Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Oxigen pentru Bucuresti

Recommended Posts

16 minutes ago, florinellll said:

daca

Ei, fix aici ii cheia succesului !

Share this post


Link to post

Astazi am stat de vorba cu un prieten de familie care se ocupa cu instalarea stalpilor pentru camerele de rovinieta. Cica pana la inceputul lui martie trebuie sa fie montate 300 de camere si au ajuns momentan undeva la 100.

Share this post


Link to post

Frumos, bravo, baieti harnici ...

Da' totusi, cu poluarea cum ramine, n-au idee ?

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Acum 13 ore, pompiliu92 a spus:

Astazi am stat de vorba cu un prieten de familie care se ocupa cu instalarea stalpilor pentru camerele de rovinieta. Cica pana la inceputul lui martie trebuie sa fie montate 300 de camere si au ajuns momentan undeva la 100.

Auzi,nu ai putea sa ne dai adresa lui,sa ii facem o vizita?  😂

Taxa „Oxigen” – aprobată de Primăria Capitalei pentru mașinile poluante – este criticată de organizațiile non-guvernamentale.

APADOR-CH solicită Avocatului Poporului să conteste în contencios administrativ această măsură, despre care spun că este discriminatorie și că limitează dreptul la proprietate.

Reprezentanții APADOR-CH susțîn că hotărârea primăriei Capitalei de a interzice circulația mașinilor poluante și a le taxa pe cele care poluează mai puțin este ilegală, deoarece afectează dreptul de proprietate.

„Ai o mașină, dar ți se îngrădește dreptul de o folosi”, explică reprezentanții organizației, care precizează că restrîngeri ale unor drepturi fundamentale nu pot fi făcute decât printr-o lege aprobată de Parlament, nicidecum printr-o hotărâre a Consiliului Local.

În plus, măsura ar fi discriminatorie, pentru că vizează doar autoturismele deținute de persoane fizice, în vreme ce pentru vehiculele instituțiilor publice nu există nicio restricție sau taxă de plătit.

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

A anuntat duamna oficial ce va face cu banii.

Pe de-oparte va cumpara iar rahat turcesc. Pe de alta cica termina autostrada urbana, pasajul dna ghica, ala de pe splai de la vitan si alte proiecte de-astea de infrastructura.

Intrebarea mea este, cum se reduce poluarea? 

Share this post


Link to post

Vezi putin mai sus, ti-a raspuns Viktor anticipat la intrebare 😉

Share this post


Link to post

Din vinieta Oxigen si amenzi îşi propune să realizeze un miliard de lei şi acum vedem care a fost scopul acestei viniete. Nu are nicio legătură cu poluarea, că nu rezolvă poluarea, nu are nicio legătură cu traficul în centru, pentru că nici asta nu rezolvă, mai mult, ia bani de la oamenii cei mai săraci care nu au bani să îşi ia cele mai noi maşini, blochează accesul în centru fără să ofere alternative de transport în comun. Scopul a fost să poată planifica, să poată să ne mintă, să spună - uite de unde iau bani pentru buget - din vinieta Oxigen",

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Asta ar trebui raportata undeva sincer, si daca nu ma insel, a fost deja, vedem ce iese.

Si daca aia ar fi baieti destepti ar interzice asta pana la prezentarea unui plan de actiuni privind reducerea poluarii.  Atunci as plati-o si eu fara retineri, stiind ca cineva undeva faca ceva in privinta asta cu banii mei.

E usor sa iei bani fara sa ai un plan de actiune. Si stiti de ce o face? Pentru ca poate 🙂 

Share this post


Link to post

Sunt in gaura rau de tot... nu mai stiu de unde sa scoata bani.

La mine la munca au innebunit cu parcarile, au facut dintr-o data toata strada cu plata (si nu putin, 5 lei/ora, dupa 2 ore 10/ora). Azi dimineata am constatat (a se citi "m-am certat") ca si un loc din fata portii unei case e cu plata. Deci au blocat accesul in curte, pt un loc cu plata.

