Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Covid 19

Recommended Posts

Noi nu prea ne comparam cu Japonia, Germania sau macar cu Polonia, la disciplina. Inainte de amenzi s-a vazut clar ce s-a intamplat: padurea Baneasa plina la refuz, toti iesisera sa se "izoleze in natura", om langa om.

Totusi unele reguli sunt ilogice... ma pot duce in supermarket, impreuna cu alti 1000 de oameni, dar nu ma pot duce singur (sau cu familia cu care stau in aceeasi casa) pe coclauri. Nu vorbesc de mine in mod special, ca eu am mai iesit, in Navodari am locuri aproape de casa unde pot sa evadez cateva ore. Zic de cei din orasele mari si aglomerate, unde politia e la fiecare colt de strada.

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 5/7/2020 at 7:50 PM, Geo_ZGA said:

Nu e tot aia... se plateste jumatate din minimul amenzii, in 15 zile. Daca ai minimul 2000 lei, platesti 1000 lei. Daca il ai 100 lei... well, 50 lei parca ne mai permitem pt o aroganta :))

Eu stiam ca platesti jumate din cat ai luat nu din minim. Cel putin la toate amenzile mele de pana acum asa a fost 🙂 

Share this post


Link to post

S-a schimbat legea acum vreo juma' de an, un an... poti sa platesti in 15 zile jumatate din minimul amenzii. Bine, ce rost mai are maximul, nu stiu...

Share this post


Link to post
12 hours ago, Geo_ZGA said:

Totusi unele reguli sunt ilogice... 

 În România cel mai ilogic mi se pare ca nu poți sa ieși sa faci mișcare, singur sau cu cei cu care locuiești (alergat, bicicleta, mers pe jos). 

Și la mine au reguli ilogice. De exemplu nu te lasă să stai în rezidenta secundara.  

Share this post


Link to post

Nu se prea poate pune egal intre diXtractie fiind un moft si necesitatea de a baga sub nas, Geo. Ce-ar fi fost sa fi restrictionat in asa fel incit doi-trei/ora sa fi bintuit printr-un supermarket, sa fi stat la coada vreo trei zile similar epocii Ceasca (ori tu n-ai prins acele vremuri ..). Sau poate ar fi fost un experiment de luat aminte, un mod de a inmuia telescoapele si dres a chefului de a lega ploile pe coclauri.

Share this post


Link to post
3 hours ago, Geo_ZGA said:

S-a schimbat legea acum vreo juma' de an, un an... poti sa platesti in 15 zile jumatate din minimul amenzii. Bine, ce rost mai are maximul, nu stiu...

NU mai e cum stiai, Geo ! Datorita starii de urgenta pe fond de pandemie, lucrurile s-au schimbat ! Multumita Covidutului, avem acum OUG 34/2020: "... contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal de contravenţie, jumătate din cuantumul amenzii aplicate de agentul constatator (poliţist).". Nu imi e clar daca se mai aplica sau nu, am impresia ca e OUG care a generat discutii.

@mr_ De ce spui ca nu poti sa iesi sa faci miscare ? Nu e asa, poti iesi linistit sa alergi, sa te dai cu bicicleta, doar sa nu te prinda la distanta mare de casa. Pentru mers/alergat, o distanta de 2km fata de domiciliu nu a generat discutii, pentru bicicleta nu stiu sa iti spun care ar fi distanta acceptata de potera.

  • Like 1

Share this post


Link to post

@Salex da, ordonanta cu probleme e. Dar fiind neconstitutionale masurile astea, se revine la cele de dinainte... zic eu.

Oricum, ca fapt divers, azi am dat o fuga in Buc (acte, chestii. dar am luat si scule si rahatele pt masina, poate le si montez), pe drum 0 politie. In Buc o gramada de oameni, aglomeratie de masini, multi "sportivi' pe lacul morii, pe malul dambovitei...

Share this post


Link to post

Acum 18 ore - 

REACȚIE.

 Polițiștii, înfuriați după ce judecătorii CCR au declarat necostituționale amenzile date pentru nerespectarea ... Am muncit și am riscat degeaba!

