Jump to content
Sign in to follow this  
copilus

Captiva - P2453 Diesel Particulate Filter Pressure Sensor A Circuit Range/Performance

Recommended Posts

Salutare!

In ultimii doi ani am fost nevoit sa ma descurc singur (din lipsa de mecanici seriosi) cu unele probleme pe care le-am avut cu masinile (una dine ele - Captiva C100) si m-am gandit ca ar fi bine sa impartasesc cu voi experientele avute.

P2453 Diesel Particulate Filter Pressure Sensor A Circuit Range/Performance

Cauza acestui cod de eroare NU este filtrul de particule, dar daca nu se rezolva cat mai repede, cu siguranta de va strica si filtrul.

Filtrul de particule are pe el doua tevi subtiri, una la intrare in filtru si alta la iesire. Aceste doua tevi merg la un senzor de presiune aflat in partea stanga a compartimentului motor (sub carcasa filtrului de aer). Senzorul masoara presiunea aerului la intrarea in filtru si la iesirea din el. Senzorii masoara diferenta dintre cele doua valori si, daca a prea mare, inseamna ca filtrul e infundat si cere BCM initierea procesului de regenerare (BCM initializeaza procesul, dar nu il incepe pana nu se intrunesc si alte conditii - temperaturi, viteza etc).

Problema comuna in cazul acestei erori este ca tevile sunt scurte si rigide astfel ca circuitul este continuat cu alte tevi ce au la capete furntune pentru a se conecta la tevile filtrului si la senzorul de presiune. Aceste furtune (mai ales cele dinspre filtru), din cauza temperaturilor din acea zone devin casante, se macina si obtureaza fluxul de aer. Asadar, cand averi aceasta eroare, verificati sub masina, strangeti de acele furtune si daca constatati ca sunt moi si se macina cand strangeti de ele, schimbati-le. Din cate imi amintesac au diametru interior de 6mm. Pe mine m-a costat 8 lei 30cm de furtun termorezistent si doua coliere (nu erau neaparat necesare dar cele vechi erau ruginite. Nu exista cod de producator pentru furtune ci pentru tot ansablul de tevi (96474597) si acesta depaseste 200euro.

Succes!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Dap, este o problema comuna inclusiv la motoarele VW. Foarte bine ca ai punctat aici!

Edited by ches

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...