Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Oxigen pentru Bucuresti

Recommended Posts

Doar un bmw momentan, celalalt e euro4 😛 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Guvernul ar putea interzice înmatricularea autovehiculelor cu norme de poluare sub nivelul Euro 5, potrivit Planului Național Integrat în domeniul Energiei și Schimbărilor Climatice 2021-2030.
Astfel, în documentul citat, se menționează, ca măsură posibilă, “reducerea emisiilor GES, prin menținerea unui parc auto cu autovehicule (Euro 6), eficiente sau vehicule cu propulsie electrică și prin interzicerea înmatriculării autovehiculelor cu norme de poluare Euro 3 și Euro 4″.

Share this post


Link to post

Una e inmatricularea, alta e sa le folosesti.  Este o masura mult mai buna si la obiect decat ce face duamna.

  • Like 2

Share this post


Link to post

''''STB cere dublarea tarifului unui bilet de călătorie. Decizia aparține Primăriei Capitalei''''

Asta vine ca o completare a masurilor vinieta OXIGEN.

Cetatenii sunt incurajati sa circule cu transportul in comun.

 DEMENTA MAXIMA

  • Confused 1

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi ca 1.39 lei nu era un tarif sustenabil. 2.5 e chiar decent tinand cont ca atat costa si la metrou o calatorie. Oricum unii tot vor face blatul.

Edited by pompiliu92

Share this post


Link to post

Poti sa incepi prin a face o donatie STB-ului.

Nu glumesc,cand consideram ca cineva sau ''ceva'' este intr-o situatie dificila ajutam cu ce putem.

Iti fac rost de nr contului STB?

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Sa fim seriosi, 1.3 lei e infim fata de costurile reale (oricum e subventionat). In orasele de provincie e de mult peste 2 lei biletul.

Problema reala este unde se duc banii, nu pretul. 

http://stbsa.ro/docpdf/Buget RATB 2018.pdf 

 

Share this post


Link to post

De ce nu discutam si despre eliminarea subventiei la caldura.

Eu as fi de acord

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Poate ca tu ai centrala proprie, dar noi astia care suntem legati la sistemul centralizat de termoficare nu putem sa ne deconectam pur si simplu si sa ne punem centrala proprie. Nu ne permite legea. 🙂

Share this post


Link to post

Corect,insa subventia la incalzire nu va deranjaza,ar trebui eliminata?

In Bucuresti este printre cele mai mari din tara .

In ultimi 30 de ani situatiile in care am folosit transportul in comun se pot numara pe degetele de la o singura mana,insa sa fim de acord sa oferim mai multi bani acestor ''banditi''este anormal.

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
22 hours ago, pompiliu92 said:

Hai sa fim seriosi ca 1.39 lei nu era un tarif sustenabil. 2.5 e chiar decent tinand cont ca atat costa si la metrou o calatorie. Oricum unii tot vor face blatul.

Nu comentez preturile.. dar tipic romanesc.. nu mai e mult si apar si accize la curent, ca deh o sa fim multi ecologisti cu masini electrice..

  • Like 1

Share this post


Link to post
1 hour ago, mirceajo said:

Nu comentez preturile.. dar tipic romanesc.. nu mai e mult si apar si accize la curent, ca deh o sa fim multi ecologisti cu masini electrice..

Pai trebuie sa se mute undeva costul ala nu?

Share this post


Link to post

Deocamdata n-or sa faca nici o miscare concreta in schema, dupa ce s-or vedea cu sacii in caruta incepe cu adevarat balamucul. Se string curelele de ies ochii din cap ca la broasca, mai ales de "rejina" nu vre sa plece ! 😂 Rabdarica si tutun !

Share this post


Link to post

Cat de prost sa fii sa platesti pentru o zi ,in situatia in care nu a intrat in vigoare

AAAAAAAAAAAA , am inteles ,e de colectie🤨

Deși nu se aplică deocamdată sancțiuni pentru neplata vinietei Oxigen, mai mulți șoferi au plătit-o deja, conform datelor prezentate luni de primarul Gabriela Firea:

pentru Euro 3, 69 de viniete de o zi, 12 pentru o lună, 3 pentru 6 luni și una pentru un an.

pentru Euro 2, 4 viniete pentru o zi, una pentru o lună, una pentru 6 luni.

pentru non Euro, doar 2 viniete de o zi.

