Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Covid 19

Recommended Posts

16 minutes ago, mr_ said:

Pe vremea lui ceașcă era o vorba. Vizionara, deși probabil azi ar fi interzisa. 

"Munca e pentru tractoare, negri și calculatoare." 

Acum dacă americanii pot sa piloteze drona de deasupra Teheranului din America, si nea Costică tractoristul ar putea să-și piloteze tractorul de la distanta. 

Astazi, moda s-a schimbat,

Nigaru'i om mare-n stat,

Tractoarele pe ogoare,

Au la bord calculatoare.

 

La combine soft-uri noi,

Anti-virusi cite doi,

Nenea Gheo le programeaza,

S-o s-avem belsug ... fereasca !

 

(ca iarasi imi dara talent'u afara din biblioteca) 😉

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Chiar ma bucura sa vad si cite un gest umanitar si aici ma refer la grupul de cadre medicale ce au luat traseul Italia pentru a da o mina de ajutor. Frumoasa miscare, bravo !

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Nu avem voie sa circulam pe strada

Nu avem voie sa ne asezam alaturi de cei dragi la masa de paste

AVEM VOIE SA NE BULUCIM LA BISERICA!!! ??? DAAAAAAA

Se pare ca biserica ,biserica ortodoxa a inteles cel mai putin situatia dramatica prin care trecem.

Cum se spune, rugaciunile fac minuni.

Eu as propune sa ne strangem in numar cat mai mare in parohiile de care apartinem sa inaltam rugaciuni de alungarea virusului.😡

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Discutie lunga, dar eu unul nu am chef sa intru prea serios in ea. Pe scurt: selectia naturala isi va spune cuvantul si vom vedea ce urmari vor fi. Faptul ca "E VOIE" nu anuleaza dreptul fiecaruia de a alege. La fel, nimeni nu este obligat sa se expuna. Am citit chiar aseara despre strategia Suediei. Tara, in sine, functioneaza relativ normal (crese, scoli, magazine), DAR oamenii sunt sfatuiti sa urmeze niste reguli si ... le urmeaza ! DE BUNA voie, multi au redus cat se poate de mult iesirile sau chiar s-au retras in casele proprii.

Personal nu as acuza biserica ... O sa imi sariti in cap daca o sa va spun ca nu am pretentii, dar imi asum asta ! Dezamagirea mea vine tocmai de la cei care ar trebui sa functioneze pe alte principii. Desi nu sunt un fan al Presedintelui, il apreciez pentru pozitia de a dezaproba "pactul MAI-BOR" !

  • Like 2

Share this post


Link to post

Nu ai pretentii, nu ai pretentii... dar vorbim de o criza medicala, luatul luminii si al painii "sfintite" e ultima grija. Batranii sunt cei mai disperati dupa slujbe si popi, si tot ei sunt cei mai vulnerabili. Sa-i aduci pe toti gramada... mi se pare nu doar inconstienta, ci nesimtire crunta. E fix pe profit treaba asta, ca pana la urma ies bani si din inmormantari, nu?!

Share this post


Link to post

Nu ii aduce nimeni gramada, se aduna singuri gramada. Si nu vorbim de copii sub 14 ani, ci oameni in toata firea, cu drept de vot. Selectia naturala functioneaza si in cazul lor, la fel cum functioneaza la soarecii bolnavi de toxoplasmoza ... se arunca in fata pisicii!

S-a gandit careva ca multi pur si simplu nu vor sa ajunga sa moara la 100 de ani hraniti cu lingurita si cu pampers? Adica nu le pasa pentru ca stiu ca oricum toti tot acolo ajungem, dar cu viteze diferite. Niciodata nu am inteles vointa altora de a-i tine in viata pe altii cu forta, inclusiv pe sinucigasi! Vrea omul sa moara? Da-i pace sa isi aleaga moartea! 

Eu personal cred ca dreptul de a muri si de a alege cand si cum, ar trebui sa fie un drept in-alienabil, al tuturor!

Din acest punct de vedere animalele de companie sunt tratate mai omenos si mai cu intelegere. A venit momentul, ii faci injectia si nu il lasi sa sufere inutil!

As vrea sa pot face si pentru mine o astfel de alegere!

Share this post


Link to post
1 oră în urmă, trebor271074 a spus:

Nu ii aduce nimeni gramada, se aduna singuri gramada. Si nu vorbim de copii sub 14 ani, ci oameni in toata firea, cu drept de vot. Selectia naturala functioneaza si in cazul lor, la fel cum functioneaza la soarecii bolnavi de toxoplasmoza ... se arunca in fata pisicii!

