Jump to content
Sign in to follow this  
body

Daewoo Cielo Hatchback

Recommended Posts

Salutare

 

Cred ca m-a lovit nebunia, si, dupa ce in urma cu 5 ani am reconditionat integral o Dacie 1300 din 1971, am achzitionat recent un Daewoo Cielo hatchback din 1995 pe care doresc in iarna sa il reconditionez total si sa il upgradez. Deocamdata nu am poze, si l-am dus la tara pana cand ma voi ocupa de el. Ma intereseaza urmatoarele repere noi: brat stergator spate, set de bandouri usi si spoilere fata si spate, mocheta portbagaj, placa aceea de la portbagaj care vine deasupra rotii de rezerva si chestia aia din spate care acopera portbagajul si care se ridica odata cu portbagajul. Deoarece nu am inca poze cu Cielito, pun niste poze cu Zeppelinul (Dacia 1300) dupa reconditionare.PS Doresc ca si Cielito sa il declar (in 2025) vehicul istoric.

P1010162.JPG

P1010161.JPG

P1010159.JPG

P1010165.JPG

  • Like 5

Share this post


Link to post

Bine ai venit !!!! Frumoasa Dacie (mi-a atras atentia suportul de la numar, service-ul de casa al Cieloului meu 😀).

In alta ordine de idei, pentru brat stergator si pentru bandouri incearca aici http://autodaewoo.ro/ (de la ei am luat eu bandouri acum 2 ani, posibil sa mai aiba si acum, vreo 60 de lei setul daca tin bine minte) sau aici https://www.unipart.ro/. Nu sunt originale dar sunt ok, cel putin ale mele inca nu s-au cojit (bine, am si pastrat protectia aia cu care vin din fabrica). Pentru placa din portbagaj care vine deasupra rotii de rezerva (banuiesc ca e vorba de suportul acela de polistiren in care se depoziteaza sculele) incearca aici https://k-auto.ro/ (anul trecut aveau, am luat eu un exemplar cu 35 de lei, a costat mai mult transportul pana la Ploiesti), iar pentru chestia care acopera portbagajul si pentru mocheta incearca la dezmembrari, sanse mari sa gasesti in stare buna ( cele de pe masina ce au ??). In rest da-i bice, eu cu al meu am depasit de 3 ori valoarea lui la cati bani am bagat si inca nu e gata complet 😀.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Multumesc pentru informatii! Deja am inceput cu achizitiile, am achizitionat un mp3 Sony, un subwoofer Pioneer, brate stergatoare fata si alte cateva maruntisuri.Lista e lunga si o sa achizitionez treptat, altfel da bugetul peste cap!PS La Automar am reconditionat Dacia. Sunt foarte ok!

Edited by body
  • Like 1

Share this post


Link to post
42 minutes ago, body said:

Multumesc pentru informatii! Deja am inceput cu achizitiile, am achizitionat un mp3 Sony, un subwoofer Pioneer, brate stergatoare fata si alte cateva maruntisuri.Lista e lunga si o sa achizitionez treptat, altfel da bugetul peste cap!PS La Automar am reconditionat Dacia. Sunt foarte ok!

Pai se poate declara istorica cu mp3 sony si subwoofer?

Share this post


Link to post
49 minutes ago, body said:

Multumesc pentru informatii! Deja am inceput cu achizitiile, am achizitionat un mp3 Sony, un subwoofer Pioneer, brate stergatoare fata si alte cateva maruntisuri.Lista e lunga si o sa achizitionez treptat, altfel da bugetul peste cap!PS La Automar am reconditionat Dacia. Sunt foarte ok!

Ce frumos au vopsit-o !!! Fostul Automar ca au fost cumparati de Proleasing dar angajatii sunt, in mare parte, aceiasi. O echipa de nota 20. Eu, cel putin, promptitudine, amabilitate si professionalism mai mari ca la ei n-am mai vazut in niciun service. Au solutii la toate problemele, niciodata n-am plecat nerezolvat de la ei.

Share this post


Link to post
52 minutes ago, catapkz said:

Pai se poate declara istorica cu mp3 sony si subwoofer?

Dap. Cand faci pozele acoperi respectivele itemuri cu ceva!

Share this post


Link to post

Si eu am fost foarte multumit! Asa e , acum sunt cumparati de proleasing!

Share this post


Link to post

Stiu ca suntem "off topic", dar Dacia arata incredibil, felicitari!!! Am o slabiciune aparte pentru masinile vintage. Bunicul meu a cumparat o 1300 in 1969, care a circulat pana acum vreo 5-6 ani, cand a fost data (fara stirea mea) la remat.

Din ce vad, singurele lucruri care lipsesc pentru a fi perfecta (ceea ce e si normal pentru ca nu s-au mai fabricat de zeci de ani) ar fi bratele de stergator originale cromate si acea "sina" tot cromata de la buza capotei. Cea di '69 mai avea niste lampi rosii pe aripile din fatza, dar nu pentru semnalizare; se puteau aprinde doar alternativ dintr-un buton de pe plasticul care acoperea coloana de directie, langa claxon.

Baga si ceva poze cu Cielo.

Share this post


Link to post

Am sina cromata de la capota, dar nu am fixat-o, nu gasesc cleme (capota fata este inlocuita si nu se potrivesc clemele vechi). Am si stergatoarele cromate, dar nu gasesc lamele, asta e. Pentru Cielito am gasit (si multumesc colegului Horica 00), embleme cu GLE si cu Daewoo si stergator luneta (toate Korea) aici https://www.unipart.ro/.O sa fac poze cand ajung pe la tara si lui Cielito.

