Jump to content
Sign in to follow this  
pompiliu92

Daewoo Nubira 2 - Roșioreanca

Recommended Posts

Mai plasasem o comanda la Radacini la sfarsitul lunii decembrie si a ramas sa o livreze dupa sarbatori. Astazi a sosit.

Doua claxoane, ceas digital, maneta stergatoare (de break), 2 busoane baie de ulei, cateva sigurante si capace antipraf pentru valvele de aerisire de la etrieri.

1213693374_PieseNubira-14_01_2019.jpg.64a8bcc6cab12add63ab82f86ee89862.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Se anunta vremuri grele pentru woo ?

Share this post


Link to post
1 hour ago, Viktor said:

Se anunta vremuri grele pentru woo ?

Nu, doar le-am luat ca erau ieftine. Ironic, la Skoda am patit acum aproape 2 ani sa se arda unul dintre claxoane din sesin. La comanda de break pentru stergatoare e utila fiindca as putea sa pun spalatoare la faruri. Imi mai trebuie doar vasul de lichid de break ca are 2 pompe. Asa, cand vreau sa spal doar farurile imping in fata de "bat". Ideea asta a fost implementata deja de @mirceajope Nubira lui.

Share this post


Link to post

Astazi am purces din nou sa schimb tweeter-ul stang tinand cont ca am facut rost de unele de Nubira 2 aproape noi de la @AndreiCiprian. Cica ar fi fost luate acum ceva timp de la Radacini, dar nu par a fi originale deoarece scrie ROESUNG pe ele. Totusi, sunt niscaiva mai bine izolate fata de cele OEM. De asemenea, acum am vazut mai bine de ce nu mai mergea tweeter-ul vechi. Carcasa difuzorului era crapata pe interior.

1936306842_TweeterNubira2.thumb.jpg.883f91047690eb0ca8782ef09b94a03b.jpg

Totusi, dupa aceasta operatiune nu am fost multumit ca sunetul il auzeam in continuare mai mult pe dreapta, decat pe stanga, chit ca am verificat fiecare boxa in parte si era totul ok. Din acest motiv am setat balansul stanga pe 5 si asa am compensat "problema".

1404006908_Nubira2-balanscasetofon.thumb.jpg.305a5d85676e8e92f2d6086e715664ff.jpg

  • Haha 1

Share this post


Link to post
10 minutes ago, pompiliu92 said:

Astazi am purces din nou sa schimb tweeter-ul stang tinand cont ca am facut rost de unele de Nubira 2 aproape noi de la @AndreiCiprian. Cica ar fi fost luate acum ceva timp de la Radacini, dar nu par a fi originale deoarece scrie ROESUNG pe ele.

Pai si pe alea originale ce scrie?

  • Like 1

Share this post


Link to post
36 minutes ago, Dj_Dark said:

Pai si pe alea originale ce scrie?

Scrie Daewoo. Daca te uiti pe telefon la poze e posibil sa nu se vada.

Share this post


Link to post

Duminica am scos Nubira din garaj la o gura de aer iernatic si cu ocazia asta i-am dat o cheie si am lasat-o fara numere fiindu-mi necesare pentru procedura de inmatriculare. Joi ma duc la taxe si impozite pe Lucretiu Patrascanu sa o ia in evidenta si pe 19 februarie am programare online la DRPCIV.

Cred ca si ea a auzit ca vreau sa o fac bucuresteanca ca s-a bosumflat nitel si a protestat cu o roata pe jumate dezumflata. Cel mai probabil e valva. Cand se face mai frumos afara ma reped pana la vulcanizare sa o schimbe. Pana atunci am completat cu aer de la compresor pana la 2.5 bari.2012642259_NubiraGaraj-09_02_2020.thumb.jpg.bf2b27dec1436e7dd8066c1309637650.jpg

236411763_NumereNubira.thumb.jpg.ee8269ff6bebfcc093720eeac9812fc2.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce te-ai complicat sincer.

BTW eu si acum am espero bej pe TR si buletinul pe buc (implicit adrese diferite in talon si buletin). Pana acum nu s-a luat nimeni de mine pe tema asta.

Share this post


Link to post
7 hours ago, Dj_Dark said:

Nu stiu de ce te-ai complicat sincer.

BTW eu si acum am espero bej pe TR si buletinul pe buc (implicit adrese diferite in talon si buletin). Pana acum nu s-a luat nimeni de mine pe tema asta.

Pai problema a fost de talon ca era inca trecut taicameu si astia zic ca trebuie sa inmatriculez unde am eu domiciliu ca asa o lasam pe TR si faceam doar talon nou.

Edited by pompiliu92

Share this post


Link to post

Joia trecuta am purces la Taxe si Impozite S3 sa imi ia in evidenta masina si fiindca nu am fost cuminte ca nu am inscris masina "la timp" am platit si o amenda de 37 lei. Trebuie sa mentionez ca inainte sa ajung acolo am dat peste o alta  Nubira 2 cu faruri cu lupa. Prima data am crezut ca era masina lui @AndreiCiprian , dar era prea curata. :))

1711698088_Nubira-farurilupa.jpg.771e9f1d7f5e6109fd48951bbee28ac8.jpg

Dupa ce am scapat de hartogaraie m-am prezentat la intalnirea saptamanala. @mirceajo mesterea de zor la pilotul automat al Evandelor.

