Jump to content
Sign in to follow this  
Ne0

[Problema cutie automata] Chevrolet Cruze 2.0 163CP

Recommended Posts

Buna seara! 

Am dat recent de acest forum si am aflat ca daewoo ar fi preluat chevrolet-ul si de 4 luni ma chinui sa rezolv si eu problema la masinuta mea si nu reusesc sa gasesc cutie automata.

Am masina pe loc de 3-4 luni, intr-un serverice din Slatina Olt si tot incerc sa gasesc aceasta cutie extraordinar de enervanta. Are cineva vreo idee cum pot rezolva? Ca sa o repar ma duce undeva la 2000-2500e, ca sa o fac manuala tot undeva pe la 2000-2500e. Cutia are un disc de frictiune rupt, care a frecat in o placa din cutie (cred ca asa se numeste) si bineinteles...nu mai vrea sa functioneze deloc. Trecand de la mecanic la mecanic, unul mai "mecanic" decat celalalt..am ajuns sa schimb uleiul de 3 ori, absolut degeaba, plus reparatul convertizorului pe la Timisoara (si ala tot degeaba). 

Am tot sperat ca poate gasesc o cutie pe undeva, dar am inteles ca trebuie sa fie aceeasi serie sa se pupe cu calculatorul masinii. 

Mai jos va las toate datele masinii si cine stie, poate gasesc o cutie pe aici.

 

 

Chevrolet Cruze
An fabricatie: 2013
Motor: 2.0 diesel, 120kw, 163CP
Serie cutie: 24259486
VIN: KL1JA35Y9DK071667
Cod motor: Z20D1
Serie motor: 000684k

Share this post


Link to post

Salutare

Am exact aceasi problema ca tine Ne0

Cum ai rezolvat problema?

Am schimbat si eu uleiul de vreo 2 ori si degeaba, mai intai credeau ca erau sondele solenoide ca ar fi prea murdad uleiul

Le-am curatat si verificat si sunt in stare buna la fel ca si centralina, dupa ce am mers la altcineva care se ocupa doar cu cutii automate mia zis ca este discu de ambreiaj

Idea ar fi or sa imi cumpar o alta cutie, deoarece sa schimb toate discurile de ambreiaj mar costa o avere 

Multumesc o zi buna

Share this post


Link to post

Salutare

Am o problema la masina ,astia de la Timisoara nu ii dau de cap , daca este tcu sau este mai degraba un senzor ,uleiul la cutie  l am schimbat acum 2 ani si schimba ok,doar ca are momente cand se incalzeste masina dupa vreo 400-450 de km aproximativ sa se tureze in prima treapta,aveti habar ce ar putea avea, daca  s-a izbit careva de aceasta probleme 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...