Jump to content
Sign in to follow this  
AndreiCiprian

Daewoo Nubira 2

Recommended Posts

30 minutes ago, Geo_ZGA said:

O spalare si cremuire si o sa arate mai bine

O sa o cunoasca pe Doina :)). O sa incerc sa le dau in week-end jos ca le-am pus pe graba, sa ung sinele de la scaunele fata, ca am eu o impresie ca merg greu si bineinteles sa le spal bine, si sa le ung cu crema 🙂

Share this post


Link to post

Si dupa destul de mult timp am reusit sa am si eu un set de faruri decent.

received_483995905885802.thumb.jpeg.7b2d46fead2564f311f62e659ea7de82.jpeg

Pret total 400 de lei doar farurile, stangul il am de 1 jumate aproape si a costat 150 de lei de pe OLX si astazi a venit din Letonia si cel din dreapta care a fost 250 de lei cu tot cu transport.

Momentan au niste gunoaie de becuri puse, urmeaza sa imi iau un set bun de halogene, nu pun nici xenon nici led pe scurta, o sa pun iar pe lunga Led-uri.

Bineinteles ca cel din Letonia este de Anglia :)), ca doar nu aveam eu noroc sa am 2 faruri de Europa. 

received_288595659067392.jpeg

20201112_140241.jpg

received_381460293287890.jpeg

Edited by AndreiCiprian
  • Like 4

Share this post


Link to post

In sfarsit, eu nu stiu cum ai mers cu alea pana acum.

Pune si tu niste becuri cum trebuie in lupele alea, gen philips de-alea 150% e diferenta mare.

  • Like 2

Share this post


Link to post
44 minutes ago, Dj_Dark said:

In sfarsit, eu nu stiu cum ai mers cu alea pana acum.

Pune si tu niste becuri cum trebuie in lupele alea, gen philips de-alea 150% e diferenta mare.

Pai si cu no-name-urile astea e diferenta enorma intre setul asta de faruri si cel vechi, o sa ma orientez sa vad pe unde le gasesc mai ieftine philips-urile.

Share this post


Link to post

Vezi Philips White Vision Ultra sau Philips Racing Vision.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am reusit sa imi iau becuri si sa reglez farurile cum trebuie. Am mers pe Philips X-tremeVision +130% ( nu am gasit modelul cu 150%) pentru scurta, iar pentru lunga m-am intors la prima dragoste :)) un set de leduri cu 8000 lumenii/bec, la pozitii am mers pe celebrele leduri la 15 lei din Carrefour care isi fac treaba decent :)).

Si bineinteles ca am reusit intr-un final sa imi duc volanul la vopsit, cost final 150 lei in care a intrat slefuitul , dat cu chit si vopsit. Deci cu asta sunt aproape sa imi termin interiorul, imi mai lipseste oglinda retrovizoare 🙂

Si da am pus airbagul cu sigla Chevrolet:)) pana ma plictisesc de el.

Screenshot_20201218-064641_Gallery.jpg

Screenshot_20201218-064625_Gallery.jpg

Screenshot_20201218-064630_Gallery.jpg

Screenshot_20201218-064634_Gallery.jpg

received_570334330508207.jpeg

  • Like 2

Share this post


Link to post

Philips de 150 nu prea sunt, nici nu stiu daca exista si daca da, nu stiu daca sunt legale.

Tot de-astea am si eu pe toate masinile, H1 si H7.

  • Like 1

Share this post


Link to post
5 hours ago, Dj_Dark said:

Philips de 150 nu prea sunt, nici nu stiu daca exista si daca da, nu stiu daca sunt legale.

Tot de-astea am si eu pe toate masinile, H1 si H7.

Sunt Philips-uri de 150% road legal. Racing Vision se numesc.

https://altex.ro/set-2-becuri-auto-philips-h7-racingvision-150-12v/cpd/AUT12972RVS2/

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce-s cu luminarile alea, bre ? 😉

Share this post


Link to post

Nebunie 🤪 nici nu știam ca exista asa ceva! 