 

Edited by body

Share this post


Link to post

Cu multa placere !!!  Deci, Cielo, hatchback, 1995, nu cumva e luat de la seful tinichigiilor de la Automar ??? Imi zicea acum o saptamana ca a dat recent un Cielo Hatchback din '95 . Vreau si eu sa vad poze cu el, ca l-a laudat de numa, numa 😀😀.

Share this post


Link to post

Dap, aceea este masina! Este destul de intretinuta si este o baza foarte buna pentru reconditionare!

 

Share this post


Link to post

Banuiesc si ca e Verde inchis (era pe OLX intr-un timp, arata binisor). Am strambat totusi din nas (intr-un sens pozitiv, dar si putin uimit) cand mi-a zis ca nu are gram de rugina, ceea ce nu-mi vine sa cred nici macar acum. Chiar asa e ??? Adevarat ca, fiind coreeana 100%, e construita mult mai bine decat ce s-a facut la Craiova dar are totusi 25 de ani si o masina la care nu s-au facut prea multe in anii astia (inafara de consumabile).........

Share this post


Link to post

Are un pic de rugina la un prag, in rest este foarte ok!

 

Share this post


Link to post

Nebunie 🤩

Ai idee cam cate ore de munca a insemnat reconditionarea Daciei? 

 

Share this post


Link to post

Nu pot raspunde pentru ca nu am contabilizat. Am lasat-o acolo cam 6 luni, se ocupau de ea cand aveau timp. Nu m-am grabit cu reconditionarea, am vrut sa iasa cat mai bine!

Share this post


Link to post
21 hours ago, body said:

Are un pic de rugina la un prag, in rest este foarte ok!

 

De obicei la daewoo "putina rugina" se traduce cu "mult mai rau" in interior unde nu se vede ,sper sa nu fie cazul.

Spor la reconditionat.

Share this post


Link to post
On 6/6/2020 at 6:22 AM, Dj_Dark said:

De obicei la daewoo "putina rugina" se traduce cu "mult mai rau" in interior unde nu se vede ,sper sa nu fie cazul.

Spor la reconditionat.

Fostul proprietar lucreaza chiar la service fost Daewoo, a avut grija de masina...Pe de alta parte eu am avut prin 2001 un Cielo din 1995 cumparat la mana a doua si stiu ce si cum e cu Cielo.

 

Edited by body

Share this post


Link to post

Subscriu la ce a spus @Dj_Dark, deobicei este mai rau decat se vede dar nu cu mult. Al meu nu a avut ,,coapte'' decat pragurile si pasajele spate. In rest era recuperabila, adica nu e SuperNova sau Solenza sa se faca mai ceva ca epava din Costinesti, mai ales ca e de provenienta 100% coreeana. O sa-i trebuiasca cel mult o schimbare de prag dar sper si eu sa nu fie cazul.

  • Haha 1

Share this post


Link to post

In sfarsit am facut poze lui Cielito.

IMG_20200710_134821_5.jpg

IMG_20200710_134827_6.jpg

IMG_20200710_134834_8.jpg

IMG_20200710_134842_3.jpg

IMG_20200710_134906_4.jpg

  • Like 4

Share this post


Link to post

Spor la munca, asteptam poze cu progresul operatiei.

Share this post


Link to post

Am inceput stripteas-ul lui Cielito...poze ...partea buna...nu are deloc rugina!

IMG-20210326-WA0000.jpg

IMG-20210326-WA0005.jpg

IMG-20210326-WA0003.jpg

IMG-20210326-WA0001.jpg

Edited by body
  • Like 7

Share this post


Link to post

Foarte tare, asteptam produsul finit 🙂 !!!

Mie mi-au facut pragurile si aripile de nici nu se cunoaste ca s-a umblat la ele,  maini de aur baietii astia. Sa-ti bage si ceara prin cavitati la final 🙂 !!

Share this post


Link to post
On 4/2/2021 at 8:35 PM, Horica00 said:

 maini de aur baietii astia. Sa-ti bage si ceara prin cavitati la final 🙂 !!

Eu zic totuși să păstrezi ceva ceară și pentru mașină 😀😀

  • Haha 3

Share this post


Link to post

Cat timp masina e la vopsit am cumpara boxe - Alpine SPG-10C2 pentru fata, Hertz DCX 100.3 pentru spate (cele de pe ramele fixe) si Sony XS-FB6920 pentru spate (de pus pe trapa de la hayon). De asemenea am cumparat camera fata cu oglinda si camera spate conectata la displayul din oglinda. Astept sa imi vina doua capace roata noi din China (am cumparat doua noi din Polonia - ultimele). Am cumparat scaune fata foarte ok de pe OLX si toate fetele de usi de asemenea foarte ok tot de pe OLX. 

 

Edited by body

Share this post


Link to post
On 4/6/2021 at 10:54 AM, big2shae said:

Eu zic totuși să păstrezi ceva ceară și pentru mașină 😀😀

Pai pentru masina, nu stiu ce s-a inteles 😂.

Ceara e sfanta, mai ales in zonele unde poate fi retinuta  umezeala (praguri, stalpi, lonjeroane, portiere, aripi spate). E pacat ca dupa atatea investitii sa nu se faca ,,ritualul'' asta, cu atat mai mult cu cat inteleg ca nu vor fi necesare interventii majore asupra caroseriei.

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...