Jump to content
Sign in to follow this  
AdrianHH

Zmotor neidentificabil fata

Recommended Posts

 

 Salutare,

Pentru Spark-ul meu 2006 / 1.0/b10s fac o intrebare :

Am 160.000km(masina luata de mine la 61.000 acum ~5 ani).

De cca 5-7.000 km a inceput frontal sa se auda un uruit care initial mi s-a parut din dr fata.

Pe la 95.000 am schimbat rulmentii fata(snr). Ulterior am pus pe dreapta fata (au cedat) inca vreo 3 rulmenti,ultimul fiing SKF pe la 145.000(cam la 10 k se duceau). La 158k am zis ca s-a dus iar, dar de data asta , dupa schimb(tot skf am pus) nici o diferenta. Pe stg nu am mai avut probleme de atunci.

Se auzea initial fin, acum e cam un fel de "vum-vum-vum(nu stiu cum sa il descriu, ca nu se aude cu telefonul daca inregistrez), l-a auzit si mecanicul , el zicea ca nu crede ca e vreun rulment( a ridicat masina si turat in gol rotile) dar se pare ca a avut dreptate. Masina nu trage stg-dr, nu se simte ceva deosebit, dar la "vum"-ul ala cand se aude mai tare, as zice ca simt o trepitatie usoara corelata.

 Acum se aude (mai ales pe asfalt f bun, neted) intre 20-60 ba moderat,ba f tare(zici ca ai rotile strambe 🙂 ). Am incercat 3 seturi de roti pe fata (toate echilibrate) , nici o diferenta. Pe liber absolut la fel.

Planetarele(capetele) ? In curbe nu bat.

Mecanicul dupa 2 teste si luat la mana rotile banuieste ca ar putea fi un rulment in cutia de viteze(ceva ce e legat de planetare-ca se invart si pe liber si il angreneaza).

Urmeaza saptamana viitoare un schimb de flanse(sunt la al treilea set in 100k 😞 ), o sa incerc sa vedem acum cand da jos amortizoarele daca se simte ceva joc pe undeva.

Asa, cu mana am tras de planetare fata-spate(spre roata-cutie) si am incercat sa le rasucesc , exista joc in toate directiile pe ambele? E normal? Tata are Matiz (2008/65.000km) si a zis ca si la el tot cam asa, daca le trage /impinge sau rasuceste ,are un fel de "tzac-tzac "(scuzati exprimarea) .

Orice sfat e binevenit.

Multumesc,

 

Edited by AdrianHH

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...