Share this post


Link to post

"doar 2 viniete de o zi ...". E foarte tare asta 😂.

In rest, de acord cu tine, doar cu un amendament. Asa de colectie, merge una de o zi. De dus la control mi se par cei care au achitat pe perioade mai indelungate, in special aia cu 6 luni si un an.

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 2/5/2020 at 9:38 AM, florinellll said:

“reducerea emisiilor GES, prin menținerea unui parc auto cu autovehicule (Euro 6). 

Emisiile de GES n-au nicio legătură cu normele Euro.  O fi citit careva din guvern normele astea euro? 

Dacă vor sa reducă ges și sa salveze pinguinii trebuie sa interzică înmatricularea mașinilor de 2t sau cu aerodinamica unei parașute. 

Share this post


Link to post
La 06.02.2020 la 18:33, florinellll a spus:

De ce nu discutam si despre eliminarea subventiei la caldura.

 

„Sabotaj faţă de bucureşteni, din partea Elcen, instituţie în subordinea Guvernului PNL. S-a ‘greşit’ cu 20 de grade mai mult la livrarea agentului termic, astfel încât s-a produs o avarie foarte gravă. Vom depune plângere penală pentru sabotarea sistemului centralizat de termoficare, care reprezintă infrastructura critică şi trebuie asigurată continuitatea, conform legii„, a afirmat Gabriela Firea, într-o postare pe Facebook.

Ea a spus că nu crede în varianta unei erori tehnice, că diferenţa de temperatură este „mult prea mare”, iar tehnicienii care au făcut manevrele ştiau că vor provoca „o mare avarie”.

„Acest sabotaj vine la două zile după ce ministrul PNL al economiei a declarat că lucrează la o lege prin care Primăriei Capitalei să i se interzică plata subvenţiei pentru agentul termic, cu excepţia unui număr mic de persoane. Asta înseamnă facturi enorme pentru cetăţeni„,

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
6 minutes ago, florinellll said:

„Sabotaj faţă de bucureşteni, din partea Elcen, instituţie în subordinea Guvernului PNL. S-a ‘greşit’ cu 20 de grade mai mult la livrarea agentului termic, astfel încât s-a produs o avarie foarte gravă. Vom depune plângere penală pentru sabotarea sistemului centralizat de termoficare, care reprezintă infrastructura critică şi trebuie asigurată continuitatea, conform legii„, a afirmat Gabriela Firea, într-o postare pe Facebook.

Ea a spus că nu crede în varianta unei erori tehnice, că diferenţa de temperatură este „mult prea mare”, iar tehnicienii care au făcut manevrele ştiau că vor provoca „o mare avarie”.

„Acest sabotaj vine la două zile după ce ministrul PNL al economiei a declarat că lucrează la o lege prin care Primăriei Capitalei să i se interzică plata subvenţiei pentru agentul termic, cu excepţia unui număr mic de persoane. Asta înseamnă facturi enorme pentru cetăţeni„,

Parca ai cobit. :))

  • Sad 1

Share this post


Link to post

"Mie, acasa de cind eram mica mi s-a spus mereu : nu fi rea, nu fi rea, nu fi rea" ! Zise don'soara Violeta Alexandru. 😂 Cita diplomatie ...

Share this post


Link to post

 

O abordare interesanta

Preluare de pe un alt forum

''''Asta cu imi iau masina electrica sa salvez planeta, mediul, eco sau mai stiu eu ce... totdeauna mi-a adus un zambet pe fata. 

