Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Oxigen pentru Bucuresti

Recommended Posts

Adica, cel din urma-i cel dintii si de nu percutezi ti-o iei pe coaja. Valeiii ... d-apoi asa cirja de stejar imi fac ... 😂

Share this post


Link to post

Se mai aude ceva, ati mai aflat informatii noi?

Pt persoanele cu handicat are cineva idee care e procedura, pt scutire de la taxa?

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Masinile persoanelor cu dezabilitati sint scutite de taxa din cite am inteles. Intrebarea e cite legitimatii noi vor fi eliberate mai pe sub tejghea asa ... c-apoi daca noi nu mai sintem "descurcareti" ...

Share this post


Link to post

Am inteles ca este vorba de masinile modificate special.

Share this post


Link to post

Si cele in proprietatea persoanelor cu handicat, indiferent ca sunt modificate sau nu. Legea o stiu si eu, se aplica, dar nu stiu ce acte trebuie depuse si unde...

Se cam apropie 1 martie.

Share this post


Link to post

Daca la noi taxele spala poluarea, in Occident, autoritatile s-au gandit sa ofere transport gratuit cetatenilor, atunci cand emisiile de noxe ating nivelul de alerta. Este cazul orasului Geneva. Aici, autoritatile locale au decis ca, incepand din 15 ianuarie 2020, sa ofere transport gratuit in oras, in momentul in care emisiile de noxe ating nivelul de alerta. 
 

Practic, atunci cand sanatatea cetatenilor e amenintata de nivelul crescut al emisiilor de noxe, se renunta la profit si la bani si nu se mai gandeste nimeni din administratie la bugete, ci doar la binele cetatenilor.

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Vrem o tara ca afara !

Doar ca "vrem" asta, nu scuteste de taxe furtisag . Cum ar fi fost gestionata afara o masura gen buhale ? Cred ca sareau vestele reflectorizante din portbagaje cit ai clipi, da' bag seama ca doar Dj'u detine asa ceva in portbagaj.

Share this post


Link to post

BRAVO WAZE   👍.

Folosesc zilnic aplicatia ,foarte utila

 

 

Aplicația de navigaţie Waze va introduce vinieta în sistem, iar toţi românii care vor avea drum prin Bucureşti vor fi întrebaţi dacă vor să ocolească perimetrul ZACA sau dacă au plătit taxa.

Paul Dorneanu, reprezentant Waze România: “La început de drum, dacă traseul trece prin Bucureşti sau prin Zaca, waze te va avertiza de restrictii şi de vinieta şi te va întreba dacă vrei să ocoleşti zonele vizate.”

Firea ,ce faci cu banii incasati din taxa si amenzi , cumperi oxigen ?

PRELUARE FACEBOOK

Pmb nu stie momentan si nici nu are un program implementat din care sa resulte norma.
Ei se bazeaza pe prostia noastra , la prima plata te inregistrezi singur si intri in sistem cu norma pe care ai aleso.
Eu nu fac greseala asta , politia locala nu poate verifica norma de poluare si nici rutiera fara reprezentant RAR.
Mai au inca multe hibe ;)

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
5 hours ago, florinellll said:

Firea ,ce faci cu banii incasati din taxa si amenzi ...

 

He, he ... vii halesc (ca de obicei,fraerilor!).

Share this post


Link to post
8 hours ago, florinellll said:

Pmb nu stie momentan si nici nu are un program implementat din care sa resulte norma.
Ei se bazeaza pe prostia noastra , la prima plata te inregistrezi singur si intri in sistem cu norma pe care ai aleso.
Eu nu fac greseala asta , politia locala nu poate verifica norma de poluare si nici rutiera fara reprezentant RAR.
Mai au inca multe hibe ;)

Folosesc baza de date a politiei rutiere, uite aici normele de aplicare, lectura placuta:

http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteinterne/AtachInt/AnexaD2289_19.pdf

  • Like 1

Share this post


Link to post
9 hours ago, florinellll said:

PRELUARE FACEBOOK

Pmb nu stie momentan si nici nu are un program implementat din care sa resulte norma.
Ei se bazeaza pe prostia noastra , la prima plata te inregistrezi singur si intri in sistem cu norma pe care ai
aleso.
Eu nu fac greseala asta , politia locala nu poate verifica norma de poluare si nici rutiera fara reprezentant RAR.
Mai au inca multe hibe ;)

Corect ... preluare Facebook ... o sursa de informare extrem de pertinenta. Mi-am permis sa marchez cu verde, caractere mari si ingrosate cele mai relevante aspecte din postarea respectiva. Observati, va rog, ca nu am marcat cu verde TOATE cuvintele scrise cu caractere mari ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Partea buna e ca GPL-ul e scutit de taxa asta. 

