Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

aveo 1.4 2012

Recommended Posts

Nasol ca inca mai exista astfel de specimene de serviceuri. Dar ai factura si garantie la lucrare, deci fii cu ochii pe zona reparata si la prima problema care apare mergi peste ei. Sper totutsi ca partea de tinichigerie a fost facuta ca lumea, adica macar au tras/indreptat tabla inainte sa chituiasca si au pregatit corect suprafata. Daca au facut asta lucrarea ar trebui sa tina, chiar daca e facuta cu chit. 

Share this post


Link to post
Acum 2 ore, ches a spus:

adica macar au tras/indreptat tabla inainte sa chituiasca

A spus, ca a fost umpluta cu chit, nu indreptata. 😀

Vad ca au numai cinci stele pe Google, probabil date de ei sau poate or sti meserie, dar nu se implica, mai ales la masini vechi.

Apropo, nici Andrei nu e vreo scula - din orice punct de vedere. Eu am fost o singura data si ultima, prin 2012.

Pe Veseliei am fost si la un ITP, cu Mazda. Masina impecabila, dar m-au mintit spagarii ca nu ies noxele. Vrajeala, am pus-o pe stand, la reprezentanta (dupa schimb de distributie) si noxele au iesit, sa exagerez, de Euro 5. Cine se mai duce pe Veseliei?!

Edited by vrazvanc
  • Sad 1

Share this post


Link to post

Am patit si eu asa la Cielo, pe vremuri... reprezentanta Hyundai, arata f bine aripa reparata si vopsita. Nu am avut absolut nici o problema ani buni, am realizat ca au pus 2 degete de chit cand am vrut sa curat buzele aripilor si nu mai ajungeam la tabla

  • Haha 1

Share this post


Link to post

La un an fără 1 luna pe 3 din 4 elemente au trebuit retușate...

Pe portiera fata s-a crăpat vopseaua, pragul se exfolia, buza aripii spate s-a înflorit ...

Foarte neprofesionist vopsit.

Share this post


Link to post

Probleme multe cu chevroleturile, sunt f dezamăgit de marcă. Multe chestii au tot picat și pe Spark și pe Aveo, mereu se strică cate ceva, la anul renunț (sper) la amândouă.

Share this post


Link to post

Abia am luat azi aveo (iar) din service 1200 lei senzor abs spate, un furtun, antigel+apa, termostat+carcasa...

Am mers o ora cu ea, acum câraie ceva prin bord (cam cum se aude abs-ul) dar se aude și când merg încet fara sa apas frana. Mâine sun iar la service. Sparkul iar trebuie dus pt bucșe, cablu ambreiaj și ceva pe la ambreiaj.

Senzori schimbați când la Aveo când la Spark

Probleme pe la aerele condiționate

😭

Share this post


Link to post

Screenshot_20230828_114429_com.android.gallery3d.jpg

Share this post


Link to post

Screenshot_20230828_114216_com.android.gallery3d.jpg

Share this post


Link to post

Screenshot_20231006-223130.png

Share this post


Link to post

N ai de ce sa fii dezamăgit de marca, ai parte doar de probleme specifice mașinilor hamalite.

De ex, Lacetti ul meu are AC funcțional ca in prima zi, după aproape 17 ani .

Nu am completat niciodată freon sau alte intervenții.

Share this post


Link to post
On 10/6/2023 at 10:28 PM, catapkz said:

Screenshot_20230828_114429_com.android.gallery3d.jpg

Am relatat si eu recent pe un topic dedicat o ratare de vopsire la Naluca. Ce vad in pozele tale este material de mare mare scandal ! In cazul meu, pentru mici puncte aiurea la lac, service-ul a revopsit fara nicio discutie tot spoilerul. In cazul tau, dupa parerea mea, ar trebui apelat imediat ANPCul ! Service-ul ala merita atat amenda serioasa, in plus fata de refacerea intregii lucrari.

Parerea mea, nu lasa lucrurile asa ! Pana la urma, indirect, sunt si banii tai dati pe RCA !!! Ai garantie la lucrare, apeleaza la ea si, daca nu tine, du-te la ANPC 

LE: am mai vazut pozele inca de 2 ori ... n-am vazut asa ceva in viata mea, chiar daca ar fi lucrat portarul de la service tot cred ca ii iesea mai bine. Ca amator, m-am mai jucat si eu cu chit si cu vopsitorie, nu am reusit vreodata asa performanta (sau contra-performanta) ! Nu lasa lucrurile asa !!!!!!

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Acuma, n-or fi ele woo-urile prea stralucite la tabla da'nu le putem stanta a fi "bune de nimic" pentru prostia unuia sau altuia, treaba de mintuiala. Incarcat cu kit la greu dintr-o bucata si nu in straturi, vopsea si lac groase date, mai adaug si pregatirea si tratarea necorespunzatoare a tablei, suta-n mie problematica lucrarea, crapa!

Share this post


Link to post

Au fost foarte receptivi și au revopsit cele 3 elemente fara comentarii. Într-o săptămână am avut mașina gata.

Nu vreau sa reclam pe nimeni, eu mereu incerc sa rezolv direct. Toți greșim, toți ratăm la un moment dat...

Share this post


Link to post

Jurnal de bord? Numai de belele scriu aici...

Acum o luna si jumătate am schimbat termostatul, carcasa lui, cotul si lichidul de racire... Acum merg cu 105-110°C desi afara e frig :-/ 

Indicatorul din bord sta sub linia de la jumătate incepand de pe la 80 si ceva de grade pana la 110. (Temperatura o citesc cu un elm 327 si Torque). Mecanicul zice ca nu-i problema, sa merg in continuare asa.

Buba 2 mereu cand incetinesc, nu contează daca am sau nu piciorul pe frână, inainte sa se opreasca cârâie ceva in bord, ca si cum ar intra abs dar fără sa vibreze pedala. A pus mecanicul testerul pe ea si nu da nicio eroare :-/

Mai scap odata de belele la Chevroleturile astea? =((

Share this post


Link to post

Dovada 😉

Screenshot_20231122-223318.png

Screenshot_20231122-223218.png

Share this post


Link to post

vezi ca temperatura aia nu e buna. sa nu te trezesti cu garnitura de chiulasa arsa. la mine, la 1150 cmc, sta motorul la mers constant 90-100 la 81 de grade, iar daca merg bara la bara in oras, urca pana la 94, cupleaza ventilatorul si scade la 86 si tot asa. vezi ca poate termostatul nu e bun, deschide prea tarziu sau ai sistemul de racire colmatat cu rugina.  

eu, de-a lungul timpului, i-am facut cateva spalari temeinice la motor, adica otet, apa, mers cu apa, schimbat apa, etc. 

si apropo, pentru monitorizarea temperaturii, eu m-am luat un HUD display din ala de se conecteaza la obd cu cablu. e mult mai comod. 

Ecran M3 HUD Head Up Display pentru parbriz, OBD 2/OBDII, Alarma automata, Negru - eMAG.ro

Edited by rich1974
  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...