S-a gandit careva ca multi pur si simplu nu vor sa ajunga sa moara la 100 de ani hraniti cu lingurita si cu pampers? Adica nu le pasa pentru ca stiu ca oricum toti tot acolo ajungem, dar cu viteze diferite. Niciodata nu am inteles vointa altora de a-i tine in viata pe altii cu forta, inclusiv pe sinucigasi! Vrea omul sa moara? Da-i pace sa isi aleaga moartea! 

Eu personal cred ca dreptul de a muri si de a alege cand si cum, ar trebui sa fie un drept in-alienabil, al tuturor!

Din acest punct de vedere animalele de companie sunt tratate mai omenos si mai cu intelegere. A venit momentul, ii faci injectia si nu il lasi sa sufere inutil!

As vrea sa pot face si pentru mine o astfel de alegere!

Aia nu se duc sa moara

Aia se duc sa il caute pe unu' care a inviat !!!😷

 Si acum va scrie Victor ceva despre Credinta, Biserica si Preahapsinu' Daniel.

Am inceput sa vad in viitor😇

 

Edited by florinellll
  • Like 1

Share this post


Link to post

Credinta, Biserica si Preahapsinu' Daniel nu e unu si acelasi lucru. Sa facem o oarecare distinctie de dragul corectitudinii. La cum defileaza capeteniile ... e foarte discutabil.

Share this post


Link to post
2 hours ago, trebor271074 said:

S-a gandit careva ca multi pur si simplu nu vor sa ajunga sa moara la 100 de ani hraniti cu lingurita si cu pampers? Adica nu le pasa pentru ca stiu ca oricum toti tot acolo ajungem, dar cu viteze diferite ...  Vrea omul sa moara? Da-i pace sa isi aleaga moartea! 

Eu personal cred ca dreptul de a muri si de a alege cand si cum, ar trebui sa fie un drept in-alienabil, al tuturor!

Dupa cum anticipam, discutia se complica. Motiv pentru care semnalez doua aspecte, nu stiu care este mai legitim decat celalalt:

1. NU e vorba de optiune personala. O potentiala infectare nu atrage dupa sine doar disparitia celui infectat. Daca ar fi asa, personal as sustine dreptul de a alege. DAR, o astfel de persoana poate sa aleaga PENTRU o ruda, PENTRU un vecin sau chiar PENTRU un strain. Pentru ca poate transmite mai departe fara o intentie in acest sens

2. O constatare care se duce inspre paradox. Admitem ca oamenii respectiv fac o alegere. Pai da ... dar daca discutam de niste buni crestini (prespun ca sunt, de vreme ce isi asuma niste riscuri pentru a merge acolo) atunci ce ne facem cu faptul ca biserica nu ii primeste pe sinucigasi ? Se cam bat in ca niste lucruri aici ...

  • Like 1

Share this post


Link to post
5 hours ago, trebor271074 said:

Eu personal cred ca dreptul de a muri si de a alege cand si cum, ar trebui sa fie un drept in-alienabil, al tuturor!

 

 

Absolut. Iar un stat responsabil le-ar pune la dispoziție un patogen serios, omologat, 100% mortal și în condiții controlate.  Sau o biotoxina rapida, naturala, fără E-uri (gen ricin, tetanospasmina, etc ), fără riscuri pentru cei din jur. 

Cu corona asta dacă n-o ajuta cu ceva boli suplimentare are șanse peste 70% șanse sa scape și la 90 ani. Însă o duce acasă si o omoara pe hoasca de nevastă-sa care deși e diabetica se tine cu dinții (dacă are) de viata. 

 

Edited by mr_
  • Like 2
  • Haha 1

Share this post


Link to post

"Di la sentru" nu te lasa sa pleci "in tabara" cind vrea muschii tai dintr-un singur motiv, nu mai vin lovele in visteria risipitorilor de cuvinte (vorbe goale in general) nu ca i-ar durea pe ei undeva de sanatatea ta. Asa ca ... harakiri ii doar vis taica, vis !

Share this post


Link to post

Eu mi-s chiar dezamagit. Nu tu taxa corona la buhale, nu tu referendum daca ne e frica de bau-bau, nu tu de platesti chiar poti sa iesi ... nik-nik ! Hmmm, chiar pe nimeni nu mai intereseaza marele bine al cetateanului ? Mai sa fie ...

Share this post


Link to post

Viktore ... ne-am modernizat ! Nu se mai fac afaceri cu plata inainte. Daci, acum nu mai platesti ca sa iesi din casa fara rost, acum e mai fair: iesi din casa fara rost, platesti !

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca a devenit un soi de vest salbatic cu ciulini carati de vint in loc de panselute plantate la misto si palarii de chistolari la cite un colt in locul costumelor nationale cusute cu motive de gilceava pentru zi de sarbatoare ?  😁 Fi-rea-i de corona sa fii ...

