania,cred) . Mi-au pus un stop stramb si aiurea.1300 lei,noroc ca era un rca.

Greu gasesti un service de bun simt ca pret si calitate .

Share this post


Link to post

In seara de 17 aprilie 2008 , la ora 21,30 pe str Agriselor din Brasov un hot mi-a spart geamul lateral dreapta fata si mi-a deschis torpedoul.Politia si asigurarile s-au miscat foarte repede si a doua zi pe 18 aprilie, in jurul orei 12,30 eram la service Radacini Brasov , str. Calea Bucuresti.

De aici au inceput problemele.Tanarul de la receptie mi- a spus sa-i dau nr. de mobil si sa duc masina acasa ca ma suna el cand are geamul.L-am intrebat ce inseamna ca ma suna el ? Cat dureaza ore, zile ? Si raspuns competent "nu stiu".Vazand ca exista loc in service i-am spus sa introduca masina in service dandu-i talonul si cheia masinii dupa ce a facut mai multe foto la masina.Cu nota de receptie nr. 444233 din 18.04.2008 am lasat masina, dar in aceasta peroada au accesat calculatorul si au vazut ca au in depozitul Bucuresti geam.In acea zi urma sa soseasca o masina ( care inca nu plecase din Bucuresti )si sa-mi aduca geamul urmand ca sambata 19 aprilie sau luni 21 aprilie sa fie montat.Astazi 21 aprilie ora 15,47 am fost acolo sa vad ce se intampla cu masina.Nu au facut nimic la ea.Acelasi tanar foarte suparat cand i-am pus niste intrebari clare ca orice cetatean care lasa o masina si vrea niste raspunsuri, nu a putut sa-mi raspunda decat urmatoarele:

Geamul dvs a plecat in alta parte !

Nu stiu cand voi aduce alt geam

Sa fiti multumit ca v-am primit masina in service !

I-am dat nota de receptie sa-mi treaca el cu mana lui ziua cand sa vin sa-mi ridic masina cu geamul montat.

FRATILOR NU MERGETI IN SERVICE-URI FARA REPORTOFON SAU CAMERA VIDEO !

Urmeaza sa contactez Protectia Consumatorului din Brasov si daca stiti dealerul pe Romania care raspunde de Chevrolet.

Ce ma sfatuiti sa fac mai departe ??

Cu multumiri si sper sa nu ajungeti in situatia mea

Share this post


Link to post

Pe nota de receptie era trecuta si data la care urma sa iti ridici masina reparata?

Nu prea aveai ce face cu reportofonul sau camera video. Cred ca cel mai indicat era sa apelezi la alt service prima data cand te-ai lovit de raspunsul celui de la receptie. Fie nu a vrut sa te "primeasca"(desi ma indoiesc) fie chiar aveau service-ul aglomerat si nu a vrut sa te "incurce", astfel ti-a cerut numarul sa te sune cand aveau geamul/ timp de masina.

L.E

Cred ca le faceai o reclama mai buna daca postai in topicul de aici.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Pe nota de receptie nu este trecuta nici o data cand pot sa ridic masina. Mentionez ca masina am cumparat-o in feb 2008 TOT DE LA RADACINI BRASOV si este in garantie , avand fullcasco

Edited by Mircea
Nu mai cita mesajul anterior.

Share this post


Link to post

Cred ca era mai simplu si mai cost-efficient daca te duceai frumusel la un importator de geamuri auto (ca sunt gramezi) si-ti luai unul de la ei, si il si montau...Pentru cativa zeci/100 de lei si nervi si timp pierdut nu are sens sa alergi dupa casco...+ ca iesi cel putin la jumate de pret fata de dealer.

Parerea mea.

Share this post


Link to post
Nu stiu cand voi aduce alt geam.

Ce ma sfatuiti sa fac mai departe ??

 

Un astfel de incident s-a rezolvat in max 30 min la un service care vrea sa faca ceva. Expocar, spre exemplu, din Constanta. Daca intr-adevar nu sunt geamuri pe stoc poti astepta pana la 2 saptamani urmatoarea aprovizionare si asta nu o poate comenta nici OPC-ul. Intre timp asigura-te ca nu-ti migreaza piese de pe masina la altele din service, un bec, o bujie, o curea de transmisie, etc. Stiu o alta firma tare stragatoare.

Share this post


Link to post
Un astfel de incident s-a rezolvat in max 30 min la un service care vrea sa faca ceva. Expocar, spre exemplu, din Constanta. Daca intr-adevar nu sunt geamuri pe stoc poti astepta pana la 2 saptamani urmatoarea aprovizionare si asta nu o poate comenta nici OPC-ul. Intre timp asigura-te ca nu-ti migreaza piese de pe masina la altele din service, un bec, o bujie, o curea de transmisie, etc. Stiu o alta firma tare stragatoare.

 

Domnilor, un geam de Chevrolet Aveo costa cu manopera ~ 450 lei, de ce sa ii dau cand am

asigurare si masina luata de 2 luni TOT DE LA EI ???

Share this post


Link to post
Pe nota de receptie era trecuta si data la care urma sa iti ridici masina reparata?