Share this post


Link to post
18 hours ago, Salex said:

Corect ... preluare Facebook ... o sursa de informare extrem de pertinenta. Mi-am permis sa marchez cu verde, caractere mari si ingrosate cele mai relevante aspecte din postarea respectiva. Observati, va rog, ca nu am marcat cu verde TOATE cuvintele scrise cu caractere mari ...

Mi s-au adunat in taste o gasca de cuvinte grele la adresa feisbucului incit daca as da enter fie si din greseala, mi-as lua ban garantat !  😉

Share this post


Link to post

Cred ca o sa ploua cu amenzi dupa 1, la cate povesti si scenarii proaste am citit zilele astea in online... :-))

Share this post


Link to post

Rămâne de văzut cât de repede vor fi marcate camerele pe waze... 

Share this post


Link to post

Eu nu cred, om vedea. Momentan camerele nu au cum determina ce norma de poluare are numarul de imatriculare recunoscut. Cand o merge pe site, atunci vor recunoaste si ele 😉

Share this post


Link to post

Primaria se lauda ca foloseste baza de date a politiei rutiere. Plus ca exista deja la primarii copii ale cartilor de identitate, plus ca e scris in cererea de impunere la impozit ce norma euro are fiecare. Daca se vrea, se poate.

Camerele sunt instalate deja, prost, unele prind aiurea intersectiile de la limita zaca. In 13 zile garantat o sa platim amenzi, protestul ala pe 28 e egal cu 0. Singura speranta e sa se razgandeasca duamna sarma-n coor.

Share this post


Link to post
1 hour ago, Geo_ZGA said:

Primaria se lauda ca foloseste baza de date a politiei rutiere. Plus ca exista deja la primarii copii ale cartilor de identitate, plus ca e scris in cererea de impunere la impozit ce norma euro are fiecare. Daca se vrea, se poate.

Camerele sunt instalate deja, prost, unele prind aiurea intersectiile de la limita zaca. In 13 zile garantat o sa platim amenzi, protestul ala pe 28 e egal cu 0. Singura speranta e sa se razgandeasca duamna sarma-n coor.

Ciudat, in cererea de impunere nu am trecut si norma de poluare.

Share this post


Link to post
1 hour ago, Geo_ZGA said:

Primaria se lauda ca foloseste baza de date a politiei rutiere.

Daca era adevarat, nu ma punea pe mine sa aleg norma euro la masina cand platesc porcaria.

Facem pariu ca daca aleg la bmw euro3 si platesc, nu zice nimeni nimic? 😄 

Share this post


Link to post

Pai asta e toata chestia. Daca selectezi tu norma de poluare taman atunci te vor lua in evidenta in baza lor si te vor recunoaste camerele. Cum ziceai si tu, as putea sa pun eu la Nubira norma Euro 3 si la Skoda Euro 4. :))

Share this post


Link to post

S-o creada ei ca noi nu gasim portite... 😅

Share this post


Link to post
9 hours ago, pompiliu92 said:

Ciudat, in cererea de impunere nu am trecut si norma de poluare.

Dar rutiera colaborează cu Primăria. De multa vreme. 

Share this post


Link to post
1 hour ago, raven84 said:

Dar rutiera colaborează cu Primăria. De multa vreme. 

Da, am vorbit fostul comandant de la sectia de Politie arondata zonei ca tot e la noi in bloc. Cica are acces Primaria. In baza de date a evidentei populatiei sunt trecute si masinile cu tot cu norma de poluare.

 

Share this post


Link to post

There we go... 

Declarați alta norma și vine Firea cu amenda, oricum ar fi, ea cu sarma, noi cu morcovu și vaselina. 

Share this post


Link to post

'Tavarasi", nu subestimati piinea si cutitu'. Cind vine vorba de colectat lovele, va taxeaza si calestile de la naftalina. Puneti voi ce norma vreti ca tot buni de plata sinteti ! De mai aveti si ghinionu' ca in vara aceasta sa nu se ofileasca trandafirii si veninu' sa ramina ... sa-mi fie cu iertare da' ati imbulinat-o !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...