 

1. Nu salvezi planeta/mediul. Planeta o sa se descurce bine mersi si dupa ce disparem noi, asa cum s-a descurcat si inainte de noi. E o presupunere foarte aroganta din partea noastra. Corect este ca ne "salvam" pe noi. Niciodata n-o sa se plece de la nivel de actiuni individuale, numai hipsterii, hipiotii si ecologistii de weekend cred chestile astea. Degeaba dau un exemplu in fata altuia, in fata mea sau oricum altcumva colectand selectiv, trecand pe auto electric, trotineta electrica, bicicleta etc cand concomitent altuia i se permite sa foloseasca alternative poluante (nu conteaza din ce motiv, politica, decizie). Niciodata omul nu s-a "civilizat" prin esenta lui si evolutia sinelui, ci prin parul pus pe el de legiuitor. Asta e cea mai fundamentala diferenta dintre noi si vest. Nu e vorba de legi (ca avem si noi). Puterea unei legi nu sta in continutul sau ci in abilitatea legiuitorului de a o impune. Alfel legea e egala cu zero. Cand mergem prin vest si vedem strazi curate, alea nu exista pentru ca i-a pocnit pe aia simtu' civic, ci pentru ca alternativa ii arde enorm la buzunar. Parintii isi educa copii in acelasi spirit, ca te arde rau sa platesti amenzile. Comportamentele astea devin reflex cu timpul. Dar n-au legatura cu ecologia. 

Era un experiment cu maimute. Iei 10 maimute, le bagi intr-o cusca inalta. O scara din cusca urca pana sus la tavan unde e un manunchi de banane. Daca o maimuta incearca sa urce pe scara la banane, un jet de apa rece le stropeste pe toate. Cu timpul, maimutele se invata sa dea jos de pe scara pe oricare din ele incearca sa urce, de frica de a nu mai fi stropite. Dupa ceva timp inlocuiesti 5 din maimutele din cusca, cu altele noi. Astea cum ajung, vad scara si bananele. Da una sa se urce, apoi alea vechi o trag in jos. Nu intelege de ce - bananele sunt sus, accesibile. Dar cu timpul se invata. Considera ca "asa e obieceiul pe aici". Imita acelasi comportament in timp si iarasi de fiecare data cand una se urca, celelalte o dau jos. Inlocuiesti apoi si celelalte 5 maimute din lotul original. La fel, cele noi vad scara, la fel cele vechi le trag jos. Dupa ceva timp, toate maimutele stau la baza custii. Nimeni nu mai incearca sa urce. Comportamentul este invatat. Interesant e ca nici una din maimutele din cusca nu stie de ce face asta, nici una n-a vazut jetul de apa. Dar asta e "obiceiul" pe aici prin cusca. 

E infiorator in cate feluri se poate aplica asta si la oameni. 

 

Daca vrei sa reduci amprenta de carbon la mod relevant, nu o faci refolosind pungi si mergand cu trotineta. Esti irelevant. Si tu si oricati prieteni ai convinge, si oricati prieteni ar convinge ei la randul lor. Genul asta de decizii se iau ca politica de stat si se impun fortat. Si chiar si asa apar probleme la intelegerile inter-statale. Nu poti tu ca si UE sa te asezi la masa cu restul lumii si sa zici "bai baieti, hai sa reducem amprenta de carbon, sa renuntam la nu stiu ce emisii, sa inchidem nu stiu cate cariere de carbune, fabrici etc". Vin aia si-ti spun ca n-au nici o vina ca tu ca stat "bogat" ti-ai permis industrializarea si stilul de viata cu care te-ai obisnuit - mai devreme cu 40-50 ani decat ei si acum te vaicaresti de consecintele lui. Ce vina are India pentru asta?. Aaa. ii condamni pe aia la subdezvoltare - inchideti bre fabricile si nu mai ardeti gaz si carbune, ati pierdut trenul.. prea tarziu, se incalzeste clima. Bun, si vreo crestere economica, stil de trai mai bun, comfort etc..  ni le platiti voi? Sau stam in curte la lighean vreo 500 milioane de oameni ca s-a decis la masa verde... 