Share this post


Link to post

Boi și ăștia. Nu, nu au muncit degeaba, i-au speriat pe tâmpiți care de bine de rău au stat în casa. Munca lor nu consta în colectarea de amenzi. 

Însă de la decizie încolo într-adevăr vor munci si vor risca degeaba :)) 

Share this post


Link to post

Cred ca problema este mai complexa si nu va putea cineva vreodata sa spuna daca s-a procedat bine, sau nu.

Dupa parere mea strict personala, prima luna de "stare de urgenta" a fost absolut binevenita si necesara. A doua luna, eu cred ca s-a cam pierdut degeaba. Nu vreau sa nasc reactii de genul "Tu ce ai fi facut ....", dar cred ca ar fi trebuit luate niste masuri active si agresive de comunicare reala cu oamenii din toate clasele sociale si niveluri de educatie. Cred ca ar fi fost bine sa se transmita informatii cat mai clare si cat mai coerente prin care lumea se inteleaga efectiv ca este nevoie de responsabilitate, nu sa asteptam tot timpul sa fim dirijati cu bata (sau amenzi uriase) si ca suntem beneficiarii directi ai acestei atitudini responsabile. In afara unor spoturi transmise pe toate posturile TV, eu nu am vazut nimic de genul a ce ziceam mai sus. Am vazut in schimb, doar comunicate menite sa sperie (ba ca dam in primire, ba ca suntem amendati etc. etc.) iar reactia pe care eu am observat-o acum este putin inversa. Spoturile publicitare sunt echivalente cu anuntul de la fostele reclame la tigari din audio-vizual: "Fumatul dauneaza grav sanatatii ...". In ceea ce priveste comunicarea, am primit zilnic statistici din ce in ce mai ingrijoratoare ... Doar ca s-a produs obisnuirea si acum multi oameni au ajuns sa zica "Imi bag piciorul, decat sa traiesc in teroare si incertitudine, mai bine ma las la voia intamplari si ce o fi sa patesc, asta patesc !"  Am mai vazut ezitari si sincope in functionearea autoritatilor (hai sa luati Paste ca ne organizam si va fi bine, ba nu, stati acasa ca e super mega periculos ). Si nu in ultimul rand am mai vazut niste declaratii la nivel inalt prin care ni se spune ca, de fapt, peste 80% dintre cei decedati "de Covid", oricum mureau in putin timp pentru ca erau grav bolnavi din alte cauze. Toate astea, cred eu, vor duce la "spartul usii" incepand cu 15 Mai si da, e posibil ca tot ce s-a construit sa aiba teribil de mult de suferit.

Cum ziceam, parerea mea !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Se stie ca ne vom infecta cu totii pana la urma,insa ideea este sa se intample ''esalonat''sa nu se depaseasca capacitatea maxima a spitalelor.

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Si eu sunt de acord cu Salex. Lucrurile trebuiau comunicate clar, explicate criteriile și argumentele pentru anumite decizii, și strategia pe termen ceva mai lung. Adică sa fie oamenii convinși ca exista o gândire în spate si nu doar niște masuri heirupiste. 

Pe de alta parte însă nici vesticii nu-s mai breji, sau cel puțin în prima faza n-au fost. De exemplu în Franța și Belgia s-a mers pe mana WHO și am fost mințiți "pentru binele nostru, în frumoasa tradițiile creștină, ca măștile sunt inutile, ca apoi să devină obligatorii. UK varza și încă plătesc prețul. Iar în prima faza în US au fost mai amatori decât în Romania... 

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Eu cred ca a fost explicat cit se poate de clar, scurt si la obiect : baubau e pe ulita asa ca, NU umbla brambura ca s-ar putea sa dai coltu'. Care parte a lui "NU", nu fu inteleasa ? Tontului degeaba ii imbrobodesti esentialul in j'de mii de explicatii si-i repeti la infinit ca tot n-o sa prinda nimic in "biblioteca", dimpotriva. De-altfel, cind ati mai pomenit voi ca lucrurile sa mearga bine de voie si vorba buna fara a sta cu ghioaga-n mina. Vreti un exemplu concret si cit se poate de recent ?

- *Inapoi la subiectul Covid-19, va rog*.

