Jump to content
Sign in to follow this  
mihai_

Standard bercuire conducte frana Daewoo - DIN sau SAE?

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Stie cineva ce standard de bercuire este folosit pentru conductele de frana la Daewoo? Ma intereseaza pentru Nubira1, desi banuiesc ca e acelasi sistem la toate modelele.

Din pozele unei piese de schimb (96300326) ar parea sa fie DIN F 180° (DIN 74234).

 

Edited by mihai_

Share this post


Link to post

Multumesc @Viktor pentru raspuns - am citit si mi-a clarificat anumite aspecte. Personal as merge cu Cu-Ni, fiind vorba de ABS, deci presiune mai ridicata.

Legat de standardul de bercuire, e clar ca e vorba de tipul "bula", deci SAE-Bubble-flare sau DIN-Single-Mushroom-flare, dar cu suruburi corespunzatoare pentru fiecare in parte (si de aici si posibilitatea sau nu a recuperarii/reutilizarii lor). Desi surubul SAE concav are standard depasit.

Deci daca ar fi sa fie DIN F 180°, unde gasesc oare dispozitiv de bercuit ieftin (<150 lei) pt. DIN? Tot ce vad sunt SAE (cu buza concava in orificiile "menghinei").

brake-line-ftg2.jpg.afbe94074643739b39e553b14f7f1432.jpg

Edited by mihai_

Share this post


Link to post

Cu siguranta se gaseste dispozitivul necesar. Pina la achizitionarea sculei pe mine unu m-ar interesa in prima faza cu ce sistem de frinare fu echipata masina in cauza si asta pe verificate la pompa de frina. La cit de imbirligate is caile woo ... ce-i in mina nu-i minciuna, in functie de cele rezultate pasim mai departe si procuram cele necesare. Cel putin eu unu astfel as proceda si n-as lua de baza cataloage cu date mai mult sau mai putin eronate.

Share this post


Link to post
Quote

[...] asta pe verificate la pompa de frina.

Buna idee! Acolo mai mult ca sigur ca suruburile si conductele sunt in stare buna, neruginite, si nu risc sa se rupa. Dar nu risc in schimb sa introduc aer in sistem?

Alta varianta ar fi sa desfac surubul conductei ce intra intr-un cilindru receptor - unde aerisirea e simpla -, dar daca e rugina pe acolo risc sa se rupa ceva si raman in plop. Idei?

 

Share this post


Link to post

Pai ... ceva pentru ceva, intra aer il dai afara si atita tot. Eu acolo m-as documenta cu privire la bercuire.

Share this post


Link to post

Asa-i, multumesc pentru sfaturi. Am verificat, si, cel putin la mine, standardul de bercuire din fabrica este DIN, cu suruburi corespunzatoare.

Cat despre presa relativ ieftina de bercuire pt. standardul DIN, am gasit urmatoarele variante:

  • SelTech ST1154 (Spania)
  • Asta A-ROG202 (China)
  • Vigor V4416 (Germania).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...