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 12/18/2020 at 9:09 PM, Dj_Dark said:

Philips de 150 nu prea sunt, nici nu stiu daca exista si daca da, nu stiu daca sunt legale.

Tot de-astea am si eu pe toate masinile, H1 si H7.

Exista, am gasit in Bucuresti chiar, 86 lei setul, doar ca era un pic in capatul opus al orasului :))

Share this post


Link to post
22 hours ago, Viktor said:

Ce-s cu luminarile alea, bre ? 😉

Merg lumanarile chiar mai bine decat ma asteptam eu :)). Am asa o oarecare reticienta in a pune ori Xenon ori Led-uri pe faza scurta chiar daca am lupe, pentru ca merg mai mult noaptea si nu stiu cum dau nas in nas cu Rar-ul :)) si renunt la talon mai repede decat as vrea.

Share this post


Link to post
1 hour ago, AndreiCiprian said:

Merg lumanarile chiar mai bine decat ma asteptam eu :)). Am asa o oarecare reticienta in a pune ori Xenon ori Led-uri pe faza scurta chiar daca am lupe, pentru ca merg mai mult noaptea si nu stiu cum dau nas in nas cu Rar-ul :)) si renunt la talon mai repede decat as vrea.

Lasa, de la distanta o sa spuna ca e Mertan de fapt, cum ai zis si de mine. :))

  • Haha 2

Share this post


Link to post
27 minutes ago, pompiliu92 said:

Lasa, de la distanta o sa spuna ca e Mertan de fapt, cum ai zis si de mine. :))

Si acum imi aduc aminte cand ai trecut pe langa mine :))

Share this post


Link to post

Lasa ca-s bune, chiar foarte bune si astea cu +130% is oricum cu mult peste becoasele normale. Eu am mers citiva ani buni cu din astea, sub alta sigla da' aceiasi poveste.

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 12/20/2020 at 4:18 AM, Viktor said:

Lasa ca-s bune, chiar foarte bune si astea cu +130% is oricum cu mult peste becoasele normale. Eu am mers citiva ani buni cu din astea, sub alta sigla da' aceiasi poveste.

Pe Kia are taicameu niste Osram-uri cu 150%, saptamana trecuta s-a ars primul bec dupa cred ca vreo 2 ani de utilizare zilnica. Se vedeau foarte bine in comparatie cu niste becuri normale, adica ce e momentan pus pe masina. 

Share this post


Link to post

Mai trec ocazional sa sterg praful, in perioada asta de cateva luni, am luat doar cateva "cratere" de am o frumusete de galca pe stanga fata.. 

Am ajuns la mareata suma de 110.000km acum cateva zile, adunam km cat cuprinde :)) nu cred ca mai apuca sa fac 200.000km... 

Astazi am avut o excursie la garaj, ca sa imi fac iar franele :)), viata mea franele Nubirei, am incoluit garniturile la toti 4 etrieri aerisit de 2 ori pe metoda "hai ba fa pedale acolo :)) " si o data cu testeru.

Am incoluit placutele spate iar si da am reusit sa schimb rulmnetii pe spate, nu aveau decat 6 luni de cand stateam cu ei in portbagaj :v  o data cu intervenita la frane am incoluit si ambele cabluri , am gasit Tristan la 90 lei/bucata si daca tin 2 ani tot sunt o investitie buna...

Acum sa nu va faceti sperante ca am facut eu singur asta :)), inca detin recordul de 2 saptamanii pt 2 bascule :)) , eu doar am demontat si de montaj si inlocuit piese s-a ocupat   @mirceajo ca altfel riscam sa fac Craciunul cu masina pe elevator

 Si pentru ca tot era masina ridicata am renuntat la suportul de numar de pe fata, dupa ce am dat de vreo 2 ori cu capu in el :)), si am prins numarul cu surub direct in bara. 