 - neeeee ... nici vorba ...

- mah (!) de nu incetati cu off-ul va ia mama dreq ... !

Iote ce rapid sau aliniat planetele ! 😂

Cit despre amenzi ... nu trebuiau anulate. Cine se simti neintreptatit sa conteste. In chimb, daca ai gafat si te-au amendat, da dovada de coloana si asuma-ti !

Share this post


Link to post
Acum 11 ore, mr_ a spus:

Si eu sunt de acord cu Salex. Lucrurile trebuiau comunicate clar, explicate criteriile și argumentele pentru anumite decizii, și strategia pe termen ceva mai lung. Adică sa fie oamenii convinși ca exista o gândire în spate si nu doar niște masuri heirupiste. 

Pe de alta parte însă nici vesticii nu-s mai breji, sau cel puțin în prima faza n-au fost. De exemplu în Franța și Belgia s-a mers pe mana WHO și am fost mințiți "pentru binele nostru, în frumoasa tradițiile creștină, ca măștile sunt inutile, ca apoi să devină obligatorii. UK varza și încă plătesc prețul. Iar în prima faza în US au fost mai amatori decât în Romania... 

Nu au fost amatori

Marile corporatii au mers la Tump si au zis:daca ii tinem pe astia in casa pierdem multi bani,multe miliarde.

Paiiiii si ce facem,zise Trump

Le dai liber sa zburde, si nota de plata pentru ''spitalizari si inmormantari'' o plateste statul American.

 

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
12 hours ago, Viktor said:

In schimb, daca ai gafat si te-au amendat, da dovada de coloana si asuma-ti !

De acord total doar cu a doua parte a frazei ! Iarasi, imi exprim o parere pur personala ! Cei mai multi dintre cei care au gresit (au uitat, s-au grabit etc) si-au asumat greseala. Senzatia mea esta ca multe scandaluri au fost generate de cei care NU au gafat ci au vrut sa se dea "artisti". Cam cum se "intampla" si pe la meciurile de fotbal .... unde "se intampla" sa ai la tine un lant, o bata sau mai stiu eu ce. Cati au sunat la 112 sa faca misto de operatoare si sa puna inregistrarea pe Youtube sau FB ? Cati au "invitat" Politia si Jandarmii la un meci cu pietre ? Fix de asta ziceam mai sus ca ar fi fost necesare niste masuri active de educare. A trimite Politia si Jandarmii pentru specimene de genul celor descrise de mine nu inseamna decat ca le faci jocul ... isi ating obiectivele. Ca dupa aia s-ar putea sa se friga ei insisi, e alta discutia. Sa va amintiti de cazul soferului care facea misto de Covid ... si acum e la 3 metri sub pamant. Bun, ca el a luat o decizie si si-a asumat niste chestii, fix treaba lui. Insa ce fac altii care s-au lasat "influentati" de exemplul tipului ? Si sa nu imi ziceti ca si-au meritat soarta, ca nu e asa simplu !!! S-a pus presiune pe spitale, pe medici ... probabil ca au si raspandit "distractia" altora  ... si asa mai departe !

Share this post


Link to post

@florinellll

În us nu m-am referit la balbele cu lockdownul. Ma refer ca pana la sfârșitul lui februarie de exemplu ăștia au folosit un test nefiabil. Care era făcut de cdc, de "stat", nu de vreun srl, ca să zici că nu-i prostie ci s-au dat șpăgi... 

Share this post


Link to post
1 hour ago, Salex said:

