Jump to content
Sign in to follow this  
BnCristi21

Epica - Bec semnalizare oglinda exterioara

Recommended Posts

[Epica 2007] Salutari, recent mi s-a ars semnalizarea de pe oglinda exterioara de pe partea soferului. De obicei cand mi se mai arde cate un bec la cativa ani, le schimb singur, nu e problema deoarece chiar imi face placere... la inceput am folosit frumos manualul masinii pentru instructiuni de schimbare la fiecare bec si totul a fost ok. Problema este cu semnalizarea de pe oglinda, nu-mi dau seama cum pot "sa ajung la bec". Nici macar in manualul masinii nu exista instructiuni de demontare a oglinzii, se recomanda ca aceasta operatiune sa fie realizata de un partener Chevrolet. A schimbat cineva semnalizarea din oglinda, ma puteti indruma? Din cate am vazut, sunt niste clips-uri in care sta capacul(alti proprietari de Chevrolet zic ca se rup foarte usor fiind de calitate proasta) sau poti pur si simplu sa dai oglinda jos si de acolo scoti tot pana ajungi la semnalizare, dar am vazut ca exista riscul s-o spargi sau sa deteriorezi motorasul. Nu e vorba de bani sau de stat prin service-uri(presupun ca un profesionist realizeaza treaba asta in 5 minute), e mai mult o provocare personala acum. Inca o chesti pe care n-o deslusesc, pe net scrie ca nu prea e posibil sa schimbi doar becul? Poza de pe AliExpress imi lasa impresia ca nu se poate sa schimbi doar becul.

Ca sa ma exprim mai bine, folosind poza, stiti(ma puteti indruma) cum pot sa scot [1]? Are rost sa scot [1]? Sau pur si simplu se scoate si se schimba [2] cu totul? 

Screenshot_2.png

Share this post


Link to post

Salut! Becul este de fapt LED, mai exact 4 LEDuri. Din ce tin minte sunt prinse in carcasa lampii cu totul. Ca sa le desfaci trebuie data sticla de la oglinda jos si apoi vei gasi 2 suruburi care tin lampa:

image.png.a12a8136a7e274fd17c8c792882a5016.png

De regula EDurile nu se ard, deci este posibil ori sa ai mufa/ contacte oxidate, ori sa fie rezistenta arsa sau mai repede o problema de fire si/sau mufe. Poti testa circutul punand in locul LEDUrilor un bec de putere mica (5W max) sau un LED pt auto din supermarket (pt iluminat interior) ca sa iti dai seama daca vine tensiune sau nu la lampa.

Edit: Daca lampa e de vina (se aprinde semnalul cu becul de 5W sau cu LEdurl din supermarket) nu te grabi sa iei de pe aliexpress, sunt de proasta calitate - verifica cu un multimetru LEDurile si rezistenta si schimba doar ce e nevoie. Din ce imi aduc aminte iLEDurile sunt portocalii de 3mm, nu e nici o filozofie sa le schimbi, dureaza cateva minute sa le schimbi pe toate.

Bafta!

Edited by ches

Share this post


Link to post
1 hour ago, ches said:

Salut! Becul este de fapt LED, mai exact 4 LEDuri. Din ce tin minte sunt prinse in carcasa lampii cu totul. Ca sa le desfaci trebuie data sticla de la oglinda jos si apoi vei gasi 2 suruburi care tin lampa:

image.png.a12a8136a7e274fd17c8c792882a5016.png

De regula EDurile nu se ard, deci este posibil ori sa ai mufa/ contacte oxidate, ori sa fie rezistenta arsa sau mai repede o problema de fire si/sau mufe. Poti testa circutul punand in locul LEDUrilor un bec de putere mica (5W max) sau un LED pt auto din supermarket (pt iluminat interior) ca sa iti dai seama daca vine tensiune sau nu la lampa.

Edit: Daca lampa e de vina (se aprinde semnalul cu becul de 5W sau cu LEdurl din supermarket) nu te grabi sa iei de pe aliexpress, sunt de proasta calitate - verifica cu un multimetru LEDurile si rezistenta si schimba doar ce e nevoie. Din ce imi aduc aminte iLEDurile sunt portocalii de 3mm, nu e nici o filozofie sa le schimbi, dureaza cateva minute sa le schimbi pe toate.

Bafta!

Mersi pentru raspuns, o sa incerc maine pe lumina si, de preferat, pe o vreme mai calda :D. Poti, te rog, sa-mi zici de unde ai imaginea? Am rasfoit internetul si nu gasesc mai nimic, doar cateva post-uri pe un forum plini de rusi care au Epica. 

Share this post


Link to post

Imaginea e din manualul de service pt Epica. Cauta pe google Chevrolet TIS 2011.09 sau Chevrolet TIS 2011.02, e un DVD cu manualele de reparatie de la toate Chevyurile din Europa pana in 2011 inclusiv, are cam 8GB. De regula il gasesti uploadad pe niste torrenti sau pe site-urile de transfer de fisiere. In fisierul iso pe care il descarci gasesti un html numit GMDE_TIS_START, de acolo te descurci usor.

Edited by ches

Share this post


Link to post
On 1/18/2021 at 9:34 AM, ches said:

Imaginea e din manualul de service pt Epica. Cauta pe google Chevrolet TIS 2011.09 sau Chevrolet TIS 2011.02, e un DVD cu manualele de reparatie de la toate Chevyurile din Europa pana in 2011 inclusiv, are cam 8GB. De regula il gasesti uploadad pe niste torrenti sau pe site-urile de transfer de fisiere. In fisierul iso pe care il descarci gasesti un html numit GMDE_TIS_START, de acolo te descurci usor.

Multumesc pentru informatie, din pacate nu am reusit sa gasesc o sursa sigura de download. Am vazut ca, candva, existau link-urile pentru torrent aici pe site, dar acum nu mai functioneaza. Poate, pe viitor, le va face vreun membru re-upload.

Share this post


Link to post

Ti-am dat mesaj privat

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...