Asta e posibil sa fie ultima lucrare majora a XNT-ului, dar sa vedem ce o sa se intample :)) , o sa fiu si eu cu baietii pe zona :))

Si ca un update mic legat de becuri, sunt wow ledurile :)) am avut concurs cu cativa cetateni care are becu mai puternic :)) 

Da in poza de pe elevator se vede mareata gaura din pragul dreapta, asa a venit din fabrica :)) 

received_2554265664866055.jpeg

received_488159928884774.jpeg

received_463641438333662.jpeg

Edited by AndreiCiprian
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am mai adunat niste km, acum avem 113.000 urmeaza saptamana asta sa ii fac schimbul, o sa merg tot pe reteta utilizata de vreo 6-7 ani, Ulei GM si filtrele Mann.

Din nefericire aseara am iesit la vanatoare fara sa vreau :)). Dupa 4 zile de nedormit prea mult ( nu insumam 12 ore) ma intorceam acasa azi noapte si m-am intalnit cu Bambi, bine ea s-a intalnit cu mine mai mult.

Daune, aripa stanga fata irecuperabila, usa sofer infundata, usa pasager zgariata, darrr oglinda e impecabila.

Pe scurt, aveam vreo 70-80 la ora cand m-am trezit cu caprioara ca vine din lateral unde la 5 metri in fata mea, nu am mai avut ce sa evit oricat de tare am franat. 

Din "fericire" Bambi s-a ridicat si a plecat in treaba ei  :)).

Nu ma intrebati cum am reusit performanta sa distrug toata laterala masini , ca nu stiu sa va zic.

Toata faza a fost vazuta de un baiat cu o duba care cred ca era la 500 de metri in spatele meu, s-a oprit sa ma întrebe daca sunt ok, si a fost la fel de dezamagit ca mine ca a plecat Bambi.

 

received_169953205026940.jpeg

received_1438471259828301.jpeg

received_6020600117966149.jpeg

received_487828285883068.jpeg

  • Sad 1

Share this post


Link to post

Tineai a-i adresa citeva intrebari, a-i bate obrazu' pentru neglijenta in galop ori care fu marea dezamagire ca Bambi o dat bir cu fugitii ?

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Te duci la unul care stie PDR ca lumea si ti-o scoate ca noua 🙂 

Share this post


Link to post

La cat costa PDR mai bine vopsea noua si gata, mai ales ca nu pare a fi in cea mai buna stare vopseaua veche.

Share this post


Link to post
On 5/6/2021 at 7:13 AM, Viktor said:

Tineai a-i adresa citeva intrebari, a-i bate obrazu' pentru neglijenta in galop ori care fu marea dezamagire ca Bambi o dat bir cu fugitii ?

Tineam neaparat sa ii fac cunostiinta cu gratarul, dar nu am avut noroc.

 

On 5/6/2021 at 6:09 PM, Akon said:

La cat costa PDR mai bine vopsea noua si gata, mai ales ca nu pare a fi in cea mai buna stare vopseaua veche.

Nici vopsea noua, inca am noroc sa gasesc elemente la culoare.

 

On 5/6/2021 at 9:57 AM, ches said:

Te duci la unul care stie PDR ca lumea si ti-o scoate ca noua 🙂 

Am indrepatat-o cat s-a putut la mana, momentan ramane asa. O sa ii caut elementele la culoare, sunt ferm convins ca se gasesc.

 

 

Urmeaza zilele astea schimbul de ulei si filtre si ramane sa rup olx-u in doua, sa gasesc elementele de caroserie la culoare.

Share this post


Link to post

Eu as vedea jumatatea plina a paharului. Cei 20-30 cm au facut diferenta ... farul e ok, grila si capota ok ... oglinda, parbrizul, stalpul A ok ... Nu am mai apucat eu sa postez despre ultimele peripetii ale Nalucii, dar e clar ca ghinionul (sau momentul) joaca un rol important pe sosele :))

  • Like 1

Share this post


Link to post
4 hours ago, Salex said:

Eu as vedea jumatatea plina a paharului. Cei 20-30 cm au facut diferenta ... farul e ok, grila si capota ok ... oglinda, parbrizul, stalpul A ok ... Nu am mai apucat eu sa postez despre ultimele peripetii ale Nalucii, dar e clar ca ghinionul (sau momentul) joaca un rol important pe sosele :))

Iti dai seama, daca o luam in plin, era cu totu alta poveste. Nu stiu daca doar masina era pa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...