Situatia ar fi fost ceva mai lejera de nu ne prindea pandemia cu chiloti-n glezne ca de obicei. Ar trebui sa tragem invatatura din toata povestea asta insa ma tem ca-s slabe sanse ... Mda, toamna se numara bobocii !

Share this post


Link to post

Viktore, daca te tine, baga o declaratie pe propria raspundere si fa un tur de Bucuresti 😆. Recunosc ca am ratat panselutele anul asta

Share this post


Link to post

Hauoaleu, coane Salex ... adica la mila lu' Garcea si Raducu Pumn De Fier scosi la impartit bastoane cu miros de primavara in plina coronita ? 😅

Multumim, multumim ...

Edited by Viktor

Share this post


Link to post
Acum 20 ore, Salex a spus:

Viktore, daca te tine, baga o declaratie pe propria raspundere si fa un tur de Bucuresti 😆. Recunosc ca am ratat panselutele anul asta

Conf' ordonantei 8,este permisa deplasarea pentru achizitia de autoturisme.

Victoras, imi dai un telefon cand te hotarasti si zicem ca vii sa cumperi o masina de la mine.

Share this post


Link to post
23 minutes ago, florinellll said:

 

Victoras, imi dai un telefon cand te hotarasti si zicem ca vii sa cumperi o masina de la mine.

Sa specific in scris ca non-euro ca mi-s un bun platitor de taxe si impozite si nu vreau sa-mi scape nici taxa oxigen ? 😂

  • Like 1

Share this post


Link to post

Merita citit articolul si vizualizat filmuletul ...

Ce-mi place cand vad solidaritate la romani ... Si ce ma ingrozesc cand o vad prost directionata 😞

Edited by Salex
  • Like 1

Share this post


Link to post

I-auzi si p-aia cum cere bataie ca pamintu' ploaie . Hai, loveste-ma ; hai, loveste-ma ... Secvente din cascadorii risului.

O muiere din asta la casa omului si-o soba care scote fum s-apoi ... boier te-ai facut ! 😉

Share this post


Link to post

Lovit masina Politie, rupt oglinda, intrat in masina Politie si dat jos masca de pe fata politistului ... OK, radem, radem si mai facem si pe aici misto de politisti. Din punctul meu de vedere, lucrurile trebuie vazute din ambele sensuri ... Iar aici nu e loc de interpretari. Personal cred ca as fi avut o reactie impulsiva si as fi reactionat. Acum, la rece, am re-evaluat lucrurile si cred ca politistii au evitat un conflict care se putea amplifica.

Motiv pentru care dedic urmatoarea melodie, trebuie ascultata pana la capat ...

Share this post


Link to post

Mi-s de aceiasi parere, au primit ordin de retragere pentru a evita un conflict major. Nici la rece gindind nu bagam in marsarier, dimpotriva, alegeam o treapta de forta a 3-a sa zicem si ti-i faceam franjuri. Si asta nu pentru ca as promova violenta, ci pentru ca pur si simplu nu suport nesimtirea. Adica, 75% din populatie ingenunchiata mai mult sau mai putin de buna voie si "tu", un paduche muci de beat si agresiv iti rezervi toate drepturile ... ? Neee ... "Nu stii - te invat ; nu poti - te ajut ; nu vrei - TE OBLIG !" Parca cui ii convine situatia, nimanui, fireste. Da' una e sa iasa careva sa dea doua sape pentru un colt de piine si alta e sa de dai cur de elefant.

Cu siguranta se comit si abuzuri din partea unora in haina statului, da' si printre civili sint microbi carora le place a face sa miroase urit (ba chiar traiesc din asta) is cu duiumu'.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Ce se intampla pana cand se va incheia starea de urgenta ? Personal am crezut ca se vor aplica masuri de relaxare spre finalul perioadei, respectiv in preajma 5-10 Mai. Dupa ultimele evolutii, nu mai sper nimic ...

1. https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/bataie-cu-pietre-in-plina-strada-in-bucuresti-politistii-au-tras-si-focuri-de-arma-1294508

2. https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/bataie-in-plina-strada-la-sacele-a-fost-nevoie-de-interventia-politistilor-1294460

Avem masura clara a gradului de civilizatie si respect. Nu neaparat fata de lege sau Politie, ci fata de cei de langa noi. Ma opresc din scris, ma tem ca as butona chestii pe care le-as regreta mai tarziu.

 

Share this post


Link to post

Din astea se întâmplă în orice țară. Exista peste tot scandalagii, care chiar dacă sunt o minoritate sunt foarte vizibili. 

Share this post


Link to post

Uiti oi aisea batai, uoaaaiii ... nu schimonosala lu' Chuck Norris. 😉

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...