Nu prea aveai ce face cu reportofonul sau camera video. Cred ca cel mai indicat era sa apelezi la alt service prima data cand te-ai lovit de raspunsul celui de la receptie. Fie nu a vrut sa te "primeasca"(desi ma indoiesc) fie chiar aveau service-ul aglomerat si nu a vrut sa te "incurce", astfel ti-a cerut numarul sa te sune cand aveau geamul/ timp de masina.

L.E

Cred ca le faceai o reclama mai buna daca postai in topicul de aici.

 

@nycpv Intr-adevar asta trebuia sa faci. Am vazut ca e tendinta generala. La primul semn de neglijenta le ziceai de mama si le luai cheile, tu-le muma lor de hoti. Chiar nu e vina mea ca ei sunt nemultumiti de bani sau au alte probleme. La urma urmei e masina mea, nu a lor si ma voi duce la un service care ma trateaza cum trebuie. Nu-i mai lasati sa va jepcareasca asa, poate ramanand fara clienti avem sansa sa se schimbe ceva.

 

PS. Suna la fel ca eunublochezintersectia.ro :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Domnilor, un geam de Chevrolet Aveo costa cu manopera ~ 450 lei, de ce sa ii dau cand am

asigurare si masina luata de 2 luni TOT DE LA EI ???

:scarpin: ca sa nu-ti ploua in masina? Si banii oricum ti-i luai de la asigurare.

Share this post


Link to post
Domnilor, un geam de Chevrolet Aveo costa cu manopera ~ 450 lei

 

In final vei pierde mai mult alegand varianta asteptarii decat cea a solutionarii rapide. Si mai mult nu poti folosi masina, care cred deranjeaza cel mai mult.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Un geam costa 450lei la service/dealer. La un importator nu costa nici macar la jumatate.

De ex. un parbriz de Aveo la dealer e 1050lei + manopera, la un importator X este 6-700lei cu tot cu manopera.

Un alt exemplu...geam lateral fata mercedes la importator 200lei cu tot cu manopera...sa nu-mi spui ca-l iei de la dealer cu atat ca nu cred

Share this post


Link to post
Un geam costa 450lei la service/dealer. La un importator nu costa nici macar la jumatate.

De ex. un parbriz de Aveo la dealer e 1050lei + manopera, la un importator X este 6-700lei cu tot cu manopera.

Un alt exemplu...geam lateral fata mercedes la importator 200lei cu tot cu manopera...sa nu-mi spui ca-l iei de la dealer cu atat ca nu cred

 

Nu pierd garantia de 3 ani daca repar masina la alta firma fie ea si autorizata???

Cand am vrut sa-mi pun alarma au spus ca daca nu o pun alarma la ei PIERD GARANTIA LA PARTEA ELECTRICA . Eu nu mai inteleg nimic , sevisul da e autorizat de eu pierd garantia???

Share this post


Link to post

La ce sa pierzi garantie la geam?

La alarma e alta poveste ca se intervine in instalatia electrica...

Share this post


Link to post

În urma evenimentului din 1 Mai, cînd unul mi-a facut ţăndări spoilerul spate, după constatarea făcută de cei de la ARDAF am mers la service-ul Chevrolet-West din Oradea. Sigur, piesa nu o aveau pe stoc, deşi nu mi se pare normal pt. că este o piesă care în afară de vopsire nu mai are nici o altă operaţie de reparaţie fiind dată la înlocuit. În fine au dat comanda, iar în 16. mai aşa cum au promis au montat piesa. Din punct de vedere a calităţii lucrării nu am ce să le reproşez. Plus ca orice service care se respectă la predare maşina era spălată interior-exterior. Am să mă interesez cît a costat toată tărăşenia, pentru cei care nu au CASCO la maşină şi sînt nevoiţi să-şi schimbe pe cheltuiala lor un spoiler de Laceti care sînt costurile.

Share this post


Link to post

la intrebarea mea ( la radacini motors Bv ).Daca schimb eu uleiul la cutia de viteza am probleme cu garantia ?.Mi-au afirmat ca da !!.Oricum mai aud de mine (acelasi tip de ulei ca in carte 75w85 ).

Astept uleiul acum din Bucuresti .Va anunt ce am rezolvat .

Share this post


Link to post

Ziceţi voi dacă e de bine (sau nu):

Inaugurat azi (din motive de poziţionare) Gold&Platin Pipera - pentru revizie.

Lăsat maşina dimineaţă şi luat la 5.

Constatat că, aşa cum e şi pe la alţii, prioritatea nr. 1 e schimbarea suporţilor de număr.

Doar că ăştia sunt muuuuult mai deştepţi:

 

post-3777-1212000021_thumb.jpgpost-3777-1212000030_thumb.jpg

 

PS: cred că mergea şi la caterincă...

Share this post


Link to post

Revizia de cati km?.Ceva detalii o factura etc?

 

P.S In legatura cu schimbul de ulei (adus de mine )75w85 .Herr Director a afirmat ca nu sunt probleme daca schimbul este efectuat de ei .Asta si vroiam sa fac (sa dea ceva la mana ca sa schimbat cu Valvoline syn power 75w85.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...