De acord total doar cu a doua parte a frazei ! Iarasi, imi exprim o parere pur personala ! Cei mai multi dintre cei care au gresit (au uitat, s-au grabit etc) si-au asumat greseala. Senzatia mea esta ca multe scandaluri au fost generate de cei care NU au gafat ci au vrut sa se dea "artisti". Cam cum se "intampla" si pe la meciurile de fotbal ... unde "se intampla" sa ai la tine un lant, o bata sau mai stiu eu ce. Cati au sunat la 112 sa faca misto de operatoare si sa puna inregistrarea pe Youtube sau FB ? Cati au "invitat" Politia si Jandarmii la un meci cu pietre ? Fix de asta ziceam mai sus ca ar fi fost necesare niste masuri active de educare. A trimite Politia si Jandarmii pentru specimene de genul celor descrise de mine nu inseamna decat ca le faci jocul ... isi ating obiectivele. Ca dupa aia s-ar putea sa se friga ei insisi, e alta discutia. Sa va amintiti de cazul soferului care facea misto de Covid ... si acum e la 3 metri sub pamant. Bun, ca el a luat o decizie si si-a asumat niste chestii, fix treaba lui. Insa ce fac altii care s-au lasat "influentati" de exemplul tipului ? Si sa nu imi ziceti ca si-au meritat soarta, ca nu e asa simplu !!! S-a pus presiune pe spitale, pe medici ... probabil ca au si raspandit "distractia" altora  ... si asa mai departe !

Da si nu. Au fost si destule cazuri in care au fost amendati aiurea... batran de la sat, amendat ca statea in fata portii (cum se sta la tara, de altfel) fara declaratie. Cred ca nici nu stia sa o scrie... altii amendati pt ca modificasera data, inainte de a zice astia ca se poate taia cu pixul. o tipa amendata ca nu avea data pusa, cand plimba cainele... il scoti de 2 ori pe zi, minim, cate zeci de declaratii sa faci? si e evident ca plimbi cainele... plus alte cazuri, inclusiv in care sefii au dat ordine sa se dea mai multe amenzi pt orice.

Eu inteleg sa-i arzi pe "smecherii" care se plimba aiurea, pe aia fara declaratie, pe aia care mint/fac fals in acte (cica angajati la x firma si cu deplasare, vrajeli)... dar incerci sa si educi, nu doar sa penalizezi direct.

Share this post


Link to post
On 5/7/2020 at 10:21 PM, Salex said:

..., autostrazile din De sunt aproape complet goale desi: nu au nevoie de declaratie, nu sunt obligati sa poarte masca/manusi etc. Si, cu toate astea, statisticile arata ca stau mult mai bine decat tari in care au fost impuse restrictii severe !

In caz ca nu stiai, Germania a stat asa bine pt ca nu au declarat pe bune. Adica, daca unul era bolnav de cancer, poate ar mai fi dus-o cateva luni, dar a luat covid si a murit, nemtii l-au declarat mort de cancer! Dovada e ca acum Germania intra din nou in carantina, ca vine valul 2... de buni ce sunt ei!

 

On 5/8/2020 at 10:34 PM, mr_ said:

 Și la mine au reguli ilogice. De exemplu nu te lasă să stai în rezidenta secundara.  

Ca sa nu raspandesti virusi si in zone in care este mai putin probabil sa ajunga.

In plus, rezidentele secundare - sau mai pe romaneste, casele de vacanta - sunt de obicei prin zone (mare/munte) in care e mai complicat cu accesul la spitale, salvari, etc.

 

Share this post


Link to post
33 minutes ago, NFS said:

In caz ca nu stiai, Germania a stat asa bine pt ca nu au declarat pe bune.

Chestia asta cu declaratul pe bune cum o evaluam ? Exista procedura de la WHO ? In spatiul public, fiecare acuza pe altul ca nu a facut raportarea cum trebuie. Incepand cu China si terminand cu Rusia. Suntem si noi pe lista respectiva.

Daca omul oricum se duce din motiv de cancer ... covid poate fi considerat, cel mult, factor agravant, nu cauza de deces. Eu inclin sa dau dreptate stilului de raportare al nemtilor. In ceea ce priveste valul 2, hai sa fim seriosi ! Nemtii nu au avut parte de restrictii in adevaratul sens al cuvantului, aia s-au crizat ca nu au frizeriile deschis ! Zilele trecute se bateau prin Berlin cu Politia pentru ca nu au cluburi de noapte unde sa socializeze. E cam altfel fata de multe tari unde mergi cu declaratia in dinti ca sa iti cumperi o paine. Stai cuminte, nu ingros randul celor care au admiratie neconditionata pentru nemti, doar ma uit si eu ce si cum se intampla pe harta Europei.