Share this post


Link to post

Hai, evribadi ! Ma strigara careva ? 😉

Share this post


Link to post

Eu aud ca primarii au primit indicatii sa isi cheltuie tot bugetul pana la jumatatea anului in caz ca vor castiga altii alegerile.

Share this post


Link to post
42 minutes ago, Dj_Dark said:

Asta ar trebui raportata undeva sincer,

Citu cica vrea s-o incalece pe fi rea. Intrebarea acum e daca : sta, fuge, ori se face ca se impiedica. 😉

Edited by Viktor
  • Like 1

Share this post


Link to post

Cu astia plus ce mai iei pe troaca nu iti permiti un logan nou si nici altceva minim euro 5 la sh, asa ca praf in ochi, le mai inchide gura unora.

Share this post


Link to post

🤣si uite asa se transforma Nubira batranului in TV 4K si diverse electronice 😂😂😂 eu zic ca nu o sa reusasca maneva pana in alegeri, e o zvacnire sa mai atraga voturi

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ori, a mai pierdut si din voturile ce pareau sigure. Sa atentezi la caleasca cuiva (la cit de sensibili devenim cind e vorba de masini ...) isi dara cu stingu-n dreptu'.

Share this post


Link to post

Am sunat eu, personal, la Primaria MB in cursul zilei de Luni, deci am vesti calde direct de la sursa. Programul anterior a fost lansat in 2018, in 2019 au fost facute inscrierile si tot de atunci se fac verificarile de eligibilitate. In perioada Februarie-Aprilie 2020 vor fi eliberate voucherele pentru programul respectiv, abia apoi vor lansa noul program. In ceea ce ma priveste, sa stau 2 ani dupa o hartie pe care s-ar putea sa o folosesc, s-ar putea sa nu o folosesc, nu e de interes. Prea multa bataie de cap ! Pentru cei cu mai mai multa rabdare, probabil ca merita ... Pana la urma discutam de 4-5 salarii minime pe economie, in conditiile in care bunul despre care discutam nu mai are sanse multe sa circule prin centrul Bucurestiului ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

nu stiu ce sa zic, eu anul trecut am participat, si am luat un voucher de 9000 si totul a durat cam din mai pana in septembrie.

  • Like 1

Share this post


Link to post

N-a scapat nimic, doar trage de timp... acu' vine 1 martie si zbang, incep amenzile :))

Share this post


Link to post

Gabriela Firea ar putea renunța la taxa Oxigen

Bucureștenii ar putea fi chemați la referendum și întrebați dacă sunt de acord să fie introdusă vinieta pentru accesul în oraș sau să fie interzise mașinile poluante, în centrul capitalei.

LA REFERENDUM NU POT PARTICIPA FUMATORII  🤨

3-2-2020

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Pai a instalat atatea panouri si camere degeaba? Imi miroase a bluff.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu astept referundumul.

Ps Cred ca s-a prins ca nu mai iese si vrea sa maicastige niste voturi cu "ia uite ce corecta sunt, intreb lumea".

Cu alte cuvinte, paseaza responsabilitatea. Daca o mai intreaba cineva de sanatate sa zica "asta a votat lumea"

PS2 Daca va prind ca votati pentru taxa va rup degetele personal 😄 

Share this post


Link to post
1 oră în urmă, Dj_Dark a spus:

 

PS2 Daca va prind ca votati pentru taxa va rup degetele personal 😄 

Aprob pozitiv 😃

Share this post


Link to post
2 hours ago, Dj_Dark said:

Eu astept referundumul.

Ps Cred ca s-a prins ca nu mai iese si vrea sa maicastige niste voturi cu "ia uite ce corecta sunt, intreb lumea".

Cu alte cuvinte, paseaza responsabilitatea. Daca o mai intreaba cineva de sanatate sa zica "asta a votat lumea"

PS2 Daca va prind ca votati pentru taxa va rup degetele personal 😄 

Punem a treia optiune de vot "Taxa pentru cele trei Espero-uri si doua BMW-uri ale DJ-ului". :))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...