Jump to content
Sign in to follow this  
Mark-Damas 97' 98'

Daewoo Damas 97-98

Recommended Posts

Va salut , a zis sa va prezint masinile sau masina mea de suflet un Damas din 1997 Visiniu model Koreean cu 7 locuri modelul stock cu 4 viteze , luat de nou de la I.A.T.S.A Targu Mures (a fost inportatorul masini in aceea perioada) in 1998 de tatal meu , iar celalalt Damas este un Damas Van Alb luat cu 500 de lei de tatal meu dintr-o comuna aproape de mine , Damas-ul Alb este un model din 1998 Alb cum am m-ai precizat si intersant este faptul ca masina a fost folosita pe distributie de medicamente de catre firma FIldas Com din Bucuresti de nou ulterior l-a luat un domn cu magazin de la care l-am luat noi in 2010 , la-s mai bine pozele sa vorbeasca de la sine 🙂😉 :  DSCF0906.jpghttps://ibb.cDSCF0907.jpgDSCF0907.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cel visiniu nu  e in poze, asta alb ar merita putina atentie la rugina pana nu e prea tarziu 😉

Share this post


Link to post

Da nu e ca nu merge nici cum sa le postez , ahh ce ma enerveaza nici cum nu pot sa editez postul , ai idee cum as putea s-o fac ?? 

Share this post


Link to post

Bine ai venit! Sa le stapanesti sanatos pe amandoua! Pozele trebuie sa aiba sub 1MB, altfel face figuri. Poti sa le postezi in pisturi consecutive.

Share this post


Link to post

Super tare, sa le stapanesti sanatos. Nu am mai vazut asa ceva pe strada.

Poze, vad ca ai pus link. Le gasiti AICI.

Edited by vrazvanc
  • Like 2

Share this post


Link to post

Va multumesc si va salut , nu ma refer ca m-ai vreu sa adaug poze asa cu link da numai merge nici cum s-a editez postul , nu stiti unde s-a apas ce s-a apas ??? Multumesc 😉

Share this post


Link to post

Editarea postarilor se poate face doar in anumite conditii. Una ar fi sa nu treaca prea mult timp de la postare. A doua ar fi sa nu apara alte posturi intre timp. Oricum, inca veghem, daca faci vreo dracie nu e nicio problema, corectam 🙂 

Share this post


Link to post
Acum 51 minute, Salex a spus:

Editarea postarilor se poate face doar in anumite conditii. Una ar fi sa nu treaca prea mult timp de la postare. A doua ar fi sa nu apara alte posturi intre timp. Oricum, inca veghem, daca faci vreo dracie nu e nicio problema, corectam 🙂 

Multumesc ca ati sters citarea aia , dar postul de sus vreau sa pun linkul la album , altcumva nu se poate nici cum , in fine o sa continu-i cu alt post cu poze 

Share this post


Link to post

Deci cum ziceam , continu-i asa ma departe , deci asta e albumul cu cateva poze , da postez cateva poze din el : https://ibb.co/album/C1pTMg                                                                            DSCF0911.jpg   DSCF0910.jpg         DSCF0909.jpg                       DSCF0908.jpg

Share this post


Link to post

Inca o tura

Si una mai noua , din 2019

DSCF8555.jpg

La reparat , cand am schimbat si motorul , adica motorul de sus din poze cel de pe duba alba a ajuns si acum merge in cel rosu

DSC-0137.jpg

DSC-0133.jpg

DSC-0131.jpg

DSC-0136.jpg

DSC-0181.jpg

DSC-0180.jpg

    DSC-0179.jpg

Ceva poze vechi 😉 

IMG-20201113-224228.jpg

IMG-20201113-224042.jpg

IMG-20201113-223522.jpg                            DSCF0913.jpg%20DSCF0912.jpg

Share this post


Link to post

Si alte poze vechi

IMG-20200305-182113.jpg

IMG-20200305-182044.jpg

Niste poze mai noi , un remake la niste poze vechi 🙂 

IMG-20200305-181506.jpg

IMG-20200305-182120.jpg

IMG-20200305-180554.jpg

IMG-20200305-181605.jpg

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Acum 12 ore, ches a spus:

Bine ai venit! Sa le stapanesti sanatos pe amandoua! Pozele trebuie sa aiba sub 1MB, altfel face figuri. Poti sa le postezi in pisturi consecutive.

Multumesc mult da le stapanesc bine mai ales cel rosu care are deja 24 de ani si inca merge , daa am reusit si la pun cu link da mersi de pont 

Share this post


Link to post
Acum 7 ore, vrazvanc a spus:

Super tare, sa le stapanesti sanatos. Nu am mai vazut asa ceva pe strada.

Poze, vad ca ai pus link. Le gasiti AICI.

Multumesc , da sunt  foarte rare da mai sunt si piese mai rar se gaesc dar la cineva care mai are pe acasa cate un stock de piese noi mai gasesti gen Olx , dar sunt si piese noi gen de pe Radacini.ro sau piese de Suzuki Carry modelul dupa care s-a facut si Damasul plus ca mai potrivesc piesele de Tico fiind acelasi motor de 800 CC cubi 

Share this post


Link to post
La 20.02.2021 la 19:25, Dj_Dark a spus:

Cel visiniu nu  e in poze, asta alb ar merita putina atentie la rugina pana nu e prea tarziu 😉

Acum l-am pus , da la cel alb a iesit rugina destul de bine , na noi l-am luat pentru piese da as vrea sa-l pun si pe el pe sosele , mai jos am o poza cu un Vw batran care el e acum prioritar la tinighigerie , motor etc. Cel rosu se tine bine inca cu motorul celu-i alb si a mai fost revopsit cel Rosu in 2016 

Edited by Mark-Damas 97' 98'

Share this post


Link to post

motorul e ruda cu al meu de la aveo.

