Jump to content
Sign in to follow this  
marius-ciclistu

Ulei cutie viteze Lacetti 2009 1.6

Recommended Posts

1. Am tot cautat pe aici si am gasit cateva informatii (inclusiv cu poza dar nu mai gasesc postarea acum) cum ca uleiul din cutie ar fi foarte negru si ca pe surubul de verificare al nivelului uleiului, care are si magnet, ar fi o mazga argintie chiar la 30000 km. Pot confirma ca la 106000 am acea culoare neagra a uleiului si pe magnet mazga argintie.

Totusi, poate confirma cineva ca fabrica a aditivat uleiul de cutie cu  Bisulfura de Molibden (MoS2)?

Asta ar explica cele de mai sus + de ce ei recomanda DOAR sa se completeze uleiul in cutia de viteze si nu sa se schimbe, mai ales ca nu exista surub de golire a uleiului.

In plus am gasit informatia ca ulei 75W90  GL4 ar fi indicat si nu GL5 care mananca sincroanele.

2. Alta problema observata de mine este capatul de planetara care intra in cutie. Mi se pare ca are joc cam mare si are si prelingeri de ulei. Din ce am analizat la mazda 323f 1996 si lancer 1.3 1996, jocul nu era asa mare desi prinderea e similara cu siguranta circulara pe axul canelat.

 

P.S.

Daca are cineva nevoie de manuale de service , am in limba rusa si traduse online (s-a cam stricat alinierea coloanelor la traducere).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...