Jump to content
Sign in to follow this  
florinellll

Tv Led Smart

Recommended Posts

Vreau sa aud parerile voastre in legatura cu cele doua Tv-uri.

Philips 70PUS6504/12

Sharp 70UI9362E

As fi incantat de Philips insa Sharp are sistemul audio mai performant

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Grea intrebare ... Eu inca am o trauma legata de Philips, am fost nevoit sa dau retur la un TV care avea o imagine super faina, dar era praf la software. Doua zile l-am folosit pe post de instalatie de pom de Craciun, schimbarea de canale atragea dupa sine Reset instant.

Revenind, din ce am vazut, diferentele mari dintre ele se regasesc la panel. Avem IPS vs. VA si Direct LED vs. Edge LED. Sunt familiarizat cu ambele tipuri de panel si iluminare asa ca nu vreau sa dezbat acum avantaje si dezavantaje. Daca doar sunetul te incanta, subiectiv, la Sharp, mergi linistit pe Philips. Daca ar fi sa aleg intre modelele astea, eu pe Philips as merge.

 

Share this post


Link to post

Da, asa este voi alege Philips

Share this post


Link to post

Philipsul nu a devenit chinezarie? Parca am citit ca e pe genul Nokia, Grundig, Leica etc (nume cumparate de chinezi)

Share this post


Link to post

Si Sharp ce mama ciorilor este :)))))

Share this post


Link to post

Habar n-am. Acum 2 ani am cautat un tv si pe forumul electronistilor am gasit multi nemultumiti, ei spuneau ca este mai buna firma horizon, produsa in turcia si nei cu subansamble facute in turcia, nu china. 

De sharp, habar n-am.

Edited by catapkz

Share this post


Link to post

Acum am citit de sharp ca e firma japoneza cu subsidiara in taiwan...

Edited by catapkz

Share this post


Link to post

Am eu un Sharp, pentru banii dati e decent; panelul e bun, sonorul e decent (evident ca nu-i 5.1, dar decent), softu' e o varza cu carne insa (si l-am actualizat) - pana termina de bootat dureaza si are lag in meniuri, la unele chestii se mai trezeste sa se rebooteze (bine, cu un Libreelec beta legat pe HDMI cu CEC ... ). Ca multe alte scule chinezesti, de altfel 🙂 depinde de ce esti dispus s-accepti. Dar ma repet: panelul este foarte bun.

Share this post


Link to post

Gata ,avem PHILIPS 178 cm.

La o prima ''butonare'' este ok

Revenim cu impresii

Share this post


Link to post

Vizionare placuta ... In perioada asta presupun ca un TV OK ajuta 🙂

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
20 hours ago, Salex said:

Vizionare placuta ... In perioada asta presupun ca un TV OK ajuta 🙂

Cred ca cel mai bine ajuta o apa care sa treaca prin spatele curtii sau un garaj utilat minim in curte...

Zic asa si eu...

Share this post


Link to post

Da' cu ce-i mai inteligent bre asta decit snagovul de la care nu te dor ochii si nici cablu' nu-i trebue ca merge si cu andreaua de crosetat ori furculita pe baza de antena, asta minte in culori ori eventual selecteaza minciunile ? Oi baieti ... Luminati-ma !

 

 

(hop si Jica Contra!)

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Un moft,  stimabile🙂

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

E bine, macar ai puscat doi iepuri dintr-un foc. Una la mina ca te tine-n casa (nu umbli brambura pe restrictii) si il butonezi pina-i storci memoria si toate cele, si doi la mina, nu lasi economia sa crape. Mai un tv'u, mai un surub, mai un lighean ... eh, nu ploua da' macar picura si la buget.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Deci,ca smart "televizion"se misca fulgerator!!!!

Il pot controla cu telefonul,raspunde foarte rapid

Calitatea imaginii foarte buna,am si un program de sport 4K care dupa parerea mea nu prea este ...4K.

Singura chestie care ii lipseste este backlight settings.

Nu afecteaza cu nimic calitatea imaginii,insa ca un mic reparator ce sunt (30 ani de meserie reparatii tv)stiu ca in timp sunt ''coapte'' ledurile.

Degeaba ii reglezi contrastul la minimum daca ledurile sunt in full load current,ca si cum mergi cu frana de mana trasa

Am reparat peste 100 de tv-uri cu led  backlight,dupa inlocuire reduc curentul la jumatate si astfel proprietarul se poate folosii inca 3-4 ani de tv.

Am un tv Finlux de 49'' de 4 ani care a functionat in nestire ,am demontat displayul sa verific ledurile(de amorul artei)siiiii surprizaaaaa arata foarte bine fara zone ingalbenite

A functionat cu backlight 50% ziua si 15% noaptea,va recomand sa verificati la tv care le detineti si sa setati backlight la o valoare mai mica decat maximum

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Florinele, daca tot zici ca asta faci... merita sa repar un tv cu display-ul busit? L-am dat pe jos si... praf :))

Share this post


Link to post

Acum am intrat pe aici si ''vazui''intrebarea matale

Nu prea merita ,de fapt nu se gasesc decat second si costurile sunt mari.

Eu le refuz din start pe cele cu display defect/spart

Share this post


Link to post

Zace de vreun an la depozitare... nici nu stiu ce sa fac cu el, daca zici ca nu merita reparatia. Ma gandeam sa-l pun pe olx pt piese, dar am tot uitat

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...