Jump to content
Sign in to follow this  
Mariangaloiu

Prindere cablu ambreiaj in furca

Recommended Posts

Buna ziua. La un aveo 1.2 am patit urmatoarele. Prima data scartaia pedala la ambreiaj la fiecare apasare. Nu intotdeauna. Avea si momente cand nu scartaia. Mereau am avut impresia ca masina nu trage bine , ca se chinuie pana cand nu am mai reusit sa trec de 80 la ora in viteza a cincea. La un moment dat a inceput sa intre greu in viteza si verificand cablul am constatat ca multe fire erau rupte si se mototolisera la intrarea pe furtun. Cu chiu cu vai am reusit sa ajung intr-un service unde am schimbat cablul. A mers ceva bine dar parca tot cum nu trebuie. Am shimbat tot kit-ul de ambreiaj si totul a fost frumos vreo cateva saptamani pana cand  in mers  mi-a ramas pedala de ambreiaj  jos. Am ridicat-o cu piciorul

In ziua aia a facut de multe ori asa. Am dat cu un spray de ungere si la pedala si la furca si n-a mai facut  vreo saptamana. Azi am constatat ca este prins cablul la furca in partea de jos in al doilea orificiu. M-am uitat la alta masina identica si era prins in partea de sus. Am cautat o poza ceva sa vad cum trebuie prins de furca, in partea de sus sau partea de jos, dar n-am gasit. Am prins cablul in  partea de sus dar daca strang surubul un pic mai mult cand calc ramane pedala cateva momente la podea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...