Jump to content
Sign in to follow this  
ionutz180

Sunet slab calitativ

Recommended Posts

Salut, bunicul meu si-a cumparat un Cielo din 1997 acum 3 saptamani si am o intrebare legata de sistemul audio. Boxele ei chiar asa de urat se aud, fara bass ? Se aude exact ca un radio portabil dinacela vechi, doar audio si atat,  fara pic de bass. Boxele de pe spate sunt DAEWOO, au diametrul maricel, iar pe fata sunt acelea incorporate in bord. 

Vreau sa va intreb, sistemul audio pe aceasta masina chiar nu are pic de bass sau e vreo problema de la cd player ? Am umblat prin setarile casetofonului dar e degeaba bass-ul la maxim sau pe 0. Atasez mai jos un clip in care sa va faceti o idee legata de sistemul audio. 

https://www.youtube.com/watch?v=wp3VUUXo__4&list=UUMIRS27uaNlvBI4yTYyu2fw&index=1&ab_channel=Ionut

Share this post


Link to post

Daca are casetofonul original, de acolo e problema, e f slab. Am dubii ca mai are difuzoarele originale, dupa 23 ani... poate doar masca a ramas cea daewoo

Share this post


Link to post

Casetofonul se observa si in clip tipul lui, nu cred ca-i originalul. De boxe chiar nu stiu, dar am inteles ca sunt originalele de la fostul proprietar care o are de noua. Mi se pare ciudat rau felul in care se aude, chiar si la telefon se aude mai bine 🤣

Share this post


Link to post

Un difuzor original (in speta cel de pe masina in cauza ce are aproape 25 de ani) nu mai poate fi in parametri! Imbatranirea membranei e inerenta, mai ales ca pozitionarea sub luneta faciliteaza efectul de sera. Demonteaza un difuzor spate, monteaza unul nou si vezi diferenta. Oricum, un dif e mai ieftin decat un player.

Share this post


Link to post

Am gasit la Leganza in urma cu cativa ani difuzoarele spate cu membrana rupta de jur împrejur.

Daca sunt originale probabil ca este aceasi problema sau si mai si ,blocata bobina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...