Share this post


Link to post
Acum 5 ore, rich1974 a spus:

motorul e ruda cu al meu de la aveo.

Ceee , cu ce cu  Aveo ?? de pe Damas Tico de 800 , nu prea e ingineria prea veche e inainte sa fi fost preluat de Gm Chevrolet adica e un motor vechi cu carburator 🙂

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Sunt rude, scrie Daewoo pe amandoua 😛 

Share this post


Link to post

e motorul stec care vine pe filiera dawoo suzuki. e motorul de 1150cmc cu 4cil si 8 supape, injectie indirecta si egr.

  • Like 2
  • Haha 1

Share this post


Link to post

Nu are nici o legatura. Damasul are motor de tico de 800 cmc 3 cilindri pe carburatie.

Edited by Dj_Dark
  • Like 1

Share this post


Link to post

ti-am zis ca e tot motor stec. e generatie mai veche.

Share this post


Link to post

Dupa oglinzi asa ... sigur e suzuki coreean ! 😉

Share this post


Link to post
14 hours ago, rich1974 said:

e motorul stec care vine pe filiera dawoo suzuki. e motorul de 1150cmc cu 4cil si 8 supape, injectie indirecta si egr.

Motorul de pe Aveo cu 8V, si chiar si cel cu 16V pus din 2008 au injectie in galeria de admisie. Injectia directa este cea care se face direct in cilindru, posibil sa fie pe Aveo 2012...

Cat despre S-TEC generatia 1 ai dreptate:

Motorul de pe Tico/Damas de 796cmc a fost folosit cu ceva modificari pe Matiz M100 (injectie, galerie de admisie, EGR, axa came etc), iar blocul motor din ce stiu se potriveste direct Matiz-Tico-Damas. Motorul de generatie noua de pe Matiz M150, cel de 995cmc este inrudit cu cel vechi de 796cmc si cu cel de 1150cmc de pe Aveo. Cele cu 4 cilindri (995cmc si 1150 cmc) au 8V si din ce am vazut au unele piese comune. Din pacate inrudirea motorului de 796cmc cu cel de 1150cmc se opreste doar de dimensiunea cilindrului (68.5 mm) si posibil si a pistoanelor, ma indoiesc bielele se potrivesc pentru ca motoarele au stroke diferit.

Edited by ches
  • Like 2

Share this post


Link to post
On 2/22/2021 at 10:04 PM, Mark-Damas 97' 98' said:

Multumesc , da sunt  foarte rare da mai sunt si piese mai rar se gaesc dar la cineva care mai are pe acasa cate un stock de piese noi mai gasesti gen Olx , dar sunt si piese noi gen de pe Radacini.ro sau piese de Suzuki Carry modelul dupa care s-a facut si Damasul plus ca mai potrivesc piesele de Tico fiind acelasi motor de 800 CC cubi 

Mai sunt piese pe Ebay, czdrafel.cz la Cehi si in Coreea de Sud.

Share this post


Link to post
Acum 22 ore, rich1974 a spus:

e motorul stec care vine pe filiera dawoo suzuki. e motorul de 1150cmc cu 4cil si 8 supape, injectie indirecta si egr.

Dap asa e , depaft e aceasi masina si motorul si la sunet , am gasit un clip pe Yotube cu un motor de Suzuki de un litru cica , da e de 800 si dupa sunet si constructie

 

Si altul cu motorul original , un sud american a mersterit ceva la aprindere la Delcou 

Share this post


Link to post
Acum 8 ore, ches a spus:

Motorul de pe Aveo cu 8V, si chiar si cel cu 16V pus din 2008 au injectie in galeria de admisie. Injectia directa este cea care se face direct in cilindru, posibil sa fie pe Aveo 2012...

Cat despre S-TEC generatia 1 ai dreptate:

Motorul de pe Tico/Damas de 796cmc a fost folosit cu ceva modificari pe Matiz M100 (injectie, galerie de admisie, EGR, axa came etc), iar blocul motor din ce stiu se potriveste direct Matiz-Tico-Damas. Motorul de generatie noua de pe Matiz M150, cel de 995cmc este inrudit cu cel vechi de 796cmc si cu cel de 1150cmc de pe Aveo. Cele cu 4 cilindri (995cmc si 1150 cmc) au 8V si din ce am vazut au unele piese comune. Din pacate inrudirea motorului de 796cmc cu cel de 1150cmc se opreste doar de dimensiunea cilindrului (68.5 mm) si posibil si a pistoanelor, ma indoiesc bielele se potrivesc pentru ca motoarele au stroke diferit.

Super eu chiar nu m-am gandit , ca-ci nu am avut Aveo , aia stiu ca motorul de pe Matiz e acelasi cu cel de Damas / Tico dar e un pic modificat 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...