 

Aici e defapt miezul problemei, nu cate masini sunt in trafic, sau ce scoate centrala de apartament pe burlan afara. Traficul auto e doar o particica din problema. Cu tot cu diesel, cu sau fara filtru. Astea sunt cam in aceasi liga cu cresterea animalelor. Doar asta ultima are ca impact cam 18-20% din toata "amprenta" asta de care tot vorbim. De unde vine majoritatea procentelor aici? De la milioane de vaci care ragaie si se basesc in procesul lor normal de digestie. Iese metan, cam 75-120Kg pe cap animal - la fiecare an. Unde se duce grosul de carne din ce obtinem de aici? In lumea vestica - in fast food-uri. Deci daca iei Tesla electrica si eco si te duci pana la Burger King sa-ti iei un meniu - esti doar un alt ipocrit, doar ca nu stii inca. Ia arde ecologistul la punga si la matz, pune-l sa manance graunte si sa o arda vegan... sa vedem pana unde tine fermitatea convingerilor sale. 

 

Ia-ti masina electrica pentru ca iti place cum accelereaza, ca-ti da prima statul, ca are display mare pe bord, ca iesi mai ieftin cu unele piese, ca-ti place de Elon Musk ca orice... dar nu ca esti eco. 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Nu cred ca soluția sta în extreme. Renunțați la mașină sau deveniți vegani. 

Însă dacă la drumurile scurte găsim o alternativa (gen trotineta) sau putem trai doua - trei zile pe săptămână fără carne deja e un pas înainte. 

În occident e on problema majora de supra consum de orice. Mult mai mult decât e sănătos și pentru individ și pentru "planeta", generam și ges, și gunoi, si oameni bolnavi sau orașe irespirabile fără sa fie nevoie de asta sau sa ne crească cu ceva calitatea vietii. 

De exemplu telefonul pe care scriu mesajul asta merge pe 4 ani. Am ceva de pierdut dacă nu mi-l schimb în fiecare luna februarie când iese noul model, ci doar când crapa? 

Share this post


Link to post

De cand s-a aprins primul foc si s-a taiat primul copac, echilibrul s-a stricat. 

Treaba e simpla, ori ne oprim din eliberarea de CO2 (aproape irealizabil) ori contracaram cu ceva (copaci)

Restul discutiilor sunt inutile. Nimic din ce se face acum nu restabileste echilibrul, in cel mai bun caz doar incetineste declinul. 

Majoritatea masurilor sunt praf in ochi sa nu zica lumea ca nu s-a facut nimic, foarte putine au si rezultat. Asta este rezultatul progresului si confortului zilnic de care ne bucuram.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Acum 3 ore, mr_ a spus:

 

De exemplu telefonul pe care scriu mesajul asta merge pe 4 ani. Am ceva de pierdut dacă nu mi-l schimb în fiecare luna februarie când iese noul model, ci doar când crapa? 

Explica-i unuia de 14--17 ani ca ar fi bine sa tina telefonul 4 ani,sa vezi asasinate in masa🙄

Poate daca nu ai arme in casa sa scapi cu zile

PARANTEZA😀 Si eu am tinut telefoanele pana s-au stricat ,mai mult ,mi-au placut si am detinut ciudateniile ,Lg 3D,,LG Optimus Vu P895,Lg  Flex 2.

Progresul economic mondial la fel ca si clima sunt intr-un echilibru  precar,daca intervenim brutal se alege praful

Cei care vor sa ''''se intoarca la natura'''' nu isi dau seama ce presupune asta, absolut deloc

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
33 minutes ago, florinellll said:

Explica-i unuia de 14--17 ani ca ar fi bine sa tina telefonul 4 ani,sa vezi asasinate in masa🙄

 

 

Acum nah, cine o dat friu liber pupincurismului si-o montat monturi , n-are decit sa stea fugar prin vecini ori pe unde apuca ca nu-i anu si aifonu' !

Ioti breee ... adica mai intii fu oul sau cum ...

Share this post


Link to post

Pai iti spun eu ce a fost mai intai

Intai a fost Ifonul dupa ,dinozaurii ,gaina si  ......oul a aparut foarte tarziu  😂

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...