Share this post


Link to post

Au ajuns sa protesteze și sa ceara arestarea lui Bill Gates, ca el e în spatele problemei. 

Cumva parca toți nebunii sunt fie mai numeroși, fie mai vizibili. 

Dacă tu ai hipertensiune, sau diabet, și mori asfixiat de o pneumonie severa, eu as zice ca te-a omorât virusul, cu ajutorul bolii. Dacă mureai de un avc as fi zis că-i boala, cu ajutorul virusului. 

În tarile lovite mai nasol se pot compara raportările cu surplusul de mortalitate fata de aceeași perioada a anilor trecuți. Și lucrurile spun povesti diferite. De ex Belgia sau Franța, și acum și UK raportează inclusiv cazuri suspecte, însă netestate de decese din azilurile de bătrâni. Insa cifrele astea "umflate" bat cu statisticile. 

În România din fericire sunt puține victime oricum, e irelevant dacă sunt sau nu umflate cifrele sau subestimate. Când mor 10 pe zi nu-i asa important dacă în realitate erau 5 sau 20. Important e dacă fac sau nu fata spitalele cu cazurile grave. 

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Cu privire la sanctiunile la moda astazi,e bine de precizat ca ele sunt reglementate prin OG2/2001.Astfel,la articolul5/2,exista o gradare a sanctiunilor:prima este avertismentul,amenda fiind pe locul 2.In plus,articolul 6 prevede ca ambele sanctiuni pot fi aplicate tuturor categoriilor de contravenienti,iar articolul 7 spune ca avertismentul este aplicabil si in cazul(cum e acum)ca actul normativ nu face referire la aceasta posibilitate.Chiar si avertismentul poate fi nuantat(verbal,sau scris)Trebuie sa va mai spun ca aceste,,amanunte",pe care le-am invocat,de cateva ori,in fata agentilor de circulatie,au creat oarecare deruta,dar totdeauna au produs efecte,cateodata,fara comentarii,alta data,cu ceva galagie(nu din partea mea,desigur)Deci,cu masca,sau,fara masca,fiti pregatiti sa va aparati,nu numai sanatatea,ci,si drepturile.

Share this post


Link to post

Da. Doar ca nu este obligatorie aplicarea unei anumite sanctiuni... agentul iti poata da amenda direct, fara probleme, nu e obligat sa aleaga avertismentul prima data. La fel cum nici invers nu e obligat... sa dea amenda din prima. E la alegerea lui.

  • Like 1

Share this post


Link to post

 

Se pare ca n-ai inteles sensul postarii mele.Am vrut,numai,sa arat ca cunoasterea in amanunt a legislatiei,poate fi o bariera in calea unui comportament abuziv al organelor.Nu vorbesc de cei care au abuzul in gene.Pentru aia exista contestatia,urmata,eventual,daca castigi,de o plangere si solicitare de daune.Dar,pentru asta,iti trebuie timp si ceva sange in instalatie.

Share this post


Link to post

Am inteles f bine, asta nu inseamna ca nu am dreptate... sanctiunea e la latitudinea organului.

Iar solicitarea de daune... e o gluma. Cu sistemul de justitie din Romania, sa zici mersi daca castigi. Eu am pierdut proces avand toate dovezile posibile, mai putin filmare... in apel nici nu s-au obosit, au refuzat din prima infatisare. Altii castiga pe o greseala gramaticala din pv... 

Share this post


Link to post

Fiecare are propria experienta  in materie de relatii cu autoritatile.Iar eu,fiind,de obicei,adeptul solutiilor pasnice,am avut,totusi,la cei aproape 73 de ani ai mei,destule contre cu autoritati,de tot felul.Am castigat mereu,(cu o singura exceptie),uneori,la apel,am obtinut si daune,chiar de la ministerul culturii.N-am apelat vreodata la vreun avocat.Asa ca,sunt,in continuare,optimist.Am avut si eu,in familie,pe cineva defetist,chiar pe sotia mea.Insa,mi-am vazut de linia mea,anume sa nu fac valuri,dar,nici sa nu las lucrurile asa cum au cazut si sunt multumit de asta.Asta mi se pare calea potrivita de urmat in viata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...