Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Rezolvat Scartait Stergatoare

Recommended Posts

aveam si eu un pitic pe creier: de ce scartaie stergatoare Valeo noi-noute si nu stergeau mai deloc, desi aveam schimbat pana si mecanismul de actionare cu butuci cu tot? probabil de la zapada de asta iarna in care se fortau stergatoarele inghetate, acestea s-au curbat un pic (mai mult) si nu mai stateau perpendicular pe parbriz ci in câş si stergeau bine la urcare iar cand coborau scartaiau si lasu urme. asa ca azi am strambat bratul astfel incat lama sa cada perpendicular pe geam si no more squeek! acum, sterg si ele cum ar trebui!

Share this post


Link to post

Se muta la Tutoriale, tips & tricks.

Share this post


Link to post

Am si eu o solutie pt. stergatoarele care topaie:

Datorita uzurii clemei de prindere in timp stergatoarele incep sa topaie. Solutia gasita de mine este sa lipiti pe stergator in zona clemei ori banda izolatoare ori mai bine banda dublu adeziva groasa fara a scoate protectia de plastic de pe ea, ca sa se poata misca totusi bratul stergatorului pe stergator.

Share this post


Link to post

Am avut si eu problema asta cu scartaitul shtergatoarelor dar am rezolvat altfel. Nu ca Tico RS, sa stramb bratul stergatorului, ci schimband stergatoarele (2-300 ca).

Astea calca foarte bine si nu fac nici un fel de zgomot.

Fara nici un fel de misto.

Share this post


Link to post

Acum, poate ca Tico_RS n-a avut loc in titlu sa scrie " mai simplu si mai ieftin decat credeam ". Dupa postarea lui Bobby am o nelamurire, totusi: raspunsul la aceasta problema era la sfarsitul manualului, scris rasturnat, si omul n-a stiut sau a vrut sa gaseasca o alta rezolvare ?

Share this post


Link to post

Nu e nici o problema.

Intr-adevar metoda lui e foarte ieftina, insa decat sa strambi bratul de la stergatoare mai bine cumperi altele. Parerea mea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...