Jump to content
Sign in to follow this  
AdrianHH

Esapament de calitate proasta

Recommended Posts

 

 Salutare dragi colegi !

Tot pt Sparkul meu 1.0 2006 deschid si eu un topic(rog a fi comasat/mutat daca se considera) ,poate ma puteti lamuri.

Sunt desumflat rau de esapamentul masinii mele.

Racordul flexibil la toba intermediara a cedat la 110k km/martie2018. Schimbat,sudat,pare inca ok*(am 151k km acum). 180 ron bagati.

Apoi la imbinarea intre toba intermediara si finala(in dreptul piesei 13)

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/unit?c=Chevrolet&ssd=%24*KwHd6fjSiYuGnIKLnoPv7YWRsbao2dbb2sjZx5uHhoaviYyf5drXq4-diZGHhIrR3e-Kl6naotzd3YTGzYKPjo2hj4SO9vWU29zbpd3a39n0xsmOh4ergIqMq4SMkt3el4WOh4e_z8jBr6eXho6YhY7A3civnZyKvIuKn9_XypGdi5uLj52K9sjFnZqalpyLip_f18qsgY2Nr9yXmMPa94qNnYGAgKqE0t3k25CanY29jIjC0cuBq5GBnJqaq-LG0YGHnYuAioyrgpaW29jb2JGYgIX28-jepa_c196j3PWKktvc2tAAAAAAm3Lyhg%24&vid=47464&cid=50&uid=10&q=KL1KF480J7C264238

a aparut in vara lui 2019 pe la 140k o mare gaura care s-a extins pana s-a rupt esapamentul in 2(s-a sectionat). 

Mers la alt atelier specializat pe esapamente,taiat din finala si din intermediara,pus teava ,incalzita ca sa faca un  fel de "L" si sudate intre ele. Inca 160 ron.

In oct la 145k km ,segmentul de teava dreapta care intra in toba intermediara a facut gaura la intrarea in toba. Alta taiere,alta sudura,alti 160 ron.

Acum ...ce sa vezi...aceeasi figura la intrarea in finala. Si finala are pe unele zone pe margine urme de rugina. Finala vad ca scrie Bosal pe ea. Am sunat la Radacini,au zis ca aftermarket nu s-au adus in Romania si ca nu exista dupa codul de original echivalenta aftermarket. Masina e din Germania(fabricatie Coreea),deci originala a cedat si a fost pus Bosalul asta la un moment dat(intermediara nu am fost atent daca scrie ceva pe ea).

Variantele originale costa 1200+1800 ron. Reparatiile par sa nu se sfarseasca. 

In dezmembrari nu pot crede ca gasesc ceva care sa tina mai mult de 1 ani.

V-ati mai lovit de asemenea fiabilitate notorie ?

 

 

Edited by AdrianHH

Share this post


Link to post

Din fericire la M300 momentan esapamentul este OK. Tobele de Matiz nu se potrivesc pe a ta? Macar una din ele, scapi mai ieftin. Eu tin minte ca am dat vreo 300 lei pe intermediara cu tot cu teava pana in finala.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...