Jump to content
Sign in to follow this  
akkelaro

Martor airbag

Recommended Posts

Va salut, de cand am cumparat masina un chevrolet aveo 1.4 16v 2008 am martorul de la airbag aprins, acum cateva zile mi-am cumparat o clona CDP+ si dupa o scanare cu WOW Wurth 5.0.0.12 am identificat doua coduri de eroare si anume:

B1367 Passenger seat belt pretensioner  
B1353 Front passenger airbag, 1st stage

Dupa o incercare de as sterge codurile cu gandul ca martorul se va stinge doar codul B1353 a fost sters martorul ramanand aprins. Dupa cautari repetate pe google am gasit o asa zisa solutie pentru a stinge martorul folosind un resistor in mufa de la airbag/centura de sub scaun astfel pacalind sistemul.

Acum ce vreau sa va intreb a mai facut cineva operatia asta sau exista alte variante de a stinge martorul din bord si daca stiti cumva ce putere trebuie sa aiba acel resistor, am gasit si la chinezi un asa zis resistor universal pentru martorul airbag dar nu stiu cat de eficient si sigur este.

 

Share this post


Link to post

Eu zic sa rezolvi problema ca lumea, nu prin pacaleli. Prima data verifica mufele, sunt cunoscute probleme care pot aparea in timp de la vibratii si lichide care ajung la contacte. Deci primul pas ar fi sa deconectezi bateria de la masina si sa cureti cu spray de contactes au alcool izopropilic mufele. Daca primesti eroarea de pretensioner in continuare sfatul meu este sa mergi cu masina la o reprezentanta Opel si sa iti spuna exact ce problema are - ori a avut accident si nu au schimbat centurile, ori e o problema de alta natura, in oricare din ele va trebui sa inlocuiesti centura, ceea ce nu e un capat de tara, se gasesc la dezmembrari, atentie sa iei una de pe o masina fara airbaguri sarite (spre exp lovita in spate).

Tigania cu rezistenta e asa de mare, incat mai bine stai cu martorul aprins decat sa pui o rezistenta acolo. Chestiile aste sunt tipic samsaresti, si cred ca pui pe primul loc siguranta ta si a familiei...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...