Jump to content
Sign in to follow this  
zorin

Probleme semnalizare/avarii Aveo Hatchback 2008

Recommended Posts

Problema aparuta de curand,uneori semnalizarile functioneaza de 3-4 ori la rand si apoi raman permanent aprinse ,la fel si cand este apasat butonul de avarii.Toate becurile sunt bune(sunt aprinse toate),se aude releul uneori lucrand in spatele bordului,pentru putin timp desigur,alteori deloc,becurile ard continuu, atunci cand este pusa semnalizarea sau avariile ..acolo este oare montat?

Daca ati mai intalnit aceasta problema va rog ajutati-ma cu un sfat,banuiesc releul defect ,ma puteti indruma unde il gasesc montat,mentionez ca nu mai am cartea masinii si nici o schema electrica a Chevroletului,va multumesc!

Share this post


Link to post

Buna ziua,revin cu rezolvarea problemelor mele...releul de semnalizare este in partea laterala stanga,a bordului,deasupra grupului de sigurante de acolo.Am deschis usa mica de acolo,am identificat releul-deasupra sigurantelor-am luat jos si masca laterala-se desface putin mai greu,am demontat prin tragere spre exterior releul(nu este asigurat cu nimic).Am deschis carcasa releului usor,am tras afara partea electrica din cutie,am ridicat mecanic contactul fix-cu o surubelnita mica am ridicat contactul fix cu 0,5 mm...am montat la loc releul fara carcasa pt. incercare ,totul mergea bine.Am montat carcasa pe releu si lam montat pe soclul lui,am fixat carcasa laterala si capacul mic.Acum totul merge bine ,atat avariile cat si semnalizarile schimbare directie...sper ca va va fi de folos candva,multumesc!

z1_800x450.jpg

z2_800x450.jpg

z3_800x450.jpg

z4_800x450.jpg

z5_800x450.jpg

z6_800x450.jpg

z7_800x450.jpg

z8_800x450.jpg

z9_800x450.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...