762145264_IntalnireGM-1.jpg.7f2a0440dc49bf1db61ddc12c37eb739.jpg

18523888_IntalnireGM-2.jpg.65ea21a404d6944ff5b2912b633d5335.jpg

 

Edited by pompiliu92
  • Haha 1

Share this post


Link to post

Dar cand mi-ai trimis poza am crezut ca esti pe langa masina mea , pana am vazut porcariile din bara :))

Dar lasa @pompiliu92 ca o sa ma mut si nu o sa mai fie Nubira mea tot timpul murdara :))

Share this post


Link to post

Azi m-am dus la DRPCIV si dupa cum statul nostru iubeste birocratia mi s-a transmis ca mai am nevoie de adeverinta pentru scoaterea din evidenta fiscala a defunctului (tatalui meu) chit ca el nu mai era pe rolul fiscal de cand am facut succesiunea si sa ma duc la Taxe si Impozite Sector 3 sa imi puna numar REMTII pe copia certificatului de mostenitor.

Edited by pompiliu92

Share this post


Link to post

Dupa cateva runde cu aparatul birocratic romanesc am reusit sa ies invingator asa ca sambata trecuta am incoronat Nubira cu numere de Bucuresti, dar resedinta ei va ramane la Rosiori. Cu aceasta ocazie i-am pus si rama noua in fata cu Daewoo ca sa asorteze cu cea din spate.

1799710158_NubiraBucuresteanca-7.thumb.jpg.fab03d33666bbb073980c8b9f155ce0a.jpg

Dupa ce am rezolvat treaba asta am purces la vulcanizare sa repar roata "bosumflata". Fasaia pe la valva, asa ca am pus una noua, tot cromata, for the extra bling.

940946212_NubiraBucuresteanca-3.thumb.jpg.98775d48988f5de2e8919fe449a17fc9.jpg

Si cum bucuria vine din micile placeri i-am facut si o baie cu spuma si ceara lichida, inclusiv la presuri.

458548128_NubiraBucuresteanca-8.thumb.jpg.f9c3c8f2b09ba6dacba46509cd6350d4.jpg

Ii place si ei cand lumea mai intoarce capul dupa ea. 🙂

465473420_NubiraBucuresteanca-5.thumb.jpg.8a23c4f9793e6818d536cc1b1bdab0ee.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post

Dar de ce nu ai pus rotile de vara??

 

Share this post


Link to post

Sincer nu prea mi-a dat oala in foc atunci sa schimb si anvelopele. Cred ca o sa o fac weekend-ul asta.

Share this post


Link to post

Daca tot a trebuit sa ies astazi sa rezolv ceva trebusoara cu oglinda retrovizoare de la pasager a Skodei, am decis sa fac si o scurta vizita la Radacini de unde am plecat cu ultimele arcuri fata de Nubira 2 din stocul lor. :))

1759257879_ArcuriNubira.thumb.jpg.bc8baeba26bbe51f2dffa4b72ac7da7b.jpg

Share this post


Link to post

Bey, va traduce binisor astia de la Radacini bag seama, ca de citiva ani tot baga ideia "ultimu' produs pe stoc si la reducere". 😉

Share this post


Link to post

Radacini nu prea a avut reduceri, cu exceptia promotiilor de Black Friday si sarbatori anul trecut. De asemenea, mie mi-a convenit pretul, asa ca de ce sa nu profit de ocazie?

Share this post


Link to post

Ai dreptate. Mai degraba la multiple "promotii" faceam referire ce mi-au parut destul de dese la astia.

Share this post


Link to post

Mai au promotii cu diverse ocazii.Problema e ca incep sa dispara si de la ei unele repere pe original, pentru Cielo cel putin sunt multe chestii pe care nu le gasesti neam.

Share this post


Link to post

Pretul e mic fiindca arcurile stock nu prea se cauta. Eu nu am auzit de arc fata rupt la daewoo si cine le schimba le schimba cu sport.

Parerea mea ca ai dat banii degeaba pe ele. 

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ma gandeam si la posibilitatea arcurilor sport sa o las o țâră mai jos cum zicea si Mircea la un moment dat, dar vorba lui, sunt pensionar. Pe de alta parte, daca tot ziceam ca fac revizie la suspensie am pus si arcurile la socoteala. Eh, mai bine sa le am si sa nu am nevoie de ele, decat sa am nevoie de ele si sa nu el am. :))

  • Haha 1

Share this post


Link to post

"Lasa mama, lasa ... fie acolo sa nu trebuiasca ..." 😀

Io cind am schimbat reno'u, aveam piese incit lejer puteam sa mai construiesc una si al naibi ca n-o cazut niciuna. Ei, m-am cam lecuit stocuri peste stocuri. Citeva maruntisuri acolo pe partea electrica si cam atit.

 

Share this post


Link to post

Lasa, daca peste ani vor avea nevoie de o piesa vin la mine. :))

Share this post


Link to post

De aia ma tem si io. 😁

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...